Niet alleen in Rotterdammaar ook te Amsterdam en eldersschijnt men het allezins wenschelijfc te achten, dat aan den inhoud van het bovenbedoelde verzoekschrift door den Raad van administratie zal worden voldaan. De Stedelijke Regering alhier heeft besloten de erfmaking van wijlen Mr. F. J. C. Boymans, te Utrecht, te aanvaarden, zoodat eerlang het belang rijk kabinet teekcningenschilderijen en verdere kunstvoortbrengselen van dien Heer, in het voormalig Gemeenlandshuis van Schieland alhier zal wor den overgebragt. AMSTERDAM, 22 October. De fabriek van stoom- en andere werktuigen van de Ileeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel alhier, welke reeds nu eene der uitgebreidste in dit belangrijke vak is, en welke aan ongeveer 800 arbeiders werk ver schaft, zal nog aanmerkelijk worden vergroot, waartoe de achter de fabriek gelegene gronden zouden zijn aangekocht, terwijl het tegenwoordig getal werklieden, na deze uitbreiding, vermoedelijk zou worden verdubbeld. Men verneemt dat de Meer C. A. Thieme, de Arnhemsche Courant zon hebben verkocht aan eene zoogenaamde Associatie. Uit het gedaan verslag 11. Donderdag, bij de Jaarlijksche Vergadering van het Bijbelgenootschap, door Ds. J. E. de Voogtis onder anderen geble ken, dat de ontvangsten in 184G geweest waren 43,910waaronder aan vrijwillige bijdragen ƒ8,143. BUITENLAJYDSCHE BERIGTEN. WEW-FOFKTBEAaiB. St. JOHN, 26 September. De uitslag der kabeljaauwvisscherij in dit saizoen is slecht. Hiervan is veel ellende het gevolg, nog vermeerderd door de mislukking van den aardappel oogst. Te Trinity Bay lijden de inwoners letterlijk honger. De Gouverneur Sir Gaspard le Marchanthoudt zich bezig met het beramen van maatregelen tegen deze rampen. VEREENICtBE STATEW De grondslagen der vredes-onderhandelingen tusschen Mexico en de Ver- cenigde Stalen zouden zijndat Amerika Texas zou behouden waarvan de de grenzen zich tot den linker-oever der Uio-Grandc zullen uitstrekken, waaron der Matanzas begrepen zal zijn, door middel van een kanaal, te dien einde te graven. De overmeesterde provinciën zullen aan Mexico worden wedergegeven, doch deze Staat, wiens uitgeputte kas de gelden niet kan betalensedert lang door de Vereenigde Staten gevorderd, evenmin als de schadevergoeding der oorlogskostenwelke bepaald zal wordenzou Californië en een gedeelte van Nieuw Mexico aan de Vereenigde Staten afstaan. Santa-Anna is, naar men zegt, wel tot deze voorslagen geneigd en de En- gelschc Gezant wendt alle pogingen aan, om dezelve te doen aannemen. Maar de grootste hinderpalen komen van de zijde der oorlogsgezinde partij. Het congres, dat bijeengeroepen was om het tractaat te ratifieren, heeft gewei gerd in de hoofdstad, onder het bereik der Amerikaansche kanonnen, bijeen te komen en verklaard dat hel slechts te Queretaro wilde vergaderen, waar het vrij zou kunnen raadplegen. Het is bijna zeker dat het tractaat met Santa-Anna zal gesloten wordenmaar of de Mexicaansche natie den gesloten vrede zal goedkeuren is twijfelachtig. Weigert zij dit echter, zegt de Cour- rier des Etats-ünisdan zullen de Amerikaansche troepen zich kunnen ver wijderen, zonder dat hunne eer daardoor gekrenkt wordt, en de Vereenigde Staten rustig in het bezit kunnen blijven der overwonnen landen, totdat de Mexicaansche natie tot den vrede zal geneigd zijn. BENE1A1HEN. Men heeft in ons land geen schuren genoeg voor den oogst. De