RII SR AM PETERSBURG, 10 November. Bij een Keizerlijk besluit is de hoofdelijke omslag, die op de landbou wers gelegd was, verdubbeld, en ook de patenten der kooplieden aanmer kelijk verhoogd. Daar de adel in Lithauen al meer en meer verarmt, zoo heeft de Re gering besloten degenen die 25 of minder lijfeigenen bezitten, naar de Lands domeinen in Simbiskz en Tobolsk te doen overbrengen. Een zoon van hen, die geheel onvermogend zijnzal op kosten van het Rijk tot de militaire dienst worden opgeleid. SPAM JR. MADRTD, 15 November. De Koningin heeft de zitting der Cortes met cene aanspraak geopend waarin zij vooreerst verklaarde dat de diplomatieke betrekkingen met de be vriende Mogendheden geene veranderingen hadden ondergaan, en dat de onderhandelingen met het Hof van Rome een gelukkig einde naderen. Dat de Buitenlandsehe bezittingen toenemen in voorspoed en rijkdom en eene ongestoorde rust genieten. De Koningin voedt hoop dat zeer spoedig cene voorzigtige geestkracht van de zijde der Regeringde medewerking der Cor tes, de inspanningen en de bestendige gehoorzaamheid van leger en zeemagt, overal het gezag der wet zullen bevestigen. Voorts worden er wetsontwerpen toegezegd om de toespassing der begin selen van wettigheid met de vrije en onbelemmerde werking der Regering te vereenigen, welke even noodig is voor de handhaving der orde als voor de vreedzame ontwikkeling der wèl begrepen vrijheid. Verder zeide H. M. »Men zal u de bcgrooling van uitgaven en ontvangsten voor het jaar 1848 voorleggen, zoo al niet met die afdoende hervorming, welke mijne Regering op het oog heeft en welke zij eenmaal aan de goedkeuring] der Cortes zal onderwerpen dan toch met die verbeteringen en bezuiningen welke de om standigheden gedoogden, Aehtervolgelijk zullen n nog andere ontwerpen van erkende belangrijkheid en noodzakelijkheid worden voorgelegd, met name dat, waarbij bepaaldelijk en op eene waardige wijze voorzien wordt in de dotatie der geestelijkheid en der eeredienst; dat waarbij de regten der drukpers geregeld worden; het ontwerp betrekkelijk de regterlijke organisatiemet de verbeteringen welke opziglelijk de bedeeling des regts mogelijk zijn geacht, en andere wetten, die evenzeer door de belangen des lands gevorderd worden, en die de Cortes met den ijver zullen onderzoekenwaarvan zij steeds zulke lofwaardige bewij zen hebben gegeven. Zoo zal eindelijk het heugelijke tijdslip der verzoening van alle Spanjaar den aanbrekenwanneer zelfs de herinnering van vroegere tweedragt ver dwenen zal zijn, en men rondom den troon slechts eensgezinde Spanjaarden zal zien, allen bereid om mede te werken tot bevestiging van den openbaren vrede, onder welks gezegenden invloed alleen het volk geluk en vrijheid kan deelachtig zijn. Ditmijne Heeren de Senatoren en Afgevaardigdenis het gewiglig werk waaraan de Cortes geroepen zijn met den troon te arbeiden. Gij kent te dien aanzien mijne gevoelens en mijne wenschenen die mijner Regering. Ver leent aan dezelve uwe krachtige en welinecnende medewerking, en zijt over tuigd dat de Voorzienigheid onze gemeenc pogingen ten behoeve van een volk zal zegenen, hetwelk evenzeer door het ongeluk beproefd is geworden, als het waardig is gelukkig te zijn." ITALIË. ROME, 9 November. Nadat de Regering verscheiden dagen geweifeld had tusschen achteruitgang, stilstand en vooruitgang, schijnt de laatste wederom de overwinning behaald te hebben. De Kardinaal Ferretti, wiens aanblijven als Saats-Secretaris daarvan afhankelijk schijnt te zijn, had zich voor de invoering eener alge- licele vrijheid van drukpers verklaard en ook reeds aan de redacteurs der Romeinsehe bladen aangekondigd dat zulks geschieden zou. Voorloopig was de censor Belti (die wegens de toelating in den Contemporaneo van het be kende artikel, hetwelk aan de Katholijken in België enz. zooveel ergernis gegeven heeft, afgezet was) in zijne iuncliën hersteld, en eene Commissie benoemd tot het ontwerpen eener wet omtrent de drukpers, waarbij de cen suur zou worden afgeschaft. Tot Voorzitter dier Commissie was Monsr. Ainici benoemd. Welondcrrigte personen verzekeren, dat Vader Roothaan de Generaal der Jesuitenbevel heeft gegeven aan al de opperhoofden van de Italiaansche «ollegiëuom zich naar Rome te begeventen einde over de tegenwoordige omstandigheden te raadplegen. ZWITSERLAND. BERN17 November. De Zwitscrsche Landdag beeft den 15een dezer cene zitting gehouden en daarin het volgende besluit genomen »De cedgenootschappelijke Landdag, kennis genomen hebbende van de op «den 14(len dezer maand te Bellefaux gesloten capitulatie (waarbij Freiburg zich heeft overgegeven «Overwegende dat bij art. 6 dier acte alle zwarigheden van niet militairen aard ter beschikking van den Landdag zijn voorbehouden, besluit: «1°. Er zullen onmiddelijk drie eedgenootschapgelijke vertegenwoordigers be noemd worden, die zich onverwijld naar het kanton Freiburg zullen begeven; «2°. Het kanton Freiburg zal voorloopig door het noodig aantal troepen bezet blijven. De cedgenootschappelijke vertegen woordigars zullen zich tc dien aanzien met den bevelhebber dier troepen verstaan »3». De cedgenootschappelijke