roept, verwerpt die opper magt uitdrukkelijk. Volgens den zamenhang van dit artikel kan de stelling: »De Landdag neemt alle noodige maatregelen voor de in- en uitwendige veiligheid van het eedgenootschap," wel geen ande ren zin hebbendan dat de Landdag de militaire magt van bet bondgenoot schap uitoefent, wanneer die óf tot bescherming der onafhankelijkheid naar buiten gevorderd, of tot handhaving van de souvereiniteit en het grondgebied der afzonderlijke kantons ingeroepen wordt. Wanneer men aan die stelling den zin hechtdat zij aan den Landdag het politieke oppergezag toekent dan brengt men haar met het begin van dat zelfde artikel, met den geest en inhoud van het gansche bondsverdrag in openlijke tegenspraak. Vrijwillig hebben 22 souvereine kantonseenc onbeperkte souvereiniteit bezittende een verbond aangegaan tot bescherming dier souvereiniteit tegen iederen aanval. Die souvereiniteit hebben zij noch aan bet vereenigd bondgenootschap, noch aan de meerderheid der leden afgestaan. Zoo vaak derhalve de geheele Land dag of de meerderheid er van iets doet, wat strijdt tegen de souvereiniteit van één of meer kantons, zijn deze bevoegd om tegen die aanmatiging zich te ver zetten. Alleen als men de zaak op die wijze beschouwt, is het denkbaar, dat de vrijheid, zelfstandigheid en souvereiniteit der kantons voor inbreuken van de zijde der meerderheid des Landdags behoed en beveiligd kunnen worden. Er is geen onregtvaardiger bevel uit te denkendan dat eener meerder heid van twaalf kantonsom eene vereeniging van de minderheid der kan tonstot verdediging van hun gebied en hunne souvereiniteit gesloten, met geweld van wapenendoor burgerkrijg te willen ontbinden. Een zoodanig bevel heeft de strekking om zelfs het regt van zelfbehoud en noodweer, dat ieder menschja zelfs den slaaf toekomt, aan souvereine kantons te ontroo- ven. Dat bevel wil in het vrije eedgenootschap bet despotismus eener al de afzonderlijke souvereiniteiden overweldigende meerderheid invoerenen met geweld van wapenen, met de schriktooneelen de gruwelen van eenen burger oorlog doordrijven. Het verbond wordt door noodweer en zelfbehoud geboden. In 1844 werd Wallis door eene factie beroerd. Op het vragen van hulp, liet men het aan zich zelf over. Onder dergelijke omstandigheden werd ook Lucern' en Ztig hulpeloos gelaten. Alleen Uri, Schwijz en Unterwalden kwamen hun te hulp, en zoo ontstond bun verbond, hetwelk men ntl met geweld wil ont binden. Met volle regt, zegt het manifest verder, verzetten zich de zeven kantons zoowel tegen die magtspreuk als tegen hare ten uitvoerlegging. Zij strijden daardoor voor hun bestaan en voor hunne gelijkheid van regten in het eedgenootschap. Als ooit of immer de zeven kantons toegevendat eene meerderheid der kantons willekeurig de minderheid kan beheerschen, en binnen den kring barer bevoegdheid kan opnemenwat door het bonds verdrag niet uitdrukkelijk daartoe is bepaaldals zij ooit het grondgebied van een politiek oppergezag des Landdags aannemen, zoo is hun bestaan met de gelijkheid hunner regten vernietigd. Sedert een Zwitsersch eedgenoodschap bestaat, werd nooit de despotieke leer erkend, dat de minderheid van sou vereine kantons aan de meerderheid onderworpen isvooral in zaken welke ontegenzeggelijk op het gebied der kantonnale souvereiniteit te huis behoo- ren. Als deze dwang der meerderheid moet geldendan is daarmede