De versnelde beurstreinwelken de raad van administratie der IIoll. IJzeren Spoorweg-Maatschappij ten gerieve van den handel, ten 12J. nre van Rotterdam doet vertrekkenheeft thans vijf malen de reis naar Amsterdam gemaakt en telkens de vrij talrijke reizigers zeer in tijds aldaar aangebragt. De overtogt heeft nog niet langer gednurd dan 2 uren, en geschiedde eenmaal zelfs in 1 uur, 52 minuten. Wij vernemen dat eergisteren avond de bewoner van het huis in de Warmoesslraat en hoek van de Enge Kapelsteeg, alwaar in den nacht van 12 op 13 dezer, brand was ontstaan, naar het huis van arrest is overgebragt, als zijnde hij verdacht van poging tot brandstichting. Op het oogenblikdat aller oogen gevestigd zijn op het ondernemen van publieke werken, zoo van regeringwege als voor rekening van particulie ren, heeft de Floogl. 11. C. van Hall, een stukje over de inpoldering in den Dollar geschreven, dat de grootste aandacht verdient. Men weet, dat die inpoldering dezen zomer gestaakt is wegens finantiële bezwaren, en dat, zoo zij nu nog wordt tot stand gebragt, daardoor niet minder dan ruim 1150 bunders van den uitnemendsten bodem aan de provincie Groningen en aan ons Vaderland zouden geschonken worden. In het bedoelde stukje nu wordt door den Iloogl. overtuigend aangetoond, dat die inpoldering niet alleen ge makkelijk kan plaats vinden maar dat zij hier veel gunstiger uitkomsten moet opleveren, dan öf de polders van Waard en Groet, öf de Anna-Paulowna poldervan welke het terrein veel ongunstiger is. Uit de onderzoekingen door den Hoogl. medegedeeldblijkt onder anderendat de geheele opper vlakte van den voorgenomen polder van Aug. 1846 tot April 1847twee palmen verhoogd is, waarhij men de opslijking van April 11. tot nu toe (meer dan 1 palm) nog moet voegen. Uit een en ander trekt de Hoogl. het besluit, dat het te wenschen(ware, dat eene zaak, die uitvoerbaar en nuttig is, door de belangstellende medewerking van Nederlands ingezetenen alsnog konde worden tot stand gebragt. De finantiële Spaansche Commissie (zie Rotterdam) is heden alhier aan gekomen en in de Doelenstraat in het Logement de Doelen afgestapt. HAARLEM, 15 November. Eergisteren heeft hier op het Prinsenhof de eerste Algemeene Vergadering plaats gehad van de tot de opterigten Hoilandsche Maatschappij van Landbouw toegetreden leden, welker aantal nu reeds meer dan 700 bedraagt. De Heer Verwey Mejan, als Voorzitter der voorloopige vereeniging tot de oprigtingbelastte zichdoor de vergadering hiertoe uitgenoodigdmet de leiding der beraadslagingen. De meerderheid heelt de bij den oproepings brief gestelde vraag beslistdat ééne gemeenschappelijke maatschappij voor de beide provinciën wenschelijk te achten is. Daar het aantal der toegetreden leden voor Noord- en Zuid-Holland ongeveer gelijk staat, en zeer vele der niet aanwezige leden hun gevoelen over dit punt schriftelijk of bij mondelinge lastgeving aan de vergadering hadden kenbaar gemaakt, mag men deze be slissing als de overtuiging van de meerderheid in iedere provincie beschouwen. Door deze vereeniging der beide provinciën zal de Hoilandsche Maatschappij van Landbouw een zeer krachtig ligchaam worden, van welks werkzaamheid men de beste vruchten voor de bevordering van den Landbouw in deze vrucht bare gewesten verwachten mag. UTRECHT, 14 November. De Regering heeft bezwaren ingebragt tegen eene haar gedane aanvraag, om eene algemeene galvanische en telegraphische gemeenschap aan te leggen waarvan deze stad bet middelpunt zijn en in dadelijke verbinding met al de hoofdplaatsen des rijks zou staan, terwijl er ook eene aansluiting van gemeen schap met