LEYDSCHE COURANT. N°. 1 1847. afc BINNENLANDSCHE BElilGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 24 NOVEMBER. uit Zaturdag avond De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. v/HOi' LEYDEN, 23 November. Op Donderdag den 18den dezer werd alhier in den Schouwburg, de jaar- lijbsehe Vergadering der Maatschappij van Toonkunstgehouden. Als naar gewoonte waren de Leden met hunne Dames getrouw opgekomen, en leverde de geheel gevolde Schouwburgzaal het bewijs van onverminderde belangstelling. Nadat de genoodigde afgevaardigden naar de voor hen bestemde plaatsen geleid waren, opende de Voorzitter de Vergadering inet cene korte toespraak, waarbij hij den Directeur der Muzijkschool en Zangvereeniging die in het laatste Maatschappelijke jaar door eenc zware ongesteldheid zijne zorgen aan die inrigtingen, gedurende eenen geruimen tijd niet had kunnen wijdenmet zijne aanvankelijke herstelling en zijne tegenwoordigheid op dit feest geluk wenschte, en de hoop te kennen gaf, dat de ijverige en verdien stelijke man, die mede den grondslag gelegd heeft waarop onze Muzijkschool opgebouwd werd spoedig geheel en al hersteld, nog lang ten nutte van onze Maatschappij en van de beoefening der kunst in onze woonstad gespaard mogt blijven. Aan de Heeren Onderwijzers N. J. Wetrens Jr., H. de Graaf en A. J. Wetrens, werd tevens welverdiende hulde gebragt voor de welwillende, naauwgezette en belangelooze wijze waarop zij elk in hunne betrekking de Muzijkschool en de Zangvereeniging voor het gemis van haren Directeur, zoo veel mogelijk schadeloos gesteld en daardoor den belangen der Maatschappij eene wezenlijke dienst bewezen hadden. De lieer N. J. Wetrens, die voor een gedeelte de lessen van den Directeur op zich had genomenwas door Commissarissen als waarnemend Directeur aangesteld; terwijl de overige lessen van den Heer Le Lièvre, onder de HH. de Graaf en A. J. Wetrens verdeeld, en de Piano-begeleiding op de bijeenkomsten der Zangvereeniging aan den lieer de Graaf was opgedragen. Ook aan den Heer E. Lubeckden talentvollen zoon van den algemeen geachten Directeur der Koninkl. Muzijkschool te 'sGra- venhage, werd door den Voorzitter openlijk dank gebragt, voor de belangrijke diensten die onze Muzijkschool gedurende vele weken van hem mogt onder vinden en het voortreffelijk onderrigt dat eenige der meest gevorderde leer lingen voor de piano, gedurende de ongesteldheid van den Directeur, van hem genoten hadden. Wij vernamen verder uit het verslag, dat aan Mej. E. Didié Zaalberg, vroeger leerling onzer school, latei kweekeling der Kon. Muzijkschool te 'sGravenhage, het onderwijs der drie hoogere Zangklassen was opgedragen; de meerdere uitbreiding van het Zang-onderwijs, had Commis sarissen in overleg met den Directeur tot dien maatregel doen overgaan, van welken zij zich voor den bloei hunner inrigting de beste vruchten voorstellen. De in het afgeloopen jaar opgerigte normaal-klassen, waarbij het onderwijs aan den Heer J. P. Lancel werd opgedragen, werd door een zestigtal kweelde lingen meest alle onderwijzers of aanstaande onderwijzers hij verschillende scholen, zoo in de stad als van de omliggende gemeenten, Qp onderwijzers of kweekelingen van de Regimentschool van het 5dc en de Rataillonsschool van het 8ste Reg1. Infanterie, alhier in garnizoengetrouw en met goed gevolg bijgewoond. Eene herhalingslesna het eindigen van het eerste halfjaar, in tegenwoordigheid van Commissarissen en genoodigde afgevaardigden gehouden had voorloopig de bewijzen geleverddat men van die onderneming voor de opvoeding en beschaving van het aankomende geslacht uit de zoogenaamde mindere standen met regt zeer veel goeds verwachten mag. De Muzijkschool telde in den laatsten schooltermijn van het Maatschappelijk jaar, een aautal van 112 leerlingen, waaronder twee die geheel voor rekening der Maatschappij hunne muzijkale opleiding genieten. De Zangvereeniging had door de uitvoering van Mendelssohn Bartholdy's 42ste Psalm, en Rossini's Stabat Mater, op het einde barer gewone bijeen komsten, haren welverdienden roem op nieuw gehandhaafd; en had ook thans wederom met hare oefeningen eenen aanvang gemaakt. Een treurig sterfgeval had haar echter vele van hare verdienstelijke en ijverige leden doen verliezen en noopte den Voorzitter de belangen dier inrigting opzettelijk