Corresponderend Lid van het Bataviaasch Genootschap van Kanslcn en Weten schappen. Hij was den 21slen Maart 1767 geboren en van zijn dertiende jaar af, in verschillende betrekkingen en laatstelijk, gedurende 4G jaren, als Secretaris en Thesaurieraan genoemde Maatschappij verbondenwelkeeerst onder den naam van Oeconomische tak der Hollandsche Maatschappij van We tenschappen later onder dien van Ncderlandsche Huishoudelijke Maatschappij en, sedert het jaar 1836, onder haren tegenwoordigen naamvele diensten aan het Vaderland heelt bewezen. UTRECHT, 11 November. Op den 16^" dezer zal de Heer C. II. D. Buys Ballot, vroeger Lector, thans benoemd tot Hoogleeraar in de Wis- en Natuurkunde aan deze Hooge- school, in plaats van wijlen de Heer G. Wenckebach, in het Groot Auditorium zijne betrekking aanvaarden met het houden eener inwijdings-redevoering. HEERLEN 10 November. In den namiddag van den 8sten dezer, had onder deze gemeente op den zoogenaamden Heerenweg, een treffend ongeluk plaats. 7,ekere J. G. Scheerer, voermansknecht te Schinveld woonachtig, kwam namelijk dien weg, die berg achtig is, met eene kar oprijden, welke met drie jonge en wilde paarden be spannen en met eenige fusten hier beladen was. Het is bij nader onderzoek gebleken, dat de voerman de paarden waarschijnlijk niet beeft kunnen beteu gelen, en aldus onder den wagen is gevallen, waarop deze hem over linker arm, linker borst, schouder en achterhoofd gegaan is. Zijn lijk werd daar in dien toestand gevondenwant niemand was getuige bij het ongeluk ge weest terwijl de wagen of kar ongeveer een kwart uur verder is gehouden. LEEUWARDEN, 10 November. Ter beoefening der geneeskundige wetenschappen bestond hier sedert gerui- men tijd een gezelschap, bestaande uit de Hceren Med. Doet. Taapken, Ledder, Schouder, Meursinge, Duparc en de Heer Chir. Metz. Ten einde meerdere uitbreiding aan het gezelschap te gevenhebben bovengenoemde Heeren beslo ten om een nieuw genootschap op te rigten, onder den titel van: Vereeniyiny van Vriesclie geneeskuniliyen. Deze vereeniging heeft ten doel1". Beoefe ning der geneeskundige wetenschappen. 2°. Behartiging van de belangen der geneeskundigenen 3°. Aankweeking van het vriendschappelijk verkeer der geneeskundigen van Vriesland. Wij twijfelen geenszins of de pogingen onzer ijverige en kundige stadgenoo- ten, om de beoefening der geneeskundige wetenschappen uit te breiden, zullen krachtdadig ondersteund en met algemeenen bijval bekroond worden, te meer omdat de belangen der geneeskundigen door zoodanige vereeniging kunnen worden bevorderd, en een vriendschappelijk verkeer onder de geneeskunst- beoefenaren het gevolg hiervan zal zijn. Niet alleen door de Medic. Doctorenmaar ook door plattelands Heelmees ters, in verschillende streken van Vriesland woonachtig, hoorde men dikwijls de gegronde klagt uiten dat zij zieh als geheel geïsoleerd beschouwdenen er geene gelegenheid bestond om de vruchten van hunne wetenschappelijke onderzoekingen en het resultaat hunner practische werkzaamheden aan hunne kunstbroeders mede te deelen. Door het tot stand brengen van deze vereeniging bestaat daarvoor thans de gelegenheid, zoodat wij ook om deze redenen gerustelijk vertrouwen dat de uitkomst aan de verwachting der verdienstelijke oprigters zal beantwoorden. GRONINGEN, 11 November. Dezen morgen beeft de Hooggeleerde Heer J. A. K. van Heusdezijne be trekking als Hoogleeraar bij de Faculteit van Bespiegelende Wijsbegeerte en Fraaije Letteren bij de alhier gevestigde Hoogeschool aanvaard met het houden eener redevoering: de studiorum propaedeuticorwm-usu nondum obsolelo waarbij betoogd werddat de voorbereidende wetenschappen bij het Aca demisch onderwijs haar belang nog niet verloren hebben. Z1ERIKZEE, 9 November. Een droevig ongeluk heeft in den avond van den 7dcn dezer hier plaats ge had. De vier kinderen der weduwe J. Paasse hadden zich eene wijl tijds ver maakt met banken om stukjes roggebrooddie zij in teerlingen gesneden hadden; de oudste hunner Marinusoud 17 jaren, neemt van den jongste een stukje brood, zonder daarop regt te hebben; de tweede, Leendert, oud 15 jaren, vat partij voor zijnen jongeren broeder, zoo als dit meer het geval scheen te zijn wanneer de oudste over de anderen wilde heerschen zij gera ken in twist en Marinus geeft eenen slag tegen het hoofd van Leendert; deze neemt in tooin het mes dat hij op de weverij, waar hij werkt, gebruikt, en brengt zijnen broeder in de linkerzijde, van achteren in den rug, eenen steek toe, die voor zijn leven doet vreezen, daar de long schijnt getroffen te zijn. Nu volgt berouw; nu is de verwonder de eerste om eenen heelmeester te gaan halen, hij is radeloos, hij weet niet wat te doen, hij verbergt het mes. De Commissaris van policie van dit ongeval verwittigd, begeeft zich ter plaatse van het misdrijf en doet Leendert Paasse in hechtenis stellen. Men verneemt voor 'iet overige de beste getuigenissen van dezen jongeling. 's HERTOGENBOSCH10 November. Het maken van de Lunet N®. 