LEYDSCHE COURANT. W'r 1847. VPdJDAG, 26 NOVEMBER. N°. 142. If BINNENLANPSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. fck- De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; \>&j. X de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 25 November. In de stad onzer woning verspreidde zich gisteren de treurmare van den dood des Hooglceraars J. C. Broers. Hij bezweek in den afgeloopen nacht omstreeks half twaalf ure, voor het geweld eener ziekte, die hem gedurende bijna acht weken noodzaakte om bedlegerig te zijnen die reeds van den beginne af, groote bezorgdheid bij zijne betrekkingen en talrijke vrienden op wekte. Gedurende ruim twintig jaren mogt de Leidsche Hoogeschool in zijn bezit zich verheugen en daarop te regt roem dragendaar hij steeds met voorbeeldigeu ijver en groote naaUwgezetheid het hem opgedragen Hoogleeraars- ambt waarnam. Gelijk hij bij voortduring deelde in de achting en vriend schap zijner ambtgenootendie evenzeer zijnen nuttigen en aangenamen om gang, als zijnen belangrijken werkkring op prijs stelden, zoo werden hem bovenal de meest doorslaande bewijzen van ontzag en liefde betoond door de studerende jongelingschap, die zijn, door helderheid en beknoptheid geken merkt onderwijs, zijne rijke praktische ervaring, en zijn uitmuntend voor beeld, zoowel in technische vaardigheid en bekwaamheid, als in zorgvuldige en doelmatige hulpbetooning, wist te waardeeren. Van zijne echt weten schappelijke rigting getuigt onder anderen, de door hem nagelatene, rijke en hoogst belangrijkedoor buiterilandsche geleerden zoo dikwijls bewonderde collectie van Anatomisch-Pathologiscbe voorwerpendiegelijk wij in het belang van het onderwijs hopenvoor de Leidsche Hoogeschool niet zal ver loren gaan. Door deze en andere materiëele hulpmiddelen wist de Hoogleeraar zijn onderwijs steeds aanschouwelijk te maken en daaraan nieuwe belangrijk heid en aangename afwisseling bij te zetten. Doch niet alleen de Hooge school maar ook de Maatschappij en de Burgerij dezer stadhebben door den dood van dezen waardigen Hooglceraar een gevoelig verlies geledenver mits hij gewoon was om volvaardig met raad en daad bijstand te verleenen aan allen, ook aan armen en behoeftigen, door wie zijne geneeskundige hulp werd ingeroepen. Onder laatstgenoemde hebben velen, of in het Nosocomium Academicum of op de zoogenaamde Buiten-Praktijk behandelde lijders en lij- deressen, aan hem hun herstel te danken, of werden door zijne vaardige en kundige hand van lastige of gevaarlijke kwalen en ongemakken bevrijd en zoo aan de Maatschappij en aan hunne betrekkingen weder gegeven. Zijne na gedachtenis zal daaromniet minder hij de geringen dan hij de aanzienlijken dezer stad in zegening blijven. Bovenal echter werden zijne brave en waar dige vrouw en negen nog geheel onverzorgde kinderen uit een vroeger hu welijk, door dit smartelijk sterfgeval in diepen en onvergetelijken rouw ge dompeld, die des te grootcr is, naarmate de redenen gegronder zijn om eenen zoo liefhebbenden echtgenoot en vader, die voor de zijnen niet minder dan voor anderen leefde en wiens onvermoeide werkzaamheid en christelijke le venswandel tot een opwekkend voorbeeld verstrekten, dagelijks te blijven betreuren. Ingezonden Wij vernemen van het seminarie Hageveld, te Voorhout, het volgende: Nadat den 16llc" dezer het nieuw gebouwd seminarie en kapel door Mgr. den Bisschop van Curium, van een aantal geestelijken omgeven, plegtig waren ingewijd, zijn aldaar daags daarna de jaarlijksche geestelijke oefeningen voor de seminaristen begonnenen heden den 22sten met de grootste voldoening gesloten, en voor een 60-lal der jongelingen bekroond met het tl. Sacrament des Vormsels, dat hun door denzelfden Prelaat, na het honden eener har telijke toespraak, werd toegediend. (Zie Tijd.) 'sGRAVENHAGE, 24 November. Reeds vroeger werden vermeld de snelle vorderingen, die thans gemaakt worden in het vestigen van het voetstuk van bet daar te stellen standbeeld van Willem I op het Plein. Thans kan men met genoegen mededeelen dat dit voetstuk geheel en al en met den hesten nitslag gesteld is. Men roemt de geschiktheid en oplettendheid daarbij aan den dag gelegd door den aannemer van dat werkden Heere J. Galmanvan Amsterdam die door de goede voltooijing van dezen arbeid blijken gegeven heeft van zijne be kwaamheid en goede zorgen. Onder meer anderen is het werk opgenomen door Z. Esc. den Minister van Binnenlandsche Zakendie in de meest vlei- jende bewoordingen deswege zijne tevredenheid betuigd heeft, alsmede over den spoeddie bij de volvoering van zulk een kolossaal werk is betoond. Ook van andere zijden worden dergelijke getuigenissen