BITEJNLAJNDSCHE BERlGTEjN Prijs: L. Beijerink, die daarvoor met J. van Kaathoven geloot zonde heb ben, wanneer aan laatslgemelde niet reeds in de Zangklasse een Prijs ware uitgereikt. Violoncel. 3,lc Klasse. Eervolle melding: AV'. F. G. Nicolaï. 4de Klasse. Bevorderd tot de 3de klasse: J. Beijerinck. Prijs: G. A. Reiineringer. Fluit. 3de Klasse. Bevorders tot de 2de klasse: J. L. J. Proot. 4('c Klasse. Bevorderd tot de 3de klasse: A, L. F. Hazenberg. Prijs: H. F. Broers. Oboe. 4de Klasse. PrijsC. J. Emeis. Na bet spelen der Ouverture met vol orchestuitgevoerd door een 20-tal Leerlingen en een lü-lal gewezen Leerlingen der Muzijkschoo]betuigde de Voorzitter zijnen dank aan de gonoodigdé afgevaardigden die de plegtigheid met hunne tegenwoordigheid wel hadden willen vereeren, en sloot Z. td. Ach tb. de Vergadering met den wensch, dat ook in het nieuw ingetreden en vele volgende jaren de Maatschappij voor Toonkunst te Leyden eene inrig- ting mogt blijvenop welker bezit de Stad zich met regt verheffen kan. 0. De Pieilerlandsche Stoompost gaf vroeger, voor en na het daarstellcn van den buitengewonen trein van Botterdam naar Amsterdam haren wensch te kennen, dal nu ook van die zijde, waarvan het dringend verlangen daartoe was uitgegaan, dooreen druk gebruik zoude medegewerkt worden, tot instand houding van dien trein, ten einde het bij geene proefneming in deze bhjve. Uit de thans door dat blad medegedeelde tabellen blijkt, dat de opbrengst van dezen sneltrein volstrekt niet beantwoordt aan hetgeen de spoorweg maatschappij daarvan had kunnen en rnogen verwachten. Er zijn in tien dagen (van 8 tot 18 November) in het geheel voor de door- loopende reis van Rotterdam naar Amsterdam, slechts 11 reizigers der lste klasse, dat is gemiddeld slechts ruim. 2 daags getransporteerd, en dat wel in de eerste 5 dagen want de volgende 5 dagen leverden geen enkel reiziger van de lstc klasse op! In deze zelfde 10 dagen vindt men te zamen 56 doorgaande reizigers der 2de klasse, en dus gemiddeld nog geen 6 reizigers per dag. 's GRAVENHAGE 22 November. Z. M. heeft benoemd tot Griffier der Staten van Gelderland, Mr. L. A. J. AA'. Baron Sloet tot Oldhuis, thans Lid der Provinciale Staten van Gelderland en Wethouder der stad Zutphen. Z. M. heeft bij bestuit van 15 dezer, den Heer Mr. II. Paling, op het daartoe door hem gedaan verzoekeervol ontslagen als Griffier bij het Kan- tongeregt te AA'oerden. Z. M. heeft den Vicc-Admiraal J. van der Velden tot den Adelstand verhevenmet den titel van Jonkheer. Z. K. H. de Prins van Oranje, die wekelijks des vrijdags de Akadeinie te Delft bezoekt, beeft zich reeds heden ochtend derwaarts begeven, wegens ale verwachte komst van zijne Gemalin op aanstaanden A'rijdag. Naar men verneemt, zal weldra de installatie plaats hebben van den Onder-Gouverneur des Erfprinsen, den Heer Aikeina. Met de hoofdleiding der opvoeding van den jeugdigen Prins zal bij voortduring de Baron Forstner van Dambenoy belast blijven. C. W. L. Heusinger en G. Heusingergeboren Gresserhebben aange kondigd, dat zij het etablissement van Damp- en andere Baden, hetwelk zij te Amsterdamop den N. Z. Voorburgwal bij de Gravenstraathebben uit geoefendop 1 dezer maand gesloten hebben, om hier ter stede, in het aan staande voorjaar, soortgelijke zaak op grootere schaal in te rigten, waarvan •de opening nader zal worden bekend