8 behoorende tot den linker vleugel van I het verschanst kamp Koning Willem II, voor en ter zijde van het dorp I Vught, benevens het verleggen van een gedeelte van den dijk, aan de linker- I oever der rivier de Dommel, is aangenomen door den Heer A. van Dijk, te I Terheyden, voor 23,700. I Het Stedelijk Bestuur van Tilburg zal den 411™ December aanbesteden I het bouwen van een Stadhuis, met de leverantie van de daartoe bcnoodigde I bouwstoffen. BUITEN LANDSCHE BERIGTEN. KAAP BE GOEDE HOOP. 30 Augustus. Een gedeelte der aan de grenzen geplaatste troepen van het koloniale leger I was voorwaarts in het land der Kaffers getrokkenen zou eerlang door meer dere troepen worden gevolgd, daar er berigt was ontvangendat de vijand een aanval op fort Beaufort en Somerset in den zin had. I De Regering had in den laatstcn tijd uit Engeland 100,000 en uit Mau ritius 12,000 ontvangen. MEXICO. 1 October. De rust is in de hoofdstad hersteld en de inwoners zijn tot hunne gewone bezigheden teruggekeerd. Te Puebla echter moet de toestand der zaken zeer beklagenswaardig zijn. Het Mexicaansche leger wordt dagelijks versterkt doch dat van Santa I Anna verliep meer en meer. Deze had de waardigheid van President reeds te I Guadeloupe nedcrgelegd en in zijne plaats PenayPena benoemd, die President I was van den Hoogen Raad. De laatste oefende nu met een' ander Generaal de hoogste uitvoerende magt in Mexico uit. De Ainerikaansche Generaal-Majoor Quitman was door den Generaal Seott, tot burgerlijk en militair Gouverneur van de stad Mexico benoemd. Het verlies der Amerikaansclie troepen bij het innemen der stad wordt nu opgegeven te zijn 59 Officieren en 750 Soldatenen dat der Mexicaansche I troepen ruim 3,000. GRIEKENLAND. ATHENE, 31 October. De oppositie in den Senaat heeft bij de beraadslaging over het adres van antwoord op de troonrede de overwinning behaald, en bewerkt, dat onder anderen dc volgende zinsnede er in werd opgenomen x>SireBij het weder opvatten van zijnen arbeid roept de Senaat vóór alles den bijstand des Allerlioogsten invan wien het welgelukken der mensche- lijke pogingen afhangt. Eene langdurige ondervinding heeft ons de innige en volkomene overtuiging gegevendat de strenge handhaving der wetten en de krachtige verdediging van de daaruit voortvloeijende regten des volks steeds het voorwerp van de wensehen en de zorg Uwer Majesteit hebben uitgemaakt en zullen blijven uitmaken. Maar het is door daadzaken gebleken dat deze waarachtig koninklijke bedoelingen miskend en dat die regten des volks bij gelegenheid der verkiezingen op verscheiden plaatsen niet geëerbiedigd zijn geworden hetgeen tot groot nadeel des lands veel kwaad heeft gesticht. De Senaat wacht van de hooge wijsheid en vaderlijke zorg Uwer Majesteit herstel ling daarvan." De Koning onderlusschen had den Senaat doen te kennen gevendat hij zulk een antwoord niet kon aannemendaar het hem scheen inbreuk te maken op de regten der Kamer van Afgevaardigdendat hij zich zeiven be schouwde als den handhaver der staatsregelingen en zich verpligt rekende het evenwigt tusschen de drie magten in den Staat te bewaren. Z. M. had 9 nieuwe Senatoren benoemdten einde de verhouding der partijen te veranderen. POLEI. De Regering heeft eene belasting gelegd op alle Joodsche boeken die van buiten worden ingevoerd, en ook die in het land gedrukt worden, met het doel om de Joden meer en meer de bijzondere zeden, die ben nog van de overige bevolking onderscheidenaf te lecren. In het geheel is de Regering daarop uit, om de bevolking van Polen naar de Russische zeden en gewoonten te vormen, waartoe vooral het onderwijzen van de Russische taal op de scholen strekt, en de maatregel dat niemand een openbaar ambt mag bekleeden, die deze taal niet kent. SWEDEN. De Heer Rydni, eigenaar eener aanzienlijke verwerij te Boras, in de nabij heid van Gothenburg, heeft eene belangrijke ontdekking gedaan om name lijk het katoen zonder indigo, blaauw te verwen. De blaauwe kleur door de zelfstandighedendoor den Heer Rydni gebezigdverkregen zou even fraai en duurzaam wezen als die van den indigo, weerstand bieden aan het sterkste bijtmiddel, aan den potasch, en zelfs aan het zwavelzuur, en slechts een zesde gedeelte kosten van hetgeen anders het verwen met indigo kost. ITALIË. ROME, 1 November. De tijding dat de Kardinaal Ferretti zijn ontslag als Slaals-Secretaris geno men zou hebben, wordt door niets bevestigd. Andere berigten zeggen, dat hij wel zijn ontslag gevraagd heeft, doch door den Paus weder overgehaald is, zijn verzoek in te trekken. Eenige ongeregeldheden hebben dezer dagen bier bij een militair feest plaats gehadten gevolge waarvan alle dergelijke vereenigingen verboden zijn. SARDINIË. TURIN, 2 November. Zoo even is hier de tijding ontvangen, dat de Hertog van Modena besloten had, de tusschenkomst van Oostenrijk in te roepen ter handhaving der rust in zijne Staten. Hij schijnt daartoe genoopt te zijn geworden, zoowel door den geest van tegenwerking in zijn Hertogdom als door de gisting der ge moederen in Toscane.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2