15 U S TEJN L AJNDSCHE BE KI GTE JN ZWOLLE, 20 October. Wij hebben onlangs gewag gemaakt van de droevige gesteldheid van het fabriekwezen in Twcnthevooral met betrekking tot den werkmanen in het bijzonder zijne vooruitzigten in den winter. Eene opbeuring voor dezen is vervat in eene circulaire van de directie der Handelmaatschappij waarbij zij kennis geeft van haar voornemen om reeds in het laatst dezer maand de directe bestelling voor November uit te geven, en in de maand Decem ber door eene inschrijving ad 50,000 ps. ter levering in de maand Januarij 1848 te kunnen doen opvolgen. Wijders zal de Directie in de maand Fe bruary de eerste directe bestelling voor 1848 uitgeven om die in de maand Maart weder door eene inschrijving van 50,000 ps. te doen opvolgen. Ongetwijfeld zullen deze bestellingen bijdragen om de vooruitzigten van Twenlhc voor dezen winter minder duister te maken, ofschoon het hoog tijd wordt, dat men op eenig radicaal middel voor den gedurig terugkeerenden nood in Twcnthe bedacht zij. (O.) TILBURG, 19 October. De duffel- en haaifabrijken alhier, gaan dit jaar buitengemeen goed, en wanneer de bestellingen bij de fabrijkanten zóó als thans blijven voortduren, zullen welligt al de aanvragen voor den winter niet kunnen uitgevoerd wor den. De aanvoeren van alle soorten van wol en vooral van Engelschc kam- ling, zijn in dit saizoen ook buitengewoon groot geweest. Met getal personen dat eergisteren deze Residentie bezocht heeft, was zeer aanzienlijk. Ten bewijs daarvan kan worden bijgebragtdat er alleen met de onderscheidene spoortreinen alhier zijn aangekomen 1,859, en ver trokken 1,500 personen. Men heeft alleen van de gewone treinen gebruik gemaakt, uitgenomen ten eerste, dat de trein die'smorgens ten 11 ure van Rotterdam alhier aankwam, naar Delft is teruggekeerd, om de ingeze tenen van die stad, die herwaarts wenschten te komen, af te halen; en len tweede, dat er 's avonds ten 6i ure een dubbele trein van hier naar Rotter dam vertrokken is. Met grootste getal reizigers is van Rotterdam gekomen. Niettegenstaande de groote menigte welke in de stad overal vereenigd was en de bijzondere drukte die allerwege heerschte, is alles in de beste orde afgeloopcn. Zitting van de Ttveede Kamer der Staten-Generaal. Als vervolg van ons medegedeeld berigt omtrent de zitting van de Tweede Kamer van gisterendeelcn wij inededat al de nieuw gekozen leden toegelaten zijn gewordenbehalve de Hccren Opperdoes Alewijuom trent wiens geloofsbrieven nader verslag zal worden gedaanen de YVeiehs de Wenne, die zijne geloofsbrieven nog niet ingezonden heeft. Door de Vergadering is eene nominatie opgemaakt van 3 leden aan den Koning aan te bieden ten einde daaruit een Voorzitter der Kamer voor het aangevangen zitting-jaar te benoemen. Op die lijst is als eerste Candidaat geplaatst de Heer Boreel van Hogelandenals tweede Candidaat de Meer Vcr- wcy Méjan, en als derde Candidaat de Heer Star Busmann. Door Z. M. is benoemd tot Voorzitter der Tweede Kamer, Jhr. W. Boreel van Hogelande. 