zangersfeest alhier gehouden bestuurde, tot aandenken daaraan overhandigd een zilver theeservies, met de inscriptie: Hel Nederrijnscli-Nederlimdsche Zangersfeest aan den Directeur Professor L. BisschofArnhem 14 en 15 Augustus 1847. Dit servies is alhier vervaardigd door den Goud- en Zilversmid J. van de Wall, en zal omstreeks 300 kosten. Genoemde Heer Bisschoff en de Heer J. C. Boers, Directeur van de Lieder tafel te Nijmegen, zijn tot Directeuren benoemd van het aanstaande Zangfeest, dat in Augustus 1848 alhier zal gehouden worden. ZWOLLE, 4 October. De Minister van Koloniën heeft aan de Overijsselsche Verceniging ter be vordering der provinciale welvaart250 stukken van 44 verschillende Suri- naamschc houtsoortengeschikt voor schrijnwerkers-arbeiddoen toekomen waarvan vele nummers nimmer hier te lande zijn ingevoerd. Deze verzame ling zal in het najaar in openbare veiling worden verkochtterwijl de beta ling in het belang der minvermogende werkbazentot in Mei zal worden uitgesteld. LEEUWARDEN2 October. Het Friesche genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde heeft eer gisteren zijn 58ste vergadering gehoudenwelke door een aantal leden werd bijgewoond, en waarin onderscheidene punten, betrekkelijk de bedoe lingen des genootschapszijn behandeld geworden. Zij werd opgeluisterd door eene belangrijke voorlezing van den Heer Mr. J. 11. Beucker Andreae, ten onderwerp hebbende: opmerkingen over het ontstaan van de steden in Friesland, waarin de beginselen van het stederegt, in verband met de oude marktregtenwerden nagespoorden de oorzaken van de] verheffing der ste den ontvouwd. Verder werd mededeeling gedaan van de onderscheidene ge schenken en aankoopenwaarmede de verzamelingen des genootschaps sedert de laatstvorige vergadering zijn verrijkt. ASSEN, 27 September. Jaarlijks worden van wege de Maatschappij van Weldadigheiddoor de Commissie van Toevoorzigt drie harcr leden gecommitteerd om de koloniale stichtingen der Maatschappij te gaan opnemen en van hunne bevinding verslag te doen. Op dit verslag was 'tbesluit tot nog toe altijd, dat de Commissie van Toevoorzigt zich er mede vereenigdeverder werd het gedrukt en aan de leden der Maatschappij rondgedeeld, en op de daarin gemaakte aanmerkin gen van wege de Permanente Commissie in eene volgende vergadering der Commissie van Toevoorzigt geantwoord. Doch omtrent het verslag der gecommitteerdenwelke in Aug. 1846 de koloniën opnamen, werd door de Commissie van Toevoorzigt besloten, het aan de Commissie van Weldadigheid toe te zenden ter overweging der daarin ge maakte bedenkingen; het behelsde nevens vele lofspraken, ook vele meer of min afkeurende opmerkingen zoo als over de groote uitbreiding van den fabrijkmatigen arbeid in de koloniën, de omslagtige en ingewikkelde admi nistratie, enz. Eene opmerking was er waarover de Permanente Commissie zich bijzonder beklaagde en waardoor zij zich beleedigd achtte, over het tarief van reiskosten. De gecommitteerden herhaalden namelijk de reeds meermalen gemaakte aanmerkingdat niet de helft der hun verstrekte reiskosten voor de reis naar de koloniën noodig waszij voegden er bijdat deze ruime vergoe ding onder 't publiek de belangeloosheid der bemoeijingen van de bestuurders der Maatschappij zou kunnen doen betwijfelen en meer dergelijke indirecte bevoordeelingen doen vermoeden. De Permanente Commissie dreigde haar ont slag