Voor den derden Candidaat hebben er drie stemmingen plaats lsle Stemming: de Hecren [Ieerkens 18, Storm 14, heels 10, Bylevekl G, Schmolck 3, van Nispen van Pannerden, Burgemeester te Zevenaar, 2 stem men terwijl de Ileeren Elout en Buyskesbeiden Raadsheeren in het Prov. Geregtshof van Zuid-Holland, en Philipse elk ééne stem bekomen, 2dc Stemming: de Ileeren Ueerkens en Storm elk 19, Beels 9, Byleveld 3, van Nispen van Pannerdcn 2 stemmenen de overigen elk ééne stem. 3,le Stemmingde Heeren Ueerkens 31Storm 19en Beels 5 stemmen. De Heer Mr. J. N. J. HecrkensKantonregter te Zwollewordt alzoo tot derden Candidaat geproclameerd. Deze lijst zal aan Z. M. worden aangeboden. Daarna is de beraadslaging over het ontwerp van wet tot regeling van het Nederlandsche muntwezen geopend. De Heeren v. Beeck VollenhovenNapBorskiSmith en Byleveld hebben het ontwerp bestredenhetwelk verdedigd is door de Heeren v. Rijckevorsel en v. Goltstein. Z. Exc. de Minister van Finantien verdedigt de voordragt. Bij omvraagwordt de wet aangenomen met 29 tegen 27 stemmen. Tegende Heeren de Jong v. Beek en DonkHoffmanv. Rosenthal Nap, de Weichs de Wenne, Gouverneur, v. Heemstra, Bots, Hooft, Wi- chersv. Heiomav. Beeck Vollenhovcn Jongsmav. Naamende Kempe- naer, Smit, Verwey Mejan, Borski, v. Nagell, Uytwerf Sterling, Telting, Anemaet, Busmannv. Sasse van YsseltBijleveld, Luzac en Romme. De zitting is daarna opgeheven. 20 November. In de Zitting van heden is beraadslaagd over het ontwerp van wet, tot opheffing der consentbiljetten voor onbelaste granen, die met algemeene stem men is aangenomen. Daarna was aan de orde van den dag de beraadslaging over het ontwerp van wettot regeling der uitgaven van den steenweg van Maastricht naar de Geldersche grenzen. De Heer Luzac stelde voordie beraadslagingen uit te stellen. Dit voorstel van verschillende zijden ondersteund wordende, en ook Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken er zich niet tegen verklarende, wordt dienovereenkomstig besloten. Gedurende de beraadslagingen over dat uitstel, zijn door onderscheidene leden beschouwingen in het midden gebragt nopens de aanstaande herziening der Grondwet; en hebben zij der Regering indachtig gemaakt op sommige puntenwelkenaar hunne mecningdaarbij zouden moeten worden in het oog gehouden. Na de zitting van heden zal de Kamer tot in het begin van het vol gend jaar hare werkzaamheden schorsen. Bij de hervatting daarvan zal er beraadslaagd worden1°. over het tweede en derde boek van het wetboek van strafregt en 2°. over dat betreffende de ondersteuning van bchoeftigen. De Eerste Kamer zal Woensdag den 24sten vergaderen. SCHIEDAM, 19 November. Laatstleden Maandag is alhier met groote plegtigheid de nieuwe R. K. kerk ingewijd, door Mgr. van Gerra, Vice Superior ad interim der Hollandsche Zending. Eene talrijke volksschaar en verschillende autoriteiten waren daarbij tegenwoordig. Bij het feestmaal, te dier gelegenheid gegeven, werden ver schillende toasten ingesteld; Mgr. bragt die aan den Koning, den Burgemees ter der stad en aan Pius IX. AMSTERDAM, 19 November. Bij besluit van 13 November 11. heeft Z. Exc. de Minister voor de Zaken der Hervormde Ecredienstenz. goedgevondenden Heer M. Lehrenbij voortduring, tot Régent-Voorzitter van het Nederlandsch Israëlitisch Semina rium te benoemen. De Stedelijke Raad heeft besloten de Beurs te overdekken en een daartoe opgemaakt plan goedgekeurd. Z. Exc. de Minister van Marine is Zaturdag 11. aan den Helder aange komen, en heeft aldaar al de aanwezige oorlogschepen geïnspecteerd. Nog was aldaar in het Hotel de Burg afgestapt Z. Exc. de Vice-Admiraal J. P. Machielsenbenoemd om in Oost-Indië den Schout-bij-Nacht E. R. van den Bosch te vervangen als bevelhebber van 's Lands zeemagt aldaar. TEXEL, 18 November. 