LEYDSCHE COURANT. MAANDAG, 25 OCTOBER. B1NNEN L A IN DSC H E BE R1G TEN De Courant wordt MaandagtVoensdag en Vrijdag tiitgegcven. Die van Maandag komt vit Zaturdug avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaars de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 23 October. Op den 14llcn October jl. hield de Koninklijke Nederlandsche Maat schappij tot Aanmoediging van den Tuinbouwalhier gevestigdhare Jaar- lijksche Algrmeenc vergadering onder het Voorzitterschap van Jhr. von Sie- bold. In dezelve is, onder anderen, aangenomen eene wet voor die Maat schappij, volgens welke zij voortaan haren werkkring zal regelen en uitbreiden, die voornamelijk zal bestaan in de bevordering van den Tuinbouw in bet algemeen en den plantenhandcl door de invoering in Nederland van gewassen uit de Nederlandsche Overzeesche Bezittingen Japan en andere landen. Zij zalonder anderententoonstellingen van planten en van al wat mot den tuinbouw in betrekking staathouden medailles, premien uitreiken, be looningen en aanmoedigingen schenken aan diegenen welke dezehij hare eerlang te verspreiden wetten nader aangeduide, bedoelingen bevorderlijk zul len zijn. Hare eerste tentoonstelling zal plaats hebben in de helft der maand April te 'sGravenhage, de residentie van Z. M. den Koning Beschermheer der Maat schappij waarvoor het Programma binnen weinige dagen algemeen zal ver spreid worden. Bij die vergadering is het Bestuur dier Maatschappij, hetwelk lot biertoe bestond uit de Heeren Jhr. von Siebold, Mr. P. S. Crommelin, Mr. G. U. Ha- gemanDr. G. Salomonvermeerderd door de verkiezing en toetreding tot hetzelve van de Heeren Prof. W. II. de Vriese, Prof. C. G. C. Reinwardt, Mr. C. van der Goes en Dr. J. 11. Molkenboer. Er is alle grond om te verwach ten dat aan deze nationale instelling een groote bloei en algemeen wensche- lijke medewerking tot dezelve zal ten deel vallen. Ingezonden 'sGRAVENHAGE, 22 October. Z. M. heeft benoemd tot Buitengewone Ilooglceraren in de Faculteit der Geneeskunde aan de Hoogeschool te Utrecht, Dr\ F. C. Donders, Officier van Gezondheid 2<le klasse, Leeraar aan de School ter opleiding van Militaire Geneeskundigen, en E. J. \V. Baumhauer, Geneesheer bij het Krankzinnigen- Gesticht te Deventer. Men verneemt dat de voorgenomen reis van Z. K. II. den Prins van Oranje naar Stuttgardt, (die dezer dagen zou hebben plaats gehad, en welke Itestemd was tot een tegenbezoek voor hetgeen de Koning vau Wurtemberg in den afgcloopen zomer op het Loo heeft afgelegd, alsmede om afscheid te nemen van zijne gemalin, H. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje, vóór den aanvang harer groote reis van Stuttgardt naar Weenen, Praag en Berlijn), uit hoofde van redenen van staatkundigen aard, geen voortgang hebben zal. De audiëntie van den Minister van Oorlog zal op aanstaanden Dingsdag, den 26stcn dezer, geen plaats hebben. De voormalige Pruissisehe Gezant aan ons Hof, Graaf von Wylich en Lotlum is in Silezië waar hij stil leefde, plotseling gestorven. Voor de Provinciale Commissie van Ouderwijs in Zuid-Holland, zijn den 12(leD dezer 7 onderwijzers toegelaten tot het bezitten van den 2tlcn rang; 14 hadden zich aangegeven. Voorleden jaar waren van de 12 slechts 3 toegelaten. De Commissie uit het Provinciaal Gercgtshof in Zuid-Hollandte za- mengesteld ingevolge het voorschrift van art. 11 der wet van den 9den Julij 1842 op het Notaris-Ambt, lot het afnemen der examina van alle degenen, die zouden verlangen naar het ambt van Notaris te dingenbeeft de belang hebbenden verwittigd, dat zij tot het voorschreven einde zal vaceren op Don derdag den 25sten November 1847, en zoo noodig de daarop volgende dagen, in eene der zalen van bet gebouw, waar het Hof zitting houdt. De Commissie heeft de adspiranten herinnerd aan de voorschriftenvervat in art. 13 van bovenvermelde wet, en verlangt dat alle stukken, welke aan haar moeten worden toegezonden, postvrij worden geadresseerd aan den Grif fier bij het Provinciaal Gercgtshof in Zuid-Holland. Zittins van de Tweede Kamer der Staten-Generaal. O In de Zitting van Donderdag 1. 