LEYDSCHE COURANT. N\ 132. WOENSDAG, 3 NOVEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 2 November. Gisteren heeft hier een droevig ongeluk plaats gehad. Eene moeder was uitgegaan en had twee kleine kinderen achtergelaten, een in een kinderstoel cn een jongetje van vier jaren. Deze laatste is op een of andere wijze met vuur in aanraking gekomen en jammerlijk verbrand, zoodat de moeder het reeds dood vond. Hoe menig voorval van dien aard heeft er niet van tijd tot tijd plaats, en nogtans schijnen dergelijke voorbeelden nog onvoldoende om de ouders tot genoegzame voorzorg te bewegen. Mogt het nu weder gebeurde zoo velen die genoodzaakt zijn het huis te verlaten, de dure verpligting in prenten om toch geene jonge kinderen alleen te laten, of althans in de on vermijdelijke noodzakelijkheid hiertoe, alle mogelijke maatregelen te nemen dat er geen vuur of ontbrandbare voorwerpen in hunne nabijheid worde ge vonden. Donderdag 11. werd alhier de jaarlijksche openbare vergadering gehouden van het alhier gevestigd Departement der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen. Uit het door den Secretaris gedane verslag is geblekendat het Departement alhier thans 155 leden telt en zijne bestaande inrigtingen in eenen zeer gunstigen staat verkeerenverder dat op die vergadering voor het bedrijven van daden van edelmoedige menschenliefde, belooningen, van wege het hoofdbestuur toegekend, zijn uitgereikt: als aan J. Arnold us een zilveren medaille en getuigschriftaan J. van Tol een bronzen medaille en f 5.en aan J. M. Springer, H. Voorbij en L. Bink ieder 5. De Arnh. Courant deelt het overlijden mede van haren uitgever, den Heer C. A. Thieme. Men leest in den Nederlandsche Stoompost van heden: Wij vernemen van goederhanddat de raad van administratie van de Hol- landsche Spoowegmaatschappij er op bedacht isom een' zoogenaamde opzette- lijken trein te regelenalleen bestaande uit rijtuigen der lste klasse, welke ten half 1 ure uit Rotterdam zal rijdenalleen de groote stations aandoen cn even na half 3 ure te Amsterdam zal aankomen. Wij vernemen, dat hij Koninkl. besluit, ten behoeve van de Overijssel- sche Spoorwegmaatschappijde onteigening ten algemeenen nutte bevolen is van de eigendommendie voor den aanleg van den Overijsselschen Spoorweg tusschen Raalte en Almelo zullen moeten worden in bezit genomen. Wat de onteigening der percelen voor het gedeelte tusschen Kampen en Raalte over of langs Zwolle betreft, zijn de formaliteiten, door de wet voor geschreven bereids vervuldmen mag derhalve weldra een gelijk Koninklijk besluit over de onteigening van dit gedeelte wegs te gemoet zien. Ten gevolge van het hierboven vermeld besluit, zal de Overijsselsche Spoor wegmaatschappij alsnu in staat zijnom wat den aanleg van den weg tus schen Raalte en Almelo betreft, handen aan het werk te slaan. In hetzelfde blad leest men: Wij vernemen, dat het verzoek tot het hekomen van de Koninklijke goed keuring, tot de oprigting van een Nederlandsch Instituut van Ingenieurs, waarover wij meermalen het genoegen hadden onze lezers te onderhoudenter beoordeeling verzonden is naar de lste klasse van het Koninklijk Nederlandsch Instituut van wetenschappen, letterkunde en schoone kunsten. In de laatste vergadering dier klasse, beschreven geweest op den 23sten October, zal naar alle waarschijnlijkheid hierover gehandeld zijn. Voorts vernemen wij nog, dat in eene vorige vergadering van bovenge noemde lste klassegehouden op den 2(lcn October, voorlezing is gedaan van ccnen brief van den Secretaris der 2de klasse, gedagteekend den 30sten Sep tember, in substantie inhoudendedat de maatregelendoor de lstc klasse genomen, ter verzameling van wetenschappelijke feiten, bij de aanstaande droogmaking van het Haarlemmermeer, de bijzondere belangstelling der 2<lc klasse opgewekt hebben, en dat hierdoor een voorstel van een harer leden is uitgeloktommede uit haar midden eene Commissie te dien einde te benoemen, welke zich, bij deze grootsche onderneming, nasporingen voor de kennis van oudheden en vaderlandsche geschiedenis ten doel zal stellen. Zij bestaat uit de Heeren J. van Lenncp en A. des Amorie van der Hoeven. In dezelfde vergadering moet de Heer G. Simons hebben gesproken over de in- rigting der stoomwerktuigen van den Leeghwater, de Cruquius en de Lynden en zijne voordragt door uitvoerige afteckeningen en toestellen opgehelderd hebben. 