Dat in overeenstemming met den Commissaris van Nieuw-Guinea op den geboortedag des Konings bet gedeelte der kast van Nieuw-Guineatusschen Kaap Valsch en Kaap de Goede Hoop, in naam van Z. M. is in bezit geno men, en de vlag op het fort da Bas geplant. Deze inbezitneming werd aan een groot aantal zich in bet fort bevindende inlandsche hoofden bekend ge maakt, welke in bijzijn van officieren, ambtenaren en het detachement voor Nieuw-Guinea, den eed van getrouwheid en onderwerping afleiden en de aangegane verbindtenissen onderteekenden waarop de voor hen bestemde geschenken werden uitgereikt. De opgemelde landstreek ontving nog den naam van Lobo of Merkus-Oord. Vervolgens is men overgegaan tot de opnemingen der kust van N.-Guinea. Den Sis'®" Augustus 1828 ligtte de Triton het anker en vertrok van Mer kus-Oord, ten gevolge der veelvuldige sterfgevallen (waaronder dat van den Commandant Sleenboomin dato 4 Oct.) en zieken, naar Amboina en ver volgens naar Sourabaya, alwaar men den 4den November 1828 aankwam." Sedert is die kust door de onzen wel niet drukmaar toch tot van tijd tot tijd bezocht, en nu heeft Engeland plan, volgens hetgeen men leest in een ingezonden stuk in de Amst. Cour. om bij de toenemende bevolking van Nieuw-Hollandaldaar eeno nieuwe strafkolonie aan te leggenwaartoe eene uitrusting is afgezonden met het schip the bramble (het braambosch), en die kust door Engeland in bezit is genomen. Nederland had dit reeds gedaan in dcl7deeeuw en later volgens het bovengemelde in 1828, en vermits geen twee Mogendheden hetzelfde land kunnen bezitten, deden de Engclschen be ter zich cenige andere onbeheerde kust toe te eigenendan juist diegene op welke wij verkregene regten hebben, schoon wij ons sedert 1828 juist niet bijzonder aan die bezitting hebben laten gelegen liggen. EGIPÏE. Volgens de laatste bcrigten uit Alexandrië is aldaar de lang verwachte Commissie van Fransche ingenieurs aangekomenom een laatste onderzoek te doen omtrent het aan te leggen kanaal ter vereeniging van de Middel- landsche met de Roode zee. Er is nu eene maatschappij tot stand gekomenbestaande uit vermaarde ingenieurs en uit rijke kapitalistenzoowel OostenrijkseheEngelsche als Fransche, die zich heeft verklaard voor den aanleg van een kanaal, dat ten allen tijde en voor de grootste schepen bevaarbaar zal zijn, daar men gemak kelijk aan dat kanaal eene diepte kan geven van 27 voeten, dat is meer dan noodig voor een linieschip. Voorts is zij reeds tot een besluit gekomen omtrent de verdeeling der werkzaamhedende Engelschen namelijk zullen onder oppertoezigt van den Onder-Koning en als zijne agentende werken aan de haven van Suez tot aan Pelusium aanleggen, en de Oostenrijkers de haven te Pelusium aan de Middellandsche zee. Men moet echter nog niet vast vertrouwen op eenen goeden uitslag. Het wantrouwen en de afgunst, die de verwezenlijking zoo lang vertraagd heb ben zijn weder levendig gewordenen trachtenmisschien met meer sluw heid dan ooit, hunnen invloed op Mehemed-Ali uit te oefenen, en door een voorstel van een spoorweg aan te leggen de uilvoering van het plan tot een kanaal op de lange baan te schuiven. KL IJ L AN IS. Bijzondere bcrigten uit Petersburg melden dat er zulk eene massa sneeuw was gevallen dat alles er mede overstelpt was en op de boulevard van de Admiraliteit meer dan 160 lindeboomen onder den last waren bezweken. In den avond van den 22stcn Sept. heeft te Moskau een hevige brand gewoed, waarbij 29 huizen eene prooi der vlammen geworden zijn; de oor zaak van den brand was niet bekenden de schade werd op 54,000 zilveren roebels gerekend. De cholera maakt grooten voortgang in ons Rijk vooral vertoont zij zich van eenen zeer hevigen aard in het Gouvernement Saretoff, waar van de 42,000 inwoners, in eene halve maand 2219 door de ziekte aangetasten 1867 gestorven zijn. POLEN. WARSCHAU, 12 October. Z. M. de Keizer is hier in den nacht van den 10dcn aangekomen en heeft zijn intrek in het paleis Lazienski genomenkort daarna kwamen ook aan de Grootvorst-Troonopvolger en de Grootvorst Constantijn, vergezeld van den Adjndant Orloff en den Vorst Stedehouder Paskewitsch. Bij aankondiging van het Keizerlijk Commissariaat is te Krakau be kend gemaakt, dat de Russische, PoolschePruissische, Saksische en Hol- landsche munten, vermeld in de vroegere bekendmaking van den 21slen Ja nuary 1847, tot op nadere aankondiging, ook na den laatsten December 1847, bij de publieke administratiën aangenomen zullen worden lot den koers, op een bijgevoegd tarief aangewezen. I-FALSE. ROME, 10 October. In de onderhandelingen tusschen onze Regering en die van Oostenrijkom trent de ontruiming van Ferrara moeten cenige verwikkelingen ontslaan zijn, zoodat die ontruiming nog zoo spoedig geene plaats zou hebhen. Van wel ken aard die verwikkelingen waren, wordt niet medegedeeld. In een geheim Consistorie, den 4den dezer gehouden, heeft de Paus onder anderen ook tot Aartsbisschop van