LEYDSCHE COURANT 1847. MAANDAG, 22 NOVEMBER. ft vt i 'W V BINNENLANDSCUE BERIGTEN. Dê Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt vit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; V flféy'ii de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 20 November. Donderdag avond omstreeks 7 ure, ontstond er brand in de Pottenfabrick van den Heer Braskamp, gelegen aan den Rhijnonder Soeterwoudceven buiten de lloogewoerdspoort dezer stad. Door spoedige hulp heelt zich de brand bepaald bij 't fabriek-gebouw waarvan de nieuwe gevel en bet overige muurwerk met liet gedeelte, waarin de kleimolen zich bevindt, is blijven slaan, het woonhuis en overige gebouwen in de onmiddelijke nabijheid van de fabriek zijn onbeschadigd gebleven. De bereidvaardigheid, waarmede niet alleen uit deze stad, zoo van Rege ringswege als van bijzondere personenmaar ook uit de naburige gemeente Leyderdorp brandspuiten aangevoerd, ter beschikking van bet bestuur van Soeterwoude gesteld, en ook met ijver en doelmatig aangewend werden, ver dient allezins cene dankbare en loffelijke vermelding, 's GRAVENHAGE 19 November. Gisteren avond is in de Boerenpoort, in de S'. Jacobslraat alhier, een zol der van ecnc bouwvallige woning, door een talrijk buisgezin bewoond inge stort. Gelukkig zijn alle personen die zich daarin bevonden gered behalve een kindje van vijfjaren, dat verpletterd is, en ecne vrouw gekwetst. De woning was oud, doch men verzekert dat het laden van eenen grooten voor raad appelen op de bovenverdiepingen niet weinig tot dit onheil heeft bijge dragen. Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. In de Zitting van Donderdag II. is ingekomen een verzoekschrift van be stuurders van de Nederl. Maatschappij van Levensverzekering en van andere Maatschappijen houdende bedenkingen tegen de voorgestelde bepalingen nopens de verzekeringenin het Wetboek van Strafregt. Verzending naar de Commissie. De commissie van rapporteurs verklaart bereid te zijn, haar algemeen ver slag uit te brengen over het ontwerp van wet, tot opheffing der consentbil- jettcn voor onbelast graan. De beraadslagingen over dat ontwerp worden aan de orde van den dag gesteld op aanstaanden Zaturdag. De Commissie voor de verzoekschriften brengt verslag uit: I. Bij monde van den Heer van Becck Vollenhovenop vier adressenom trent welke alle wordt overgegaan lot de orde van den dag. Zij zijn van F. Boor, Landman en Winkelier te 's Dage, om ondersteuning uit bet fonds van den LandbouwP. HalvemaanGepensioneerd Visiteur van Quarantaine te Vlielandom onderstand J. Buisman te Zaandam aanbeveling van be mesting met aangeslibtcu grond; Felix Droinet, te Leyden, inhoudende klagte over de door de stedelijke regering aldaar opgerigte gasfabrieken verzoek om onderzoek der zaak tot schadeloosstelling. II. Bij monde van den Heer Smit: 1°. op vier adressen, met bezwaren te gen het ontwerp van wet tot ondersteuning van behoeftigen, van den kerkeraad der Hervormde gemeente te Rotterdam, de synodale commissie der Luthersche kerk, den Kerkeraad der Hervormde gemeente te lieerde, en die te Elspeet op de Veluwc. Deze verzoekschriften zullen ter Griffie worden nedergelegd; 2°. op een adres van A. K. Bourieius, te Ede, houdende klagten over bena- dceling, van verschillende personen ondervonden. De Commissie stelt voor, omtrent dit adres over te gaan tot de orde van den dag. De Heer van Rosenthal vraagt bet woord. De commissie tot de verzoek schriften Irceft wel verklaarddat naar baar oordeelde Kamer onbevoegd is, om kennis te nemen van de grieven, die men tegen de Leden der Kamer, ter zake van hunne bijzondere betrekkingen buiten de Kamerhebben mogt maar acht zich verpligt van dien weg af te wijken; omdat de eer der Verga dering en van een barer leden daarbij betrokken is. Die adressant heeft sedert ruim een jaar, hem, redenaar, en eenige andere personen, die de ■algcmecnc achting bezitten, in dagbladen en vlugschriften verguisd. De aan gevallenen hebben het stilzwijgen der verachting daartegen overgesteld in de -overtuigingdat de ongegronde aanvalde beschouwingen en de inkleeding daarvan door den adressant, op het gezond verstand en het onpartijdig oordeel der Natie zouden afstuiten. Doch nadat de addressant zich niet ontzien heeft om den aanval bij wijze van klagte te formuleren en aan de regtcrlijkc magt te onderwerpen nadat zelfs binnenlandsche dagbladen daarvan als cene zaak van gewigt gewag gemaakt hebben en nadat er