MAROKKO. RIJ SLAKS. SPANJE. ITALIË. NAPELS. lO zitting nemen Jonkh. Mr. P. van Akerlaken, tot nu lid van de Tweede Kamer. II. Dat in de Tweede Kamer vier nieuwe leden zitting znllen nemenals: 1°. Mr. J. B. Botsvoor Noord-Brabanddie gekozen is in de plaats van Mr. L. D. Storm2°. Jonkh. P. Opperdoes Alewijnvoor Noord-Hollandin de plaats van Jonkh. Mr. P. van Akerlaken3°. Mr. H. J. Smit, voor Noord- Hollandin de plaats van Mr. H. A. van Bleiswijk, en 4°. Mr. B. Wichers, voor Groningenin de plaats van Mr. H. J. H. Modderman. Volgens gernchten zou de Baron Schimmelpenninck en Mr. Bruce, be noemd tot Gouverneurs van Gelderland en Overijssel hun ontslag nemen, de eerste als Lid van de Eerste, en de tweede als Lid van de Tweede Kamer; zoodat in de aanstaande Zitting der Tweede Kamer vijf nieuwe leden zou den zijn. AMSTERDAM7 Oetober. Alhier zijn tot Leden van den Raad dezer Stad benoemdde Heeren Mr. G. C. J. van Reenen, Advocaat en Plaatsvervangend Regter; J. van Eeghen, Koopman; Mr. A. Z. Hanlo, Raadsheer in het Provinciaal Hof van Noord- Holland, en E. de Burlett, Koopman. Wij vernemen dat zich ook hier ter stede, op ontvangene uitnoodiging eeae commissie gevormd heeft, ter oprigting van een metalen standbeeld ter eere van Lóurens Janszoon Coster, bestaande uit de volgende, naar alphabeti- scbe volgorde, genoemde Heeren: Prof. J. Bosscha, D. Büchler, P. A. Diede- richs, Mr. M. H. Godefroi, Ds. B. ter Haar, Mr. M. des Amorie van der Hoe ven, G. van Enst Koning, A. van Lee, Mr. J. van Lennep, Dr. P. Schcltcma, J. A. Alberdingh Thijm en Mr. A. de Vries. DEN HELDER, 6 Oetober. Uit Texel is naar zee gezeild de Isis, Kapt. Derks, naar Batavia, met een detachement van 100 onderofficieren en manschappen, onder bevel van den 2den Luitenant der Infanterie H. W. van Oijen, vergezeld van den 2den Lui tenant van dat zelfde wapen P. F. Prager. De zeildag van 's Lands fregat de Rhijn en van den schoener-brik Saparoea naar Oost-Indie is bepaald op den 15den dezer. DEVENTER, 6 Oetober. Gisteren avond heeft in de nabijheid dezer stad een verschrikkelijk ongeluk plaats gehad. Een aanzienlijk handelaar en fabriekant hier ter stede, met rijtuig van de jagt terugkeerende, en vergezeld van zijn oudsten zoon, die voerman was, is het slagtoffer geworden van eene groote onvoorzigtigheid door namelijk een geladen geweer met zich in het rijtuig te nemendat terwijl hij in den sluimer was geraakt, door het hotsen op een oneffen zand weg, plotseling afging en zijn hoofd geheel verbrijzelde. LEEUWARDEN, 6 Oetober. Ten aanzien, der verwoestingen, welke de talrijke veldmuizen in deze pro vincie bij voortduring aanrigtcnkunnen wij bij ons vorig berigt nog voe gen dat onderscheidene landbouwers reeds hebben ondervondendat deze dierenna de graslanden kaal gevreten te hebbenzich nu bij scharen bege ven in de moestuinendie de boerderijen omgevenen van daar onder en door de fondementen der stcenen huizen en hooischuren wroetenen zich bin nenshuis in het hooi nestelen, en daaraan en aan de winter-provisie van veld vruchten groote schade toebrengenin weerwil der bestendige pogingenom dagelijks, door honden, katten, vallen, enz., honderden te verdelgen. GRONINGEN, 7 Oetober. Heden is aan de stads waag alhier gewogen eene torenklok, welke afkomstig is uit den toren van Huizinge, gemeente Middelstum, en aldaar verkocht is aan koopliedenwelke haar naar men verneemt