hebben de overige kantons do voorgestelde maatregelen goedgekeurden dien overeenkomstig is besloten. PRITISSEN. BERLIJN7 November. De wijnoogst is aan den Rliijn zoo goed als afgcloopcndoch de voor- uitzigten in den zomer, dat zij overvloedig zon zijn, zijn zeer tegengevallen, de hoedanigheid van den wijn is zeer uiteenloopendenaar gelang van de plaatselijke gesteldheid. SAKSEN. LEIPZIG 5 November. Het kan de talrijke vereerders van het onnavolgbare talent van Mendelssohn gewis niet dan aangenaam zijn, te vernemen, dat men nog ccnige belangrijke mnzijkwerken van zijne compositie kan verwachtenwelke nog bij zijn leven door hem voor den druk waren bestemd, en die, zonder dat het noodig is, dat zij door andere toonkunstenaars worden herzien, uitgegeven kunnen wor den. Onder deze stukken worden opgegeven zes liederen voor sopraanstem en drie motetten voor gemengd koor. Wijders zullen nog het licht zienhet eer ste berijf van een zangspelonder den titel Loreley (woorden van E. Geibel) welk bedrijf geheel voor de pers gereed isen eindelijk belangrijke gedeelten van een nieuw oratorium Christus, waaraan Mendelssohn in den laatsten tijd van zijn levenzoo veel zijn krachten dit toelietenonvermoeid arbeidde. ENGELAND. LONDEN, 9 November. Den 5deri is de Aarts-Bisschop van York in den ouderdom van 90 jaren overleden. was de dienstdoende geestelijke van II. M. en Prebendaris van Glonccster. In 1801 werd hij met de Bisschoppelijke waardigheid bekleed en in 1807 tot Bisschop van York benoemd. Wederom is voor eenc waarde van 10,000 aan goud uit Rotterdam alhier aangevoerd. Hoe verschrikkelijk de toestand der Ieren verleden winter ook geweest moge zijn, zoo is het te vrcezen, dat zulks nog maar een voorspel is geweest van de ellende, die hun dit jaar te wachten staat, want nu reeds worden de berigten met eiken dag treuriger; tot een enkel voorbeeld strekke het volgende. Te Skibbereen, in het graafschap van Cork, wordt het werkhuis niet meer ter opname van door nooddruft bezwijkenden geopendter ont vangst van een 800-tal armen gebouwd, is het thans met 1340 overkropt en buiten staat er een' enkelen meer op te nemen; de talrijke bedelaars van dat uitgestrekt distrikt moeten derhalve elders naar hulp omzien, maar zonder kans die ergens te bekomen; het eenige, maar afgrijselijke uitzigt, hetwelk nog voor de zonder huisvesting zwervenden bestaat, om hun leven ten minste onder dak te eindigen, is, dat de pest, in het werkhuis uitbrekende, zoo als ook wel te verwachten is, aldaar gelegenheid tot gedurige verwisseling van bevolking geve. BELGIE. BRUSSEL, 9 November. Bij Koninklijk besluit van den 7Jcn dezer is bepaalddat er een onder- scheidingsteeken als belooning zal worden uitgereikt, aan die werklieden welke een door hen zelf vervaardigd stuk ten toon hebben gesteld. De jury zal diegene, welke door bekwaamheid of goed gedrag uitmunten, aan de Regering voorstellen om gedecoreerd te worden. Er zijn twee soorten van dccoratiëngouden en zilveren. De decoratie zal aan een kettingje van het zelfde metaal op de linkerhorst worden gedragen. Ilct zilveren onderschci- dingsteeken zal als eerste belooning worden uitgereikt, terwijl de gedeco reerde, wanneer hij nieuwe bewijzen van vernuft, vooruitgang en van een voorbeeldig gedrag heeft gegevenbij den tweeden wedstrijd eerst de gouden medaille zal kunnen verkrijgenaan de cene zijde der medaille staan de zinnebeelden van nijverheid en landbouw, op de andere zijde vindt men den