BU1.TEW LAJNDSCHE R£RIGT£JN. vorderen, en Tk voed de hoop, dat UEd. M. Mijne pogingen voor het alge- mccne best zullen ondersteunen en door een bedaard en welberaden overleg tot een goed einde helpen brengen. Meer dan immer zullen Wij daarbij behoefte gevoelen aan den zegen des Almagtigen. Hij verlichte ons door Zijne wijsheid, en besture de harten des Volks, dat bet eendragtig blijve engelijk het dit tot hiertoe deedde ware vrijheid zoeke in liefde voor orde en in ontzag voor overheid en wet. Ik verklaar hiermede de Zitting der Staten-Generaal geopend. 19 October. In de zitting van de Tweede Kamer van heden is het voorzitterschap tijdelijk waargenomen door den Heer Gevers. Zijn ingekomen kennisgevingen van de IIH. de Backer, de Weichs de Wenne van Nagell en Opperdoes Alewyn dat zij door ongesteldheid verhinderd zijn op te komen. Voorts eene van den Heer Brace die zijn ontslag neemt van wege zijne benoeming tot Gouverneur van Overijssel. Hij verklaart dat die nieuwe betrekking hem pligten oplegt die moeijelijk zijn overeen te brengen met die, welke uit liet lidmaatschap der Kamer voortvloeijeri dat hij met leedwezen deze Vergadering verlaatwaarin hij zoo vele bewijzen van vriendschap en achting heeft ontvangen, en door wier vertrouwen hem de eer is te beurt gevallendat hij hij herhaling met het Voorzitterschap der Kamer werd bekleed dat hij niet kan nalaten daarvoor als nog zijnen dank aan zijne voormalige ambtgenooten te betuigenen dat hij zich voort durend in hunne vriendschap blijft aanbevelen. Ingevolge art. 114 van bet Reglement van Orde stelt de President voor, van dezen blief kennis te geven aan den Minister van Binnenlandsche Zaken. De Heer Faber van Riemsdijk meent, dat er geen besluit kan worden ge nomen zoo lang de overige leden wier geloofsbrieven nog niet zijn onder zochtniet zijn toegelaten, en dat men derhalve vóór het nemen van een be sluit, diende te wachten dat de Kamer meer voltallig zijn zou. Ten gevolge van dit verschil van gevoelen, wordt er eene stemming gehou den. Met eene meerderheid van 19 tegen 14 stemmen wordt besloten nopens den ingekomen brief thans nog geen besluit te nemen en daarop straks nader terug te komen. Foot hebben gestemd de Ileeren Lycklama a Nyeholt, Gouverneur, van Sasse van Ysselt, de Jong, van Goltstein, T'elting, Anemaet, van Rosenthal, Corver-HooftNap, Timmers Verhoeven, Berenbroek, Luzac en Gevers. De Voorzitter benoemt twee Commissiënten einde de geloofsbrieven dei- nieuw gekozen leden te onderzoeken. Die Commissiën bestaan: voor de pro vinciën Noord-HollandZuid-Holland en Zeeland, uit de Heeren Cost Jor- dens, Anemaet, Faber van Riemsdijk, van Leeuwen en Bijleveld, en voor de overige provinciën uit de Heeren: van RijckevorselGouverneur, de Man, Lycklama Nyeholt en Nap. ROTTERDAM, 20 October. De bepaling van art. 522 Burg. Weth.waarbij aan den bewindvoerder over de goederen van eenen afwezige, als belooning wordt toegekend 2pCf. der ontvangst en li pCt. der uitgaaf, heeft onlangs stof tot een regtsgeding opgeleverd. Het gold de vraag of onder het woord ontvangstin dat artikel voorkomende, moet begrepen worden al hetgeen de bewindvoerder als tot den hoedel behoorende onder zijn beheer verkrijgt, en bepaald of de bij art. 522 toewekende helooning ook mag berekend wordenover de waarde van overge- nomene elïccten De Arrondissements-Regtbank heeft, in strijd met bet gevoelen van