te zullen nemen, zoo deze aanmerking niet teruggenomen of gewijzigd werd. Een en ander maal werd eene verzachtende redactie derzelve door de stellers van 't rapport aangeboden, doch hiermede geen genoegen nemende, liet de Permanente Commissie 't rapport ongedrukt en onbeantwoord, terwijl de stellers niet herkozen werden in de Commissie van Toevoorzigt voor 'tloo- pende jaar. In dezen staat van zaken hebben Dr. W. C. H. Staring en Mr. J. K. W. Quarles van Ufford zelve hun rapport (een stuk van 100 bladz. druks) dezer dagen in 't licht gegeven; de derde der gecommitteerden wilde de verantwoordelijkheid der uitgave niet mede op zich nemen. MIDDELBURG, 4 October. Dezer dagen zijn hier aangekomen drie detachementen dragondersvan Haarlemter aflossing van de ruiterijwelke zich op ons eiland bevindt. Het grootste gedeelte der manschappen en paarden zal de schoone stalling en kaserne betrekkenwaarin de vorigen ook gelegerd waren. 's HERTOGENBOSCH 4 October. i Tot Conrector der Latijnsche school alhier is benoemd Dr. P. Ooslerbaan, Principaal en Eerste Leeraar van het Collegie Sl. Truyenter vervanging van den Heer W. R. van Opveldwelke na gedurende 50 jaren die betrekking te hebben waargenomen zijn eervol ontslag gevraagd hadhet welke hem met pensioen van stads wege is verleend. BUITKjMLAJNDSCHE BËBIGTKJM. WEST-INDIE. SURINAME, 16 Augustus. In Junij kwam de Heer E. J. Slengarde, eerste Luitenant-Adjudant en Inspecteur der nieuwe cultures, van eene zending naar het eiland Aruba op Curasao, terug. Behalve eene hoeveelheid aloë-hars en roodbont, bragt hij nog 320 cochenille medegewonnen op 's Rijks etablissement van cultuur Canacito. Dit is de eerste van Aruba ontvangene bezending cochenille, die weldra door verscheidene andere zal gevolgd worden. In Julij is eene verkooping gehouden van 88 zakken cochenille, welke door elkander a 3 verkocht zijn en in het geheel ruim 10,000 hebben opgebragt. De aankoop is gedaan door den agent der Nederlandsche handel maatschappij. Men berekent de opbrengst der cochenille dit jaar op 16,000® ter waarde van 48,000. Aan een huis te New-York zijn 11,000 aloë-hars van het vorige en 16,000 van het tegenwoordige jaar verkocht a 40 centen hel dus voor 10,800. In de Guyana Times van den 23sten Junij jl. vindt men een artikel, waarin voorspeld wordt dat het fabriceren van stijfselweldra eene ruime bron van kolonialen rijkdom zal opleverenterwijl die bewering met de vol gende uitkomsten wordt gestaafd De Heer James Gleneigenaar der plantaadje het Haagsche Bosch te Deme- rary, heeft de proef genomen om stijfsel, uit de bittere cassava-wortel ge fabriceerd, in vrij aanzienlijke hoeveelheden naar Europa te verschepen, waar het artikel zoo voordeelig werd verkocht, dat, de prijzen verkregen, de suikercultuurbij vergelijkingdoor de cassava-verbouwing zal worden over- trofFen. Zijn agent te Glasgow meldde hem, dat, welke hoeveelheid hij ook zenden zoudevan eene qualiteit als de reeds ontvangenezij geree- delijk zoude kunnen verkocht worden tegen 9d» (45 Neder!, centen) per maar zegt de schrijver van het artikel, zoo hoog is niet eens noodig; want tegen de helft van dien prijs, zou de verbouwer goed zijn voordeel vinden. Een monster van 2000 stijfsel onlangs gefabriceerd te Haagsche Bosch is aan Dr. Shier gezonden, en deze geleerde heeft verklaard, dat zij uitmun tend was, ofschoon slechts eenmaal gewasschen