Te Beyruth waren den 24sle de Ueeren Lalleman en Bori' aangeko men, aan wie op last van den Franschen Minister Guizot, door den Gezant te Constantinopel de zending is opgedragenom de vraag van den Libanon te onderzoeken en den Maroniten voldoening te verschaffen. Er liep hier het gerucht, hetgeen in andere landen vrij bespottelijk zou klinken, dat liet overwinnend leger van Osman Pacha op zijnen terugtogt naar deze stadtusschen Orfa en Aleppodoor Arabische roovers overvallen en geplunderd was. RVSLAIVB. PETERSBURG, 8 November. De Keizer heeft een besluit genomen, waarbij de vestiging in het Rijk van alle handwerksliedenarbeiders en personen van minderen stand verboden wordt. De fabriekanten echter, die zulke arbeiders uit het buitenland wen- schen te doen komenkunnen daartoe verlof erlangen mits zij aan de Over heid van bun distiiet opgave doen der personen welke zij wenschen te ont bieden, mot bijvoeging, dat zij zich borgstellen voor hunne gezindheid en handelingen, waarop hun een bewijs wordt ter hand gesteld, met hetwelk die personen bij de Russische gezanten in bet buiteland reispassen kunnen bekomen die bun den toegang lot het Russische Rijk openen. Alleen ge boren Engelsclien zijn van dezen maatregel uitgezonderd. De boeren in Lijfland zijn, volgens een oud gewoonteregtverpligt hunne godsdienst-leeraars te onderhoudenen daarvoor jaarlijks eene zekere belasting te betalen. Dezer dagen is een besluit bekend gemaakt, waarbij diegenen welke zich aan de regtzinnigc Griekschc kerk aansluiten van de betaling dier belasting worden ontheven. rWRTlJti.lL. LISSABON, 6 November. Gisteren is de Koningin bevallen van een zoon. De uitslag der verkiezingen is gunstig voor de behoudende partij, aan wier hoofd de Graaf van Thomar staat. De gisting der partijen duurt rog steeds in eene hooge mate voort. Den 31sten October heeft de Engelsche Gezant, Sir Hamilton Seymour, eene conferencic gehad met de Koningin, waarin hij haar kennis gaf van zekere instruction die hij van zijne Regeling had ontvangen. De zaken die de Koningin moest aanhooren, vertoornden haar zoodanig, dat zij ongesteld werd en men haar moest aderlaten. De geld middelen blijven in een ellendigen toestand. De Regering zoekt de zaken doer sehalkistbilletten gaande te houden, die zij slechts voor 1/3 weder als geld aanneemt. TOSCAKE. De Groothertog heeft een protest in het licht gegeven tegen de militaire be zetting van de stad Fivizzano, welke tol het Toscaansch grondgebied behoort, inaar thans onder de heerschappij van den Hertog van Modena moest over gaan. Voor dat echter die overgaaf had plaats gehad, en terwijl de inwoners der stad zich hevig tegen eene inlijving in de Staten van Modena verklaarden, heelt de Hertog de stad met 300 man doen bezettenwaardoor een gevecht is ontstaan, ten gevolge waarvan een aantal dooden en gekwetsten moeten gevallen zijn. De Groothertog van Toscane zal nu zijn protest tegen die han delingen aan de Regering van Modena en aan de Mogendheden indienen welke de tot deze zaak betrekking hebbende tractaten onderteekend hebben. ZWITSERLAND. BERN, 11 November. In een schrijven van hier wordt bet vermoeden geuit, dat de stad Freiburg een bevigen tegenstand zal bieden, doch met dat al het geene tweemaal 24 uren zal kunnen volhouden tegen ecnen vijand, die voor zijne poorten staat met een zoo sterk leger, en eene artillerie, welke die van Freiburg zeker tweemalen overtreft. De Jesuiten zijn tot aller verwondering in Freiburg gebleven met ongeveer 40 vreemde kweekelingendie zeker voor 1/3 tot Franschc familiën behooren. Hetgeen hunnen toestand vooral onaangenaam maakt, is dat de raad van defensie op het terras van het collegie eene batterij geplaatst heelt, waardoor het gebouw aan het eerste vuur van den vijand blootgesteld wordt. 12 November. Volgens berigt zouden de eedgenootschappelijke troepen in den morgen van dien dag zich meester gemaakt hebben van twee sterke voorposten, die door twee stukken geschut verdedigd werden. Ook was het berigt van de in bezitneming van Murten door de troepen dezer stad bevestigd. De YVallisers worden op de grenzen van dit kanton door de troepen van Waadt in ontzag gehouden, die, met inbegrip van de vrijwilligers, ongeveer 3,500 man sterk zijn. Het Journal des Débats van den 1 G'len dezer heeft nog geene verdere herigten dan de reeds bekende. De zeven kantons zijn zoodanig ingesloten dat van daar geene tijdingen kunnen komen. De uitgewekene Freiburgers die tot gidsen voor de aanvallers van hun kanton moeten dienen, hebben eene allerhevigste proclamatie aan hunne land- genooten gerigt, in welke zij zeggen: x>De geestelijkheid, ongetrouw aan hare ■zending, heeft van den kansel en uit de biechtstoelen over ons kanton de toortsen van den burgeroorlog ontstoken. Het kruis in de eene hand, de dolk in de andere, heeft zij den moord uwer broederen gepredikt. De doodvijanden van ons gemeenebest zijn de Jesuitende Aristocraten en hunne aanhan gers."