BROODZETTING, hertog Stephanos heeft plaats {gehadmeer dan 200 menschen omgekomen. De Aartshertog zelf heeft gevaar geloopendaar zijn rijtuig nog op de brug was toen het ongeluk gebeurde. Hij steeg oogenblikkelijk af en zond zijne bedienden om hulp te ontbieden. Slechts een GO-tal personen heeft uit den stroom opgehaald kunnen wordendeze zijn meerendeels behouden. Den 10,lcn had de vloed reeds 40 (lijken weder opgegeven. In de eerste opwelling van smart heeft de Aartshertog zich zeer scherp tegen de stedelijke Overheden uitgelaten, cn dadelijk een onderzoek bevolen, waaruit gebleken is, dat de brug, die zclls in den besten toestand zulk een overgrooten last niet zon hebben kun nen dragen, sterk verrot was. Men verwacht alzoo, dat de Overheden van Komorn zich nader ter verantwoording zullen zien roepen. De Aartshertog heeft overigens de stad dadelijk weder verlatenzonder iets van de voorberei dende festiviteiten aan te nemen, en is naar Offen teruggekeerd. HAIOfER. BRONSWIJK, 11 October. Heden is onder het Voorzitterschap van den Predikant Böttcher, na vooraf gaande godsdienstoefening, de onthoudings-vereeniging van sterken drank ver gaderd geweest; lot welke niet minder dan vijftig vereenigingen, ook velen uit Engeland SchotlandZweden en Noorwegen Afgevaardigden hadden gezonden. Van den 13den November zal te Frankfort een vereeniging worden ge houden voor Watcrheelkunge en Gezondheidsleer. Men vleit zich dat zij zeer talrijk zal zijn. HESSEN. Onlangs kwamen drie Duitscbers van Weissenau te Darmstadt terug, toen zij onder weg door verscheidene beschonken soldaten werden aangetast, die zij aan hunne uniform voor Pruissen herkenden. Deze soldaten trokken den degen en braglen de drie reizigers meer of minder zware verwondingen toe. Des anderen daags leverden deze eene klagte tegen die soldaten bij den Comman dant van het kasteel te Maintz indie dadelijk een onderzoek in het regiment beval, ten einde de schuldigen te ontdekken; maar dit bleef zonder gevolg, daar geen der militairen zijne kameraden wilde verraden. De Commandant van het fort verzon alstoen een middeldat hem volkomen gelukte. Hij deed bet regement zich in orde scharen op de wapenplaats; beval het de geweren te presenterenen toen dit bevel was nagekomen verklaarde hij den soldaten, dat zij in de houding, waarin zij zich thans bevonden, zouden blijventot dat de daders van het misdrijf tegen de drie burgers bekend waren. De militairen hielden het gedurende 2 uur en 20 minuten uit, toen zes soldalen zichzelven als de schuldigen opgaven. Toen hunne verkla- ring bevonden was waar te zijn, werden zij voor de regtbank gevoerd en keerden de overigen naar huis terug. ENGELAKD. LONDEN, 20 October. De Regering heeft met eenige Arabische Vorsten aan de westzijde der Pcr- sische golf verdragen geslotenom den slavenhandel tegen te gaan. De finantiëlc toestand blijft steeds ten hoogste bedroevenden doordien de Bank van Liverpool hare betalingen geschorst heeft, is die toestand nog veel verergerd. Eene deputatie van de bankiers, kooplieden en reeders van genoemde stad naar de Ministers, heeft niets kunnen uitwerken, daar bekend gemaakt is, dat de pogingen der Bank om ondersteuning te erlangen, mislukt waren en zij dus hare operation niet hervatten kon. Ondertusschen zegt men dat de Bank gisteren 150,000 in goud uit Parijs zou ontvangen hebben en men hoopte nog altijd dat de Koninklijke Bank haar hulp zou verleenen. De invoer van vee is hier in de laatste dagen aanmerkelijk verminderd waarvan de oorzaak is do daling der prijzen, vooral door het invoeren van slecht vee. De verpachting der smaragd-mijnen van Muso, in de provincie Velez in Nienw-Grenada, zal den 8sten Junij 1848 plaats hebben. De pachtprijs is slechts ƒ32,000 jaarlijks en do betaling zal kunnen geschieden in obligatiën der buitenlandsche schuld van Grenada, tot den heursprijs aan onzen Beurs. Dezer dagen zou in de kapel te Bacup, district Manchester, eene vrouw prediken, waardoor de toeloop van menschen zoo groot was, dat alle plaatsen gevuld waren. Een der pijpen van de kagchel viel door het gedrang naar beneden en plotseling verhief zich de kreetde kerk stort inAllen wil den zich door de naauwe uitgangen reddenmaar verscheiden menschen geraakten onder den voet, 3 werden vertrapt eri verscheiden andere ont vingen belangrijke wonden. FK ANjKHSJK. PARIJS, 20 October. De door den Heer Eynard alhier, voor Griekenland