21 October. In de Zitting van lieden heeft de Heer Boreel van Hogelanden het Voorzit terschap aanvaard. Zijn ingekomen onderscheidene Koninklijke Boodschappen van 19 en 20 October, ten geleide van de volgende ontwerpen van wet, als: Een ontwerp betrekkelijk de ondersteuning van behoeftigen Een ontwerp tot regeling der ontvangsten en uitgaven van het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren over 1848; Een ontwerp, tot opheffing van het fonds tot droogmaking van den Zuid- plas in Zuid-Holland. Vier en twintig ontwerpen, uitmakende het 2tle en 3,le Boek van het Wet boek van Strafregt. Verzending naar de afdeelingen. Is ontvangen eene missive van Z. Exc. den Minister van Finantien, daarbij inzendende het algemeen verslag nopens het gebruik der geldmiddelen over 1845. Drukkenronddeelen en verzending aan eene Commissie van vijf le- den die daaromtrent een verslag zal opmaken. Tot leden dier Commissie worden door den Voorzitter benoemd de Heereu Gouverneurvan Rosenthal Verwey-Mejan van Naamen en van Panhuys. Na het trekken der afdeelingen zijn in de sectien gekozen tot Voorzitter: le De Man, 2C v. Panhuys, 3e Schooneveld, 4e Luzac, 5C Ver wey-Mejan. 2C Voorzitter: 1° Gouverneur, 2C v. Rosenthal, 3° v. Dam van Isselt, 4e Luyben, 5C Gevers. Commissie voor het adres: de Monchy, van Panhuys, van Dam van Isselt, Mutsaers en Verwey Mejan. Tot Leden der Commissie voor Verzoekschriften zijn benoemd de Hccren Nap, van Beeck Vollenhoven, BeerenbroekBots en Smit. Tot Leden der Huishoudelijke Commissie zijn herkozen de Heeren Luzac en Verwey Mejan. BROUWERSHAVEN, 19 October. In den avond van heden is de houten licht-opstand op de duinen van Schouwendienende voor geleimerk om in dit zeegat te zeilen, geheel afge brand; gemelde opstand was eerst nieuw gezet en juist heden finaal afgewerkt. De oorzaak van dezen brand is onbekend. WEESP20 October. De eerste beestenmarkt, waartoe het Stedelijk Bestuur magtiging had ver leend is hier gisteren gehouden. Er was ruim 300 stuks vee aangehragt en men koestert de gegronde hoop, dat deze eerste proef, welke boven verwach ting geslaagd is, met een goed gevolg zal worden bekroond. UTRECHT, 19 October. Tot Rector der Latijnsche school te Amersfoort is benoemd de Heer C. M. Francken, Phil. Theor. Mag. Litt. Hum. Doet., wonende alhier. Aan de Munt alhier zou gisteren de verkoop van 10,000 Ned. ffi doorge sneden Zeeuwsche Rijksdaalders hebben plaats gebad, en wel bij portiën van 2,500 Ned. De hoogste inschrijving voor de beide eerste partijen was ƒ90.67 en voor de beide laatste ƒ90.50 per Ned. Het zilver is echter aan nie mand toegewezendaar de inschrijvingen beneden het minimum warendoor de Regering bepaald. HEMMEN, 19 October. Men verneemt dat kort in de nabijheid van ons dorp, in de gemeente Scttc, onder medewerking van onzen Leeraar Ds. O. G. Heldring, een groot huis en tuin bestemd wordt tot een toevlugts-gesticht voor boetvaardige zon daressen, welke van haar berouw en vatbaarheid voor eenen Christclijken wandel, blijken zullen gegeven hebben. Het gesticht zal reeds in het begin des volgende jaars geopend worden. Ook zegt men, dat er te Amsterdam, LeydcnRotterdam en Utrecht, mede vereenigingen zich gevormd hebben, om dergelijk doel in beperkter omvang cn zonder gesticht, bevorderlijk te zijn. ©®ST-I1V©SE. De groote processie, welke alle jaren te Jaghernat, in Ilindostan, bij den mond van de Ganges, plaats heeft, is den S116" Augustus 11. weder geken merkt gewordendoor de hernieuwing dier vrijwillige opofferingenwelke door de dweepzucht worden ingeboezemd en waaraan de Engelschen meenden een einde gemaakt te hebben. Vijf dweepzieke vrouwen