premie van 100 Pruissische thalers voor den besten os, 50 tb. voor den tweeden os, 50 th. voor de beste koe, 20 tb. voor den besten stier, en ein delijk 20 th. voor dengene die het meeste vee aan de markt brengt. ËXCiKLAX», LONDEN, 5 October. Den 18<len September is in het graafschap Antrimin Ierland, de landman Henri Snillan overleden in dén ouderdom van 112 jaren. Zijn oudste zoon is 94 jaren en zijn jongste 17 jaren. De bevolking van vele streken van ons land is sedert jaren verbazend toegenomen. Manchester telde in 1774 even 41,000 en in 1841 reeds 353,390 inwoners; Lancaster in 1750 297,400 en in 1841 reeds 1,667,054; Glasgow in 1763 niet meer dan 28,300 en in 1841 reeds 274,534 inwoners. Op den Whitby en Pickering-spoorwegis door het tegen elkander in- loopen van twee treinen een groot ongeluk gebeurdde locomotiven werden verbrijzeld en verscheiden personen ontvingen zware wonden; niemand echter verloor het leven. Onder de thans weer bekend gemaakte faillietenwelke hier aan de orde van den dag zijn, wordt opgegeven dat van de Bockhandelaren Cumming en Ferguson, met eene schuld van 14,000 FRANKRIJK. PARIJS, 5 October. De Groot-Hertog van Toscaneeen vermaarde diamant, onder dien naam bekendis bierheen gezonden om tot onderpand eener leening te strekken. Hij heeft eene waarde van 2,627.133 fr. ofschoon hij slechts van den vierden rang is. Men zal hier een Matigheidsgenootschap oprigtenzoo als die reeds in Engeland en andere landen bestaan. Vele aanzienlijke personen hebben zich verbonden om het zoo veel mogelijk te bevorderen. BELC1IË. BRUSSEL5 October. HH. MM. zijn heden weder naar Parijs vertrokken, om er den 74sten ver jaardag van den Koning der Franschen te vieren, die op morgen invalt. De Minister van Binnenl. Zaken heeft 40,000 fr. aan de stad Gent toegestaan, ter verbetering van het onderwijs. De Indépendatice van heden bevat een brief van den Heer Leclcrcq, waarin deze, om een einde aan de hem betreffende geruchten te maken, den brief mededeelt, waarin bij aan den minister van buitenlandsche zaken ken nis geeft van zijn besluit, om voor den hem opgedragen post van gezant van Belgie bij het Rooinsche hof te bedanken. De inhoud van den laatsten brief is reeds vroeger kortelijk medegedeeld in den eersten geeft de Heer Leclcrcq niet onduidelijk te kennen, dat hij de vooringenomenheid des Pausen tegen zijn persoon, welke aanleiding gegeven heeft tot de verklaring van wege de pauselijke regering, dat zij hem niet gaarne als gezant zoude ontvangen, toe te schrijven is aan de intrigues en inlichtingen van de Katholijke geestelijk heid in Belgie. In de Oosterschelde, op Nederlandsch grondgebied, werd vóór omstreeks 20 jaren eene oesterbank ontdekt, die te spoedig leeg werd gevischt, doch toen de prijs der oesters aanzienlijk deed dalen. Die bank schijnt thans op nieuw weder aangegroeiden reeds zijn groote hoeveelheden oesters te Ant werpen aangevoerd, welke 1 fr. per 100 stuks verkocht worden. Het getal duiven konijnen en eijeren welke men wekelijks naar Os- tende vervoert, om naar Engeland overgebragt te worden, is nagenoeg: 10,000 eijeren10,000 duiven en 5,000 konijnen. In de laatste dagen wor den ook groote hoeveelheden boter derwaarts gezonden. STADS