het door alle kantons plegtig bezworen bondsverdrag verscheurddan is de geest van het vrije eedgenootschap verdwenen, en het vloekwaardig juk van cen trale magt op den nek der onderdrukte eedgenooten gelegd. Een zoodanige staat van zaken staat gelijk met het invoeren eener vertegenwoordiging op den Landdag, naar gelang van het aantal der kantons-bewoners, die het doel is der herziening van het bondsverdrag, waarnaar men onophoudelijk streeft. De zeven kantons hebben vast besloten aan eene zoodanige om wenteling in het eedgenootschap ten koste van bloed en leven wederstand te bieden. Ten slotte bevat het manifest eene oproeping der eedgenooten, met verwij zing op den eed van getrouwheid en de regt vaardigheid hunner zaak. De laatste tijdingen (zegt het Journal des Débats van 14 Nov.) van Zwitserland zijn van den ÏO^" dezer 's avonds. Het leger der 12 kantons bad nog niets belangrijks ondernomen. Die aarzeling is onbegrijpelijken er is geen andere reden van te vinden dan dezeOf de Generaal Dufour zal Freiburg beter verdedigd hebben gevonden dan hij onderstelde en zijne magt op dat punt willen versterken, of hij zal, toen hij wilde beginnen, hebben ingezien dat hij zijne maatregelen kwalijk had genomen. Men geloofde dat de aanval dien nacht of den volgenden morgen zou plaats hebben. Onderwijl hebben de troepen van Waadtland het district van Estavayer bezet, dat buiten de verdedigingslijn ligt en waar zij geen tegenstand hebben ontmoet, zoo zijn ook de districten Rue, Chatel-St.-Denisen Morat bezet. Het leger dringt zich op in de rondte van Freiburg, het telt 30,000 man en ontzagwekkende artillerie. De Freiburgers hebben hunne krachten om de hoofdstad geschaard en haar goed versterkt. De straten zijn ten deele ver sperd en voor een storm voorbereid. Het Instituut dat door zijne hooge lig ging bijzonder voor het vijandelijk geschut bloot staat, is van eene batterij voorzien die den Iïerner weg bestrijkt. De nog talrijke leerlingen zullen in andere huizen of in de kelders worden geborgen. Uit Bern schrijft men van den 10'ierl November aan het Journal des Débatsdat de dubbele aanval tegen Freiburg,tot 's avonds is uitgesteld. Een sterke magt stond op de twee wegen tusschen Estavayer en Payerne ge schaard, van waar zij binnen een half uur het grondgebied van Freiburg kon bereiken. De legerafdeeling onder bevel van den Generaal Dufour moet langs de wegen van Neueneck en Laupen op Freiburg aanrukken. Eene ver kenning van dc vereenigde troepen heeft gisteren aan den kant van Schwart- senburg ontdekt dat het Freiburgsch grondgebied van dien kant door diepe doorsneden in de wegen ontoegankelijk was gemaakt, desgelijks ook van den kant van Waadt. Het platte land blijft echter ongelukkig bloot staan om door partijgangers afgeloopen te worden. Er zou sprake zijn te Bern om Commissarissen in het leger te zenden; een bedenkelijke maatregel voor de eenheid in het ontwerpen en de snelheid in het uitvoeren, beide even onmisbaar voor den goeden uitslag in den oorlog. - De Sentinelle du Jura schrijft van den ll'len November dat Oostenrijk veel troepen aan het meer van Constans bijeentrekt. Voorts berigt dat blad dat Lucern thans 15,000 man en vijf batterijen zou gereed hebben om op te rukken, welk kanton bijzonder gelegen ligt voor de gemeenschap tusschen de zeven kantons, en dat te Freiburg de winkels waren gesloten, de ijzeren