plaatsen zich nabij de pagode van Bali zonder de minste verdenking van haar plan aan de agen ten der openbare magt te gevenen op het oogenblik dat de reusachtige wagen van den afgod zigtbaar werd, storteden zij zich onder de wielen, onder het aanroepen van Vichnouen hieven verpletterd op de plaats dood liggen. Op het gezigt van eenen zoo vurigen godsdienstijver werd de geestdrift der menigte in zoo hooge mate opgewektdat de geheiligde wagenzonder de tusschenkomst der militairen, een honderdtal slagtoffers verpletterd zoude hebben. Het beste middel om de dweepzieken te weerhouden, was hen met het verdere verbod van het houden der processie te dreigenwanneer nieuwe zelfmoorden bet feest mogten kenmerken. KA AF ©JE GOEBE HO©F. KAAPSTAD, 19 Julij. De Engelschc oorlog met de Kaffers wordt nog steeds slepende gehouden het schijnt den Engelschen voor het tegenwoordige aan genoegzame krijgsmagt te ontbrekenom deze roofzieke wilden krachtdadig te vervolgen. Onderwijl roovcn zij vrij ongestoordonder anderen hebben zij bij het fort Beaufort zich van 300 stuks vee meester gemaakt. De Engelsehen gaan zelfs zoo ver in het koelbloedig gedoogen dier rooftogten, dat eenen boer wien zij 24 ossen hadden ontnomen, en die bij den hevelvoerenden Generaal om hulp vroeg, zulks werd geweigerdop grond dat de Gouverneur zou gezegd hebben dat ieder zijn eigen goed moest beschermen. Den 8slen Julij had de Gouverneur Pottinger aan zekeren landman Nel gehee- tcn gehoor verleend. De boer die alleen Hollandsch sprak, had door eenen En gelschen tolk te kennen gegeven, dat de boeren die aan de Vischrivier woonden, naar het oosten zouden trekken, waarop de Gouverneur beloofde, dat men de Kaffers wel te regt zou zetten, en dal zij onderwijl maar goeden moed moes ten houden. Jammer dat de boeren wel moed kunnen houden, maar inmid dels hun vee derven, en door de overmoedige Kaffers geplunderd ja niet zelden vermoord worden. Zoo gaan de beklagenswaardige hoeren verloren terwijl men te Londen raadpleegt. Er schijnt nogtans iets gedaan te worden; want het 90ste regiment zou met de stoomboot Rosamond uit de Tafelbaai naar de grenzen worden vervoerd. fimiïE. CONSTANTINOPEL, 29 September. De kustvaart wordt thans voor de Grieksche schepen bijna onmogelijk ge maakt. Zij kunnen nu wel de vaart onder eene andere vlag uitoefenen doch om bij voorbeeld die van Rusland te voeren, moet het schip Russisch eigendom zijn, hetgeen door eene geveinsde verkoop wel kan geschieden; doch om onder Fransche vlag le mogen handelen, moet de Kapitein een Franschman zijn, welke voorwaarde meer bezwaar oplevert. Weldra zal de Porie ook eenen anderen maatregel ten uitvoer leggen, namelijk het wegzenden van al de Grieksche onderdanen van Turksch grondgebied. SPMJE. MADRID, 10 October. De bladen bevatten thans ergerlijke bijzonderheden omtrent eene overeen komst, die gesloten zou zijn tusschen den gewezen Minister Serrano en den tegenwoordigenNarvaez, bij diens terugkeer lot de Regering. Uit deze moet blijken dat de Generaal Serrano de som van 1,200,000 fr. heeft ontvangen alsook dat Salamanca, het hoofd van het vorige kabinet, bekend was met deze intrigues, en zich nog duurder verkocht heeft dan de Generaal Serrano, daar hij voor 2 millioen overgehaald is het kabinet te verlaten. Hetgeen

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2