'sLands fregat de Rijn, onder bevel van den Kapitein ter Zee F. A. Jöhr, en schoener Saparoea, Luitenant ter Zee lste klasse A. D. Kluyskens, zijn gisteren uit Texel naar Batavia vertrokken. NIJMEGEN, 17 November. Eene eenvoudige boerevrouwonder Groesbeekhad dezer dagen op goed vertrouwen aan een onbekend manspersoon eene som van ƒ180 voorgeschoten op een paar schijnbaar juweelen oorbellen van groote waarde. De vreemdeling zoude nog denzelfden dagonder teruggave van het geleendedie kostbare voorwerpen weder in ontvangst komen nemen. Hij liet echter niets meer van zich hooren en de goede vrouw bleef in het bezit der bewuste oorbellen, welke bij onderzoek eene waarde bleken te hebbende som van 10 centen niet te boven gaande. De justitie van deze schandelijke opligting onderrigt, heeft onmiddclijk een geregtelijk onderzoek in het werk gesteld. TILBURG19 November, Z. M. is gisteren avond aan zijn paleis alhier afgestapt. Z. M. is eige naar geworden van de in publieke veiling finaal toegewezen zeepziederij de Hoop, met de daarbij behoorende schoone huizing en landerijenen heeft voorts uit de hand gekocht een daarbij gelegen huis en erve, waardoor nu alle gebouwen, om en achter het nieuwe paleis gelegen, met de landerijen, aan Z. M. toebehooren hetwelk een ruim geheel uitmaaktwelks wedergade weinig te vinden is. BÜIT£«LIW>SCHE BÏSigtêjs. MEXICO. Omtrent den aanval van Santa-Anna op Puebla wordt nog gemelddat hij de Amerikaansche werken den 27sten September, tegen 5 ure in den na middag begon te beschieten en ten 8 ure er mede ophield. Den volgenden morgen liet hij eene borstwering maken van balen katoenen het vuren duurde den geheelen dag voort, werd den volgenden morgen weder voortge zet en hield tot den 30sten aan. Den 4den October kwam hij met ongeveer 2,000 man te Perote, doch spoedig geraakten zijne troepen in opstand, be schuldigden hem van onbekwaamheid en slechts 130 huzaren bleven bij hem. Met deze trok hij naar Oaxaca, ten einde manschappen aan te werven. Generaal Pena y Pena bekleedde de betrekking van President te Queretaro, weigerde de ambtgenooten te erkennen door Santa-Anna benoemd, en stelde voor dat het Congres nieuwe zoude verkiezen. Vier duizend man trokken van Vera-Cruz naar het zuiden. Volgens ge ruchten zou Generaal Pateson tegen den nieuwen staat Mexico optrekken. Aan de Nationale Brug was alles rustig. De wetgevende magt van het de partement Vera-Cruz is den 27stcn te Huatascala bijeengekomen. El Arco Iris meldt, dat Herrara te Queretaro aan het hoofd stond van 10,000 man der nationale garde. Eene deputatie van kooplieden heeft eene memorie bij den Generaal Scott ingediendten einde de gemeenschap met de kust te openen. Vele Ameri kaansche soldaten worden verraderlijk vermoord. Volgens geruchten per telegraphische depêche te Philadelphia aangebragt, zouden Santa-Anna en zijne bedienden zich in de nabijheid van Vera-Cruz bevinden en beproeven het land te verlaten. De