«H. M. gevoelt zich gelukkig in staat te zijn van u méde te deelen, dat de wet niet is overtredende schrik is hedaarden de drukkende toestand der bank- en handelsbelangen verzacht is. De overvloedige oogst, waarmede dit land is gezegend heeft de rampen gelenigdwelke steeds een gebrek aan werk in de fabriek-districten verge zellen. H. M. heeft evenwel te betreuren den terugkeer van groot gebrek in Ier land veroorzaakt door de schaarschte van het gewone voedsel des volks. M. M. vertrouwtdat deze nood eene aanmerkelijke leniging zal onder vinden door de pogingenwelke aangewend zijnom de in de laatste zitting aangenomen wet tot ondersteuning der behoeftigen in werking te brengen. H. M. heeft met genoegen vernomen dat sommige grondeigenaars gebruik gemaakt hebben van de middelenwelke hun door de mildheid van het Par lement ter beschikking gesteld waren, tot verbetering van hunne landen. II. M. betreurt het, dat in sommige graafschappen van Ierland gruwelijke misdaden zijn bedrevenen dat zich een geest van ongehoorzaamheid beeft geopenbaard, welke zich gevormd heeft tot wederstand aan de wettige regten. »De Lord-Luitcnant heeft met kracht en nadruk gebruik gemaakt van de middelen, die de wet ter zijner beschikking stelt, tot ontdekking van de misdadigers en tot het voorkomen van de herhaling van dusdanige aanrandin gen. II. M. gevoelt evenwel, dat het haar pligt is jegens hare vreedzame en welgezinde onderdanenden bijstand des Parlements te vragen tot bet ne men van verdere voorzorgen tegen het bedrijven van misdaden in zekere graaf schappen en districten van Ierland. H. M. aanschouwt met het diepste gevoel en de meeste belangstelling den tegenwoordigen toestand van Ierland, en zij beveelt aan de overweging van bet Parlement maatregelen aan, welke, met 6trikte inachtneming van de regten van eigendomden maatschappelijken toestand van het volk zullen bevorderen en tevens strekken, om dit gedeelte van bet Vereenigde Koningrijk eene duurzame verbetering te doen ondergaan. Met groote smart heeft II. M. den burgerkrijg in Zwitserland zien uitbar sten. II. M. is ten dien aanzien in onderhandeling getreden met Hare bond- genooten en heeft Hare bereidvaardigheid te kennen gegeven, om gemeen schappelijk met henHaren minnelijken invloed te bezigenom aan het Zwitsersche eedgenootschap de zegeningen van den vrede terug te geven. Met vertrouwen rekent II. M. op de handhaving van den algemeenen vrede van Europa. »II. M. heeft met de republiek Ecuador een tractaat gesloten ter afschaffing van den slavenhandel. II. M. heeft bevolenU dit tractaat te doen over- leggen. bHeeren van het Huis der Gemeenten! II. M. beeft bevolen de begrooting voor het aanstaande jaar te doen in gereedheid brengen, ten einde die U voor te leggen. Zij zalmet eene zorg vuldige inachtneming van de vereischten der openbare dienst, worden op gesteld. Milords en Mijne Heeren H. M. beveelt in de overweging van het Parlement, de wetten aanwelke de scheepvaart van het Vereenigde Koningrijk regelen, ten einde zich te over tuigen of er ook eenige veranderingen konden gemaakt worden, die, zonder gevaar voor onze zeemagt, de bandels- en koloniale belangen des Koningrijks zouden kunnen bevorderen. »H. M. heeft bet noodig geacht eene Commissie te benoemen, ten einde verslag uit te brengen over de beste middelenom den staat van gezondheid in de hoofdstad te verbeteren, en H. M. beveelt in Uwe ernstige aandacht aan alle zoodanige maatregelen, welke U, betreffende den openbaren gezond heidstoestand, zullen worden voorgelegd. »H. M. gevoelt het diepste medelijden met de rampen, welke de arbeidende klassen in de fabriek-districten van Groot-Britannië en in onderscheidene deelen van Ierland teisteren en II. M. heeft met bewondering bet geduld gade ge slagen, waarmede die rampen over het algemeen werden gedragen. De rampen welke de handelsklassen schoktenhebben nadeel toegebragt aan menigen belangrijken tak der staats-inkomsten. Maar H. M. vertrouwt dat de tijd niet meer ver af is, waarop, onder den zegen der Goddelijke Voorzienigheid de bandel en de nijverheid van het Vereenigde Koningrijk hunne gewone bedrijvigheid zullen herkregen hebben. De oudste dochter van II. M. is Zondag 11. haar 8stc jaar ingetreden. De Heer Heywood heeft bij het beraadslagen van bet adres in het Lager huis, de jongste geldverlegenheid toegeschreven aan de buitensporige onderne mingen in spoorwegendaaraan was reeds 161 mill. verspild en er werd nog 148 mill. gevorderd. De fraaije, nieuwe O.