betaalde 500,000 fr. aan de Engelsche Regering, zijn door de Kamer van Afgevaardigden te Athene als staatsschulden erkend. Bij gelegenheid der benoeming van den Hertog van Aumale tot Gou verneur-Generaal van Algerie is aan 160 Arabierendie in gevangenissen alhier waren opgesloten, de vrijheid weder gegeven, uit aanmerking van de rust, die thans bij de verschillende stammen hecrscht. Staatkundige gevan genen, opgewonden geestdrijvers en gevaarlijke misdadigers zijn echter niet in vrijheid gesteld. Naar men verzekert bevindt zich thans alhier een Agent van het Afzon derlijk Verbond hij moet een van de voornaamste burgers van Lucern zijn. Gedurende deze maand zijn er vele muntspeciën uit de Vcreenigde Sta ten hierheen gevoerd; men verwacht nu weder met twee schepen 1 milliocn aan vijf francs-stukken en Amerikaanschc dollars. Een jong Engelschman nagenoeg 22 jaren oud, Betman genaamd, was voor eenige dagen in de duinen bij Boulogne aan het jagen. Een haas bemerkende, lag hij zijn geweer aan en trok de haan van den eenen loop af, doch het schot viel niet, waarop hij onmiddelijk den tweeden loop afschoot. Hij had daarop de onvoorzigtigheid om in den afgeschoten loop te blazen, toen het geweigerde schot afging, en hem het hoofd verbrijzelde. Zijne beide reeds bejaarde ouders, die in het Britsch hötel gelogeerd waren, ontvingen het lijk korten tijd daarna, met de ontzettendste droefheid. Te Bordeaux is den 17den dezer Mej. Massé in een luchtbal opgestegen. Zij zweefde boven de stad toen een windvlaag de luchtbal aan een dak deed haken, waardoor de bal scheurde, gelukkig bleef het schuitje met de touwen aan den hoek van het huis hangen. De minste beweging had de onver schrokken dame op straat kunnen doen nederstortcn. Tien minuten bleef het schuitje in dien schrikkelijken toestand hangen tot er met ladders hulp was gekomen en de dame met de meeste bedaardheid beneden kwam. BELGIE. BRUSSEL, 20 October. De faillitcn worden ook hier aau de orde van den dag. De handelshui zen Verein en Gielis en Nap. Bertrandte Doornik, hebben hunne betalingen gestaakt. §TA.B| BERIfiT. Ingaande Maandag den 25sten October 1847. Maximum van den prijs, waar niet bovenmaar wel beneden zal mogen worden verkocht, ingevolge Koninklijk besluit van den 25sten Januarij 182G, Staatsblad N°. 5) en de dispositie van II. H. Gedeputeerde Staten van Zuid- Hollandvan den 5den December 1828, Provinciaalblad N°. 161.) Het Roggebrood, van zuivere Rogge gebakken, wegende drie Nedcrlandsclie ponden, op 3g Cents. Een pond vijf oneen, op19 Het Tarwebrood, beste soort, wegende een Nederl. pond, op 34 Vijf oneen, op17 Het Franschbrood van een Nederl. pond, op34 i> Vijf oneen, op17 Het Huisbak, wegende een Nederl. pond, op30 Vijf oneen, op liet minste soort of zoogenaamd krop uit de zak, van een Nederl. pond, op25 Vijf oneen, op Alles gebakken overeenkomstig art. 2 van het Reglement op het bakken cn verkoopen van brood, gearresteerd den 5lIen September 1846. Burgemeester en Wethouders der stad Lei/den DU RIEU. Let/den, 21 October 1847. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. Bij de Ondcrgeleekenden is nog nader op hunne aanvraag ontvangen Twee Muntbiljetten N°. 50212 a ƒ10; N». 119177 a ƒ5; vier Muntbil jetten N«s. 13856474894, 438743 en 31915, ieder a ƒ5; een Muntbil jet van S. O. N°. 116850 a 5; een Muntbiljet van B. N». 314640 ƒ5; een Coupon cn ccnig geld, te zaaien ƒ3; aan geld ƒ11.50; ƒ5; ƒ5; ƒ7.50; 5 ƒ2.50; ƒ2. Te zamen ƒ86.50. Ds. TICI1LER. Prof. C. G. COBET. ADVERfEITIEÏS. Ondertrouwd: J. J. B. BROEKMEIJER, van Botterdam, Leïden, en 22 October 1847. C. A. F. van der HOEK. Heden beviel van een welgeschapen ZOON, ENGELINA CATIIARINA CORNELIA VAN WENSENgeliefde Echtgenoot van Leiden, 21 October 1847. J. H. H. SCHMIER. Heden overleed mijn geliefde Broeder, de Heer Cs. WAALBOER, na een geduldig lijden van eenige wekenin den ouderdom van bijna 71 jaren. Leiden, 20 October 1847. B. WAALBOER. Na eene hevige ziekte van slechts weinige dagen, overleed tot onze bittere droefheid te Bocholt op den 21sten dezer, onze veel geliefde Behuwdzoon BERNARD PETER LUDWIG SCHWARTZ, in den ouderdom van 30 jaren. J. H. SCHMIER, Leiden, E. S. SCHMIER, 23 October 1847. Geb. Ssiits. Eenige Kennisgeving. De Familie van der BREGGEN bedankt voor de blijken van deelneming, welke zij bij haar geleden verlies mogt ontvaugen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3