BUITEJNLAJNDSCHE BERIGTEN. Er is nog een steensclirijvcr, mot name van Straatcn of van der Straa- tcn gevangen genomen. In den avond van den 8stcn defcer heeft er cene huiszoeking plaats gehad, ten huize van den Koekbakker Mark, in de Spui straat, hetwelk een grooten oploop van menschen veroorzaakte, die de pas sage in deze volkrijke straat langen tijd belemmerde. De winkelknechts waren genoodzaakt deur en blinden te sluiten, ten einde do aandacht der menigte van dat huis af te leiden. Er moeten valsche muntbiljettenbe halve alhier, ook nog te RotterdamI.eyden (zie boven) en elders zijn uit gegeven. Sedert den lslcn dezer zijn te Scheveningen 20 bezendingen bokking aan gevoerd, ten bedrage van 1,466,000 stuks, zoodat nu reeds 3,750,000 stuks hier zijn aangebragt. De vangst is zonder voorbeeld gunstig, doch de prijzen laag. Morgen zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal voortzetten het onderzoek van het ontwerp van wet, betrekkelijk de onder steuning van behoeftigen en een aanvang maken met de overwegingen van liet ontwerp nopens het Nerdcrl. Muntwezen. ROTTERDAM, 10 November. Maandag middag ten half écn ure is de aangekondigde eerste beurstrein van hier naar Amsterdam, op den bepaalden tijd vertrokken, en in laatst genoemde plaats ten 2 ure 29 minuten aangekomen. Wij laten hier de aankomst op de verschillende tusschenstations volgenAankomst te Schie dam 12 u. 36) min., vertrek 12 u. 38) min.; aank. te Delft 12 u. 51 min., vertr. 12 u. 52) m.aank. te 'sHage 1 u. 1) min., vertr. 1 u. 9 min. (Door het wachten op den trein, komende van Amsterdam, werd hier een opont bood van 7) min. veroorzaakt); aank. te Leyden 1 u. 27 min., vertr. 1 u. 31 min.; aank. te Veenenburg, 1 u. 47 min., vertr. 1 u. 48) min.; aank. te Haarlem 2 n. 3 min., vertr. 2 u. 7 min.; aank. te Amsterdam 2 u. 29 min. De vrachten zijn echter op dezen trein ruim een derde verhoogd, zijnde namelijk: eerste rang ƒ5.80, tweede rang 4.20. - Gisteren had in het Krankzinnigengesticht alhier de operatie der op drie verschillende plaatsen door kanker aangetaste linkerborst van eene al daar verpleegde vrouw, na aanwending van de zwavclaethcrplaats. Zij werd, met het allergelukkigste gevolg, door den WelEd. zeer Gel. Meer Dr. F. W. Krieger verrigtzonder dat de patiente de minste teeltenen van pijn gaf. De volkomen bedwelming was binnen den tijd van vijf minuten verkre gen. Zoo ver wij wetenis deze de eerste wél geslaagde operatie na aanwen ding van de zwavelaethcr die hier ter stede geschied is. Namens de voorloopige Verceniging is eene circulaire rondgezonden, dat reeds meer dan 500 personen zich bereid hebben verklaard om het lid maatschap der op te rigten Hollandsche Maatschappij van Landbouw te aanvaarden, terwijl vele anderen beloofd hebben toe te treden, zoodra de Maatschappij in werking zal gekomen zijn. Na de opsomming der goede vruchten, ook in andere provinciën des Lands door dergelijke Maatschappijen verkregenwordt het nuttige aangetoond ook hier te trachtenom b. v. het Hollandsch rundvee meer en meer in zichzelf te veredelenof dit door het Engclschc ras te verbeteren, waartoe welligt spoedig cene geschikte gelegenheid zal te vinden zijn. Verder zegt de circulaire, dat het tijdstip nu daar is om de Maatschappij bepaaldelijk te vestigen doch dat vooraf de vraag beslist zal moeten wordenof men ééne Maatschappij voor beide pro vinciën, Zuid- en Noord-Holland, daarstellcn zal, dan wel of voor iedere provincie eene afzonderlijke Maatschappij te verkiezen zij. Ter overweging en