LEYDSCHE COURANT.# N°. WOENSDAG, 1 DECEMBER. BINNENLANDSCHE BE RIG TEN. B l TENL ANDSCIS E BER1 GTEN~ l)c Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die vau Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f\2> in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 30 November. Men verzoekt ons de aandacht van het algemeen te vestigen op eene kunstverrigtingeenigen tijd geleden door den Heer MensertOogarts van Z. M.te Amersfoort bewerkstelligd op een kindje van driejaren, dat blind was gehoren, en aan hetwelk men niettegenstaande alle aangewende pogin gen, bet gezigt niet had kunnen geven. Door de kunstverrigting van den fleer Mensert is het echter gelukt het wichtje ziende te maken. Daghlv. 's Gravenh.) De Amst. Cour. wijdde in de vorige week de volgende woorden aan de gedachtenis van den verdienstelijken acteur F. A. Rosen veld tin vroegere jaren de geliefkoosde komische Acteur bij het Z. Holl. tooneelgezelschap, die voor cenige dagen te Amsterdam in 79-jarigen ouderdom overleden is: »Daar deze zijne hooge jaren hem nog slechts van tijd tot tijd veroorloofden deel aan de werkzaamheden te nemen, is het verlies, hetwelk de kunst hierbij komt te lijdenniet zoo zeer een verlies van het oogenblik maar is hetzelve reeds al lengs en, bij het afnemen zijner krachten, van lieverlede ondervonden. Zij die zich hem nog in zijne kracht herinneren zullen met ons erkennendat hij een komisch acteur van den waren stempel wasvooral uitmuntende in de karikaturen, die hij naar het leven wist te schilderen en waaraan zijn zon derling stemgeluid iets eigendommelijks wist hij te zetten, hetwelk hem voor de navolging van anderen vrijwaarde, en waardoor hij eene verhoogde kod digheid aan zijne rollen wist bij te zetten. Zijne tooneel-loopbaan is nagenoeg eene 60 jarige geweest, want op den 25stcn October 1838 vierde hij reeds op dit tooneel zijne 25-jarige verbindtenis daarbij en tevens het feest zijner 50-jarige tooneeldienstwaarvan de eerste helft aan het Zuid-Hollandsch ge zelschap gewijd was geweest." 's GRAVENHAGIi30 November. Z. M. heeft tot Ingenieur van den waterstaat lste klasse benoemd den Ingenieur der 2dc klasse Jhr. E. C. B. van Itappard en in diens plaats tot Ingenieur van de 2de klasse J. Strootmariadspirant-Ingenieur. Z. M. heeft aan de Burgemeesters te Driel en Waardenburg, K. Hoef- lake en N. Spillenaer eene gouden medaille toegekendvoor de wijzewaarop zij zich gekweten hebben van de taak tot uitvoering der aardewerken aan den grooten weg in den Buemelerwaardten voordccle der noodlijdenden. De Zaakgelastigde van Denemarken aan ons Hof, de Graaf de Bille-Brake is benoemd tot Gezant van Denemarken bij het Kabinet van Oostenrijk. De Algemcene Rekenkamer heeft bekend gemaakt dat ter vermindering der in omloop zijnde muntbiljetten van 100, op nieuw bij haar is over- gebragt voor eene som van ƒ1,400,000 aan zoodanige ingetrokken muntbil jetten, zoodat er thans, met inbegrip der bij vroegere aankondiging ver melde som van 6.510,000, voor een bedrag van 7,910,000 aan munt biljetten is ingetrokken. Al deze muntbiljetten zijn bij de Algeineene Rekenkamer volkomen on bruikbaar gemaakt, en znllen aldaar blijven berusten, tot dat derzei ver geheele vernietiging, overeenkomstig den inhoud van het 7dc art. der wet van den 18llcu December 1845 zal kunnen plaats hebben, als wanneer van die vernietiging op nieuw zal worden kennis gegeven. AMSTERDAM, 29 November. Den 26steD is door de directie van het entrepót-dok en het hoofdbestuur der Nederlandsche Rijnspoorweg-Maatschappij de overeenkomst onderteekend betreffende den aanleg van het ijzeren spoor binnen het Dok, ten einde het laden en lossen der waggons voor de pakhuizen te doen plaats hebben. De kosten tot dezen aanleg vereischt, en waaronder ook bebooren die van het verbroeden der kade, zullen in bene zekere bepaalde evenredigheid door de beide ligchamen worden gedragen. Het Concert alhier door de Maatschappij Caecilia gegeventen behoeve >van hulpbehoevende toonkunstenaars of hunne heirekkingen, heeft 