LEYDSCHE COURANT.-^ WOENSDAG, 13 OCTOBER. 7wr lm TK N°. 123; BINNENLANDSCHE BE RIG TEN. 1847. Dc Courant wordt MaandagWoensdag Vrijdag uitgegevenDie van Maandag uit Zaturdag avond. en komt De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. Intrekking der Oude Munten. Bij besluit van den 2JcD October 11. heeft Z. M. bepaald, dat niet den 23stcn dezer de Zeewtvsche R.iJ~ks daaldersbuiten boers zullen worden gestelden er deu 25 en 26sttn dier maand bij de Nederl. Bank en bij de Betaalmeesters in de Arrondisse menten gelegenheid zal worden gegeven tot inwisseling dier munt, tegen andere die koers hebben. LEYDKN12 October. In de Staats-Ccurant van lieden leest men liet volgende: De belanghebbenden worden bij deze herinnerd aan de bekendmaking geplaatst in de Staats-Courant van den IS11611 Mei 1814, N°. 114, van den volgenden inhoud jj'i'en gevolge van bij de Regering ingekomene vertoogen wegens het nadeel, hetwelk aan deri Nederlandschcn Boekhandel wordt tocgebragtdoor het nadrukken bniten 'slands en voornamelijk in België, van weiken van welke in dit Rijk kopijregt wordt bezeten, en door het invoeren, verspreiden en verkooperi hier te lande van die nagedrukte werken, wordt bij deze, in ver band met de deswege reeds van Regeringswege genomen maatregeleneen ieder, die kennis mogt bekomen van het nadrukken builen 's lands van een werkwaarvan hier te lande kopijregt wordt bezetenuitgenoodigd om daarvan opgave te doen aan de Departementen van Justitie en van Finan- itiënten einde die departementen bepaaldelijk op zoodanig werk de recher ches zouden kunnen doen rigten. De Minister van Binncnlandsche Zaken, schimmelde nninck van der olje. Dc Staatsraad tijdelijk belast met de waarneming der functiën van Minister van Justitie, de Jonge van Campens Nieuwland. Dc Minister van Finantiën van Hail." Ten gevolge van hel overlijden van den Kantonregter te Woerden den lieer Mr. J. Meulman, heeft de Arr.-Regtbank alhier, den lsten dezer, ter zijner vervanging, opgemaakt de volgende lijst van drie Kandidaten, als: 1°. Mr. C. J. N. Nicuwenliuis, Plaatsvervangend Kantonregter te Woerden 2°. Mr. W. J. Drabbe, Advocaat te Leyden, en 3°. Mr. P. C. W. Kluit, Advocaat bij den Hoogen Raad. Uit het thans bekend gemaakt Programma van het Haagseh Genootschap tot verdediging van de Christelijke Godsdienst blijkt, dat geen der ingezonden antwoorden de bekrooning is waardig gekeurd. 's GR AVENI1AGH12 October. Z. M. heeft bij besluit van 11 Aug. jl.goedgekeurd eene door de Prov. Staten, den 14llen Julij 11. vastgestelde wijziging van art. 40 van liet regle ment op de uitoefening der groote- of zouiharingvisschcrij over de prov. Hol land, in dato 7 Julij 1826, goedgekeurd bij Zr. Ms. besluit van 5 Junij 1827. Die wijziging bestaat hierin, dat aan het collegie van Gedeputeerde Stalen van Zuid-Holland de bevoegdheid wordt toegekendom in overeen stemming met het collegie van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland de bepalingen van art. 46 van het bovenvermelde reglementvolgens hetwelk in zee geen haring mag worden overgegeven dan in schepenwaarvan men verzekerd is, of dadelijk wordt, dat zij door een behoorlijk bewijs als jagers zijn toegelatenop te beffen na overleg met het collegie der groote visscherij en alzoo toe te staan, dat de haringschepen, die in de vereeniging der ha- Tingreederijenovereenkomstig Zr. Ms. besluit van den 19,leD Februarij 1834, begrepen zijn, gedurende de teelt van 1848, en vervolgens onderling aan elkander haring zullen moeten overgeven, met dien verstande nogtansdat ■die overneming niet zal mogen geschieden vroeger dan op een door Gedepu teerde Staten, almede met overleg van gedacht collegie, te bepalen tijdstip. Men verneemt dat de Regering voornemens is in de aanstaande Zitting der Staten-Generaalbehalve de reeds vroeger opgegevenc voordragten, aan de Kamers aan te bieden ontwerpen van wet tot