'sGRAVENHAGE, 1 November. Bij besluit van Z. M. van den 28sten November 1840, Was algemeen Par- don verleend. Bij nader besluit van den 23s,e" September 11. is bepaald dat na den 1° Januarij 1848, de gunst bij dat besluit toegezegd niet zal kunnen worden ingeroepen. Z. M. de Koning zou aan den Heer K. v. Hulstuitgever van den Kam per-Courant gratie verleend hebben van den verderen straftijd. De Eerste Kamer der Staten-Generaal heeft zich 11. Vrijdag vereenigd met het adres van antwoord op de Troonrede, door de Tweede Kamer. Eene vereenigde Commissie van de Leden der beide Kamers van de Sta ten-Generaal heeft heden het door die Kamers vastgestelde adres van antwoord op de troonrede aan Z. M. den Koning aangeboden. Door Z. M. den Koning is op dit adres het volgende geantwoord «Edel Mogende Heeren! In ontvang dit adres met genoegen en dank UEd. Mogenden voor de gevoe lens, welke daarin zijn uitgedrukt. Ik blijf op de medewerking van UEd, Mogenden rekenen en Ik voed het vertrouwendat ons gemeenschappelijk overleggegrond op de meest opregte zucht voor het welzijn des Vaderlands, heilrijke en duurzame vruchten zal dragen." Heden hebben aan het Ministerie van Binnenlandsche Zaken plaats ge had de volgende aanbestedingen voor de droogmaking van het Haarlemmer meer als1°. van 300,000 Ned. "uï steenkolente leveren aan het stoom werktuig te Sparendamen 500,000 aan het stoomwerktuig de Leeghwater. Dit is aanbesteed, voor eene som van 10,50 de 1000 Ned. <8?, aan den Heer Hoven te Delft. 2°. Het leggen van eene rolbrug over de ringvaart bij Aalsmeer, welk werk voor eene som van 16,300 is aangenomen door den Heer Planjer, te Leyden WOERDEN, 30 October. Op dc paardemarkt waren eergisteren 900 paarden aangebragtdoch er ging weinig omde Fransche kooplieden deden niet veel zaken. De koe markt was zoo talrijk bezet als men zich kan berinneren ooit te hebben plaats gehadnamelijk ruim 1600 stuks runderendoch ook op deze ging weinig om en de prijzen waren laag. AMSTERDAM, 1 November. Sedert 1° Januarij zijn hier 5,535 kinderen geboren en 8,679 personen overleden. Sedert langen tijd bestond bier te lande eene onmiskenbare behoefte naar een zoogenaamd Maison de Santé voor den fatsoenlijken en deftigen burgerstand. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen dat eene dergelijke inrigting thans te Hoogeveen (prov. Drenthe) is tot stand gekomen door de bemoeijingen van den Med. Chir. en Art. Olist. Doet. G. H. Amsholï, Lid van onderscheidene Geleerde Genootschappen en President der Provinciale Com missie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigl in Drenthe, die zich aan het hoofd gesteld heeft. De gezonde ligging en de doelmatige inrig ting zoowel als de naam van dien manzijn even zoo vele waarborgen voor het welgelukken dezer poging, waarop wij de aandacht onzer medeburgers vestigen. De inrigting is op eene ruime schaal daargesteldalles wat maar eenigzins nuttig kan geoordeeld worden, is daar bijeengehragt; eene goede doelmatige badinrigtinguitgestrekte tuin, bosch en wandeling, alles wordt er den verpleegden, die van beide seksen zijn, aangeboden. ZWOLLE, 30 October. Gedeputeerde Staten van Overijssel hebben bekend gemaakt, dat het be drag der bij hunne aankondiging van den 9dcn September 11. opengestelde pro vinciale geldleening van 40,000met Koninklijke goedkeuring op 32.000 is verminderd; voorts, dat in de leening is ingeschreven voor eene som van ƒ19,000, om op 1°. November 1847 te worden gefourneerd, en de gelegen heid van nu af wordt opengesteldom deel te nemen in de ontbrekende som van ƒ13,000, te fourneren op 2 Januarij 1848. 's HERTOGENBOSCH30 October. Den 28sten dezer beeft alhier de plegtige inwijding plaats gehad van het in gothischen stijl prachtig herbouwde paleis van dc aldaar sedert 1318 op- gerigte Illustre Lieve Vrouwe Broederschap. Een rijk diner werd den broedc-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1