eischen daarom geenc regelings-wetl.cnmaar moeten als boekposten be schouwd wordenin verband met de afrekening met de administrateurs als wanneer kan blijken dat daaruit nog eene bate voortvloeit. Het veefonds wordt almede gehouden voor een in 'sliijks kas gedeponeerd fondsaan derden toebehoorendedoch de Regering behoudt zich voor om op de regeling dier zaak terug te komen. Het denkbeeld om de administration van de Slaats-Courant en het Staats bladmet die der Larids-Drukkerij vereenigd op volgende hegrootingen te brengen, kan niet worden verwezenlijkt; want de ontvangsten en uitgaven voor de Staats-Courant en liet Staatsbladkunnen geheel en al als onder deden der staatshegrooting worden opgenomen, maar dit kan niet geschieden met de kosten der Lamls-Drukkerij omdat de uitgaven daarvoor bestreden worden uit de sommen welke reeds op de begrooting voor drukwerken onder verschillende hoofdstukken voorkomen. Met het verlangen tot prijsvermindering kan men zich wel vcreenigen. De Algemeene Synodale Commissie der Ncderl. Herv. kerk heeft een adres aan Z. M. en aan de Staten-Generaal gezonden behelzende bedenkingen over liet wetsontwerp op de ondersteuning van behoeftigen. Van dit adres luidt het slot aldus Adressanten vertrouwen te hebben betoogddat het wetsontwerp 1°. zonder grond onderstelt dat diaconiën en armbesturen als gelijksoortig beschouwd kunnen worden2°. aan diaconiën verpligtingen oplegt die lijnregt strijdig zijn met het uitgedrukt gevoelen der Nederl. Herv. kerk, en 3°. tot aandrang zich van eene bedreiging bedient, die geoordeeld mag worden minder doel treffend en alzoo ongenoegzaam te zijn [de bedreiging nml. dat aan diaco niën die behoeftigen krachtens de wet tot haar verwezen weigeren te er kennen als tot haar bohoorendcdoor Z. M. de bevoegdheid om als zedelijk ligchaam burgerlijke regten uit te oefenen, kan worden ontnomen]. Verre is het er evenwel af, dat adressanten zouden bedoelen aan den staat eenigeruiatc de regten te betwisten, welke zoowel door kerk- als staatsregt zijn erkend. Volgaarne en bij herhaling leggen zij de verklaring af, dat ze met geheel de Nederl. Herv. kerk een Majesteits-regt over de kerk erkennen en eerbiedigen. Volgens hunne meening komt het toe aari 't staatsbestuur, te bepalen of, in hoeverre en op welke voorwaarden een kerkelijk genoot schap in den staat kan worden erkend en deszelfs plegtigheden mag vieren. Zij houden er zich van overtuigd, dat aan geen staatsbestuur de kennisne ming van kerkelijke inrigtingen mag worden ontzegd, dat elk kerkgenoot schap verpligt is zijne handelingen naar huiten aan 't placet of de sanctie te onderwerpen maar dan ookvoorzoover het zich binnen de grenzen zijner bevoegdheid beperktbescherming zijner erkende regten tegen alle stoornis van de Regering mag verwachten. Doch evenzeer meenen zij reden te hebben om in twijfel te trekken of wel onder 't Majesteits-rcgt over de kerk betrokken kan worden een opper- voogdijschap over kerkelijke of gemeentelijke goederenhetwelk een regt in •tie kerk onderstelt. In het algemeen verslag omtrent het ontwerp van wet tot verhooging der staats-uit gaventer zake van de 7-kindcren wet is met aandrang de •wcnsch herhaalddat eene spoedige herziening van de menigvuldige wetten van Franschen oorsprong plaats hebbc, opdat de onzekerheid omtrent hare voortdurende werking worde opgeheven en de Staat voor verdere gelijksoortige nadeelcu bewaard blijvc. Voorts heeft de som van ƒ30,000, voor proces-kosten bij allen gecne ge ringe verwondering