regeling van de militaire pensioenen en nopens de regtsmagt van dc Heemraadschappen. Z. K. H. Prins Alexander neemt steeds in beterschap toe. Men ver neemt dat zijne reis naar Madera alsnu voortgang hebben zal. De Prins zal den 20ste» dezer de residentie verlaten en waarschijnlijk den 25sten uitzeilen, om naar bovengemelde bestemming te vertrekken. Gisteren middag is eene buitengewone raad van Ministers gehouden, die ten één ure is aangevangen en die lot ruim vier ure geduurd heeft. Het voetstuk van liet standbeeld van Willem den Eerste is alhier aan gekomen. Het bestaat uit vijf stukken. Men heeft reeds een aanvang ge maakt met bet te ontschepen. ROTTERDAM, 11 October. Reeds meer dan 500 leden hebben zich aangemeld, om deel te nemen in de oprigting van eene Hollandsche Maatschappij van Landbouw, zoodat die Maatschappij spoedig gevestigd zal zijn en bare werkzaamheden aanvangen. ARNHEM8 October. De Raad dezer stad wettig erkennende de bijvoeging aan art. 1 van bet regerings-reglement voor deze stad, als vermeld in het Koninklijk besluit van 8 Januarij 1824 beeft in bare vergadering van lieden besloten, den door bet Kiezers-Col legio tot Raadslid verkozen Heer Mr. J. W. ScliifF, niet als medelid toe te laten, als missende het radicaal van ingezeten dezer gemeente, wonende buiten den besloten kring der stad en vervolgens de zaak zelve aan bet oordcel van den Koning te onderwerpen. 's HERTOGENBOSCH 8 October. Ten einde bevorderlijk te zijn aan het oprigten van een metalen stand beeld voor Lourens Coster, beeft zich mede hier ter stede eene commissie ge vormd. Zij bestaat uit de Heeren Mr. M. P. H. Strens, Mr. J. Versfeit, Jlir. Mr. H. T. de Grez, Dr. C. R. Hermans en P. R. D. Muller. MAASTRICHT, 10 October. Dc Raad van Bestuur van bet Athenaeum alhier, waarbij de plaats van Professor der Wiskunde opengevallen is, met eene vaste jaarwedde van 1200 gulden, roepen degenen, die den graad van Doctor in de Wis- en Natuur kundige Wetenschappen bezitten, en naar den openstaanden Leerstoel wcnschen te dingen, op, om uiterlijk vóór den 30ste" e. k., hunne aanvrage vergezeld van de noodige bewijzenaan voornoemden Raad vrachtvrij in te zenden. B UITEN LA ND SC H E BE RIG TEN WE§T-IM®IE. PARAMARIBO, 14 Augustus. Den 3den Julij bragt 's Lands transportschip Dordrecht alhier eene som van ƒ500,000 in zilveren specie aan, bestemd ter inwisseling van de in omloop zijnde billetten der particuliere Nederl. Bank. Spoedig daarop is er een begin gemaakt met de uitgave der schatkist biljettenen daarna niet de uitloting van een gedeelte dier biljetten, welke tegen zilver geld worden ingewisseld. Het weder is zeer gunstig; na een goeden regentijd, zet zich de drooge tijd met tusschenpozende regens niet ongunstig in. De prijs der bananen, het hoofdvoedsel der bevolking, blijft zeer gering, ten gevolge der groote hoeveelheid van die vruchtthans aanwezig. De aanplanlingen langs de gestaakte vaart naar Kwatta worden steeds voort gezet nu en dan beeft er eene openbare vorkooping van koorn, aardvruchten, enz. plaats welke meest door de arbeiders gekocht worden. Omtrent do kolonisten aan de Saramacca valt niets te melden; hunne ge zondheidstoestand is bevredigend; overigens boort of ziet men weinig van ben. In Demerary blijlt de sterfle onder de uit Hindostan overgebragle werk lieden, welke Koelies genoemd worden, groot, zoodat men in de mecning be vestigd wordt, dat deze lieden ongeschikt zijn om dc slaven in West-Indie te vervangen. In de genoemde kolonie is het eersle transport zoogenaamde vrije werklieden uit Afrika, en wel uit Sierra Leone, den 10dcn Augustus aan gekomen. Zij zijn ten getale van ruim 450, terstond op de plantaadjen in dienst gesteld en met groot verlangen zag men meerdere transporten le ge mout. Op den overtogt naar Demerary zijn van de 476 hoofden slechts 18 gestorven.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1