beslissing hiervan worden zijdie reeds toegetreden zijnuitgenoodigd lot cene vergadering, den IS1160 dezer, ten half één ure, in de zaal op het Prin senhof te Haarlem te houden; zullende ook de stemmen der niet tegenwoordig zijnde leden, die hun verlangen schriftelijk of door lastgeving kenbaar ma ken in aanmerking komen. De jaarlijkschc contributie dezer Maatschappij is op 2.50 bepaald. SCHIEDAM, 10 November. In Jariuarij 11. werd een door de Heeren P. Loopuyt en Comp. per diligence van Koens naar Amsterdam gezonden pak met wissels en coupons van ƒ20,000 verloren. Dezer dagen ontdekte men dat een jongen, Cornelis Oostrom ge naamd het zou gevondenen aan zekeren Simon Verboommelkvcrkooper voor een fooi zou gegeven hebben. Er heeft daarop huiszoeking plaats gehad. Bij den eerste is niets gevonden. Bij de tweede eenige bank- en muntbiljetten en gouden en zilveren voorwerpen van groote waarde. Hij moet den Commis saris van Policie reeds zijne schuld hebben beleden. De wissels had hij ver scheurd en van het papierengeld het genoemde goud en zilver gekocht. HOORN, 8 November. Door uitmuntend, fraai herfstweder begunstigd, heeft thans alhier de teregt beroemde groote najaars-beestenmarkt plaats. Verscheidene duizende runde ren zijn gisteren en heden ter markt gebragt en er geschiedt een levendige handel in alle soorten. De prijzen zijn, hoewel nog vrij hoog, echter lager dan zulks voor eenige weken tc verwachten scheenterwijl het verkochte vee grootendeels naar Zuid-Holland, Utrecht, België en Frankrijk wordt gevoerd, zijnde er uit Gelderland en Overijssel weinig koopers, hetgeen onze stad aan de havenzijde minder levendigheid en vertier dan gewoonlijk bezorgtdaar nu naauwelijks een twintigtal zoogenaamde koeschepen zijn aangekomen en zullen bevracht worden, terwijl anders alle buiten- en binncn-havens met die vaartuigen letterlijk waren opgevuld. De hooge prijzen van het hoornvee, gevoegd bij de vrees voor de in deze streken nog niet geheel verdwenen long ziekte, schijnen hiervan de voornaamste oorzaak te zijn. Op onze wekelijksche korenmarkten is de aanvoer verbazend groot en de prijzen zijn dalende. Even zoo is het met de kaas; dit artikel heeft in den tijd van nog geen zes weken eene merkelijke prijsvermindering ondergaanzijnde van ƒ25) tot op ƒ18 per 100 gedaald. ARNHEM, 9 November. In eene bnitengewone vergadering der Prov. Staten van Gelderland, is be sloten, den Heer Yitringa, voormalig Griffier, een geschenk in zilver ter waarde van 4 a 500 gulden uit naam der Staten aan te bieden, als een be wijs en aandenken voor zijne getrouwe diensten in zijne opgenoemde betrekking en wel gedurende 25 jaren. De 's Gravenhaagsche Nieuwsbode wil wetendat de Heer Mr. Bois- sevainthans de verantwoordelijke redactie der Arnhemsche Courant op zich heeft genomen. De B. C. kerk te Velp, die den 16dcn Augustus jl. door de werkbazen Richtering en Ilusttink is aangenomen, om den lslen November onder den kap te zijn, is, ofschoon er nog eene nadere vergrooting, buiten het bestek, heeft plaats gehadop den gestelden tijd tot den bepaalden trap van opbouw gebragt. Als eene bijzonderheid wordt daarbij gemeld dat de werklieden gedurende al den tijd van dat werkzich van het gebruik van sterken drank onthouden hebben. MAASTRICHT, 8 November. De plaats van Prolcssor in de natuur- en scheikunde aan het Athenaeum alhier, waaraan eene vaste jaarwedde van ƒ1,300 verbonden is, opengeval len zijnde, zijn degenen die den graad van Doctor in de Wis- en Natuur kundige Wetenschappen bezittende, naar