naar Charleroiin België zullen vervoeren. Zij heeft een gewigt van 1203 Ned. ffi, en voert tot randschrift: int - jstt Ott^ geTOtt m «tl [1202] ttt&£ £o i£ fiïatfit jjïjtskaten inöc ere ffoöejj «nbe gin te joganni^. BU1TENLAJNDSCHE BERIGTE1N. Een Fransch blad deelt uit Gibraltar van den 22slcn September mede, dat er onder de muren van Taza tusschen de troepen van den Keizer en Abd- el-Kader een bloedige strijd was voorgevallen. De laatstgenoemden moeten na een allerhardnckkigst gevecht met een verlies van 4000 dooden den aftogt geslagen hebben. De Keizer heeft eene belooning van 15 dukaten uitge schreven voor elk hoofd van een vijanddat hem gebragt zoude worden. Brie ven uit Fez zeggendat de ex-Emir na dezen slag genoodzaakt zijn zal in de naburige bergen te vlugtenom aan eene gehcele vernietiging te ontkomen. De Keizer bevindt zich thans te Rabat en heeft het plan zich naar Fez te begeven. De tijding van Abd-el-Kaders nederlaag en de tegenwoordigheid des Keizers in zijne hoofdstad zullen ongetwijfeld de ongerustheid doen ophouden welke zich dezer dagen onder de Marokkaansche bevolking openbaarde. PETERSBURG28 September. Dezer dagen zeilde de Pruissische Scheepskapitein Hessenvan Koningsber gen naar Riga, toen gedurende een' stormachtigen nacht, terwijl de Kapi tein met zijne matrozen zich op het dek bevondhet schip door een Engelsch vaartuig werd aangezeild, waardoor de Kapitein en een matroos op het En gelsch schip en de 3 andere matrozen in zee werden geworpen en hun' dood in de golven vonden. De vrouw van den Kapitein met 3 kleine kinderen bleef alleen over, en haar gelakte bet, na eene zeereis van 18 dagen, het schip behouden te Riga binnen te brengen. De Scheepskapiteins aldaar heb ben haar ter belooning van haren moed een geschenk in zilver ter waarde van 1000 z. r. aangeboden. De Kapitein was door het Engelsch vaartuig naar Rostock gevoerd. MADRID, 4 Oetober. Volgens te Parijs ontvangen berigt had er eene geheele verandering van het Ministerie plaats gehad. Het nieuwe kabinet was dus zamengesleldde Maarschalk Narvaez, President van den Raad en Minister van Buitenlandsche Zaken; Sartorius, Minister van Binnenlandsche Zaken; Orlando, Minister van Finantien Ros-de-Olano, Minister van Openbaar Onderwijs en de Generaal Cordova, Minister van Oorlog. De zamenstelling van dat kabinet zou aan- toonen, dat de Fransche Regering den invloed op nieuw had verkregen, wel ken men voorgaf, dat het Engelsche kabinet het had doen verliezen. Ma drid was volkomen rustig. ROME, 23 September. Dezer dagen hield Kardinaal Ferretti, Secretaris van Staat, eene wapen schouw over het garnizoen van den Engelsburg, en sprak de soldaten al dus aan »Ik kom in uw midden op uitdrukkelijk bevel van onzen beminden sou- vereinten einde u in zijn naam van zijne welwillendheid te verzekeren. Dit buitengewoon blijk van zijne gunst moet vleijend voor u zijn; want, naar ik meenzijn de Vorsten niet gewoon zich van hunnen eersten Minister te bedienen, gelijk Z. H. nu doet, tot het overbrengen van woorden, die an ders bij dagorder plegen bekend gemaakt te worden. Ik maak van deze gelegenheid gebruik om u steeds uwen pligt en eene goede krijgstucht op het hart te drukkenhoewel ik geene bijzondere redenen beb u daaraan te herinneren. God dank, bij ons heerscht vrede en rust, welligt meer dan bij eenig ander volk. Indien echter eenig gevaar mogt ontstaan, dan ben ik overtuigd, dat gij, als erkentelijk en getrouw aan uwen souvercin, die ook uw vader is, proe ven van uwe trouw en van uwen moed zult gevenen gij zoudt niet alleen staanIk zal uw krijgsmakker zijn. 