liet Openbaar Ministerie., de vraag ontkennend beantwoord en bij haar vonnis beslistdat, hoezeer art. 522 niet bepaald uitdrukt wat onder het woord ontvangst te verstaan zijbet echter uit den zin en het verband van dat artikel en de bedoeling van den wetgever, moet worden opgemaaktdat bier niet mag worden verstaanal hetgeen de bewindvoerder als tot den boedel behoorende, in zijn bezit verkrijgt, maar alleen eene jaar- lijksche belooning, welke voor de administratie is toegekend; en dat dus al leen die ontvangsten te verstaan zijnwelke door den bewindvoerder op de debetzijde van zijne jaarlijksehe rekening moeten en mogen worden gebragt waaronder effecten niet behooren. AMSTERDAM 17 October. Van 11 tot IC dezer zijn alhier geboren 93 kindereu en overleden 191 per sonen zoodat bet getal der overledenen nog 5 meer is dan bet dubbel getal der geborenen. De Heer Adriaan van Bevervoorde beeft in bet laatste supplementaire nommer van den Asmodée berigt dat dit blad voortaan bier ter stede zal verschijnen onder den titel van Courrier de l'Amstel. De strekking van bet blad zal echter onveranderd blijven. UTRECHT, 18 October. Men verneemt dat de Hoogleeraar Opzoomer zicli voorstelt dezen winter, in bet locaal van het Lees-muscum, ecnige voorlezingen te houden over on derwerpen uit .de moraal. De prijs van toegang voor Heeren en Dames zal na aftrek van bet vereischte ter goedmaking der volstrekt onvermijdelijke kos ten ten behoeve der Armen gestort worden. ARNHEM, 17 October. Den 1 ldcn bield de hoofdafdeeling der Geldersche maatschappij van land bouw alhier bare gewone berfstvergadering. De hoofdzaken welke te behan delen vielen, waren de toestand van de paardenteelt in Gelderland en bet vaststellen der prijzen en belooningenwelke de maatschappij wcnscht uit te loven bij gelegenheid der algemeene vergadering, die den Cd*11 Julij 1848 te Tiel zal worden gehouden. Tot leden van verdienste werden door de maat schappij benoemd: de Heeren Baron von Martels, op den huize Horst, bij Ahaus A. II. van der Boon Mesch Hoogleeraar te Leiden, en de drie leden der maatschappij welke in het vorige jaar de concessie tot hare oprigting hebben verkregenJhr. F, L. W. van Brakel van den Eng, D1'. VV. C. H. Staring en O. Baron van Wasscnaer Catwyok. NIJMEGEN, lö October. Den lSde» dezer werd door de ambtenaren der in- en uitgaande regten en accijnsen, J. Buisman, visiteur, D. Monhemins, J. Resink en G. J. Ham per, buiten de Hezelpoort aangehouden de diligence Concordia van Boogaards en C°.rijdende van 's Bosch op Nijmegen, vice versa, welke na visitatie be vonden is, geladen te hebben acht balen wollen manufacturen, onvoorzien van een paspoort; zijnde drie balen wollen baai en vijf balen wollen duffel, ter waarde van 970.00; wagen en paarden worden geschat op eene waarde van 600 te zamen 1,570. Te Millingen nabij deze stad zijn sedert de vorige opgaven in Maart, nog verder de volgende oudbeden opgegraven. Twee ballen van tras- of tufsteen. Een lampje, 2 schoteltjes, 2 kommetjes, 1 potje, 1 vaasje7 kruikjes en eenige scherven alle van gebakken klei. Een glazen kommetje en eenige dito scherven, een ijzeren pijlpunt en een paar spijkers. Op een der schoteltjes lagen eenige beendertjes. Voorts nog een vierkante ilesch van groen glas met een plat oor en op elk der vier hoeken van den bodem een der 4 letters C. G. C. P. Eindelijk beeft men ook nog een gouden