tarwe die eenigzins donker van kleur is, weegt 128 ffi ruim; de rogge is groot van korrel en weegt 122 de gerst 120 en de haver 83 Onder de aardappelen heeft de ziekte groote verwoesting aangerigt, doch de erwten cn lioonen zijn uitmuntend geslaagd. Z WE BE ST. De Generaal Graaf Björnstjerna is te Stokholm den 7dcn dezerin den ouderdom van 68 jaren, overleden. Reeds op zijn 36sle jaar, in 1815, was hij tot Generaal-Adjudant van het leger benoemd. In 1828 vertrok hij als Gezant naar Londenwelken post hij tot een jaar vóór zijn' dood vervuld heeft. SPAIJE. MADRID, 16 October. H. M. heeft bij besluit al de edellieden, aan de dienst van het paleis ver bonden die ten gevolge van vroegere ordonnantiën buiten betrekking waren gesteld, weder in werkelijke dienst geplaatst. De vrede en eendragt schijnen thans op het paleis teruggekeerd te zijn zoowel tusschen de Koningin en haren Gemaal, als tusschen haar en hare moeder en den echtgenoot van deze. De Minister van Finantiën houdt zich bezig met een belangrijk ont werp van wet ter regeling van de geldmiddelen. ITALIË. ROME, 14 October. In een op den 4den dezer gehouden geheim consistorie heeft de Paus onder anderen aan de vergaderde Kardinaals medegedeeld dat het aan zijne ijverige pogingen voor het welzijn der Kerk in het Oosten gelukt was te bewer kendat de patriarch van Jerusalem, welke tot dusverre slechts in naam die waardigheid bekleedde, en tot de Rotneinsche prelatuur betoonde, voor taan te Jerusalem zelf zijn verblijf zou mogen houden en de belangen zijner Kerk zou kunnen bevorderen, en dat hij, in plaats van den eerwaarden broe der Paul Foscolo, welke laatstelijk den titel van patriarch van Jerusalem gevoerd en daarvan afstand gedaan had, tot werkelijken Latijnschen patriarch van Jerusalem benoemd had Joseph Valerga die als zendeling in Syrië, Me- sopotamië en Perzië zich reeds buitengemeen verdienstelijk had gemaakt. Aan het slot der aanspraak welke de Paus te dezer gelegenheid gehouden heeft, komt het volgende voor »En hier verklaren wij opentlijk en onbewimpeld, dat zoowel in deze aan gelegenheid als in iedere andere de mensehelijke staatkunde gecnerlei deel heeft aan onze zorg en onze pogingen en dat wij niets anders beoogendan dat de heilige godsdienst en de leer van Christus zich over het gansche aard rijk bij alle volken meer en meer verbreide. Want hoezeer wij ook wensehen dat de vorstenaan wie de Heer magt heeft verleendhunne ooren sluiten voor bedriegelijke en verderfelijke raadgevingen ende voorschriften des regts opvolgende, naar Gods wil wandelen en de regten en de vrijheid Zijner hei lige Kerk beschermen dat zij niet moede worden voor het geluk en het wel zijn hunner volken te zorgen zoo beklagen wij het toch diep dat op verscheidene plaatsen mannen uit het volk opstaan, die onzen naam ligtzin- nig misbruikenen onzen persoon cn onze hooge waardigheid schandelijk be- leedigen door de weigering om hunne pligten als onderdanen te vervullen, en het wagen woelingen en misdadigen opstand tegen hunne vorsten te ver wekken. Dat is zoo zeer in strijd met onze bedoelingen dat wij in onzen rondgaanden brief van 9 November des vorigen jaars, aan alle Bisschoppen niet nagelaten hebben de aan alle Vorsten en Overheden verschuldigde gehoor zaamheid in te scherpendaar men die volgens de Christelijke leer nooit on gestraft kan verzaken, uitgezonderd dan alleen, wanneer