Antwerpen, Keulen, Hamburg en Londen zou kunnen plaats heb ben. De onderneming eischte een betrekkelijk zeer gering kapitaal. ASSEN, 12 November, De weg van Gieten naar Rolde is door den Heer Arends te Millingen, voor ƒ32,000 of ƒ42,009 aangenomen, daar nadere beslissing wordt te gemoet gezienomtrent de hoogte van het puin. tot opperhoofd verkozen hebbeu. Het congres zal den 5de" October te Que- retaro bijeenkomen, doch liet algemeen gevoelen in de hoofdstad is, dat de vrede niet spoedig zal gesloten worden. Nadat de Generaal Scott den ld11™ dezer met zijnen staf het nationaal paleis had betrokkenis hem op heden door de Regering aangezegddat hij over de schatting van 150,000 dollars (een dollar staat gelijk met de Nederl. rijksdaalder) van de bevolking geheven, kon beschikken. Den 22sten heeft de Generaal Scott eene proclamatie uitgevaardigd waarbij hij zijne officieren en manschappen waarschuwt tegen de lagen die hun gelegd worden door de Mexicanen, welke eene zamenzwering gevormd zouden hebben, om de Amerikanen op alle mogelijke wijzen te verdrijven en te verdelgen. Verder waarschuwt hij zijne soldaten tegen de verlokkende aan biedingen die de vijand hun mogt doen, om hen tot overloopen te verleiden; en eindelijk raadt hij allen Amerikanen aan, niet anders dan met twee of drie personen en van zijdgeweer voorzien uit te gaanen zorgvuldig alle duis tere stratenalsmede de wijnhuizen te vermijden. Op heden heeft de Generaal eene tweede proclamatie uitgegeven met voor schriften, hoe zijne Protestantsche soldaten zich zullen moeten gedragen ten aanzien der R. K. eeredienst, die bijna alle inwoners van Mexico zijn toege daan. Volgens het gevoelen des Generaals is er alle reden om te geloovcn dat aan bijna 1,500 misdadigers, die op den avond voor den zegepralende intogt der Amerikanen in Mexicoaldaar uit de gevangenissen zijn ontslagen een groot getal messen en dolken is uitgedeeld om die Amerikaansche soldaten te doodendie zij dronken of alleen mogten aantreffen. ITALIË. ROME, 3 November. De Gazetta Piemontese bevat de statuten van het tolverbond tusschen den Kerkelijken Staat, Sardinië en Toscane. Zij zijn de volgende: Z. H. Pius IX, Z. M. de Koning van Sardinië, en Z. H. de Groothertog van Toskane, Hertog van Luccabezield door de begeerte om door hunne vereeniging de welvaart en de waardigheid der Italiaansche natie te bevorde ren, en overtuigd van de gelukkige gevolgen, welke ontwijfelbaar zouden voortspruiten uit een naauw vei bond, dat ten doel zou hebben, om de Ita liaansche nijverheid en het stoffelijk welzijn der onder hun bestuur geplaatste bevolkingen te ontwikkelenstellen zich voor onderling een Tolverbond te sluiten. Zij hopen, dat zich de overige Italiaansche vorsten aan hen zullen aansluitendaar zij de weldaden van dit verbond zullen beseffen. Te dien einde hebben de ondergeteekendenkrachtens de hun verleende volmagten, de volgende verklaring afgelegd. Art. 1. Zij stemmen in beginsel overeen omtrent een op te rigten tolver bond tusschen de Staten van den H. Stoel, van Toskane en van Sardinië. Dit zal tot stand gebragt worden door te benoemen Commissarissen, welke door de contracterende partijen met eene volmagt zullen voorzien wordenen men stelt zich voor een toltarief vast te stellen en billijke grondslagen te bepalen voor de onderlinge verdeeling van deze gemeenschappelijke inkomsten. Art. 2. Bij het opmaken van dit tarief en bij de later, op bepaalde tijden hierin te brengen wijzigingenzullen de contracterende partijen trachten zoo veel mogelijk, de vrijheid van handel uit te breiden in overeenkomst met de wederzijdsche belangen. Art. 3. De tijd en plaats