gegeven. Dc verdere werkzaamheden die nog mogten worden gevorderd zullen alsnu ten einde gebragt worden onder het toezigt en het beleid van den Heer Reijers, Archi tect alhier, die daarin zal worden bijgestaan door den lieer Rotteveel, Mr. Steenhouwer te dezer stede, die ook, bij het oprigten van het voetstuk, den aannemer heeft ondersteund. Men verzekert dat hel standbeeld in het aan staand voorjaar op het voetstuk zal geplaatst worden, en men zegt dat daar voor een dag zal worden gekozen die in der tijd met zooveel blijdschap in Nederland werd begroet, den 8ste" Maart, den geboortedag van wijlen Prins Willem V. Men weet overigens dat dezelfde maand geschiedkundig merk waardig is door het overlijden van Prins Frederik Hendrik, (14 Maart 1647) die de sluiting van den Munsterschen vrede niet mogt beleven, (30 Januarij 1648) waartoe ook zijne daden zooveel toegebragt hadden. Aan die geschied kundige herinneringen en bepaaldelijk aan Frederik Hendriks leven en ster venwijdde de Heer Beynen, Praeceptor aan het Gymnasium alhier, met de hem eigene kern en fraaiheid van stijl11. Maandag avond eene voorlezing in het Letterkundig Genootschap Oefening kweekt Kenniswelke op zijne hoorderen een diepen indruk maakte. In veiband met het bovenvermelde wegens het standbeeld van Willem I, zal het niet onbelangrijk voorkomen hier te laten volgen eene beschrijving van het voetstuk, dat, wanneer het geheel zal zijn afgewerkt, gelijk men met grond verwachten mageen der uitnemendste stukken van dien aard in Ne derland zijn zal. De aanleg van de dekzerken tot het voetstuk beslaat eene oppervlakte van 36 vierkante ellenbij eene dikte van een half el. Zij zijn zamengesteld uit zes stukken, die bevestigd liggen op een stuk massief metselwerk, ter dikte van 2i el onder den beganen grond. Op deze dekzerken is tot voetstuk ge plaatst het onderst plint, dat eene lengte hij eene breedte heeft van bijna 3^ el en eene hoogte van 1 el. Daarop is geplaatst het tweede stuk, het welk eene lengte en breedte van 2j el heeft bij eene hoogte van 1 el. Op dat tweede stuk is gesteld de schalt of teerling, welke eene dikte van 2,20 bij eene breedte van 2,20 en eene hoogte van bijna 2,00 el heeft. Op die schaft is gesteld het dekstuk dat met zijn sierlijk lijstwerk rondom dezelve oversteekt en eene dikte van 0,80 el heeftwaarop zal geplaatst worden het sierlijk beeld van metaalgegoten in de Fabriek van de Hoeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, te Amsterdam, dat uit een stuk vervaardigd is en dat eene lengte van bijna 4,74 el en eene zwaarte van 15,000 Ned. ffi heeft. Men verzekert dat dit standbeeld der Nederlandsche kunst tot eere verstrekken zal en dat het ongetwijfeld de achting van ieder weldenkende en kunstenaar zal wegdragen. De hoogte van het voetstuk en van den beganen grond tot de kruin van het beeld bedraagt ruim 9el. Zoo als vroeger ge meld iskoint de voorzijde van het beeld naar het paleis van Z. K. II. den Prins van Oranje. Ten gevolge der door den Minister van Oorlog bekend gemaakte bepa lingen zullen voorlonpig, tot nader order, de plaatsvervangers bij de na tionale militie, in den regel niet meer tot het aangaan eener vrijwillige ver- bindtenis bij het staande leger, ingevolge art. 171 der wet van den 8iten Januarij 1817, worden toegelaten, dan in de beperkte toepassing van dat wetsartikel en gevolgelijk slechts éénmaal in het jaarop het tijdstip name lijk dat de zamenstelling van het in gestadige dienst blijvende gedeelte hij de corpsen plaats heeft, hetwelk thans in de maand Augustus geschiedt; doch zijn daarentegen, voor de lotelingen cn nummcrverwisselaren van de nationale militie, tot het aangaan van verbind ten issen voor het staande leger, tijdelijk buiten werking gesteld, de beperkende bepalingen, welke daartoe betrekkelijk in November 1835 zijn uitgevaardigd, zoodatdeze, met inachtneming overigens van de verder op dit punt bestaande verordeningen, tot rader order, tot eene vrijwillige verbindtenis hij de corpsen hunner keuze zullen kunnen worden toegelaten, onverschillig hij welk corjis zij zijn ingedeeld. De Heer Steveniers, verdienstelijk violist, wiens aankomst'alhier dezer dagen werd gemeldheeft de eer genoten zich ten tweeden male op eene soirée inusicale hij Z. K. H. den Prins van Oranje te doen hooren. Men ver neemt dat die toonkunstenaar een schitterend onthaal gehad heeft op een concert, dezer dagen te Leiden gegeven. ROTTERDAM, 24 November. Gisteren avond ten half negen ure vond hier een verschrikkelijk ongeval plaats. Twee lieve meisjes van ongeveer 12 a 14 jaren, keerden gezameutlijk

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1