gemaakt. AMSTERDAM, 22 November. Naar wij uit eene goede bron vernemen, zal met 1° Januarij 1848 alhier, een nieuw dagblad verschijnen, in groot formaat, tot welks uit gave zich eene namelooze maatschappij heeft gevormd. Het proefnummer der Courant zal binnen weinige dagen het licht zien. Het bestuur en de hoofd redactie van dit blad moeten aan den Heer A. A. T. VisschcrAdvokaat alhier, zijn opgedragen. HAARLEM22 November. Gisteren is in de Raadkamer van het Stadhuis alhier welke lot dat einde inet de meeste bereidwilligheid door het Ed. Ach tb. Bestuur dezer Stad was afgestaan eene algemcene vergadering gehouden van Afgevaardigden uit de onderscheidene onlangs hier te lande gevestigde Commissien tot het verzame len van gelden voor de oprigting van een metalen standbeeld van Laurens Janszoon Coster te Haarlem. Deze vergadering, in welke de fleer J. J. F. Noordziek het Voorzitterschap bekleedde, werd bijgewoond door den fleer Dr. A. de A'riesals Lid der voorloopigc hoofdcommissie, en voorts door af gevaardigden uit de steden Amsterdam, Botterdam, 'sGravenhageUtrecht, Leyden en Haarlem. Nadat door den Heer Noordziek een uitgebreid verslag was gedaan van hetgeen door hem en de fleercn de Vries en Schinkel in deze lot dus ver was verligt, heeft die Heer verklaard, dat het voorloopige hoofdbe stuur, thans, nu zich allerwegen commissien hadden gevormd ter ondersteu ning van het door hem voorgeslagene ontwerp, het geraden achtte, om het persoonlijk bestuur neder te leggen; zijnde het thans, ter bevordering der aangevangene zaak, wenschelijk om eene hoofd-com missie te benoemen. Daarop zijn als leden van die hoofd-commissie verkozen de lieeren J. J. F. Noordziek, Dr. A. de Vries en A. D. Schinkel, alle leden van het ontslagen voorloopige hoofdbestuurvoorts de lieerenD. D. BuchlcrLid van de Amstcrdamsche commissie; Jhr. N. J. Sieengracht van Duivenvoorde, C. Kruseman, Mp. L. Metman, Leden der Haagschc Commissie, de Iloogl. J. Geel, Lid der Leydsche commissie, en Mp. G. de Vries Azn., Lid der flaarlemsche Commissie. DEA'ENTER, 19 November. In den avond van den 16drn dezer begaf de Officier van Justitie bij de Regtbank te Almelo, zich naar Oldcnzaal en bewerkstelligde aldaar den vol genden morgen met den llegter-Comniissaris en Griffier van gemelde Regtbank eene huiszoeking, waarvan het gevolg was dat drie personen gevankelijk naar Almelo zijn overgebragt; tevens zijn bij die gelegenheid de stempels van rijks daalders van Pruissische thalers en van twaalf- en zes-stuiverstukken bene vens twee zakken valsche rijksdaalders in beslag genomen. BREDA, 21 November. Het fraaije gothisehe gebouw, de stads klokketoren der Lieve Vrouwe kerk alhier, die door zijn ouderdom niet slechts meest alle sieraden verloren had, maar ook het luiden der zwaarste klokken gevaarlijk maakte, werd deze week door het afnemen van steiger- en stellingwerkmet nieuwen luister aan het oog teruggegeven. Na een arbeid van 4 jaren, daaraan hesleed tot het her nieuwen doelmatig stellen en aanbrengen van vele sieradenverdient het gebouw thans eene regtmatigc plaats onder de smaakvolste en schoonste van het rijk. De bouwmeester A. J. F. Cuypers, aan wicn de leiding van dit werk was toevertrouwdheeft in dit kunstvak gunstige blijken van zijne bekwaamheden gegeven. TILBURG, 21 November. Gisteren heeft Z. M. een diner gegeven, waarop onder anderen ook