vertegenwoordigers zullen zonder verwijl aan den Landdag verslag doen van de maatregelenwelke in het belang van de inwendige veiligheid des eedgenootschaps zoowel als in dat eener dunrzame bevrediging van het kanton Freiburg genomen moeten worden. Echter wor- den zij gemagtigd, ornbijaldien de omstandigheden zulks vorderen, op eigen gezag de noodige maatregelen tot bereiking van dat doel tc nemen; «4°. De troepen die het kanton Freiburg blijven bezetten, zijn ter be schikking van de vertegenwoordigers gesteld, ter uitvoering van de tegen woordige instructie «5°. Aan het eedgenootschappelijk hewind wordt opgedragen om het tegen woordige besluit zonder verwijl aan de cedgenootschappelijke verdedigers, als mede aan den opper be vel liehher des legers mede te deelen." Volgens berigten van den IS"1®" dezer, over Parijs ontvangen, waren de cedgenootschappelijke vertegenwoordigerswaartoe de Landdag benoemd had de Heeren Stoekmar uit Bern, Reinert uit Solothurn en Grivaz uit Waadtden IS'1®" naar Freiburg vertrokken. Dienzelfden dag waren reeds onderscheiden bataillons van liet cedgenootschappelijke leger, uit Freiburg terugkomende, door Bern naar de grenzen van Lucern gemarcheerd, wer- waarts de Generaal Dufour en Colonel Orelly, bevelhebber der artillerie, zich den des morgens zouden begeven. Men schatte de sterkte der troepen, die tot eenen aanval op Lucern bestemd zijn, op ruim 50,000 man. Gisteren heelt de Frausche Gezant de stad verlaten en zich naar Bazel hegevenomdat hem geen vrijgeleide voor den tweeden Secretaris van het Gezantschap was toegestaan, die naar Lucern zou vertrekken, om de Fransche belangen daar te beschermen. De Generaal Dufour had, voor Freiburg te verlaten, de gezeten burgers bijeengeroepen, om eenen Raad van Administratie te benoemen, daar het ge heel kantonnaal bewind de stad verlaten had. Het gebouw der Jesuiten is tot kaserne ingerigt, nadat de aan hetzelve verbonden leermeesters en kwee- kelingen bij bijzondere personen gehuisvest waren. De voorloopige Regering van Freiburg heeft in het ontworpen wetsont werp bepaald, dat elke voorstelling tot terugroeping der Jesuiten, met levens lange verbanning zal gestraft worden. Den lGllcD is in den avond een oproerige beweging te Freiburg uitgebar sten een troep burgers en leden van den landstorm hebben getracht het tuighuis te overrompelen, doch het is mislukt en de aanvallers zijn verdreven en verstrooid. I1AIBURG. 8 November. Deri 8slen had alhier eene gebeurtenis plaats, waarvan men sedert 23 ja ren in deze stad geen voorbeeld had gezien. Een gebruik aldaar wil, dat zoodra een koopman in staat van faillissement vervalt, zijne zaken onmid delijk door eene jury, door de Rcgtbank van Koophandel benoemd, wor den onderzochtwelke onder eede gehouden is te verklaren of de gefailleerde onberispelijk is dan wel of hij zich aan eenig verzuim heeft schuldig gemaakt of bedrog heeft gepleegd. In het eerste geval verklaart de Regtbank van Koophandel hem onschuldig; in het tweede geval wordt hij door de wet tot gevangenisstraf veroordeeld en in het derde, wordt hij voor tien a twintig jaren in een tuchthuis gesloten, en aan de kaak ten toon gesteld. Indien de veroordeelde voortvlugtig iswordt zijn' naam openlijk door de hand van den beul verbrand. In den morgen van hovengenoemdeu dag werd het schavottegenover het beursgebouw opgeslagen ten twaalf ure werd er een bak vol brandende zelfstandigheden op gezet en onmiddelijk begon de klok van het stadhuis te luidenzooais zulks bij de volvoering van ontecrende straffen plaats heeft. Ten één ure, toen al de kooplieden zich naar de beurs begaven, beklom de beul hel schavot door zijne beide knechten gevolgd, en deed den trommel roerenmet luider stemme noemde hij den koopman welke door de jury wegens fraudulens bankroet schuldig werd verklaard, en de vlugt had genomen vervolgens toonde hij aan de omstanders een papier, waarop met grootc letters den naam van den schuldige stond. Daarna liet bij weder den trommel roeren en verbrandde vervolgens het papier. RM GR jL AMR. LONDEN, 20 November. II. M. zal het Parlement niet in persoon openenmaar heeft eene Com missie benoemd, die dat in haren naam zal doen. Deze heeft de leden van het Lagerhuis uitgenoodigd om eenen Voorzitter tc kiezen, tot welke be noemd is die van het vorige jaar, de Heer Shaw-Lefèvre. De Regering zal een ontwerp van wet indienen, waarbij nader de be voegdheid zal bepaald worden, om in hot Parlement zitting tc nemen. Dit is waarschijnlijk, om de moeijelijkheid te voorkomen, welke moest ontstaan door de eedsaflegging van den Israëliet Rothschilddaar in bet formulier voorkomt, op liet geloof eens Christens te zweren. Op de vergadering van houders van Spaansche fondsen, van gisteren, hebben onderscheiden deelhebbers, en ook de Heer Keyzer uit Amsterdam het woord gevoerd, en er is besloten, weder een agent naar Madrid tc zenden en bij den Minister Palmerston ernstig aan tc dringen op medewerking van de Engclsche Regering. In Ierland zijn 2,735 Priesters, 2,205 kerken of kapellen, 25 colle- legiën of seminaricn152 vrouwen- en 42 mannen kloosters.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3