gele koorts is te Matamoras, Brazos en Corpus Christi uitgebroken, en er zijn reeds eenige personen aan overleden. ITALIË. Het Diario di Roma van den 6<len dezer deelt een brief van Pius IX aan vader Perrone, van het genootschap van Jezus, mede, die een werk over de ontvangenis der II. Maagd aan den Paus had opgedragen. Deze brief, in welken Z. II. op de vleijendste wijze van dat genootschap spreekt, heeft, naar men verzekert, te Rome groote sensatie te weeg gebragt. Na dé ver diensten van den schrijver geprezen te hebben, luidt die brief dus: »Het verwondert ons niet zoodanige verdienste te vinden bij een lid van dat door luchtig genootschap, dat in zijnen schoot zoo vele mannen kweekte, geëerd door hun onbesproken levensgedrag, door den roem hunner heiligheid door hunne gehechtheid aan de Katholijke godsdienst, door alle soorten van kundig heden door hunne dienstbetooningen en verdiensten jegens de christelijke en burgerlijke zamenleving. SICILIË. De scholen der Jesuiten te Palermo hebben thans zeer weinig leerlingen omdat men er voor de Jesuiten niet gunstig gestemd is. Zij hadden weder beproefd zich te Messina te vestigendoch de AartsbisschopKardinaal Fran cisco de Paulo Villadicani, aan wien zij zich tot verlof daartoe gewend had den, heeft hun dit geweigerd, daar hij den vrede in zijn Bisdom wilde be waren. De belastingen in dit rijk zijn ten minste 70 pCt. van het inkomen der ingezetenen de grondbelastingen der landerijen bedragen 36 pCt. van de opbrengst en 7 i 8 pCt. wordt nog van de wijnbergen geheven. Ook moeten voor alle koopwaren, zoowel de binnenlands vervaardigde als voor de inge voerde, zeer hoogc regten worden betaald. ZWITSEBLAID. De stad Freiburg heeft zich den 14dcn dezer aan het eedgenootschappclijke leger overgegeven. In den loop van den 13dcn heeft het cedgenootschappelijke leger alle de hoogten rondom Freiburg bezet, en geen ander gevecht heeft plaats gehad dan eene schermutseling tusschen den landstorm en twee Bazelsche compag- nien, het verlies der beide partijen was slechts vier dooden en eenige gekwet sten. Na alle stellingen die de stad beheerschenberaagtigd te hebben, heeft de Generaal Dufour de stad doen opeischen om zich onmiddellijk over te ge ven met bedreiging dat anders met het beschieten een begin zou worden ge maakt. De groote raad, verzocht een uitstel tot den 14den ten zeven ure des morgens, en de Generaal Dufour verleende dezen wapenstilstand. Den 14dcn des morgens ten 7 ure had de groote raad nog geen besluit ge nomen maar na eene nieuwe opeisching werd de stad ten 9 ure overgege ven, en ten 10 ure trokken de cedgenootschappelijke troepen daar binnen. De Heeren Foret en Fournierleden der Lucernsche regeringdie zich te Frei burg bevonden, zijn op het oogenblik der overgave gevlugt en hebben zich naar Neuchatel begeven. Terstond na deze overwinning, is de Generaal Dufour naar Bern terugge keerd waar hij nog den 14den is aangekomenen van waar hij onmiddelijk weder naar den kant van Lucern wilde vertrekken. Ook aan die zijde hebben de vijandelijkheden eenen aanvang genomen. De Generaal de Salis Soglio en Colonel Ellger waren in Aargau doorgedrongen en hadden het dorp Menzingen in brand gestoken. Maar na een bloedig ge vecht, waarin zij 240 man verloren, werden zij door de cedgenootschappelijke

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2