1. heeft de Voorzitter Jhr. W. Borccl van Hogelanden zijne betrekking met deze aanspraak aanvaard »Edel Mogende Heeren! Het vertrouwen van U Edel Mogenden, door de keuze des Konings be krachtigd, heeft mij het Voorzitterschap dezer aanzienlijke Vergadering op gedragen. Die onderscheiding acht ik hoog, omdat ik daarin een bewijs meen te mogen zien, dat mijne handelingen in deze Vergadering, gedurende de 5 jaren dat ik aan zoo vele gewigtige werkzaamheden deel nam, bij U Edel Mogenden goedkeuring mogten vinden. Maar indien ik dit uitstekend blijk van uw vertrouwen op hoogen prijs weet te stellen, dan ontveins ik mij niet, hoe moeijelijk en teder de taak isdie mij is opgelegden ik gevoel hoe onmogelijk het mij zal zijn, mijnen waardigen voorganger alhier, wiens verlies als lid van de Kamer wij allen betreurenslechts ecnigermate te evenaren. Ik zou dan ook werkelijk voor het aanvaarden dier gewigtige betrekking terugdeinzenindien ik niet vertrouwen mogtdal diezelfde welwillendheid, die mij op deze plaats geroepen heeft, mij ook bij de ver vulling der daaraan verbonden pligten niet ontvallen zal. Edel Mogende Heeren Deze Zitting der Stateu-Generaal zal hoogst belang rijk zijn. Behalve vele andere gewigtige wetsontwerpen zullen er ook van Regeringswege voorstellen tot herziening onzer Grondwet aan do heoordecling van U Edel Mogenden onderworpen worden. Bij hunne behandeling zal voorzeker kalmte en vastberadenheid de beraadslagingen der Nederlandsche Volksvertegenwoordiging kenmerken, en hoe gelukkig zou ik mij achten, indien ik, bij het einde dezer Zitting, van U Edel Mogenden bet getuigenis mogt ontvangen, eene ordelijke en onpartijdige leiding aan de beraadsla gingen gegeven en door mijne handelingen het gemeen overleg bevorderd te hebben. Edel Mogende HeerenHet eenig en hestendig doeldat wij allen be oogenwaartoe wij allen willen medewerken, zij dan ook nu weder, bij ruimere ontwikkeling onzer grondwettelijke instellingen, liet heil van Nederland. Ik verklaar het Voorzitterschap te aanvaarden." De memorie van toelichting bij het ingekomen ontwerp van wet: ter ondersteuning van bcboefligen, beslaat 23 bladzijden in folio. 23 October. In de Zitting van de Tweede Kamer van heden is ontvangen ccne Koninkl. boodschap van 22 dezer, houdende een ontwerp van wet tot verlengiug van den termijn der intrekking van een gedeelte der muntbiljetten. Verzending aan de afdeelingen. De Voorzitter deelt mede, dat de Commissie, belast met liet ontwerp van een antwoord op de Toonrede, dit beeft opgemaakt-en dit gedrukt is rondgedeeld. Dat ontwerp wordt alsnu ter tafel gebragt. Hij stelt voor, het te verzenden aan de afdeelingenom aldaar nog heden te worden onder zocht. Daartoe wordt besloten. Na afloop der zitting, hebben de afdeelingen het ontwerp-adres onderzocht. Thans zal de Commissie wederom bijeenkomenter beoordeeling der gemaakte bedenkingen zullende het ontwerp alsdan nader door haar worden overwogen en vastgesteld. Men verwacht dat in ccne zitting der Kamer van Maandag aanstaande, de beraadslagingen over het ontwerp-adres tegen den volgenden dag, Dingsdag, zullen worden bepaald. Men verzekert dat het ontwerp van adres, in antwoord op de Troonrede, zoodanig als het door de Commissie ontworpen en aan de Kamer aangeboden is, een bloote weerklank van die rede zijn zou. ROTTERDAM, 22 October. Wij vernemen dat te dezer stede in omloop is een rekwest aan den Raad van Administratie der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij, door de voornaamste handelaren geteckend, ten einde den trein van 12 ure wederom te doen invoeren in plaats van dien ten 104 ure, hetwelk zoowel in het belang van Amsterdam als van deze stad zou strekken vooral wanneer door de latere aankomst der Belgische en Fransche brieven, gedurende den winter, de cor respondentie van hier naar Amsterdam op den eigen dag niet zal kunnen plaats hebben, tenzij die trein hersteld worde. Wij hopen dat in dit verzoek zal kunnen worden bewilligd daar men ons verzekert dat zulks in het vertrekuur van Amsterdamter passering van opgenoemden trein, slechts een kwartier uurs zal verschillen. Veelal gedu rende den winter arriveren de Belgische en Fransche brieven eerst ten 10 of 11 ure, zoodat de beslissing tot zaken op de Amsterdamsche beurs, bij het gemis van een trein ten 12 ure, voor dien dag vervalt. Wij twijfelen niet, of de Raad van Administratie zal, behalve de andere belangen des handels, het opgenoemde punt vooral in overweging willen nemen. (IV. H. C

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1