gebaarden algemeen werden ten dezen nadere inlich tingen verlangd, zoo door opgave der kosten voor iedere zaak in rekening gebragt, als door de beantwoording der vraag, of die kosten bij den Hoogen Itaad zijn goedgekeurd. De Regering heeft in haar antwoord herhaald, dat zij de wenschclijkheid van zoodanige herziening niet ontkent, doch daarvan is teruggehouden, onder anderen door de vele en gewigtigc bezwaren, welke daaraan zouden zijn ver bonden indien aan zoodanig onderzoek de vereischte uitbreiding wierd ge geven dat zij echter niet zal nalaten dit aangelegen onderwerp in nadere overweging te nemenwaarbij dan ook de uitvoerlijkheld van en de beste middelen tot dezen maatregel ter toetse zullen worden gebragt. Aan het verlangen om eene opgaaf der proces-kostenvoor iedere zaak in rekening gebragt, kan niet worden voldaan, vermits de declaratien der be trokken practizijns (behalve die, ten bedrage van 282,50voor het be strijden met goed gevolg van een zestal aanvragen om magtiging, ten einde kosteloos te dezer zake tegen den Staat te mogen procederen) nog slechts voor 58 zaken zijn ontvangen. Deze bcloopen gezamenlijk 20,724.32. Van 44 zaken worden die declaratien alsnog te gemoet gezien waarvan het be drag wordt geraamd op omtrent 15,000. De declaratien der Advocaten zijn of worden alle onderworpen aan de be grooting van den Raad van 'i'oezigt en discipline voor de orde der Advocaten bij den Hoogen Raaden die der Procureurs aan de goedkeuring van den President van dien Raad. ROTTERDAM, 17 November. De Plaatselijke Commissie van Geneeskundig Toevoorzigt alhier, in aanmer king nemende, dat het reeds meermalen gebleken is, dat vele suikerwaren, zoo als RorstplateuBonbons en dergelijke, somtijds gekleurd worden met zelfstandigheden, die nadeclig voor de gezondheid, ja zelfs gevaarlijk voor bet leven van den mensch zijn, heeft tegen het aanstaand S'. Nicolaas-feest de ingezetenen ten ernstigste gewaarschuwd tegen het gebruik van met dus danige gevaarlijke kleurstoffen voorziene suiker- en banketwaren. Zij maakt wijders den belanghebbenden opmerkzaam, dat de meeste minerale verfstoffen vergiftige zelfstandigheden zijn; dat daarentegen de gebruikelijke plantaardige, behalve guttagom, onschadelijk zijn, en aldus zonder nadeel tot het versieren van suiker en banketwaren kunnen aangewend worden. Besloten hebbende in belang van de gezondheid der ingezetenen van deze stadop deze gewigtige aangelegenheid iiaauwlettend toe te zien, herinnert zij tevens aan hel verbod en de strafbedreiging vastgesteld bij de Wet van den 1 9,len Mei 1829 Staats blad n°. 35), strekkende om de vermenging van vergiftige of andere schade lijke zelfstaridighoden in eet- en drinkwaren te beteugelen; zullende tegen de overtreders proces-verbaal worden opgemaakt en aan de bevoegde autoriteit ingezonden. GORINCIIEM, 16 November. De op gisteren alhier plaats gehad hebbende Sl. Maartens-paardenmarkt is minder druk bezocht geworden dan in vroegere jaren. De handel was ook minder levendigvoor goede paarden werden evenwel goede prijzen bedongen. Men berekent het getal paarden, alhier ter markt geweest, op circa 2,400 stuks. De beestenmarkt, welke heden heeft plaatsgehad, is druk bezocht geworden. In jong goed en vette beesten was veel handel, hetwelk minder het geval was met melkkoeijen. Men berekent bet getal ruuderen op circa 4,800 stuks. LEEUWARDEN, 14 November. Heden nacht werden de ingezetenen dezer stad gewekt door het noodgeroep van brand, welke was uitgebroken in de