1,309 qpgebragt. UTRECHT, 28 November. Vrijdag morgen 11. wilde de mechanicus Schoonheiinbij de werkzaam heden in de munt alhier, den riem op de schijf brengen die eene munt- jnachine in beweging brengten werddoor een noodlottig toevalmet de spil mede rondgevoerd. Voor dat men de werking der machine kon doen ophouden werd hij aan hoofd en arm zwaar gewond. Na door den chirurgijn L. Lamie verbonden te zijn, is hij naar zijn huis gevoerd, alwaar hij nog in een zorgelijkenhoewel niet hopeloozen toestand blijft verkeeren. ARNHEM29 November. Aan een der Jongelieden die bij hel laatstgehouden Staats-examen door ziekte verhinderd werd op den bepaalden tijd te verschijnen en van de reden zijner afwezigheid bij behoorlijk attest aan de Commissie had doen blijken, is op zijn verzoek alsnog de gelegenheid gegevenom dat examen te ondergaan. In deze speciale Commissie zijn benoemd de Heeren Elink SterkRector aan het Stedelijk Gymnasium alhier, en Dr. Kroon, Leeraar in de wiskunde en geschiedenis aan het Stedelijk Gymnasium te Zutphen. Het examen zal in den loop dezer weck alhier gehouden worden. DEVENTER, 26 November. Ter vervulling van het Professoraat in de Wis- en Natuurkunde en Be spiegelende Wijsbegeerte, vacant geworden door het vertrek van den Iloogl. Dr. C. J. Matthes naar Amsterdam, hebben Curatoren van het Athenaeum aan den Ed. Achtb. Raad voorgedragen de Heeren Doctoreni Y. S. M. van der Willigen, Leeraar aan het gymnasium te Amsterdam, D. Bierens de Haan, te Amsterdam, D. J. Steyn Parvé, te Groningen. WEST-INUÏE. SURINAME, 20 September. Aan eene Commissie, bestaande uit de Heeren E. van den Brandholl, A. Copijn en J. II. van Ilatcren Wz.is opgedragen om de bronnen van de Saramacca en Coppename op te sporen. Met den 10dc" Oct. zou de Commissie waarschijnlijk de daartoe bepaalde reis aannemen. De maatschappij tot Bevordering van den Landbouw onder de Vrije Be volking, had blijken van belangstelling uit het moederland ontvangen. Onder anderen was door den Heer II. Ie Chevalier te Amsterdam daarin deel geno men voor ƒ1,000. Een paar weggeloopen plantaadje negers zijn door behulp van Aukaander boschnegers weder opgevangen. Men zag daarin een blijk van goede gezind heid dezer laatsten jegens de kolonie. Met de conversie der bankbillctten is voortgegaan op den bepaalden voet. Den 30stfn September heeft de uilloting tot verzilvering plaats gehad van het 1/3 gedeelte der bij den vierden termijn van inwisseling van liet bankpapier uitgegeven schatkistbilletten en den 12d<!11 October van het 1/3 gedeelte van den 5den en laatsten termijn. [In een in de Amst. Cour. van gisteren ingezonden stuk, wordt gewaagd van een geruchtdat er hij de inwisseling van bankpapier van hooge nomi nale waaide, ongeveer voor 40,000 mcei zou zijn ingekomen dan bekend was, zoodat er vermoeden zou bestaan, dat er bankpapier was uitgegeven, zonder dat zulks op de registers zou zijn aangetcekend.] Door het koloniaal Gouvernement zijn den 5dcu Oct., bij inschrijving, aangeboden wissels., af te geven door den bestuurder der Europesche koloni satie aan de Saramacca, op drie maanden getrokken op het Ministerie van Koloniën, betaalbaar te Amsterdam, elk groot ƒ500, en gezamenlijk ten bedrage van nagenoeg ƒ7,000 met bepaling, dat de koopprijs dezer wissels minstens voor de helft in specie inoct worden voldaan. Die wissels zijn verkocht voor 102 j, 103, 103J en 105 pCt. Door den Heer J. Zaal qq.voor de Heeren Poricelet en Zoon te Am sterdam, is aan de bemanning van 's Lands schepen Ajax en Snelheid eene gratificatie van ƒ300 geschonken als bewijs van dank voor verleende hulp bij het vlot maken van het schip Paramaribo, Kapt. Topper, dat op de Braamspunt was vastgeraakt. {Amst. Cour.) tEKEENIGHE STATEN! NEW-YORK, 9 November. Volgens de laatete tijdingen uit Mexico was het in die stad rustig geble ven. Zoodra de nieuwe Regering was ingesteldis daarvan op eene officiële wijze aan de vertegenwoordigers der bevriende Mogendheden kennis gegeven.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1