Sidain partibus infidelium be noemd, den gewezen Vice-Superior der Nedcrlandsche zending, Mgr. J. Fcrrieri. Den 7dcn heeft de burgerwacht eene militaire wandeling gemaakt en zijn op bet veld van Mars door de troepen manoeuvres uitgevoerd bij welke gelegenheid tusschen de burgerwacht en de troepen eene verbroedering heeft plaats gehad, welke men zeer gewenscht acht. SICILIË. NAPELS, 8 October. Volgens officiële bcrigten zijn van de opstandelingen slechts 7 personen, die met de wapenen in de hand gevangen waren genomen, ter dood ge- bragt. Door den Generaal Landi zijn 3 manifesten uitgevaardigdwaarhij de ontwapening der bevolking gelast wordt, 10 personen buiten de wet worden gesteld, en aan al de opstandelingen, die zich vrijwillig aangeven, toegefe lijkheid wordt beloofd. LUCCA. Zoo als reeds gemeld is, bad de Hertog vóór eenige weken zijne Staten verlaten; thans heeft hij van de Regering plegtig afstand gedaan, ten be hoeve van den Groothertog van Toscane, aan wien toch na den dood van Maria Louisa, wednwe van Napoleon, volgens het Wcener tractaat, het Her togdom Lucca moest ten deel vallen. De Toscaansehe Regering zal aan den gewezen Hertog jaarlijks eene som van 1,200,000 fr. uitkeeren. K WITS EK LAN K. Volgens brieven van de grenzen van den 13dcn was er in het kanton Neuchatel eene revolutie uitgebarsten. De liberale bevolking had het besluit genomen om langs verschillende wegen naar de hoofdstad op te trekken, doch zich eerst te Boudry te vcreenigen waar zij door een talrijk corps Waad- landsche vrijwilligers zou versterkt worden. Een gerucht wil, dat de Rege ring deze beweging zou uitgelokt hebben, om aldus hare aanhangers te kun nen oproepen en de oproerigen aantasten. OOSTEMUa. WEENEN, 12 October. Ons Kabinet heeft, uit aanmerking dat in Zwitserland het gevaar van een' burgeroorlog meer en meer dreigend wordt, het besluit genomen, om de bezetting op de grenzen van het meer Constanz af tot aan het Lago Mag- giore, te vermeerderen. Of de overige naburen van Zwitserland dit voorbeeld zullen volgen is nog onzeker. Toen Z. K. II. de Aartshertog Stephanus, op zijne reis naar Ol'en, te Komornde brug over den Donau overtrokis een gedeelte van die brug in gestort, op het oogenblik, dat een talrijke menigte zicli op dezelve bevond, die te gelijker tijd wilde overstekenorn de feestenwelke tot de ontvangst van den Stedehouder te Raab zouden plaats hebben, bij te wonen. Meer dan 80 personen zijn bij die gelegenheid in den vloed omgekomenof werden al thans vermist. De Aartshertog bevond zich gelukkig op dat gedeelte van de brug, 'twelk niet is bezweken; maar het onmiddelijk hem volgende rijtuig is mede naar beneden gestort. Z. K. II. heeft zijne reis niet voortgezet, maar is te Komorn gebleven. De cholera heeft zich ook in deze stad vertoond den 7den is aan de ziekte een persoon overleden. pamssEi. De Commissie door PruissenFrankrijk en Nederland benoemdbetrek kelijk de vaart op den Moezel, zal binnen kort te Koblentz weder bijeenko men om die aangelegenheid bepaaldelijk te regelen. EN CE LANK. LONDEN, 16 October. Van Regeringswege zijn hier proeven genomen irict een duikertoestelwaar van zekere Heer Hcyde van Bristol uitvinder is, en zoo is ingerigt, dat hij die zich onder het water bevindthoorbaar spreken kan met hen die boven water zijnde proeven moeten naar wensch zijn uitgevallen. Wederom heeft men berigt ontvangen van het vergaan van twee sche pen, de Matnelouk van New-York naar Liverpool met 621 personen aanboord, van welke 42 zijn omgekomen en de Iduna van Hamburg naar New-York met 206 personenvan welke slechts 34 zijn gered. De uitvoeren uit Ierland zijn in de laatste 2 jaren nog aanzienlijk ge weest niettegenstaande de aldaar heerschende armoede. Te Cork onder an derenheeft de uitvoer van vee, van Mei 1845 tot Mei 1846, bedragen: 78.224 varkens, 6,050 runderen, 20,750 schapen, te zamen ter waarde van 296,900 li; in het volgende jaar is de uitvoer daar geweest: 19,510 varkens, 17,532 runderen, 88,010 schapen, ter waarde van 294,243 Te Birmingham is 11. Zondag eene vergadering gehouden van 27 ver- eenigingen van arbeiders, welke besloten hebben, veeleer allen arbeid te doen stilstaan, dan zich aan vermindering van loon te onderwerpen. De Koning der Schotsche Heidens, Will Faa, is te Kcrk-Yetholm in het Graafschap rioxburghin den ouderdom van 96 jaren overleden. Hij kon zich beroemen nimmer in de gevangenis te zijn geweest, hetgeen ceiic bij zondere zeldzaamheid was. De Marlboro'' Gazette uit Maryland meldtdat de tabaksworm be langrijke verwoestingen in het thans te veld staand gewas aanrigt; vele vel den zijn letterlijk ontbladerd, zoodat het bijna de moeite niet waard is, den tabak in te oogsten. Volgens de verklaring van een planter heeft zich deze schadelijke worm in de laatste jaren zeer vermeerderd en zalals bet zoo voort gaatbinnen eenige jaren niet meer uit te roeijen zijn.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3