geweest zijnde. De cassava, van welke stijfsel werd gemaakt, was omtrent acht of negen maanden gele den geplantop een veldhetwelk in geenen deel eenige bewerking van omspitting enz. had ondergaan. Volgens de door Dr. Shier genomene proevenlevert de versche bittere cassava-wortel een vijfde van zijn gewigt aan stijfsel op; dit zoo zijnde, zou de opbrengst buitengewoon groot zijn. Op eene plantaadje te Essequebo heeft men kortelings van een akker zeer vruchtbaren grond25 ton versche cassava-wortel ingezameld. Zulk eene opbrengst zoude, zegt de schrijver, ons in staat stellen om Groot-Britannie met voedsel te overstiooinen. 11 ISLAND. In het Gouvernement Poltowa heeft een boer een vat met 552 zilveren munten en andere kleinigheden gevondenafkomstig uit den tijd van Sigïs- mund III, Koning van Polen, en Christina, Koningin van Zweden. Nog heeft een boer in het Gouvernement Pensa 360 zilveren munten in zijn akker gevonden, afkomstig van de jaren 1384 en 1385. SPANJE. MADRID, 28 September. In het begin van September zijn 84,824 domeinen van de kloostergeeste lijken verkocht, de waarde was geraamd op 1,141,275,930, doch zij hebben bijna eens zoo veel opgebragt. Het aantal privilegiënzoo als pacht voor felc jaren, enz. bedroeg 26,561 en leverde bij verkoop 375,379,732 realen op. ITALIË. Op het Wetenschappelijk Congres te Venetië bevinden zich 98 Duitschers, 19 Franschen8 Engclschen, benevens eenige geleerden uit Griekenland Corfu, Hongaryë, Gallicië, Wallachyë, Zweden, Noorwegen, België en 2 uit Constantinopel. Men vreesde in den avond van den 25steD te Venetië voor eenige onlusten, daar zich meer dan 50,000 menschen op straat bevonden en allerlei veront rustende geruchten in omloop waren. De Regering had echter zulke maat regelen genomendat de rust niet is verstoord. ZWITSERLAND. BERN 30 September. Niettegenstaande de Landdag beslist heeft dat de, voor de kantons van het afzonderlijk verbond bestemde wapenen en krijgsvoorraad door de overige kan tons in beslag zullen genomen worden, ingeval die transporten over hun ge bied mogten plaats hebben, zoo worden evenwel voortdurend bezendingen wapenen uit Frankrijk voor het kanton Freiburg over Neufchatel derwaarts vervoerd, gelijk ten minste uit de berigten van achtenswaardige handelhui zen te Besangon blijkt. Deze handelwijs der Fransche regering baart hier veel ontevredenheid. De Regering heeft gisteren van de Overheid te Schwartzenburg, welk district aan Freiburg grenst, de tijding ontvangen, dat een vrij talrijk corps Freiburgsche militie het Bernsche grondgebied geschonden en verscheiden ge weerschoten op de huizen van het dorp Albligen gelost heeft. Dit bedrijf heeft in de Bernsche grensdistricten zulk eene gisting doen ontstaandat de Overheden aldaar de Regering verzocht hebben ten spoedigste maatregelen daar tegen te nemen. Dien ten gevolge heeft het Bewind dadelijk aan de Rege ring van Freiburg geschreven om schitterende voldoening wegens het ge pleegde feit te vragen. Ook hieruit ziet men dat het geringste voorval een bloedigen strijd kan doen ontbrandenzelfs nog voor de bijeenkomst van den Landdagdie met zooveel ongeduld te gemoet wordt gezien. PRUIS SEN. KEULEN, 1 October. De Raad dezer stad heeft in hare zitting van heden premiën uitgeloofd voor den aanvoer van Nedcrlandsch vee op den tweeden veemarkt alhier: eene

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2