aan de alge- meene deelneming van bevoegde en kundige liefhebbers aan te hevelen. De Maatschappij mogt zich verheugen in een aantal van 173 leden, waar onder één Donateurdat zijbij den immer stijgenden druk der tijdenen de ongunstige omstandigheden der stad onzer inwoning, nog zoo veel en zoo algemeene deelneming ondervindt, mag wel als een bewijs beschouwd worden dal hare nuttige werking door zeer velen erkend en gewaardeerd wordt. De rekening over het laatste boekjaar werd gesloten met een batig overschot van ƒ1,719.84. De bouwvallige toestand en de bekrompenheid der voor de Muzijkschool vroeger gehuurde woning, hadden noodzakelijk gemaakt, naar een grooter schoolhuis om te zien, dat aan de meerdere behoeften der school voldoen en tevens voor de oefeningsbijeenkomsten der zangvereeniging eene ge schikte gelegenheid aanbieden kon, De verhuizing, en de meerdere onkosten eener grootere woning hadden buitengewone uitgaven vereischten te weeg gebragt dat het kapitaal der Maatschappij in dit jaar niet kon vermeerderd worden. Aan de Leden werd de gelegenheid aangeboden om de rekening en daartoe behoorende bescheiden over het laatste Maatschappelijke jaar, op Zatur dag den 20 November des avonds van 78 ure in het Schoolhuis te komen inzien. Na mededeeling van een en ander, werden door de Leerlingen de volgende inuzijkstukken op eene allezins voldoende wijze voorgedragen: Eerste Afdeeltng. Introductie en Var. voor Piano a 4/m. van F. Hiinten, uitgevoerd door A. J. en W. van Trotsenburg. Solo voor Violoncel van F. A. Rummer, uitgevoerd door J. Beijerinck. An mein Schiflein, 2st. Gezang van S. Neukomm, gezongen door de 3de Zangklasse. Solo voor Fluit van Tulou, uitgevoerd door J. L. J. Proot. Fantaisie voor Viool van Singelée, uitgevoerd door C. W. II. VAN Kaat- hoven. Adagio en Finale voor Piano van het G moll Concert van J. Mocheles, uitgevoerd door W. F. G, Nieolax. Tweede Af deeling. Terzettino van J. Conconne, gezongen door de 3',c Zangklasse. Fragment van het 3dc Concert van J. de Beriot voor Viool, uitgevoerd door K. Knippenberg. Tweestemmig lied van J. Mendelssohn Bartholdy, gezongen door A. M. van der ChijsE. M. van Kaathoven, W. Bake en P. II. J. J. Le Lièvre. Larghetto en Allegro voor Piano van het II moll Concert vanj. N. Hum mel uitgevoerd door H. M. Adriaans. Finale: Ouverture la Muetto de Portici van J. Auber voor Piano a 4/m. en Orchest, uitgevoerd door de Leerlingen en voormalige Leerlingen der Mu zijkschool. Vóór de uitvoering van het laatste stuk werd mededeeling gedaan van de bevorderingen, eervolle meldingen en prijzen, welke door Commissarissen aan de Leerlingen waren toegekend Zang. 2,Ie Klasse. Eervolle melding: VV. Bake. 3de Klasse. Bevorderd tot de 2de klasse: E. M. van Kaathoven en P. 11. J. J. Le Lièvre. Eervolle melding. C. D. Bourse Wils, A. J. van Trotsenburg, W. van Trotsenburg en H. Kluit. 4de Klasse. Bevorderd tot de 3de klasseH. J. C. Neeb en S. M. van Iperen. Eervolle meldingM. C'. van der HoevenB. J. van Trotsenburg, E. C. A. W. Irish Stephenson, A. M. C. Koch, M. II. H. Susanna, F. J. M. de Mol en L. G. P. Pruys van der Hoeven. Prijzen: 11. J. G. Bronsgccst. bij loting met J. M. B. Bronsgeest, en J. van Kaalhovco. Piano. lste Klasse. Eervolle melding: II. M. Adriaans en AV. F. G. Nicolaï. 2de Klasse. Eervolle meldingW. Bake. 3de Klasse. Eervolle melding: II. P. van Kaathoven, J. van Kaathoven, E. M. van Kaathoven, G. H. Hasebroek, A. P. Pruys van der Hoeven, L. G. P. Pruys van der Hoeven, J. C. Fischer, A. J. van Trotsenburg en C. D. Bourse Wils. 4dc Klasse. Bevorderd tot de 3de klasse: P. Brutel de La Rivière, M. C. van der Hoeven, beiden met eervolle melding, AV. van Trotsenburg, H. J. C. Neeb, F. H. Reynvaan, J. M. Schretlen en AV. F. M. Koppeschaar. Eervolle melding: F. AV. Hoogenstraten C. M. van Foreest, M. A. de Vriese, F. G. A. Jongkindt Coninck, A. M. Suringar, II. K. Beuzemaker, E. C. A. W. Irish StephensonC. J. de Fremery en A. M. C. Koch. Prijs C. J. G. Le Poole, AA'. J. A. Susanna en C. A. E. Suringar, bij loling met A. Dumoulin. Viool. lste Klasse. Eervolle melding: K. Knippenberg. 3de Klasse. Eervolle melding: S. Lc Poole en C. AV. II, van Kaathoven. 4de Klasse Eervolle meldingJ. ReimcringerJ. J. A. J. Zuur en B. van Dantzig.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1