draadbrug weggenomen en de straten in die buurt in staat van tegenweer waren gesteld. PREISSEN. BERLIJN 12 November. Er worden in onderscheiden steden van het Duitsch Verbond reeds gelden bijeengebragt ter oprigting van een standbeeld voor wijlen Mendelssohn Bar- tholdy. Den llden overleed hier de beroemde Hoogleeraar in de geneeskunde en operateur Diefïenbach, op 52-jarigen leeftijd, welk verlies gewis door geheel Europa zal betreurd worden. Hij werd in het clinicum door eene dood el ij ke beroerte getroffenop het oogenblikdat hij eene demonstratie deed over de behandeling van bet polsadergezwel. Da geneeskundige wetenschappen en voornamelijk hare praktische beoefening heeft geen tweeden man als Dieffen- bach te verliezen. De beroemde Geneesheer had met Boerhavc de bijzonder heid gemeen dat beide eerst voor de Godgeleerdheid bestemd waren geweest. De opbrengst van den oogst den kleine wijnbergen in den Rhijngau is tegen 10 het aam verkocht; in 1846 gold het 60 ;i 70. Dc opbrengst van de grootc wijnbergen zal die van een middelmatig jaar zijn. FRANKFORT. 12 November. De Russische gezant en Gevolmagtigd Minister in ZwitserlandBaron von Krudeneris alhier aangekomen. Het geregtelijk onderzoek in de zaak der Gravin von Görlitz blijft in Darmstadt de aandacht tot zich trekken. Men wil dat bij de lijkschouwing sporen van een' gewelddadigen dood ontdekt zijn. De bediende die in hech tenis genomen is, moet zich zeer gerust betoonen en verklaard hebben dat er in den loop der instructie nog meerdere zaken zouden aan den dag komen, en dat hij niet zou schromen, tot de ontdekking daarvan het zijne bij te dragen. BEL GIE. BRUSSEL, 13 November. De nieuwe gewijzigde begrootingen brengen de uitgaven op een cijfer van 118,460,649.85 fr., en de ontvangsten op 11,284,650.00 fr., zoodat het te kort geraamd wordt op 1,205,999.85 fr. Intusschen zal, volgens de bereke ning des Ministersde aangeboden wet op de erflatingen eene som opbrengen van 1,500,000 fr., zoodat alsdan het tekort nog slechts eene som zoude uit maken van 300,000 fr. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft den Heer Licdt tot Voorzitter en de Ileeren Verhaegen en Delfosse tot Onder-Voorzitters benoemd. POSTWEZEN. Door eene nieuwe wijziging kunnen de Brieven naar Haarlem en Amster dam welke men per dagpost wenseht verzonden te zien tot 12 uur 30 mi nuten ten Postkanlore worden bezorgd uitgezonderd op Zon- en Feestdagen wanneer het vertrek uur even als vroeger bepaald blijft. De Directeur van het Postkantoor Leyden, 15 November 1847. iv. P. KLUIT. 203dc KONINKLIJKE NEDIRLANDSCHË LOTERIJ. Trekking der Vierde Klasse. 1ste Trekking. N°. 6014 een prije van ƒ5,000. N°, 3487 een prijs van ƒ2,500. N°9. 10033 en 9249 iedereen prijs van ƒ1,000. 2de N°. 7104 een prijs van ƒ1,250. Nos. 5408 en 2133 ieder een prijs van 1000. ARVERTENTIEN. Heden beviel voorspoedig van een' ZOON, Mevr. GOUDSMIT, Geb. Vos. Leyden 16 November 1847. Heden overleed onze geliefde derde Zoon ADRIANUS CORNELIS, in den jeugdigen leeftijd van bijna zeven jaren. Leyden, 13 November 1847. Eenige Kennisgeving. A. C. LEEMBRUGGEN. C. M. LEEMBRUGGEN. Geb. Pluygers. De Ondergcteekenden betuigen hunnen darik voor de blijken van deelneming in het verlies van hunnen Zoonbij hen ondervonden. Leyden, VV. KOOY, 16 November 1847. Pj KOOY, Geb. Ente,

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3