naam van den gedecoreerde, benevens het jaar en den dag waarop hen dit onderscheidingsteeken werd uitgereikt. Ook landbouwers zullen dit onder- scheidingstceken kunnen verkrijgen. Er zullen 200 zilveren medailles wor den uitgedeeld. De Koning heeft de Kamers met de volgende aanspraak geopend: Mijne Heeren! Ik mag mij verheugen over de betuigingen van welwillendheid, vertrouwen en vriendschapwelke ik van de vreemde mogendheden blijf ontvangen. In onze betrekkingen met het Hof van Rome is iets voorgevallen. Uitleg gingen zullen er over dit geval gegeven worden, welke de openbare denk wijze heeft ontsteld. Een traktaat van koophandel en scheepvaart is met het koningrijk der beide Siciliën gesloten; het zal uwer aandacht worden voorgelegd. Onderhandelin gen worden met andere Mogendheden gevoerd, om aan onze handelsbetrekkin gen uitbreiding te geven. De pogingen mijner regering leiden daar heen, om voor onze voortbrengselen buitenlandsche vertierwegen te zoeken. Onder deze betrekking mogen wij veel verwachten van de met beleid geholpen ondernemingsgeest. Eene handels maatschappij te zamen met de oprigting van kantorenis een der maatre gels oin dit doelwit te hereiken. Er is cene postovereenkomst met Frankrijk op hrcede grondslagen gesloten die de vracht der brieven van de beide landen vermindert, en groote gerief lijkheden verleent voor het overzenden der buitenlandsche correspondentien. Het vervoer der koopwaren en de ontvangsten van den spoorweg blijven in eene merkwaardige evenredigheid vermeerderen. Er worden middelen bereid, om ze nog te vermeerderenen verbeteringen in deze gewigtige dienst te brengen. Credieten zullen gevraagd worden tot voltooijing der statiëndub bele sporende voltooijing van hel materieel van transporten en tot sluiting van de rekening der onkosten van den eersten aanleg. De bijzondere nijverheid heeft zich met het Rijk vereenigd om aan het land nieuwe gemeenscliapswegen te geven. Zij zal mijne regering geneigd vindenom de uilvoering barer verpligtingen gemakkelijk te maken. Uwe medewerking zal voor hoogst nuttige openbare werken worden inge roepen. De buurtwegen, zoo naauw verbonden met den bloei des landbouws, heb ben regt op een ruim aandeel uwer werkzaamhedenwelke aan de behoeftige en arbeidende klassen doelmatige bestaanmiddelen zullen opleveren. Onder de bevolkingenwelke te regt de bezorgdheid der Regering en der Kamers mogen opwekken, moeten wij op de eerste rang stellen verscheidene districten onzer Vlaamsche provinciën. Bestendige pogingen worden van ons verwacht en de natie zal niet terugwijken voor de opotferingenwelke deze moeijelijke toestand haar zoude kunnen opleggen. Na twee jaren harde beproevingen is de Voorzienigheid de arme klasse door oenen overvloedigen oogst te hulp gekomen. De onmetelijke invloedwelke de landbouw op 's lands lotbestemming oefent, wordt door mijne regering begrepen. De landbouw heeft van zijnen kant getoont, dat hij onze inzigten op prijs weet te stellen. De ijver waarmede hij onlangs de tot hem gerigte oproeping beantwoordde, getuigde van zijn be trouwen in de inzigten en handelingen der Regering. Door eene gelukkige zamentreiïing heeft de tentoonstelling van voortbreng selen van landbouw geschitterd nevens die van nijverheid, welke merkbare verbeteringen heeft aan den dag gelegd. Landbouw en nijverheid, wel verre van elkander vijandig te zijn, moeten elkander onderling ondersteunen. Gelijkelijk nuttig en eervolzijn zij al onze