zwitserland. prvis9en. beijeren. HAM BURG, II ES UB sr. brvn9wijk. engeland. frankrijk. stabs berigt. PUBLICATIE. De Overste-Luitenant Cutrofiano, welke met ruiterij naar de provincie Molise is afgezondenmoet groote gisting hebben aangetroffenhij heeft een voormalig roover-hoofdman als gevangene naar Napels gezonden. Ariano is tot middelpunt voor de uitgezonden troepen bestemd. Wij bunnen niet alle geruchten gelooven, die tegenwoordig in omloop zijn, maar men kan naauwe- lijks meer daaraan twijfelen, dat grondbezitters en vele personen van invloed aan den opstand deel nemen. Volgens bet te Rome verschijnend blad Pallade heeft Pizzo in Calabrie die getrouwe stad bij uitnemendheid, die eenmaal den Koning Joachim Murat uitleverde zich aan den opstand aangeslotenen de opstandelingen hebben de adelijke familie Trenta-Capilli aldaar vermoord. De vlag der Calabrische opstandelingen is een rood kruis op een wit veldomgeven van zooveel groene sterren als er Staten in Italië zijn. Wit, rood en groen zijn, zoo als meu weet, de nationale kleuren van Italië. Volgens de uit eenige lot het afzonderlijk Verbond behoorende Kantons ontvangen berigtenzou men kunnen opmakendat de eerste geestdriftom zich gewapenderhand tegen de besluiten van den Landdag te verzettenaan merkelijk begint te verkoelen. Zoo was onder anderen te Zug in eene ver- eeniging van wel 4000 personen, niettegenstaande eenen hevigen tegenstand, bepaaldom alvorens de wapenen op te vattenal het mogelijke in het werk te stellenom [de zaak met den Landdag in der minne te schikken. In de Kantonsdie tot de meerderheid van den Landdag behoorengaat men voort de noodige maatregelen te nemenom het besluit van den Landdag gewapenderhand te kunnen nitvoeren. BERLIJN, 5 October. Alhier zal den 25stcn en 26sten een Congres van Joodsche Hervormers ge houden worden, tot bijwoning waarvan uitnoodigingen in geheel Duitschland aan alle voorstanders van hervormingen gezonden zijn. De Heer von Humboldt is naar Parijs vertrokken, om er den winter met wetenschappelijke navorschingen door te brengen. MUNCHEN, 4 October. De Tweede Kamer der Stenden heeft het volgend adres aan den Koning vastgesteld. wAllerdoorluchtigste, grootmagtigste Koning! Allergenadigste Vorst en Heer! de Kamer der Afgevaardigden, uit hoofde eener buitengewone aanleiding, tot eene elfde zitting bijeengeroepenlegt aan de voeten van uwen troon de uitdrukking harer dankbaarheid neder voor dit zoo naauwgezette naleven der staatsregeling, zoowel als voor de hierdoor verschafte gelegenheid, om de verzekering van trouw te hernieuwenen de behoeften en wenschen des volks aan uw verlicht oordeel te onderwerpen. God zegene Uwe Majesteit voor de landsvaderlijke toegenegenheidwaardoor Hoogstdezelve den nood der laatste tijden zocht te lenigen. Met vreugde begroet de Kamer der Afgevaar digden in de nieuwe Raadslieden der kroon de bewerkers der toegezegde ver betering op het gebied van wetgeving en administratie en vestigt op hen de hoop op eene spoedige verwezenlijking van ontwerpendie reeds sedert lang in den geest van Uwe Majesteit tot rijpheid zijn gekomen. Vooruitgang in overeenstemming met de behoeften des tijds, zal de magt der kroon door den algemcenen en onvcrdeeldcn bijval des volks bevestigen en aan het Va derland dien hoogen rang aanwijzen en verzekeren, waartoe het geroepen en geschikt is. Elk gevaar voor den godsdienstigen vrede wordt des te zekerder weggenomenhoe zorgvuldiger het staatsbestuur de vrijheid van geloof en geweten als een onschendbaar goed beschouwt. Wegruiming van een aantal gebreken in de kieswet op grond van tot hiertoe verkregen ondervinding, uit breiding der grondwettelijke bepalingen omtrent de ministeriele verantwoor delijkheid, scheiding van regterlijke en administrative magt, openbare en mondelinge behandeling der regtszakenbevrijding der drukpers van knel lende bandenwijziging van belastingen die den grondeigendom drukken vrijheid van onderwijs, bevordering van het openbaar onderwijs en de volks verlichting, dat alles zal den roem van Uwe Majesteit verhoogen en Hoogst- derzelver getrouwe Stenden zullen steeds bereid zijn daartoe mede te werken. Moge de grootsche schepping des tolverbonds, door de medewerking tot welks vestiging Uwe Majesteit onveranderlijken roem heeft verworventot eene nog meer innige vcreeniging van alle Duitsche volksstammen leiden moge het aan de echt-vaderlandsche bedoelingen Uwer Majesteit gelukkenom de een heid van Duitschlandzonder nadeel voor het onafhankelijk bestaan der ver schillende Statensteeds meer te ontwikkelenen daardoor aan Duitschland onder de Mogendheden van Europa dien ontzag-gebiedenden rang te verzeke ren waarop het aanspraak heeft. De Kamer der Afgevaardigden zal zoowel de aangekondigde als alle andere voorstellendie Uwe Majesteit zal goedvin den door hare Ministers te laten doensteeds met dezelfde naauwgezetheid en met diep gevoel van pligt trachten te onderzoeken, en blijft, met den diep- sten eerbiedvan Uwe Koninklijke Majesteit de onderdanige en gehoorzame Kamer der Afgevaardigden." Er loopen hier gciucbten van eene verandering in het Ministerie; de Ministers van Binnenlandsche Zaken, en van Finantiën en Eeredienst, von Zeuetti en von Zu Rhein zouden hun ontslag gevraagd hebben. 