IE V liSC HE COURANT. 1847. N°. 125. MAANDAG, 18 OCTOBER. B INN EN L A N DSC HE BE BIG TEN BH I TEN LAN DSC HE BEMJGTKlV VEREElVICfflE STATEHT. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. ttA De Prijs der Courant is j 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven I.EYDENlö October. Vroeger hebben wij van lijd tot tijd verslag gedaan der uitkomende afleve ringen van het werk: Intrigues devoilées de Louis XVIIdernier Roi legitime de France, décéde a Delft 10 Aoüt 1845. Den 28slen Jnlij ver meldden wij bet uitkomen der eerste aflevering van bet 2dc deel, sedert zijn ook de 2dc, o'lc en 4de verschenen, loopende tot 1824. Het werk is tc uitgebreid geworden om er verder verslag van te gevenmaar of bet bij die uitgebreidheid in belangrijkheid wintgeven wij onzen lezers uit den inhoud van bet elfde hoofdstuk ter overweging. Hierin wordt de lezer vergast op de wondcr-historie van zekeren Martin, wien in Januarij 1816 bij Gallardon op het veld arbeidende eene soort van Engel zou zijn verschenen, blond en teeder van persoon met een lichtkleurige lange jas en schoenen aan, en een ronde hoed op, zoo wat in den trant der Tyrolers, die den boer gelastte om den Koning, Lodewijk XVIIIaan te zeggen dat bij in groot gevaar verkeerde en dat bij openbare gebeden moest laten doen voor de bekeering van zijn volk rn dat hij de onordelijkheden moest doen ophouden die vóór de groote vasten bedreven werdenmet bedreiging van groote rampen die Frankrijk zouden overkomen. De engel verdween en herbaalde zijne verschijning meermalen en drong er op aan dat de boer den koning kennis zou geven. De Pastoor die er mede gemoeid raakte, hield bet voor zinbedrog, de Bisschop desgelijks en gaf er de policie kennis van. Martin werd verboord en krankzinnig ver klaard doch de Engel liet het er niet bij zitten, maar herbaalde zijnen last meermalen. Martin werd in oen krankzinnigenhuis geplaatst te Charanton waar de Engel hem kwam vertellen dat hij nu Martin zoo bejegend werd niet meer zou tcruykeeren. Doeli de Engel veranderde naderhand weer van plan en kwam herhaalde malen terug. Martin verlangde steeds den Koning alleen te spreken, de Markgraaf de La Roche Faucould bragt zulks te weeg en Martin beangstigde den Koning en zride hem hoofdzakelijk dat bijde Koning, een troon bekleedde die hem niet toekwam. Omtrent dit verboor waren vele bijzonderheden uitgelekt, welke met groote uitvoerigheid worden medegedeeld alle ten doel hebbende om den held dezer geschiedenis als wet tig Koning te doen uitkomen. Dat verbaal beslaat niet minder dan 68 blad zijden zoo de schrijver er twee aan had toegewijd, zijn werk zou er vooral niet minder door zijn geweest De vierde aflevering die met het afbeeldsel prijkt des wettigen Konings, zoo als de Sclir. onzen Delvenaar noemt, vangt met het 12Jc hoofdstuk aan, dat over verschillende pretendenten handelt. De Commissie van beheer en toezigt over de droogmaking van liet Haarlemmermeer heeft de gegadigden verwittigd, dat op Maandag, den lsten November 1847 des middags ten 12 ure aan bet Ministerie van Binnenlandsehe Zaken onder nadere goedkeuring zal worden overgegaan tot de besteding in het openbaar in een perceel bij inschrijving en bij opbod; van 300,000 Ned. ffi steenkolen tc leveren aan bet stoomwerktuig te Sparendain en 500,000 aan het stoomwerktuig de l.eeghwater. •sGRAVENHAGE, 15 October. Z. M. beeft benoemd, hij bet 5de regement infanterie, bij ancienneteit tot Kapitein van de 3dc klasse, den lslCD Luitenant L. J. A. van Lynden van het lste regement infanterie; bij de militaire geneeskundige dienst •der Jandrnagt in Oost-Indië, tot Officier van Gezondheid van de 3de klasse, •den Heer C. W. F. Mogh. Nog beeft Z. M. benoemd tot Lid der Commissie van Onderwijs en Schoolopziener in het 5dc schooldistrict van Limburg, ter vervanging van wijlen Jhr. S. de Vlodrop, Mr. A. J. J. H. ThissenLid van «de Provinciale Staten van Limburg en Procureur bij de Arrondissements-Regt- liank te Roermond. Z. M. beeft aan den Baron Schimmelpenninck, benoemd tot Gouverneur van Gelderland, op verzoek eervol ontslag verleend, als lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal. Z. M. heeft vergund dat de schilderij door den Heer C. Kruseman op Jast van Z. M. vervaardigd en voorstellende de prediking van Johannes den Dooper, naar aanleiding van Matth. III v. 1-3, voor het publick gedurende «enige dagen zal ten toon gesteld zijn in het lokaal der akademie aan den Boschkant, (ten dien einde door den Burgemeester afgestaan), ten voordccle der armen, tegen betaling van 25 e. per persoon, van Zondag aanstaande 17 Oct. af, van 12 tot 2 ure, en gedurende de volgende dagen van 10 ure des morgens tot 2 ure na den middag. 