oostelijke voorstad, liet Zuid-Vliet, in de groote eichorei-fabricken weverij en spinnerij der Ileercn H. en J. Heuveldop. Door spoedige en krachtige hulp der brandspuiten mogt men zich gelukkig achten den brand tot het westelijk gedeelte der gebouwen te bepalen. Deze ramp ging vergezeld met eene bedroevende gebeurtenis, die deze stad en provincie in diepen rouw dompelt. De Heer Mr. J. Schik, Griffier der Provinciale Staten, wordt gewekt, kleedt zich en staat op het punt om zich naar den brand te begeventoen hij door eene beroerte wordt aangetast en plotseling dood ter neder valt. Groot is het verlies van dezen hooggeachtcn» ambtenaar en braven mandie ook in verschillende andere betrekkingen een zeer nuttigen werkkring vervulde. Op hetzelfde oogenhlik vari den brand verloor deze stad en de balie nog een barer sieraden, door het overlijden van den Heer Mr. G. L. Feyens, Advokaat en lid van den Stedelijken Raad, die nog voor weinige weken voor het Hof van Vriesland, bijzonder bij de jongste installatie van een nieuwen Raadsheer, zoo vele proeven gaf van zijn uitstekend talent als redenaar. Het aantal muizen in de graslanden begint aanmerkelijk te verminde ren, doch inoeijelijk is het te bepalen aan welk eene oorzaak dit is toe te schrijven. Ook is de vrees geweken, dat de muizen groot nadeel aan het winterkoren zouden veroorzaken. GRONINGEN, 15 November. In de buitengewone vergadering van de Provinciale Stalen van ons gewest is besloten, om Z. M. te verzoeken eene speciale staatscommissie te willen benoemen tot onderzoek van de door F. Groet c. s. gedane aanvrage, tot in dijking en droogmaking van de Lauwerzee en een gedeelte der Wadden; en vervolgens gearresteerd een reglement betreffende het fabriceren en den invoer van zoogenaamden kunstwijn in deze provincie, ten einde hetzelve aan de goedkeuring des Konings te onderwerpen. TILBURG, 16 November. Heden namiddag had alhier een schrikkelijk voorval plaats, in de fabriek van den Heer P. van Dooien. Een werkman, met name Spijkers, had het ongeluk met zijne kleederen in aanraking met een werktuig te komen, dat hem onmiddelijk opnam. De machine verbrijzelde zijn hoofd zoodanig, dat een gedeelte er van aan de eene en de roinp aan de andere zijde nederviel. MAASTRICHT, 15 November. Het plaatselijk bestuur heeft de rekening dezer stad over 1846 ter inzage van liet publiek op de Stads-Sccretarie opengelegd. Uit dat stuk blijkt, dat de inkomsten, met inbegrip van een saldo van ƒ29,553, over het dienstjaar 1845 Leliepen de som van 146,684 en de uitgaven zoo gewone als buiten gewone, eene som van 109,385 bedroegen, zoodat er een batig slot van ƒ40,416 voorhanden bleef, inbegrepen het saldo der amortisatiekas ter somma van 3117. Men verzekert, dat er toezegging is gedaan om in het volgende jaar die rekening mét de begrooting door den druk openbaar te maken. 13UITEiNLAJNDSCHE BERIGTEJN. TEREEmGDE STATEN. 30 September. Alhier strekt zich eene electro-raagnetische telegrafen-linie reeds uit over een' afstand van 2350 mijlen binnen weinige maanden zouden nog 1000 mijlen voltooid wordenzoodat er alsdan eene onafgebroken linie van meer dan 3000 mijlen bestaan zal, die van Canada tot aan de golf van Mexico loopt. TURKYE. CONSTANTINOPEL, 17 October. Het bcrnchte Knrdenhoofd Bedehran-Beyvervolger der Christenen, zon van den Sultan volkomen genade ontvangen en verlof verkregen hebben, om naar zijn vaderland, de schouwplaats zijner gruwelen, terug 1e keeren.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2