... Hieruit, zegt het Journalkan men over het overige oordeelen en deze uitgewekenen zijn degene die na de inneming der stad, het voorloo- pig bestuur moeten uitmaken. DO STEN RIJ SC. WEENEN, 8 November. Alhier is bij het afbreken der moren van de Dominikancrkcrkwaar eens de lempelheeren hun verblijf hielden, eene menigte oude munten ter waarde van ƒ30,000 Weener gulden uitgegraven, welke men voor een ge deelte van den schat houdt, door Matthias Corvinus aldaar onder den grond verborgen. Mattliias Corvinus was Koning van Hongarije, hij beklom den troon in 1458 op den leeftijd van 15 jaren en overleed in 1490. Hij was een der beroemste mannen van zijnen tijd als wetgever en krijgsman deed hij veel voor de beschaving van zijn volk, voerde de drukkunst in en stichtte eene Hoogeschool te Buda. PRUIS SEN. BERLIJN 14 November. De aankoopen van goederen in Silesië voor rekening van de Koningen der Nederlanden en Beijeren en de Hertogen van Brunswijk en Anhalt-Këthcn blijven nog voortduren. De beroemde Felix Mendelssohn Bartholdy, wiens vroegtijdig afsterven zoo algemeen betreurd wordt, was den 3den Fehruarij 1809 te Hamburg ge boren, waar zijn vader, de zoon van den vermaarden wijsgeer Mozes Men delssohn een der aanzienlijkste bankiers was. Op zijn negende jaar trad hij te Berlijn voor de eerstemaal in het openbaar op^en in het volgend jaar te Parijs. Zijne eerste muzijkale composilien zagen in 1824 het licht, en in 1825 werd het beslist dat hij zich uitsluitend aan de muzijk zou wijden. In 1827 werd zijne eerste groote opera, de Bruiloft van Karna chote Berlijn gespeeld, en verwierf algemecne toejuiching. Drie jaren hragt hij, bij af wisseling, in Engeland, Frankrijk en Italië door. Van zijne reizen wederge keerd, ging hij naar Dusseldorpen bestuurde voortaan de groote tnuzijk- feesten aan den Rijn. In 1835 werd hij als Muzijkdirecteur te Leipzig be roepen, en in 1336 hem door de wijsgcerige faculteit aldaar bet diploma als Doctor uitgereikt. In de laatste dagen zijns levens hield hij zich met een nieuw Oratorium bezig, hetwelk den naam «Christus" gedragen zou hebben. Eergisteren is, ten gevolge van den ongewoon lagen waterstand de van Coblenz stroom afwaarts varende stoomboot Beethovenvan de Keulsche stoom boot-ma atschappijbij bet vermijden van een zeilschip, op eene rots ge- stootenen zoo zwaar lek geworden dat de Kapitein zich genoodzaakt vond het schip op het drooge te laten loopen. BEIJEREN. Koning Lodewijk heeft thans bij den boekhandelaar Cotta het 4de deel zijner gedichten uitgegeven. De thans voltooide Duitsche ijzeren spoorwegen hebben eene lengte van 725 mijlendaarvan beslaan de noordelijke zich aan elkander sluitende spoorwegen 455 mijlen. Voorts strekken deze wegen zich oostwaarts tot Warschau en westwaarts tot Tours uit. ENGELAND, LONDEN, 15 November. De Gouverneur-Generaal van Indie, Graaf Dalhousie, heeft zieh eergisteren te Spithead aan boord van de Sidon naar Alexandrie ingescheept. Volgens een bekendgemaakten staat wegens den handel en scheepvaart in de 9 eerste Maandag van dit jaar met den 10den October eindigende, blijkt de toeneming van den invoer en de afneming van den uitvoer. Die invoer heeft zich echter meer tot noodzakelijke levensmiddelen dan tot onl- beerlijke artikelen van weelde uitgestrekt. Verbazend groot is de hoeveelheid levend vee en gezouten vleesch en spekop de staten van invoer voorko mende, en die van thee, kofïij en suiker gaat insgelijks die der twee vorige jaren aanmerkelijk te boven. De Onderkoning van Ierland heeft eene circulaire aan de Stedehouders gerigt, in welke het besluit van bet Uitvoerend Bewind wordt bekend ge maakt, om den slechten geest die de openbare rust in dal Land verstoort, en de maatschappelijke verbetering daarvan in den weg staat, op eene kracht dadige wijze te fnuiken. De politie zal in al de districten waar de rust ver stoord is, versterkt worden, militaire detachementen zullen, tot ondersteuning der burgerlijke autoriteiten, waar het noodig is worden geplaatst, en ruime belooningen uitgereikt aan allen die de misdadigers aangeven of tot hunne inhechtenisneming medewerken. De ingezetenen worden voorts ernstig ge waarschuwd, aan de inblazingen der kwaadwilligen het oor niet te Icencn. De misdadigers zullen de strengste straffen ondergaan. Dagelijks worden er arbeidslieden aan de spoorwegen naar huis gezon den. Te Marcott ontvingen 11. Maandag nog 400 personen hun ontslag en de aannemer zal genoodzaakt zijn er nog hij de 1200 weg te zenden. Zoo worden ook te Birmingham dagelijks fabriekarbeiders ontslagen, zoodat zich daar eene menigte mcnschen buiten verdienste bevindt. FRANHRIJH. PARIJS, 15 November. Donderdag 11. heeft alhier in een groot handelhuis in zijden, rue de Ri chelieu, het volgende plaats gehad: Een der commiezen, ziek zijnde, had van zijn geneesheer een drankje bekomen, waarin een weinig vergift, waar schijnlijk laudanumgemengd met verzachtende middelen substances pal liatives). Om het smakelijker te hebben, bad de zieke er bessengelei onder

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3