LEYDSCHE COURANT. 1847. N\ 128. ff B1NNENLANDSCDE BEBTGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 20 OCTOBER. vit Zaturdug avond. De Prijs der Courant is 12 in het jaar do afzonderlijke n(runners worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN19 October. 11. M. heeft aan de Vrouwelijke Vereeniging te Soetermecr, waar eene loterij •van handwerken en van andere giften ten behoeve der arinen zal gehouden worden, een prachtig canapé-kussen ten geschenk gegeven. De Inspecteur-Generaal der Geneeskundige Dienst der Land- en Zeemagt, heeft Apothekers, Nederlanders van geboorte, opgeroepen oin onder de daar bij gestelde voorwaarden, als Apotheker der 3dc klasse bij het leger hier te lande niet een tractemcnt van ƒ600 en den rang van 2de" Luitenant te wor den aangesteld. Lenige leerlingen van den Heer van Wijlt Rz onlangs to Kampen over leden hebben zich aldaar verecnigd om voor dien verdienstelijken man een grafteckcn op te rigten. Een onzer oudste Vaderlandsche dichters en schrijvers, de geachte Heer M. C. van Ilall, heeft het aantal zijner beroemde lettervruchten meteen nieuw voortbrengsel van geschiedkundige nasporingen verrijkt, door de uit gave van een werkje, getiteld: Butger Jan Schimmelpen ninckvoorname- Ijk als Bataaf sell Afgezant tot het vredes congres te Amiens in 1802. 'sGRAVENHAGE, 18 October. Rij Zr. M8. besluit van 25 September, is goedgekeurd de door de Kon. Ned. Jagtciub aangenomen vlag en standaard (welke vlag bestaat in de Nederl. vlag, met oen hlaauw veld, in den bovenhoek, met de Koninklijke kroon, en welke standaard is ongespletenmet de Hoilandsche kleurenin schuine lijnen afgedeeld, en een hlaauw veld4 met de Koninklijke kroon in eene ge lijkvormige schuine ruit); met verdere bepaling, dal de jagten en vaartuigen tot de Jagtciub behoorendeuitsluitend het regl zullen hebben, om deze vlag en standaard te voeren dat zij vrijstelling zullen genieten van ha vengelden, en ook van lQodsgeldenindien zij geene loodsen verlangen, en gelijk zullen worden gesteld met 's Rijks schepen van oorlog, doch alleen op deze voorregtcn aanspraak zullen hebben, wanneer zij daartoe, bij open brief van den Minister van Marine bevoegd zijn verklaard. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor vcrleenen. Gisteren nacht is alhier overleden de Raadsheer in den Hoogen Raad, Jhr. Mr. J. P. Yvo Diert van Melissant. Rij de opening van de gewone Vergadering der Staten-Generaal hield Z. M. de volgende aanspraak Koel Mogende Heeren! Met dankbaarheid aan het Opperwezen, erken Ik het groot voorlegt, dat Mij geschonken wordt, van Mij, in herstelde gezondheid, te midden van UEd. Mog. te kunnen begeventen einde deze Zitting te openen. Gedurende den afgeloopen tijdkring, hebben zich geene buitengewone omstandigheden in den algemeencn toestand des Vaderlands voorgedaan. Nederland verkeert bij voortduriug in goede verstandhouding met de andere Mogendheden. De rust in de Overzeesche bezittingen is ongestoord gebleven. In Oosl-Indië hebben de maatregelen tot het invoeren van eene nieuwe Wetgeving, zoo veel doenlijk, overeenstemmende met die van het Moederland, een begin genomen. De aldaar afgekondigde Wetboeken zullen aan UEd. Mog. worden medegedeeld. Ook voor de West-Indische Koloniën zijn nieuwe wettelijke verordeningen in bewerking. In Suiiname wordt het bankpapier van lieverlede door zilve ren munt vervangen. De zee- en landmagt verrigten de gevorderde diensten met IoQclijken ijver ■en geven bij voortduring reden van tevredenheid. Het algemeen en herhaald betoond verlangen naar eene uitbreiding van het ■corps Maréchaussee, beeft Mij aanleiding gegeven om dit onderwerp in be haalde overweging te doen nemen. Ik heb den last verstrekt, om te doen nagaan, op welke wijze aan dat ■verlangen hetzij geheel, hetzij gedeeltelijk, of opvolgend, zal kunnen wor den voldaan, en lk zal niet nalaten de medewerking van UEd. M. hier omtrent in te roepen, zoodra dit Mij blijken zal noodig te wezen. De zedelijke belangen des Volks trekken gestadig Mijne opmerkzaamheid tot zich. liet verheugt Mij, van den slaat van het Onderwijs en de beoefe ning van Wetenschappen en Kunsten bij vernieuwing, gunstig te kunnen gewagen. In Handel, Scheepvaart en