LEYDSCHE COURANT. VRIJDAG12 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 11 November. Het berigt onder 's Gravenhage omtrent de uitgegevene valsche muntbil jetten heelt zich bevestigd. Vrijdag heeft Mark zelf ten kantore van den Heer S. N. K. alhier, tien muntbiljetten van ƒ100 en dertien van ƒ10 voor goud ingewisseld, onder voorwendsel van zulks tot zeker einde noodig te hebben. Het bedrog is toen aan dat kantoor niet opgemerkt. De Nieuwe Rotterdamsclie Courant bevat de volgende beschrijving van een valseb muntbiljet van ƒ10: De kunslrand is onregelmatig en smerig gedrukt. De drooge stempels Nederlandsche Bank en liet Rijleswa- pen zijn grover bewerkt en iets kleiner dan op de eebte biljetten. De letters der woorden de effective waarde door de Nederlandsche Bank overgeno men ingevolge de Wet van den 18(lcn Dec. 1845, St. BI. N°. 90, zijn hoogst onregelmatig en slecht nagemaakt, vooral de compacte letters van het woord effective en bet woord overgenomenhetzelfde is, hoewel in mindere mate, bet geval met de woorden Groot Tien Gulden. Uitgegeven in ge volge de wel van den 18<icn December 1815, Staatsblad N°. 90, waarvoor de waarde lij de Nederlandsche Bank is overgebragt. Vooral dit laatste woord draagt duidelijke blijken van onechtheid, zoo als overigens de letter ook iets kleiner is dan op de echte. Zegge 10, zou reeds genoeg zijn om de valschheid te ontdekkendaar de letters van dit woord dun en spichtig zijn*, bovenal de Z. Zij schijnt met de hand geschreven te zijnevenzoo de Gothische letter N voor het nommer; de regel de effectieve waarde over- gebiagt bij de Nederlandsche Bank in den ondersten kunstrand is bijna onleesbaar. Het papier der onechte biljetten is fijner en dunner dan de echte, terwijl het watermerk Rijks Munt veel duidelijker en helderder dan in de echte voortkomt. Naar wij vernemen zijn er ook valsche muntbiljetten van ƒ100 in omloop. De Konst- en Letterbode bevat bet volgende verslag van een Nieuwe Kaart voor Java, dezer dagen bij S. J. Luchtmans alhier uitgekomen waaruit blijkt dat deze kaart met buitengewone zorg is vervaardigd en in cene wezenllijke behoefte voorziet. Het Nederlandschja bet Europeesch publiek, ontvangt dezer dagen cene geheel nieuwe kaart van het voornaamste gedeelte der Nederlandsche bezittin gen in Oost-Jndië, uit nieuwe bronnen bewerkt en met de meest mogelijke naauwkeurigheid door den lieer Luitenant ter Zee, C. VV. M. van de Velde vervaardigd. Zij is groot genoeg, om eene genoegzame volledigheid toe te laten doch tevens niet te groot voor een gemakkelijk gebruik. De schaal is 1/700,000. De geheele lengte der kaart bedraagt 1,5873 Ned. ellen, terwijl zij op twee bladen atlas-formaat gedrukt is. De gravure is niet minder, dan de oorspronkelijke tcekening zulks was, aan de beste banden toevertrouwd geweest, en mag met de beste dergelijke voortbrengselen, ons van elders be kend, wedijveren. Tot beter gebruik dezer kaart, is daaraan toegevoegd een boekdeeltje, in klein octavo, des schrijvers toelichtende aanteekeningen be vattende, waarin hij, na cene gepaste opdragt aan Z. Exc. den Heer Minister J. C'. Baud, verslag geeft zoo van de vele, meestal officiële, hulpbronnen, die hem ten dienste stonden, als van den aard en omvang zijner eigene werk zaamheden. Hieronder behoorde onder anderen cene opgaaf van meer dan twee honderd sleden, dorpen, bergen, meeren, rivieren, kapen, klippen, eilanden enz., wier gcographische plaatsaanwijzingen door driehoeksmetingen bepaald alhier worden aangetroffen. Het is echter niet cene kaart van het eiland alleen, men vindt hier ook, uit de Kaart van de Vaarwaters rondom het eiland Javavan den Luitenant ter Zee, Jhr. P. Melvill van Carnbee, overgenomen, de diepte der kustwateren, in vademen van 6 Rhijnl. voeten uitgedrukt, benevens de zich aldaar bevindende klippen, banken en droogten, welk een en ander de plaats van schaduwing langs de kusten vervangt. Nadat de schrijver eene dankbare hulde heeft toegebragt aan allen die liem in dit zijn werk hebben ten dienste gestaan, worden deze aanteekeningen hesloten door eene uitvoerige lijst der namenop de kaart voortkomende met aanwijzingen van de residentiëri en regentschappenwaarin deze gelegen aijn, ten einde het opzoeken van deze of gene plaats des te gemakkelijker te maken. Voor de spelling dier namen betuigt de schrijver, veel danks aan den Hoogleeraar Roorda verschuldigd te zijn. Deskundigen zullen terstond