munt gevonden tiers de sous d'orvermoedelijk van Keizer Justinianns (527566), overeenkomstig met eene soortgelijke bij de SaulcyMonn. Bgzant. PI. II4 op de voorzijde bet barbaarsch bewerkte borstbeeld des Keizers met een moeijelijk te lezen omschrift, op de keerzijde eene Overwinningdie in de linker band een kruis, en in de regter eene krans houdt, met het omschrift [VIjCTOBIA AVGVSTORVM in de afsnede CONOB In do 2 glazen fleschjes in het vorige jaar gevonden, was een onbekende stof, welke men na scheikundig onderzoek voor eene soort van blanketsel schijnt te moeten houden. ZIERIKZEE, 16 October. De Arrond. Regtbank alhier beeft wegens de bestaande vacature van Regter eene lijst van 3 Candidaten opgemaakt, waarop geplaatst zijn: Mrs. J. P. van den Bilt, P. van der Meer Mohr en J. G. de Witt Hamer Jr., Advocaten te Goes. TILBURG, 16 October. Heden kwam alhier aan, en stapte ten huize van Z. D. II. den Vice-Supe rior der Hollandsche missie afZ. D. II. de Bisschop Vranckenbenoemd Coadjutor van den Vicaris-Generaal in de Nederl. koloniale bezittingen. Men verneemt dat Z. D. II. de reis naar Oost-Indie met de overland-post zal aanvaarden. CfflSMA. HONG-KONG, 30 Julij. De Heer Giitzlalï heeft eene beschrijving der gansche aarde in het Cbineesch uitgegeven, met 68 kaarten, en eene stelselmatige spraakkunst der Chinesche taal om de beoelening dier moeilijke taal te verligten. En al deze zoo moei lijke en veelomvattende arbeid is slechts de vrucht van vrije uren, die hem van zijne ambts- en zendelingsbezigheden overschieten. Bij bet zendelingwerk gaat de Heer Giitslaff van bet denkbeeld uit, dat China slechts door Chinezen voor bet Christendom en de Europesche beschaving kan worden gewonnen, j Te dien einde werd er in 1840 eene Chinesche vereeniging gegrondvest die nu al ongeveer 600 leden telt, waaronder zelfs geleerden van den boogsten I rang en Mandarijnen. Deze vereeniging strekt hare werkzaamheid over al de streken ten zuiden van Yang-Tse-Ki-Ang uiten beeft reeds een aanzienlijke Christelijk-Cbinesche letterkunde gevormdop verscheidene plaatsen van het binnenste des Rijks kan men zelfs al nieuwe Testamenten voor weinig geld bekomen. KIEUW-GUISTE A In de Nieuwe Rotterdamsche Courant vindt men eene mededeeling om trent onze vestiging op dit gedeelte van Afrika's westkust, waarin gemeld wordt »In het jaar 1828 was de Hoer P. Merkus Gouverneur der Molukscbe eilanden. Deze schreef in dato Amboina 14 April 1828, aan den toenmaligen Kapt.- Luit. J. J. Steenboom, Commandant van de korvet Triton, om zich gereed te maken, om op last van den Commissaris-Generaal van Neêrlandscb-Indië, (Burggraaf du Bus) in naam des Konings bezit te nemen van een gedeelte van Nieuw-Guineawaarbij als Commissaris werd gecommitteerd, de Heer A. J. van Deldenen eene wetenschappelijke Commissie. Op den 20slen April 1828 zou de Triton met de schoener Iris, Luit. Bas- tiaanse, van Amboina vertrekken. Bij brief van den 25sten Augustus 1828 uit Nieuw-Guinea, meldde de I Commandant der Triton dat men onafgebroken werkzaam was met uitroeijen f van boseh bet ontginnen der gronden en verder de redoute zoo ver in orde j bragt, dat de bezetting genoegzaam veilig was, zijnde de woningen, kazerne en magazijnen opgerigt. De gezondheidstoestand van de manschappen en le den der natuurkundige Commissie was vrij ongunstig.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2