BËRIGT. VLKHIËZIiVG VAN B&AAUSLKBSKN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, brengen bij deze ter kennis van de Ingezetenen dezer Staddatna voorafgegane oproeping op gisteren den 6den dezer maand, is bijeengekomen het Kieskollegie dezer Stadter vervulling van twee Raadsplaatsenwelke sedert de Kiezersverga dering, in 1845 gehouden, zijn vacant geworden en dat alle de leden, met uitzondering van de HH. C. de Fremery, (omtrent wien door den Voorzitter kennis is gegeven, dat hij door ziekte verhinderd werd te verschijnen), P. van Ibmercn en A. Lezwynzijn opgekomen; als: ProP". C. J. van Assen, W. C. Baert, Profr. J. Bake, A. B. Barkey Nz. Jhr. Mr. J. L. Cremer van den Bcrch van Heemstede, A. Blussé, de Jonge Mr. J. T. Bodel Nyenhuis, Profr. A. H. van den Boon Mesch, Profr. J. U. BroersMr. J. C. BucailleMr. I. B. C. P. CauProfr. H. CockMr. A. A. Dillié, Dr. F. Dozy, B. Eigeman Mr. H. Gevers, A. Hartevelt Jz.J. van Heukelom Jr., Dr. P. G. van Hoorn, Mr. P. G. Hnbrecht. Dr. C. W. II. vari Kaathoven AV. P. Kluit, Mr. J. G. La Lau C. Leembruggen, Mr. C. T. Lu- zacMr. G. C. J. Baron van MassowJ. B. de MoenA. Montagne Jz.Dr. T. Muller MassisMr. H. A. Nederburgh Mr. II. Obreen Mr. P. G. van Oute- ren, S. J. Ie Poole, Jhr. Mr. J. N. van Pultkammer, P. du Ricu, Prof1-. G. Sandifort, Mr. A. O. E. Grave van Limburg Stirum P. II. Baron Taets van Amerongen tot NatewischProf1'. J. R. ThorbeckeG. H. YsselsteynJ. Zuurdeeg. Dat deze Vergadering door den Ed. Achtb. Heer J. A. de Fremery, Lid van den Raad dezer Stad, ingevolge art. 31 van het Reglement voor het bestuur, geopend zijnde, na gedane loting is bepaald, dat de verkiezing voor dit jaar zal worden gedaan door de H. H. Jr. Mp. J. L. Cremer van den Bergh van Heem stede, A. Hartevelt Jz., W. P. Kluit, Mr. H. A. Nederburgh, Prof. J. Bake, Prol. A. H. van der Boon Mesch, C. Leembruggen, Prof. J. R. Thorbecke, Dr. F. Dozy, J. B. de Moen, Mr. J. T. Bodel Nyenhuis, Dr. T. Muller Massis, Mr. I. B. C. P. Cau, Dr. C. W. II. van Kaathoven, P. II. Baron Taats van Amerongen tot Natewisch, A. B. Barkey Nz.Paul du Rieu, A. Blussé de Jonge, Mr. C. J. Luzac, Mr J. C. Bucaille, Mr. J. G. La Lau. Dat met inachtneming der voorgeschrevene formaliteitenvervolgens ter vervulling der eerste vacature hebben plaats gehad de navolgende stemmin gen, als: Eerste stemmingMr. N. Olivier 8, AV. C. Baert 4, Mr. II. Obreen 3, Dr. T. Muller Massis 3, J. van Heukelom Jr. 2 A. Librecht Lezwijn 1. Tweede stemming: Mr. N. Olivier 10, AV. C. Baert 10, 1 blanco; en is voorts bij het lot benoemd de Heer Mr. Nicolaas Olivier. Dat voor de tweede vacature de stemming is geschied als volgt Eerste stemming: W. C. Baert 10, J. van Heukelom Jr. 3, Dr. T. Muller Massis 3Mr. II. Obreen 2Mr. J. G. La LauMr. D. Tieboel Siegenbeck en A. Librecht Lezwijn ieder ééne slem. Tweede stemming: AV. C. Baert 13, J. van Heukelom Jr. 4, Dr. T. Mul ler Massis 3, 1 blanco; zoodat de Heer Wilhem Cecilius Baert is benoemd. Dat het relaas van deze Vergadering door de Kiezers en Voorzitter geteekend, van heden af, gedurende de eerstkomende acht dagen ter Secretarie dezer Stad voor een iegelijk ter inzage zal voorliggen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, DU