zelfs in bnitenlandschc bla den gesproken werd als van eene zaak, die een tegenhanger zou leveren van hetgeen men in Frankrijk heeft zien gebeurentoen hebben de aangevallenen geoordeeld niet langer stille aanschouwcrs te mogen blijven, en het stilzwijgen te moeten afbreken. Zij hebben eene klagte van laster tegen den man inge diend. En nu heeft de spreker gemeendvan het indienen dier klagte offi cieel aan de vergadering kennis te moeten geven. Slechts twee punten voegt bij hierbijten eerstedat de adressant zich ook met zijne klagten gewend heeft tot den Procureur-Generaal van den Hoogen Raaddie geene termen tot regterlijke vervolging heelt gevonden en dat hij zich toen gewend heeft tot den Hoogen Raad zeiven, en dat deze bij een uitvoerig bevelschrift beslist heeft, dat er geene gronden bestonden, om eenige regterlijke vervolgingen in te stellen en aan de verzoeken van den adressant te* voldoen. En ten tweededat al de overige belanghebbenden en schuldeischersbij een eenpa- parig besluit, de afgelegde rekening en verantwoording en de gevoerde admi nistratie in alle opzigtcn goedgekeurd hebben. De beide omstandigheden acht spreker op zijne beurt van belang openlijk aan het licht te brengen, en dit zal gewis het bewijs leveren, dat al het in binnen- of buitenlandsche dagbladen in een tegenovergestcldcn zin aangevoerde geheel en al is onwaar, hetgeen trouwens bij bet onderzoek der ingediende klagte van laster bij de regterlijke magt, al rnecr en meer aan bet licht zal komen. Hij geeft de stellige verzekeringdat van dezen geheelcn aanval ten slotte niets anders zal overblijven dan eene treurige herinnering hoezeer de edelste vrijheden des volks, die der drukpers en die van het regt tot het indienen van verzoek schriften tot een werktuig kunnen gemaakt worden tot bevrediging van de laagste hartstogten en haar daartoe kan verlagen. Op voorstel van den President, vereenigt de Kamer zich met het rapport barer commissie, dat is, om nopens het adres van den Heer Bourieius over te gaan tot de orde van den dag. Daarna wordt de Zitting tot morgen opgeheven. Uit bet algemeen verslag omtrent bet ontwerp van wet tol regeling van het muntwezen blijktdat bij bet onderzoek van die voordragt in de af- deelingcn der Tweede Kamer, de redeneringen hoofdzakelijk zich tot bet vraagstuk omtrent den enkelen of den dubbelen standaard bepaald hebben. Even als vroeger, is voor het een en voor het ander met kracht gestre den en daarbij zijn de in vorige verslagen reeds medegedeelde en veelal bekende gronden op nieuw in bet breede ontwikkeld. Van de voorstanders van den enkelen standaard, die aan bet goud de voorkeur gaven, hebben enkelen te kennen gegeven, daarover thans te zullen heenstappen, verkie zende liever den zilveren standaard aan te nemen, dan bij voortduring bij den dubbelen te blijven. Tevens hebben eenigen dergenen, die den dubbelen standaard voorstondente kennen gegevendat bijaldien men tot eenen enkelen moest komenhet zilveren geenszins het goud behoorde genomen te worden. De nieuwe bepaling van art. 23, dat binnen drie jaren bepa lingen gemaakt zullen worden omtrent het intrekken der gouden stukken als wettig betalings-middelschijnen de meeste leden niet te hebben afgekeurd. In de bijeenkomst der Tweede Kamer van beden beeft de Commissie van Rapporteurs verklaard gereed te zijn om baar algemeen verslag uil te brengen over het ontwerp van wet tot regeling der uitgaven van den steen weg van Maastricht naar de Geldersche grenzen. De beraadslagingen daar over zullen worden gehouden op morgen, na afloop van die over de consent biljetten voor het graan. Aan de orde van den dag is de zamenstelling eener lijst van drie Candida- ten tot vei vulling der vacature van Raadsheer in den Hoogen Raad. Voor den eersten Candidaat hebben er twee stemmingen plaats, welke de volgende uitkomst opleveren lste Stemming: de Heeren Mrs. Melort 25, Ilanlo 23, Byleveld, Pres. van de Arr.-Regtbank te 'sGravenhage, 2 stemmen; Beels, Rcgter in de Arr.- Regtb. te Rotterdam ééne stem 2de Stemmingde Heeren Mrs. Melort 31en Hanlo 22 stemmen. Alzoo wordt Jhr. Mr. G. A. MelortRaadsheer in het Prov. Geregtshof van Zuid- Holland, tot eersten Candidaat geproclameerd. Tot tweeden Candidaat wordt dadelijk, bij eene eerste stemming, met cene meerderheid van 31 tegen 24 stemmen, gekozen de lleer Mr. A. Z. Hanlo, Raadsheer in liet Prov.-Gcregtshof van Noord-Holland.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1