bezorgdheid even waardig. Weldra zal eene gemeenschappelijke plegtigheid diegenen vereenigen, welke zich in die twee edele loopbanen door hunne werken hebben onderscheiden. Ik zal mij gelukkig achten, te dier gelegen heid, onder de oogen des lands, de arbeiders van alle standen te kunnen bcloonen. De aanstaande tentoonstelling van schoone kunsten zal aan de Belgische school gelegenheid geven, te bewijzen, dat zij zich haar voorledene blijft waar dig toonen, en de vergelijking met de vreemde scholen kan doorstaan. Het leger, die groote nationale instelling, blijft zich voortdurend ver dienstelijk maken bij het land. Door zijne goede inrigting, zijne vaderlands liefde, zijne krijgstucht en zijne verknochtheid, is het al mijne genegenheid en de hooge belangstelling waardig, van welke gij onafgebroken hetzelve be wijzen gegeven hebt. Ik gevoel mij gelukkig, dat ik mijne beide zonen in de gelederen van hetzelve geschaard mag zien. Het openbaar onderwijs, met hetwelk men kan zeggen dat 'slands bescha ving in verband staat, moet eene onzer eerste bemoeijingen wezen. De wet geving zal over de maatregelen te stemmen hebben welke de inrigting er van moeten verbeteren en vollediger maken. Uwe bezorgdheid voor de behoeftige klasse zal u bewegen om in deze zit ting te beraadslagen over de ontwerpen van wet op de beleenbanken, de bcdelaarsgestichlen en het beheer der krankzinnigen. Het strafstelsel vereischt hervormingenwelke ik uwer aandacht aanbeveel. De gewone middelen der schatkist ontoereikend zijnde om de gewone be hoeften, te dekken en de onvoorziene te bestrijken, zijn er buitengewone mid delen noodzakelijk geworden. België kan des te gemakkelijker dezen toe stand torschcn daar het de financiële crisis gelukkiger is doorgeworsteld dan andere landen. Het is te wensehpn dat de begrootingen welke u voor 1848 zullen voor gedragen worden, vóór de opening van dit dienstjaar worden gestemd. Wij zullen aldus de ernstige ongelegenheden der voorloopige credieten vermijden. Deze gang is des te noodzakelijker, daar gij binnen eenige maanden de begroo tingen van het dienstjaar 1849 zult hebben te onderzoeken. Er zijn voorstellen aangekondigd, die de gemeente- en kieswetten in zekere punten moeten wijzigen. Met dit oogmerk zullen u wetsontwerpen worden aangebodeD, In de stoffelijke en geldelijke, even als in de zedelijke en staatkundige orde zal deze zitting, zoo ik hoop door talrijke en nuttige werkzaamheden geken merkt worden. Ik vind met blijdschap deze verzekering in de vlijtige mede werking en opregte ondersteuningwelke gij aan mijne Regering zult bieden. IIET PLATTE LAND IN IERLAND. Vervolg van N°. 135.) Zoodra Lord G. Ilillde bezitting van Gweedore (nagenoeg npgen duizend twee honderd bunders) had gekocht en een rentmeester benoemdliet hij een tijdelijk verblijf bouwen, omdat hij het nuttig oordeelde met zijnen rentmees ter op zijne domeinen, zoo aanhoudend mogelijk, te wonen, ten einde per soonlijk al de pachters en huurders te leeren kennen. Lord G. Hill sprak een weinig Ierschdit was voor hem een eerste titel van eenig vertrouwen. Men zeide tochdit moet geen Lord zijn want hij is vriendelijk en spreekt als wij." De ondeugd, die de nieuwe eigenaar het meest vreesde, was de dronken schap: en de onwettige stokerijen waren de dadelijke oorzaak van het jaar- lijkseh gebrek, omdat daarin al het graan werd verbruikt, dat lot onderhoud der huisgezinnen moest dienen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3