RIEU. Ley den7 October 1847. Ter ordonnantie van dezelve, y. PUTTKAMMER. AKADEMIE-MECWS. PROMOTIE AAN DE LEYDSCHE HOOGESCHOOL. Den 7den October de Heer A. M. van Oordt, in de Regten, met Theses. PROMOTIE AAN DE GRONINGSCHE IIOOGESCHOOL. Den lsten October de Heer R. F. Pennink, van Twello, (prov. Gelderland), in de Regtenmet Theses. KERKNIEUWS. AMSTERDAM, 5 October. Door de Eerw. Heeren Predikanten en Ouder lingen der Nederduitsche Hervormde Gemeente alhier, is op gisteren de vol gende nominatie nitgebragt, ter vervulling der vacature van eene Predikants plaats, veroorzaakt door hel overlijden van den Wel-Eerw. Heer J. Corstius, Zestal: DD. W. R. Veder, Th. Dr. te Dordrecht; J. J. van Oosterzee, Th. Dr. te Rotterdam; J. J. Prins, Th. Dr. te Rotterdam; D. Pijzeite Dordrecht; J. Tichler, Th. Dr. te Leyden, en E. B. Swalue, Th. Dr. te Goes. Drietal: DD. van Oosterzee, A'eder en Prins. TEEKENEN DES TIJDS. Overgenomen uit de Provinciale Friesclie Courant.) Klagen en redeneren, klagen over het toenemende aantal mcnschen die niets bezitten (armenstand); het verminderen van hen die cenig kapi taal bezitten, hetwelk dikwerf omgezet een bestaan kan opleveren (middel stand); over de opeenhooping van kapitalen hetzij bij één persoon of wel bij eenige personendoor associatie om groote winstenwaardoor het dik werf omzetten van een klein kapitaal in den middelstand beletof ten min sten zoo weinig voordeel gevend wordt, dat het geen bestaan meer oplevert; zoodatdit kapitaal allengs mede verteerd wordendede middelstand den armenstand nadert. Redeneren op een vast uitgedacht themawaardoor de maatschappij, onder allerlei gezigtspuntenonbestaanbaar is of wordt, met de treurigste voorspellingenzoo wel voor het oogenblik als voor de toe komst; al wat gedaan en verrigt wordt af te keuren, te verwerpen en te veroordeelen. De maatschappij in onrust te brengenieder ontevreden te makenvelen tegen eenigen op te zettende beste maatregelen tegen te wer ken, het maatschappelijk bestaan op andere gronden te vestigen; het gezag van ieder uit te breidende teugels van het bewind in andere han den te stellenenz., is de dagelijksche spijs waarop eene zoogenaamde ver lichtende drukpers, ons vergast. Zoude dan waarlijk de maatschappij in zoodanigen aan ontbinding gren- zenden toestand verkceren Zoude er dan waarlijk eene algemeene verarming plaats hebben en zouden de grondbeginselenwaarop ons maatschappelijk zamenzijn berust, hunne ontbinding zoo nabij zijn? s alles dan zoo duister om ons heen, dat alleen een nieuw licht, eene hervorming noodig, ja on vermijdelijk is, om in de behoefte des tijds te voorzien? Moeijelijk vraag stuk, waarin men met de beste bedoelingen huiverig moet zijn, een bepaald gevoelen nit te brengen. In vorigen tijden was het bezit grootendeels alleen in den eigendom van den grond gevestigd; die eenig kapitaal had, handelde daarmede, om door het dikwerf om te zettenzich een bestaan te verschaffen hetgeen den han del uitmaakt: die daarmede groote winsten hadden verkregen, lieten hunne kapitalen in beleening bij anderen om op gelijke wijze hun geluk te beproevenof vestigde het in land-bezit of wel in beleening op bebouwde

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3