verdere takken van Nijverheid heerscht hier eene meerdere, daar eene mindere, doch over het algemeen eene gewenschte bedrijvigheid. De gezegende oogst van de meeste gewassen, wekt de hoop op, dat de in gezetenen bewaard zullen worden voor die rampen, welke het gevolg zijn van de sehaarschte en duurte der levensmiddelen; rampen, welke in het afgeloopen jaap aanmerkelijk gelenigd zijn door de onbekrompene liefdadig heid zoo eigen aan den Nederlander. Aari mijne roepstem tot viering van een' plegtigen Riddag en van een' Dankdag is alom in den Lande met Godsdienstigen ijver beantwoord. In wcêrwil van hooge waterstanden en zeevloeden, hadden wij, dank zij der Voorzienigheid, geene onheilen en schaden te lijden. De staat van 's Rijks geldmiddelen is gunstig UEd. M. kennen dien vol ledig uit zeer onlangs gedane mededeelingen. De openingen, welke UEd. Mog. in de tegenwoordige zitting kunnen te gemoet zien zullen strekken om de overtuiging van dien goeden toestand te bevestigen. Er bestaat gegrond vooruitzigt, dat nog in den loop dezer zitting aan UEd. Mog. het voorstel tot eenige schuldvermindering zal kunnen gedaan worden. De geheele regeling van het Muntwezen zal nader aan Uw. Ed. Mog. wor den voorgedragen, en hierdoor deszelfs reeds vergevorderd herstel uit een diep vervallen toestand kunnen worden voltooid. Eene voor te dragen wet omtrent het regt van waarborg van de gouden en zilveren werken zal de deswege bestaande bezwaren kunnen wegnemen. De algemeene wet omtrent de In- en Uitgaande Regten zal, naar het zich laat aanzien, nog in deze zitting kunnen ingebragt worden. Ik stel Mij overigens voor, aan UEd. Mog. andermaal voor te leggen het bereids vroeger aangebodendoch onafgedaan gebleven Ontwerp van Wet, betreffende de ondersteuning van behoeftigen. Ernstig ben Ik bedacht op maatregelen om tot stand te brengen eenige werken van openhaar nut, in verschillende oorden des Rijks; dit zou de ge legenheid doen geboren worden, om aan vele handen werk te verschaffen, en tevens nieuwe bronnen van bestaan te openen. Nog meer andere Wetsontwerpen zullen de aandacht van UEd. Mog. ver- eischen; onder anderen tot wijziging van eenige bepalingen, betreffende de uitoefening van de onderscheidene vakken der Geneeskunde; voorts, om trent de Policie en het gebruik der groote en andere kunstwegen, alsmede omtrent de I'olicie en veiligheid der Spoorwegen, en tol wijziging, inzonder heid in 't belang van Handel en Nijverheid van de verordeningen, nopens den opbouw onzer vestingen. De onderscheiden Wets ontwerpen, uitmakende het tweede en derde Roek van het Wetboek van Strafregt zullen in deze zitting op nieuw kunnen be handeld worden. Na den uitslag welken de beraadslagingen omtrent de wetten over het Stern en Kiesregt in de jongste zitting hebben gehad, heb Ik rijpelijk overdacht, welk gevolg thans aan art. 6 der Grondwet zou te geven zijn. Het is Mij voorgekomen dat het een vergeefschc arbeid zou zijn op nieuw te beproeven om de verschillende gevoelens tot eene gewenschte overeenstem ming omtrent dit punt te brengen en 7.00 ben lk tot de overtuiging ge leiddat er eene onbetwistbare noodzakelijkheid bestaat, om de bepalingen der Grondwet, welke tot het stein- en kiesregt betrekking hebben, te ver duidelijken. In eene vroegere rede heb lk gezegd, dat Ik niet zou aarzelen, om zoodra de overtuiging der noodzakelijkheid van het wijzigen der Grondwet bij Mij was gevestigddaarvan door een voorstel aan UEd. Mog. te doen blijken. I11 verband met die verklaring, en bij het besef dat het welzijn van den Slaat medebrengt oin bij diezelfde gelegenheid ook eenige andere bepalingen der Grondwet, welker wijziging noodig kan worden geacht, te veranderen, is het Mijn voornemen hiertoe, in den loop dezer Zitting aan UEd. Mog. de vereischte voorstellen te doen. Die voorstellen zullen het bewijs met zich brengen, dat lk geene verande ringen schroom, welke geacht kunnen worden tot werkelijke, door de onder vinding aangewezen verbeteringen in het Staatsbestuur te zullen leiden. Ik zal ze aanbieden met dat vertrouwenhetwelk Mij het bewustzijn schenkt van jiiels te beoogendan hetgeen het waarachtig heil van Nederlaud kan be-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1