voor het bijeenkomen der Commissarissen van hel congres, zullen vastgesteld worden, zoodra de meeningen omtrent de ver werping of aanneming van dit plan tot een verbondzullen zijn medegedeeld van wege Z. M. den Koning der Beide Siciliën en van wege Z. II. den Hertog van Modena. Nog wordt een ander belangrijk nieuws medegedeeld uit Turin, waar eene Koninklijke bank is opgerigt op eene groote schaal. Het kapitaal bestaat uit vier millioen livres, verdeeld in 4,000 actiën van 1,000 livres. De in- rigting dezer bank is nagenoeg dezelfde als die der Franscbe Bank. De bil jetten zullen van 1000 en 500 en zelfs van 200 livres zijn, maar slechts tot een bedrag van een tiende gedeelte van de geheele uitgifte. De Bank zal fondsen ontvangen zonder rente en zonder eenige onkosten. ZWITSERLAND, De zeven kantons hebben een manifest uitgevaardigd tegenover de oorlogs verklaring van de twaalf, waarbij hoofdzakelijk betoogd wordt dat van het verbond, reeds voor vijf eeuwen in den jare 1307 gesloten, tot aan dat van 1815, het wezen er van bestaan heeft, in vereeniging tot bescherming der onafhankelijkheid naar builen en kantonnaal oppergezag van binnen. Het vierde artikel van het bondsverdrag van 7 Augustus 1815, geeft ieder kanton het regt om ookingeval het van binnen door eenig gevaar bedreigd wordt, de hulp der overigen in te roepen. Duidelijker, zegt het manifest, en meer onvoorwaardelijk kon de souvereiniteit van ieder afzonderlijk kanton niet erkend en gewaarborgd worden. Zoodanig bedreigd kanton kan diegene van de overige kantons te hulp roepen welke het wilen zoodanig kanton is dan tot hulp verpligten zelfs kan het voorzittend kanton of de Landdag geene verdere maatregelen nemen dan op uitdrukkelijk verzoek van de be langhebbende Regering. Zoo wordt verder in het manifest uit het verbond van 1815 betoogd, dat de zeven kantons tot hun afzonderlijk verbond geregtigd zijn, en de uitspraak der 12 kantons, waardoor dit verbond voor ontbonden wordt verklaard, eene vernietiging van hun regt zou wezenen dat het zesde artikel van het alge meen verbond, waarbij bepaald is: »Dat de kantons geen onderling verbond mogen sluiten ten nadecle van het algemeene of van de regten der overige," hier niet van toepassing zou zijn, als alleen hunne eigene souvereiniteit be treffende. Juist het 8ste artikel van het bondsverdrag, zegt het manifest, waarop men zich ten gunste der oppermagt van de meerderheid in den Landdag be- BUITEJNLAJNDSCHË BERIGTEJN. MEXICO. MEXICO25 September. Eene bijzondere brief uit de hoofdstad deelt het volgende omtrent de Amerikanen mede, welke deze nu in hun bezit hebben: Niet alleen heb ben de Amerikanen dadelijk na hunne komst in de hoofdstad een dagblad op gerigt maar thans (29 Sept.) is de schouwburg aldaar reeds geopend met the Lady of Lyons (de dame van Lyon), een drama van Bulwer en als na- stukje Loan of a Lover (het leenen van een' minnaar). Een ieder in de hoofdstad leest thans Engelsch ook zijn er reeds eene menigte uithangbor denwaarop in groote letters in het Engelsch te lezen staat, wat er binnen's huis verkocht wordt of welke nering men er uitoefent. Over het algemeen zijn de Amerikaansche troepen vrij smecrig, en rooken en kaauwen tabak den geheelen dag. Enkele Officieren doen zich vrij wel voor, doch de mees ten kan inen altijd in de koffijhuizen vindenwaar zij de vrecselijkste vloe ken uitbraken. Generaal Scott is ongeveer 65 jaren oudzeer rijzig van gestalte en heeft een goed voorkomen. Volgens geruchten zonden vijf der noordelijke provinciën van de republiek Mexico een zekeren Gonzales Cosio

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2