ren aangeboden, waarbij menige feestdronk werd gebragt, bijzonder aan Z. M. den Koning, als zwanehroeder of grootmeester der verceniging, aan de broeders HM. KK. IJII. den Prins van Oranje en de Prinsen Alexander en Hendrik der Nederlanden, op den voorldnrenden bloei van de Broederschap, enz. MAASTRICHT, 29 October. De lieer Bogaers, Prof. hij het Seminarium te Boei mond, is voor ecnige dagen van zijne reis naar Home teruggekeerd. De Pans heeft hem met de meeste welwillendheid ontvangen. Z. II. heeft hem een rozenkrans ten ge schenke gegeven en levens onderscheidene stukken geteekend waarmede hij door anderen belast was. Ook de Kardinalen Franzoni en Mezzofanti, en de Prins van Rospigliosi hebben hem gunstiglijk ontvangen. Twee dagen vóór zijn vertrek uit Itome, heeft hij zijne theses tot de doctorale waardigheid in dp theologie verdedigd. De Kardinaal Mezzofanti moet deswege zijne hooge tevredenheid betuigd hebben. ~"""iari i mlamksciik KI':I;H;TK> W˧T-INDIE. PARAMARIBO, 3 September. Dn dag van den 31slcn Augustus was de verjaring der inwijding van het kanaal naar Kwatla. Vele dergenen, die 12 maanden geleden den arbeid aanvingen, welke de algemeenc goedkeuring in ruime mate wegdroeg, ble ven na de staking van het werkop hooger hevelin dienst van Z. Exc. den Gouverneur, hij den tuinbouw langs de boorden van dat kanaal het grooter deel werd door het bestuur der maatschappij tot bevordering van landbouw in huur genomen, terwijl eenigen bij den lieer Lisman werden te werk gesteld. Op Dingsdag avond verzamelden zich allen bijeen, en trokken ten half 8 ure op naar hel Gouvernementshuis, vergezeld van het korps muzijkanten van het garnizoen. Aldaar werd 7,. Exc. eerst met eene si renade verrast, daarna met eene aanspraak, door den lsler> werksmande Montelin naam der arbeiders voorgedragen, waarin, hij de herinnering aan den aanleg van hel. werkde dankbaarste betuigingen werden geuit voor de bewijzen van belangstelling, die zij van Z. Exe. hebben mogen ondervinden. De Gouverneur ontving hen op de minzaamste wijze, en beantwoordde de uitdrukking hunner gevoelens met de meeste hartelijkheidwaarna de oplogt, onder het geleide der muzijkaftrok, zich begevende, eerst na de wooing van den Heer Lisman, vervolgens hij den lieer FerrierPresident en de Herren BouxHeil» en Frouin, Commissaris cn Direeteuren der maat schappij van landbouw. Eene groote menigte volgde deze vrolijke werklieden, die de meest moge lijke orde in acht namen, en overal ccnen goeden geest cn welinecnenden zin deden blijken. 1EREENI£UE STATEN. NEW-YORK, 15 October. De dagbladen zijn met allerlei geruchten opgevuld, omtrent tegenspoeden welke onze troepen in Mexico zouden ondervinden. Zoo zou de Generaal Seotl genoodzaakt geworden zijn de hoofdstad weder te verlaten en Santa Anna die zijn binnengerukt, nadat vooraf een bloedig gevecht had plaats gehadook zou Puebla door de Mexicanen wederom vermcesterd zijnen daardoor de gemeenschap met Vera-Cruz zijn afgesneden. De Regering heelt echter nog niets omtrent het een en ander hekend gemaakt. Uit een rapport omtrent den staat van den handel te New-York blijkt, dat er in de laatste 10 maanden, begonnen met 1 December 1846aan specie is ingevoerd geworden tot. een bedrag van 8,572,094 dollars, welk bedrag over denzelfden termijn van het vorige jaar slechts geweest was van 553,478, gevende alzoo eene vermeerdering van 8,019,210 dollars. De uit voer was gedurende dienzelfden termijn geweest 1,132,098 tegen 1,490,970 doll. Het volgende wordt uit New-York geschreven: Bij den aanvang van dit jaar voorspelden wij eene sterke vermeerdering van bevolking in Amerikaten gevolge van de mislukte oogsten in on derscheiden landen van Europacn wij hebben ons hierin niet bedrogen want als wij de aankomsten in liet voorjaar enden zomer nagaan, bevin den wij, dal zij nog, al wat wij er van verwacht hadden, zijn te boven gegaanen nog bespeurt men nietdat het begint te verflaauwenbij dui zenden en tien duizenden blijven zij aankomen. Het volgende is de opgave van het getal dal in de laatste maand in onze haven alleen is aangekomen. Dit Groot-Britannië en Ierland11,074 Frankrijk2,412 Nederland648 Hamburg680 i> België1,320 Breinen 1,315 n Andere havens215 17,664 Deze tabel nu kan ecnig denkbeeld geven van de sterke jaarlijksche toene ming der bevolking in Amerika, ten gevolge van de landverhuizing. In eene enkele maand zijn in deze eene haven nagenoeg 18,000 inenscheu aan gekomen. Voegen wij daarbij de in andere havens en over Kanada en andere Rritsche bezittingen in Amerika aangekomenendie men weet in 1846 zeer talrijk te zijn geweest, cn die dit over 1847 niet minder zullen wezen, zoo zal binnen korten tijd de vermeerdering van onze bevolking omstreeks de 350,000 zielen zijn. ECIÏPTE. KAïBO, 20 September. Binnen weinige dagen zal van hier eene reis naar de binnenlanden van Afrika worden ondernomen door een wetenschappelijk gezelschap, zoo talrijk en zoo