genoo- digd waren de Eerwaarde Heereu SchotelPredikant en van der VenR. K. Priester alhier. Z. M. is heden naar 'sGravenhage teruggekeerd, MAASTRICHT, 20 November. Alhier heeft zich eene Costcrs-commissie gevormd, bestaande uit de Heercn: Jhr. P. G. C. von Geuseau, Raadsheer in het Provinciaal Geregtshof van Limburg; Jhr. Ed. Capitaine, President der Arrondissements-Regtbank al hier; J. L. van Meerbeke, Schepen dezer stad; AV. R. SchmalhausenPro cureur hij het Provinciaal Geregtshof, en Mr. AVcnmaker Advocaat. Deze Commissie zal hare werkzaamheden ook tot Roermond uitstrekken. OOST-UVDIE, BATAVIA, 28 September. Z. Exc. de Gouverneur-Generaal, zijne rondreize over het eiland Java voort zettende, heeft na zich, wegens een ligle ongesteldheid, ten gevolge van de vermocijenissen der reis, langer dan het voornemen was en omstreeks de drie weken te Pekalongang opgehouden te hebbenden 29sle" Augustus de reis van daar naar Tagal voortgezet, alwaar Z. Exc. dien eigen dag is aangeko men. Den 2den September is Z. Exc. naar Cheribon gereisd; tijdens zijn ver blijf aldaar heeft Z. Exc. onder anderen een bezoek gebragt aan de gepension- neerde Sultans Anam en Sepoe. A'oorls heeft Z. Exc. zich naar Madjalenka begeven, onder weg afwijkende om den nieuw aangelegden dam in de Tykroe en de waterleiding naar Danar Radja te bezigtigen. Den 16den is Z. Exc. in goeden welstand te Batavia teruggekeerd. C AH AD A. Onlangs is in den omtrek van Penetanguishem een hol ontdekt, waarin een paar hoofdschedels werden gevonden. De lieeren Thompson en Ilill, van Mohauk, hebben dit nader onderzocht en er veel gebeente gevonden en 36 platte koperen vazen van 3 voet in de doorsnede, sommigen met een ijzeren band omgeven, sommigen waren gaaf andere gebroken of uitgesleten. Zij konden 20 gallons inhouden en hadden binnen op den bodem een roodachtige kleur. Bij die gebeenten vond men 3 zeeschulpen, die men in de wateren van Canada niet vindt. Hier en daar vond men rozenkransen van kleine schul pen, alsmede een verroeste bijl. Al dat gebeente en die sieraden waren in orde neergelegd op bevervellcndie door de vocht kaal waren inaar anders nog gaaf. Op een korten afstand, op Bantig's eiland heeft men eene dergelijke ont dekking gedaan, eenige driehoekige stukken koper, elk 3 onsen wegende, en eene soort van koperen spade zonder steel. De schedelkundigen hebben in de schedels veel gelijkenis gevonden met die der Egyptenaren. De koperen vazen en de overige voorwerpen zijn zeker van zeer ouden oorsprong. Het zonderlinge dezer ontdekking, die de eenige niet is in deze woeste stre ken, is, dat een boom van 20 duim in doorsnede, die ten minste twee een- wen oud schijntuit dat hol is opgegroeiden nu vraagt menwie waren in 1647 hier de landbezitters, die de bosschen tot de lludsons-baai doorgin gen en op de naburige kleine eilanden woonden AVie had hun die koperen vazen leeren maken ter dikte van een stuk van 2 oude Fransche stuivers en 3 voet middellijn? en waartoe? Zoo men het niet bepaald kan zeggen, mag men gissen. Naar de beschrij ving van de Joodsche vazen in den tempelzon men geneigd zijn te veron derstellen, dat hier Joden aan de vervolging der middeleeuwen ontvlugt, lang voor Columbus door de Indianen ontvangen, cn sedert met de Indianen door de uilrocijcnde beschaving zijn ten onder gegaan.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2