bespeuren de belangrijke vorderingenwelke in de aardrijkskundige kennis van Java gemaakt zijn, sedert de bekende kaart van Sir '1'. Stamford Rallies, de eenige oorspronkelijke die in deze eeuw verscheen, het licht gezien heeft. In de Volksvriend van November leest men bet volgende: Als een opmerkelijk voorbeeld hoe ongegrond het beweren is, dat bet ge bruik van sterken drank nuttig, ja noodig zoude zijn voor den arbeider, bij vermocijcnden en zwaren arbeid, in ruw en koud weder, diene het volgende. Op Zaturdag voormiddag den 30sten Januarij II., kwam in zekere herberg alhier, waar ik mij ambtshalve bevond, zekere K., een man die gewoon is des winters veel hout in de omgelegen bosschen te koopen en daarna weder gezaagd en gekloofd te verkoopen een handelwaardoor hij zich zclven en een aantal arbeiders, in den winter, gedurende onderscheidene weken arbeid en middel van bestaan verschaft. Het was dien dag en gedurende de geheele afgeloopen week bijzonder ruw en winderig weder geweestgetuice de veel vuldige berigten wegens schade aan molens en andere gebouwen, waarmede de Couranten als vervuld waren. K. verhaalde dat hij kwam uit een bosch ongeveer een uur van de stad gelegen, waar hij een man aan het maken van takkebosschen bezig had; «dat is nog eerst een werkman," zeide hij, «ver beeldt u, niettegenstaande het zoo slechte weder, heeft hij, sedert Maandag ochtend, reeds 905 takkebossen gemaakt, (men rekent gewoonlijk, dat een knap werkman, die zijn werk goed verstaat, op een dag 140 k 150 takke bosschen maken kanen dat zonder één drop jenever te gebruiken hij is lid van het Afschaffingsgenootschapmaar anders is bij een eerste meester van een werkman; ik weet niet hoe hij het uithoudt; in zulk weêr, zoo hard te werken en dat zondereen borrel, die een mensch in zulk koud en nat weêr toch wel noodig heefthij gaat 's morgens vóór het aanbreken van den dag naar het bosch met een kruik met koffij en een paar boterhammen op den rugen gebruikt zóó den geheclen dag niets anders tot 's avonds toe ik zeg nog eens, ik weet niet boe de man het uithoudt, en er zullen er weinigen zijn die het hem nadoen!" Dit getuigenis is geheel onpartijdig en onbevangenwant de man die bet met zooveel verwondering verhaaldeis zelf een groote vriend van een borrel meer zelfs dan voor zijne tijdelijke belangen en die van zijn huisgezin voor- deelig is; want niettegenstaande bij een ijverig en zeer werkzaam man is, en al zijne krachten inspant om zijne inkomsten te verbeteren, schijnt het toch dat hij geenszins in welvaart vooruitgaat. 'sGRAVENHAGE, 10 November. De Minister van Binnenlandsche Zaken zal den 13Jtn dezer geen gehoor verleenen. In de zitting van den Hoogen Raad, Kamer van strafzaken, van heden, heeft dat Collegie uitspraak gedaan in de zaak van P. Kernmerling, die in cassasic gekomen is tegen een arrest van het Hof in Gelderland, waarhij hij, ter zake van moedwilligen doodslag, veroordeeld is tot de straf van het zwaaijen met het zwaard over het hoofd en 10 jaren tuchthuisstraf. De Hooge Raad heeft dat arrest vernietigd en de zaak verwezen naar het Hof in Utrechtom op de bestaande akte van beschuldiging op nieuw te worden be handeld en afgedaan. De Justitie heeft zich gedurende den geheelen dag onafgebroken bezig gehouden met het verhooren der in hechtenis genomen personenter zake van het vervaardigen en uitgeven van valsche muntbiljetten, alsmede inet het hooren van een aantal getuigen daaromtrent. Eenige nieuwe gevangen nemingen moeten er, ten gevolge daarvan, hebben plaats gehad. De ge ruchten ten dezen aanzien, zijn zoo uiteenloopend, ook betrekkelijk bet juiste getal der gevangen genomen, dat het voorzigtig te achten is, zich voor alsnog van verdere mcdedeelingen te onthouden. De instructie wordt met ijver voortgezet. Heden heeft zich in het Bosch een persoon, die vroeger als knecht bij den gevangen genomen Mark heeft gediend, van het leven beroofd. [Onze Correspondent meldt daaromtrent het volgende: Terwijl de verschillende gevangennemingen, ter zake van de valsche munt biljetten sedert het begin dezer weekalhier aller aandacht boeijen en bet onderwerp van alle gesprekken uitmaken, is er eene kleine afwending ont staan daar zekere M.voormalig koek- en banketbakker alhierzich op het einde van het bosch heeft doodgeschoten. Men verzekert dat alleen achter uitgang in zijne zaken de oorzaak is.]

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1