't Is waar, ik ben Priester en kan geen bewijzen geven van den moed van een soldaatdoch ik kan u verzekerendat ik genoeg burgerlijken moed bezit, om niet achter te blijven, als de gelegenheid zich aanbiedt; maar ik herhaal het nogmaals, er zal geen gevaar komen. Soldaten, ik herinner u drie dingen: godsdienst, trouw en krijgstucht. Leve Pius IX!" Leve Pius IXleve Kardinaal Ferrettiherhaalden de soldaten. De Kar dinaal maakte nog bekend, dat hij iederen Zaturdag alle militairen, soldaten zoowel als Officieren gehoor zou verleenen. NAPELS, 23 September De geestelijkheid heeft gisteren onder eenen grooten toevloed van nieuws gierigen zoowel in als buiten de hoofdkerk, weder het bekende Wonder van het hloedvloeijen van den H. Januarius doen plaats hebbenhetgeen slechts eenmaal des jaars en wel den 19de" op een bepaald uur wordt uitgevoerd. Eenige bataillons Zwitsers waren om de kerk geschaardom de rust en orde bij dit Wonderwerk te handhaven. Van de opstandelingen in Calabrie zijn, in weerwil van de geruststel lende mededeelingen van het regeringsbladnog zeer veel overgeblevenja sedert gisteren zijn zeer ongunstige berigten in omloopin Catanzaro en in de provinciën Molise en Basilicate ziet het er duister nit. De stelling der troepen is door middel van telegraphen en koeriers veranderd geworden; er zijn zelfs gisteren op nieuw versterkingen met artillerie als anderzins vertrok ken, en wij zien met bezorgdheid nadere berigten te gemoet. In de geberg ten van Aspromonte achter Reggio hebben de opstandelingen zich tot guerilla- benden gevormdafgedankte soldatenop pensioen gestelde officierenrijke grondbezitters, particulieren hebben zich aan den opstand aangesloten. Eene hevige gisting moet het veroorzaakt hebben, dat in Reggio eene rijke grond bezitter, wiens jaarlijksche inkomsten 15,000 ducaten bedragen, is dood geschoten. De Koning heeft gisteren door eene telegraphische depêche het bevel overgezonden om met alle mogelijke zachtheid en verschooning te werk te gaanmaar het is te vreezen dat dit bevel veel te laat zal aankomen. De opstandelingen zijn rijkelijk van geld voorzien, en strenge krijgstucht moet onder de verschillende benden zijn ingevoerd. Het maakt eene onguns- tigen indruk op de troepen des Konings, dat de kreet van aanval der opstan delingen telkens luidde: sieve de Koning, weg met de regering!" Wanneer de opstandelingen niets anders willen, zoo redeneert de domste soldaat, dan kon de Koning zich zeiven gemakkelijk rust verschaffen en ons leven sparen! Ofschoon het nog in geencn deele, zoo als men aanvankelijk meende, tot een geregelde slag gekomen is, zoo hebben de koninklijke troepen echter reeds belangrijke verliezen geleden. Vele uniformen van gesneuvelden werden naar Napels gebragt. De geheele familie Roinco, ten getale van 7 personen, neemt aan den opstand deel; een voormalig kolonel der ingenieurs te Napels, insgelijks Romeo genaamdschijnt aan het hoofd der beweging te staan. Dat uit Malta geld verstrekt wordtdaaraan twijfelt thans niemand meer. De stedelijke burgerwachten hebben zich tot heden meer onderscheiden dan de koninklijke troepen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2