11. M. de Koningin is gisteren middag van Hare buitenlandscbe reizc, in goeden welstand, alhier teruggekeerd. Spoedig na Hare aankomst, beeft H. K. II. Prinses Albert een bezoek bij H. M. afgelegd. De Koningin beeft zich onmiddelijk daarna, vergezeld van Z. K. H. Prins Hendrik, naar bet buitenverblijf van Z. K. II. Prins Alexander begeven, om den Prins te bezoeken. Ten gevolge van de terugkomst van 11. M. de Koninginis de geheele Koninklijke familie thans wederom in de hofstad vereenigd en zijn al de le den daarvan, na onderscheidene reizen, alhier teruggekeerd; met uitzonde ring nogtans van II. K. II. Mevrouw de Prinses van Oranje, die zich te Stutt- gardt bevindt. H. M. de Koningin beeft aan de te Zaandam gevestigde dames-vereeni- ging van moederlijke liefdadigheid weder, even als zoo vele vroegere jaren eene gilt van ƒ200 doen toekomen. Eergisteren ten 2 ure is er wederom een Raad van Ministers gehouden die zeer iang geduurd heeft. Behalve den gewonen Ministerraad van jl. Woensdag, vernemen wij dat gisteren wederom een kabinets-raad is gehouden die van des voormiddags Volgens berigten van de zuidkust van Mexico aangebragt, schenen de Amerikanen te Tabasco minder gelukkig geweest te zijn dan op andere pun ten. Zij hadden in veelvuldige gevechten met de Mexicaansche guerillas veel volk verloren, en waren genoodzaakt geworden die stad te verlaten, waarvan 11 tot 2 ure des namiddags heeft voortgeduurd. Deze raad door Z. M. den Koning voorgezeten, is, naar men verzekert, bijgewoond door UIL KK. I1U, de Prinsen van Oranje en Frederik der Nederlandenen al de fungerende Ministers. De Luitenant bij de Nederl. Zeemagt van der Velde, is door deri Koning der Franschen benoemd tot Ridder van bet Legioen van Eer. De Gouverneur der Nederlandsche bezittingen ter kust van Afrikaden gden ju]jj Tan Rotterdam vertrokken, is behouden te S'. George d'Elmina aangekomen; aan boord van liet schip, dat Z. Exc. beeft overgevoerd, was alles welde bodem zou spoedig de terugreis aannemen. Onder den titel van Plan van een lijkstoet en begravenis van Nedrlands troetelkindis dezer dagen uitgegeven en bij de voornaamste boekbandelaren (alhier bij A. J. van Weelden), tegen den geringen prijs van 15 cents ten voordeele van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drankverkrijgbaar gesteld, een geschrift waarin de schrijver op humoristische wijs, in populairen toon, bet misbruik van den sterken drank beschrijft. Wij mogen de lezing daarvan gcrustelijk aanbevelen. Te Scbeveningen zijn gisteren wederom aangekomen een haringschuit van den reeder F. Varkewsser, met 33,000, een van Mej. A. van der Harst, inet 51,000, en een van den reeder J. van Duync 11/."., inel 56,000, terwijl beden nog zijn aangekomen een schuit van den reedcr J. Iloogenraad, met 70,000, en een van den rceder W. Pronk, met 56,000 stuks. ARNHEM, 13 October. Van de gewoonlijk goed onderrigte zijde werd ons dezer dagen verzekerd dat de Regering er thans ernstig aan dachtaan de aanstaande wetgevende vergadering een wets-ontwerp voor te stellen op eene belasting der inkomsten, gepaard met ecne geheele afschaffing van het gemaal, en eene wijziging van sommige andere accijnsen. De woelingen, welke de hooge prijs der levens middelen ten vorige jare ten gevolge bad liet toenemend pauperismus, en de ook thans nog'oneveriredige hooge stand van den prijs der levensmiddelen, moeten zoo vele beweegredenen zijn voor bet plan der Regering. A. C. MEPPEL10 October. Laatstleden Donderdag, Boter-Donderdag genoemd, en op den daarop vol genden Vrijdag, zijn bier aan de Stadswaag l,580/4 vaten holer gewogen, waarvan de gemiddelde prijs 34 was. Door eenige belangstellenden waren 564 wagens geteld, welke met voortbrengselen ter markt reden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1