den openstaanden leerstoel wcnschen te dingenuitgenoodigd omuiterlijk vóór den 25stel> dezer maandhunne aanvragen, vergezeld van de noodigc bewijsstukken, aan den Raad van Be stuur van het Athenaeum voornoemd vrachtvrij in tc zenden. OTA1IEITE. Volgens de laatste berigten in Frankrijk ontvangenwas de Koningin met don nieuwen Gouverneur, den Kapitein ter Zee Lavaud, op eencn vriend- sehappelijkcn voet, daar deze eene vredelievende staatkunde volgde zij had het bouwen der verdedigingswerken overal laten staken. De oorzaak dat de Koningin eindelijk had toegegeven, om in hare Staten terug te keeren, moet de aanbieding geweest zijn van meer dan 50,000 fr., hetgeen een goed gevolg had gehad. SPAS JE. MADRID, 2 November. II. M. heeft het ontslag aangenomen van de Ministers van Oorlog en Koophandel Cordova en Ros de Olano. De Koningin heeft bij besluit bepaald, dat de Gezant tc RomePacheco, door den Heer Martinez de Rosa, en den Gezant te 'sGravenhage, Moreno Lopezdoor den Heer de Bazo zal vervangen worden. Daar Espastcro voor het het hem aangeboden Gezantschap te Londen heeft bedankt, heeft hem de Heer Isturitz een Koninklijk bevel ter hand gesteld, waarbij hem gelast wordt, tot nader order buiten 'slands te blijven. ITALIË. ROME, 29 October. Sedert eergisteren hebben hier alle dagbladen hunne uitgave gestaakt, om dat de uitgevers verstoord waren, dat de Hooglecraar Betti als Censor ge schorst was, omdat hij toegestaan had, dat in het blad Contemporaneo een artikel over de Katholieke partij geplaatst werd. In dat artikel werd bij gelegenheid van de behandeling der gebeurtenissen in België en Zwitserland, gezegddat het Kalholicismus geen staatkundige partij kan zijnwijl het alle mogelijke regeringsvormen toelaat, en berispte de Katholijken van beide die landen, dat zij in het cene het ministerie, in het andere den landdag be strijden en raadde aan de eersten de vrijzinnige beginselen van het Belgisch ministerie aan te nemenaan de anderen om ten aanzien van de quacstie der Jesuiten toe tc geven en hen te verwijderen. Vervolgens werd aan de Katholijke partij in Frankrijk verweten, dat zij de omwenteling van 1830 had veroorzaakt, door zich onder Karei X van het bewind tc willen meester maken. Dit artikel werd officiëel afgekeurd in het Diario van Rome, als geschikt om vreemde personen te kwetsen, die zuivere godsdienststelsels zijn toegedaan. Den volgenden dag kondigde hel Diario aandat de Heer Betti tot nader order in zijn ambt geschorst was. Z WITS E IS. L A X II. De Landdag heeft den 4dcn dezer besloten om de kantons van het afzonder lijk verbond gewapenderhand tot de opheffing daarvan tc noodzaken, en ten dien einde in de eerste plaats tegen het kanton Freibnrg op te trekken. Glarus en Solothurn hebben zich daarmede ten vollen vereenigd. St. Gallen heeft plegtig de verklaring afgelegd, dat het alle verantwoordelijkheid omtrent het bloed, hetwelk mogt vergoten worden, van zich meende te moeten afwe ren en dat het Luccrn als de oorzaak van den burgeroorlog beschouwde. De Afgevaardigden van Neufchatel hebben de gruwelen en treurige gevolgen van een burgeroorlog afgeschilderd nogmaals de regten der verbondene kantons verdedigdde overige kantons voor eene mogelijke tusschcnkomst der Groote Mogendheden gewaarschuwden ten slotte zich tegen alle deelneming aan zoodanige besluiten, waarvan de gevolgen niet anders dan noodlottig konden zijn, verklaard. Met uitzondering van Neufchatel, Bazclstad cn Appenzcll,

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2