iets mogl bevolen worden, dat met de wet van God en de Kerk in strijd is." EEC CA. 12 October. Nadat de Markies Rinuccini, in naam van den Groot-Hertog van Toscane, bezit van Lucoa genomen had, en al de burgerlijke en militaire overheden en beambten den eed van getrouwheid hadden afgelegd is eene proclamatie van den Groot-Hertog afgevaardigdbevattendedat de Ministers en leden van den Staatsraad uit hunne betrekking worden ontslagen en op pensioen gesteld, al de overige ambtenaren hunne posten behoudenal de eerbewij zen en pensioenen, door de vorige Regering verleend, worden bekrachtigd en ook de bestaande wetten voorloopig van kracht blijven, doch de doodstraf reeds dadelijk wordt afgeschaft. Ook wordt gratie verleend aan velen, die zich aan misdrijven en wandaden hebben schuldig gemaakt. ZIVITIEIILAA», BERN 18 October. Heden is de Landdag op nieuw geopenddoch zonder aanspraak van den Voorzitter; welke alleen deze woorden sprak: dat, daar de tijd kostbaar was, hij in plaats van eene aanspraak te houden, dadelijk tot de behandeling der zaken zou overgaan. Door den Afgevaardigde van Zurich is daarop het voorstel gedaan, om nog eenmaal eene minnelijke schikking met de Kantons van het Afzonderlijk Verbond te beproeven door eene proclamatie aan de bevolking uit te vaardi gen en naar elk dier Kantons twee Algevaardigen van den Landdag te zenden. Het daarop volgend voorstel van Lucernom genoemd voorstel door de leden te doen onderzoeken, is met 121 tegen 8 stemmen verworpen; waarna de Afgevaardigden dadelijk benoemd zijnterwijl morgen de proclamatie zal worden ter tafel gehragten na de goedkeuring, de Afgevaardigden naar hunne zending vertrekken zullen. De Allgem. Zeitung deelt uit Bern van den 16llen hel volgende mede: Het bloedige dratna schijnt zijne ontwikkeling nabij. Verscheiden bataillons zijn reeds opontboden om tegen de grenzen van Lucern te rukken. Duistere geruchtendat de vijandelijkheden van den kant van Lucern reeds begonnen zijn, brengen alles in rep en roer. Het Vrijambthet Katholieke deel van Aargau, zou met een' inval bedreigd zijn. Estafetten vliegen naar alle zijden. Den ganschen nacht wordt de stad door de postboden, welke de militaire oproepingen wegbrengen in beweging gebragt. Het Protestantsch gedeelte van Freiburg heelt aan zijne Regering de gehoorzaamheid opgezegd. OOSTEUR IJ K. WEENEN, 16 October. iVederom is een lid van de Keizerlijke familie ernstig ongesteld, namelijk de commanderende Generaal, Aartshertog Albrecht, broeder van den dezer dagen te Venetië overleden Aartshertog Frederik. Bij de lijkschouwing van dezen laatste is gebleken dat de dood het gevolg is van eene door verouderde verharding der lever bedorven galdie in de gewigtigste levensorganen ge drongen, hunne verrigtingen gestoord en de krachten uitgeput had. De Regering heeft aan de Joden te Triest toegestaan zich in Istrie te vestigen, en aldaar eigendommen te koopen. Tevens heeft zij haren wensch te kennen gegeven, om op dit Schier-eilandLandbouw-Koloniën aan le leggen. Te Krakau is de spoorweg den 13tlcn dezer geopend, en er vertrekken nu eiken dag 2 treinen naar Breslauzoodat men thans in ééncn dag zich van hier naar Silesië's hoofdstad kan begeven. Volgens de officiële uit Komorn ontvangen berigtenzijn er bij het schrikkelijk ongevalhetwelk ter gelegenheid van den intogt van Aarts-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2