volledig, als zich nog immer daartoe heeft verleend. Onder hetzelve bevinden zich 8 Europeanen van welke 4 Duitschcrs zijn tot het prediken der Christen-leer hebben zich 5 R-Kath. Priesters bijgevoegd, aan welker hootd zich een Jesuit bevindt, voormalig directeur der propoganda te Rome. liet voornemen dezer geestelijken is, om van Chartum, de hoofdstad van Sennaar, tot op 4 graden Noorder breedte van den Behar-el-Abiad of Witte Rivier en alzoo verder, dan Europeanen nog ooit geweest zijn, door te drin gen en aldaar een zendelings station op te riglen. Baron J. W. von Muller uit Wurtemberg, reeds door zijne wetenschappelijke reizen in Algerië en Marokko bekend, heeft zich almede aan dit gezelschap aangesloten, doch uiet voornemen zijne reis nog verder uit te strekken. Hij wil namelijk de poging, onder welke reeds zoo veel slag tollers bezweken zijn, hernieuwenom het binnenland van Afrika in de breedte en Zuid-Westelijke rigling te doorreizen, om aan de Kust van Guinea aan den Oceaan uit te komen. De groote moeije- lijkheid van dezen togt is gelegen in het verregaand ongezonde van het kli maat, hetwelk, naar berekening van den beroemden reiziger, den Hertog Paul von Wurtemberg, tot dus verre 88 ten honderd der reizigers, die er zich aan hebben gewaagd heeft weggemaaid terwijl voorts nog 8 ten hon derd door de inlanders zijn vermoord zoodat de terugkomst slechts aan 4 ten honderd ten deel heeft mogen vallen. RVILAND. PETERSBURG, 24 October. Daar zich in de gewelven der kantoren ter uitvaardiging van papieren geldswaarde een aanzienlijke voorraad gouden munt en zilveren haren bevond, welke de waarde van 8,073,5G9 roebels 20 kopekken zilver bedroeg, zoo werd op den 19l,l,n dezer, met verlof des Keizers, deze massa in de reserve gewelven der Petersburger vesting overgebrngt. Nadat die som in tegenwoor digheid der bevoegde ambtenaren onderzocht was, werd zij onder militaire bedekking vervoerd. Volgens daarna opgemaakten staat bedroeg nu hel in die reserve-gewelven zicli bevindende fonds, een kapitaal van 115,678,595 rochels 19 kopeken zilver. De Opperbevel hebber van het Kaukasische leger heeft de tijding over- gezouden, dat de troepen den 26ilen September, na een moorddadig gevecht, de sedert geruiinen tijd belegerde vesting Salta hadden ingenomen. Het Handelsblad van St. Petersburg beval eene opgave van de hoe veelheid granen, die gedurende 1846 en de eerste helft van 1847 uit Rusland uitgevoerd is. Zij beloopt voor die 18 maanden, 11,593,000 tsehwt.ge lijkstaande met 243,460,000 mudden. Daarbij moet men nog ca. 1,000,000 mudden Roggemeel rekenendie van hier verscheept zijn. Twee derde ge deelten dezer granen bestaan uit Tarwe, welke verhouding ook doorgaans plaats vindt hij de van Odessa verzondenc granen. SPANJE. MADRID, 24 October. Bij een Koninklijk besluit van den 20slen, is de uitvoering geschorst van dal van den ll',en Junij II., waarhij de verkoop der goederen van Grootmees ters cn Commandeurs der vier militaire orden cn van die van St. Jin van Jerusalem bevolen werd. De Regering heeft besloten het hevel, betrekkelijk de uitgifte van de 3 pCt. effecten, dat onder het vorig Ministerie gegeven was, uit te stellen lot de bijeenkomst der Cortes. Volgens twee bevelsehiiften van gisteren wordt de Hertog van Valencia, Narvaczals Minister van Buitenlandsehc Zaken vervangen door den Hertog SotQ-Major, doch blijft het Voorzitterschap van den Baad der Ministers be houden. Ook heeft II. M. tot Minister van Marine benoemd Don Manuël Boltram de Lis, Afgevaardigde in de Cortes en Directeur-Generaal der Schat kist. SICILIË. NAPELS, 20 October. In plaats van de amnestie, welke men hier verwachtte, zijn nu weder 5 personen doodgeschotendie aan den opstand hadden deelgenomen. Zij stier ven onder den uitroep: Leve ItaliëOok te Messina is een doodvonnis uitgevoerd. Te Cosenza en Catanzaro zijn verscheiden ingezetenen in hechtenis genomen. Overal heerscht een verkropt misnoegen. ZWITSERLAND. De hoop van de zeven katholijke kantons, dat de geheele katholijke bevol king der eedgenootschappelijke kantons tegen de besluiten van den Landdag, ten opzigte van het afzonderlijke verbond zou opkomen, is tot dus ver niet verwezenlijkt. In St. Gallen is weder alles rustig, zoo ook in Altoggenhurg en Solothurn. In het kanton Waadt zijn op den 3del1 October jl. 108 ka tholijke dienstpligtigen hij eene inspectie weggebleven en door de Overheid gestraft. Ook in Graauwbunderland is de militie opgeroepen. De kantonnale regering van Lucern heeft den 27slcn October den Heer de Salis Soglio officieel als Opperbevelhebber der troepen van het afzonderlijke verbond aangesteld en hem den rang van Generaal verleend. Bij die gele- legenheid is eene dagorde uitgevaardigd aan de taoepen van Lucern, waarin zij tot getrouwheid worden vermaand aan hun Bevelhebber, die uit. lielde voor hare zaak, vrijwillig die betrekking heeft aanvaard.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2