5 October. De handel alhier is in de bankroeten van Engeland voor ongeveer veertien millioen guldens NederI betrokken. Gisteren had een luisterrijk gastmaal ter eere van Richard Cobden plaats, waaraan ongeveer 700 personen deel namen. De feestzaal was met de vlag gen van alle natiën versierd en in den achtergrond bevond zich een spreek gestoelte in de gedaante van een schip, dat den naam van Vrije Handel voerde. Bij deze gelegenheid ontbrak het niet aan toasten zoowel op Cobden zeivenals op de zaak van den Vrijen Handel. Ook de Heer Cobden bragt een weisprekenden toast toe aan het welzijn de stad Hamburg. Dezer dagen is te Kassei een voormalig Engelsch Officierna in de gevan genis 21 jaren te hebben doorgebragtop vrije voeten gestelddaar nu eerst de Regtbank hare incompetentie in de zaak verklaard heefthij was wegens brandstichting aangeklaagd. Hij is nu 70 jaar. Geheime regtspleginghoe veel onregt is er al door u gepleegd; oe luid roepen zulke ongeregtigheden om openbaarheidMogt zij weldra worden ingevoerd. Onze Regering heeft bepaald, ten einde de toenemende armoede tegen te gaan, dat, ieder die een huwelijk wil aangaan, zal moeten bewijzen, dat hij in staat is een huisgezin te onderhouden. Dusdanig bewijs zullen alle werk lieden moeten leveren, welke zich in het Hertogdom willen vestigen. frankfort. 5 October. Eergisteren heeft hier voor het eerst een Leeraar der Daitsch-Katholieken in de Witte-Vrouwenkerk, een bruidspaar kerkelijk in den echt bevestigd; eene groote menigte aanschouwers van verschillende geloofsbelijdenissen had zich in het kerkgebouw verzameld. LONDEN, 6 October. De finantiële krisis is hief zoo zeer toegenomen, dat de Kanselier der Schatkist zich naar de City begeven heeft, om middelen tot herstel te bera men; de geheele handelsstand verkeert in de grootste spanning. De Regering gedraagt zich bij voortduring zeer edelmoedig omtrent Ierland; thans heeft zij aan de verschillende corporatiën van opzieners hekend gemaakt, dat al de gelden, ten bedrage van 2 millioen besteed aan de gezondheidsinrigtingen en hospitalen, als giften zullen beschouwd worden. De berigten uit verschillende streken van Ierland luiden altijd nog zeer treu- rig, wegens de hecrschende ellende. De arbeidende klasse zoekt vruchteloos naar werker zijn talrijke- aanvra gen om in de armhuizen te worden opgenomen alleen in het district Kil- larney zullen 4000 personen bedeeld moeten worden. Daarbij nemen weder de misdaden toe; te Rochwell is de Advocaat Roe door de woedende volks menigte vermoord, omdat hij zijn' pachter, die hem een aanzienlijk bedrag huur was verschuldigdvan de hoeve had gezet. De stoomboot Cleopatra, van welke deskundigen verzekerden, dat zij minder geschikt was om zee te bouwen, vooral wegens haren bijzonderen vorm, is op hare reize van Bombay naar Singapore vergaan, terwijl zich aan boord bijna 300 passagiers bevonden. Omtrent de omstandigheden van de schip breuk heeft men nog geene berigten. Op de kermis te Nottingham had Maandag 11. eene afgrijsselijk voorval plaats. Eene vrouw, in| dienst bij de menagerie van den HeerHylton, en die vele malen het publiek had onthaald op het schouwspel der magt die zij over den grooten leeuw Nero in zijn hok uitoefende, wandelde met een driejarig kind op den arm zeer nabij het hok van dat dier. Eensklaps sloeg het zijne beide reusachtige klaauwen door de opening onder de ijzeren staven van zijn hok en greep het hoofd van het kind, dat hij op de geweldigste wijze ver scheurde en misvormde. Met de grootste inspanning slechts mogt het geluk ken het kind te bevrijden, dat echter, volgens de laatste berigten, zielto gend was. PARIJS, 7 October. Bijzondere berigten melden, dat de Minister van Landbouw en Koop handel Cunin Gridaine zou aftreden, en door den Heer Muret de Bort vervan gen worden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN. geven bij deze kennis aan de Ingezetenen derzeive Stad, dat op den 6deD October 11., door de Kiezers-Vergadering, ter vervulling der openstaande Raadsplaatscn, tot Leden van den Ed. Achtb. Raad dezer Stad zijn gekozende Heeren Mr. NICOLAAS OLIVIERen WJLHEM CECILIUS BAERT, en dat gemelde Heeren op heden, in de Vergadering van den Raad, den vcr- eisehten eed hebben afgelegd en geïnstalleerd zijn. Aldus gedaan en gepubliceerdop den 9den October 1847, DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3