-Indievaardcr, Lady Kennaway, is gisteren over acht dagen in de golf van Biscaye, in een zinkenden toestand, door zijne beman ning verlaten. Het schip kwam den 21sle° Jnnij van Bombay met eene lading van 210,000 waarde. Ten gevolge van een hevigen storm kreeg het schip een lek, waardoor het in weinige minuten tijds drie voeten water inkreeg. Een Hollandsch schip (waarvan de naam niet genoemd werd) draaide dadelijk bijnam den Kapiteintweeden Stuurman en 26 man van het scheepsvolk op en zette koers naar Falmouth. De eerste Stuurman de derde Stuurman en 4 man van het scheepsvolk wilden aan boord blijventen einde den bodem zoo mogelijk nog te redden. Maar ondanks alle inspan ningen moesten zij bet opgeven en nu hun heil zoeken in eene bootuit welke zijop het oogenblikdat dezelve dreigde te zinkengelukkig door een ander scbip werden gered. De faillieten honden nog niet op; in de laatste berigten worden weder om drie belangrijke opgegeven. In eenige zuidelijke punten van Wallis, heeft men Zaturdag vrij hevige schokken van aardbeving gevoeld. In de vorige week hebben de lersche leden van bet Parlement te Du blin eene vergadering gehouden en de punten vastgesteld, welke zij in den tegenwoordigen jammerlijken toestand van bet landonder de aandacht der Regering en van hunne landgenooten willen brengen. Er is tevens eene Commissie benoemddie de lersche leden gedurende de zitting van het Par lement te Londen zal bijeenroepenzoo dikwijls de belangen van Ierland het zullen vorderen. De berigten uit Ierland bevatten weder verscheiden nieuwe gevallen van moorddadige aanslagen. Onder deze behoort dat de Heer D. Dulloneen ge goed en ijverig pachter in het Graafschap Limerickvader van verscheidene kinderen, door een hoop boosdoendersdie hem eerst naar den openbaren weg gesleept haddenop eene vreeselijke wijze van kant is gemaakt. Ook op de goederen van Lord Stanley in hetzelfde Graafschap zijn verscheiden moorden gepleegd. FRANKRIJK. PARIJS, 25 November. Den 23stcn des avonds is aan het Ministerie van Buitenlandsche Zaken eene bijeenkomst gehouden, tusschen den Minister Guizot en de Gezanten van Oos tenrijk Pruissen en Engelandna welker afloop een renbode naar Bazel is afgezonden. De Fransche schrijfster Mevr. de Girardin heeft een nieuw treurspel Cleopatra vervaardigd hetgeen reeds het 14ic is dat onder dien naamse dert de eeuw, in het licht verscheen. Het Hof van Assises te Rijssel heeft een 16-jarig meisje, Ilortense Lahonsse, dat hare ouders met voorbedachten rade door vergif om het leven had gebragt, tot 20 jaren opsluiting veroordeeld. Op den spoorweg tusschen Rouaan en Havre is een gedeelte gronds ingestort, waarover kort daarna een trein zou gaan, doch dezelve is nog in tijds kunnen gewaarschuwd worden op dien trein waren meer dan 300 menscheri, De Gemalin van den Hertog van Aumale is den llden te Algiers aan gekomen. Zoodra het schip dat haar overbragt in het gezigt wasis de Hertog haar te gemoet gegaan, en bet schip stevende de haven binnen onder het lossen van het geschut. De bezetting kwam in de wapenen en jonge meisjes in Europesche en inlandsehe kleeding begroetten haar en boden haar bloem ruikers aan. Het was den geheelen dag feest en des avonds werd de stad verlicht. BELGIE. ANTWERPEN25 November. Zaturdag is in eene ijzersmelterij te Monceau sur Sambre een werkman tusschen de raderen eener stoommachine geraakt en letterlijk vermalen. Denzelfden dag is door het springen eener mijn te Marchienne-au-Pontop den spoorweg tusschen de Sambre en de Maas, een graver door eenen steen verpletterd. Er bevinden zich thans reeds, in de zaak van den moord van Evenepoel, 6 personen3 mannen en 3 vrouwenin hechtenis. Een van hen is de oom van Rosseelwelke verdacht wordt behulpzaam geweest te zijn in het verkoopen der gestolen goederen. Ten gevolge van belangrijke ontdekkingen moet ook onderzoek gedaan zijn in Holland niet ver van de Belgische gren zen waar zich iemand met het koopen der gestolen goederen afgegeven heeft. Men heeft hem evenwel nog niet in hechtenis kunnen nemen. Overigens is de instructie reeds ver gevorderd en zijn onderscheidene getuigen gehoord. Een gerucht wildat van den Placsche reeds begonnen is te bekennen. STADS BERIGT. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen bij deze ter kennis van de belanghebbendendataangezien de zoogenaamde St. Micolaas-Avotul dit jaar op Zondag den 5Jen December invalt, de viering van denzelven op Zaturdag Avond bevorens zal plaats hebben. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU. Ley den22 November 1847. Ter ordonnantie van dezelve, V. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Z. M. heeft goedgekeurd het door den Kerkeraad der Doopsgezinde gemeente te Huizinga uitgebragt beroep, op den Candidaat L. van Cleeff Jr. ABVEKTENTIEN. Gisteren nacht te half 12 ure overleed tot bittere smart van mij, zijne Kinderen en verdere betrekkingen, mijn dierbare Echtgenoot J. C. BROERS, Hoogleeraar in de Faculteit der Geneeskunde aan de Hoogeschool alhier. Leiden, U. M. MACQUELYN, 24 November 1847. Wed. Broers. Algemeene Kennisgeving. H

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3