Luitenant-Colonel Jcbb gaf, volgens officiële opgavenuitgegaan van liet Ministerie, verslag van den staat der in Engeland gebouwde en in aanbouw zijnde gevangenissen in welke 4,280 personen kunnen opgenomen worden. De Heer Moreau Chrislophe deelt mede, dat in Frankrijk volgens de wet, die bij de Kamer der Pairs is ingediend, bet cellulair stelsel toepasselijk is op alle gevangenen, verdachten, beschuldigden, veroordeelden, vrouwen, kin deren enz. Slechts 2 cellulaire gebouwen zijn in aanbouw. De Heer Suringar neemt daarop het woord. Holland hecflvolgens den redenaar, een meesterstuk gedaanen het geheele strafstelselgebouwd op de door het Congres te Frankfort gelegde grondslagenin zijne wetten opge nomen. Ik ben trotsch op mijn land, zoo zegt de redenaar nagenoeg, ter zake van den grooten stapdien het op dezen weg gedaan heeft. Ik verheug er mij over, dat het de vrouwen niet van het stelsel uitgesloten heeft; want zulk eene uitsluiting zon nog eene leemte in de toepassing overlaten. Spreker eindigt met België aan te sporen, deze uitsluiting niet in zijne wetten toe te laten. De Heer Zehe, Hofraad van den Keizer van Rusland, meldt eenige bij zonderheden over de lotgevallen van het stelsel in Rusland. Dien ten ge volge, zegt hij, is de knoet afgeschaft; Siberië is niet meer als vroeger, eene plaats die afkeer inboezemt-, dank zij de wijziging die in de werkzaamheden in de mijnen gebragt is. De Ridder Peruzzi uit Florence weidt uit over den toestand van het stel sel in de verschillende staten van Italië. In het Koningrijk Napels, het Her togdom Modena en het I.ombardisch-Venetiaansch Koningrijk heerscht het oude stelsel nog in volle kracht en de gevangenissen zijn er afschuwelijk. In den Kerkdijken Slaat koestert men hoop op de invoering van hel nieuwe stelsel. Te een ure werd de zitting voor eenige oogcnblikken geschorst, cn ten kwart voor twee ure weder hervat. De Heer Ramon de la Sagra heropende de vergadering met eene rede, waarin hij betreurde dat Spanje nog zoo zeer ten achteren was op den weg van vooruitgang. De Heer Sumner van Boston in de Vereenigde Staten beweerde dat het beste stelsel datgeen is, waarbij den gevangenen veroorloofd wordt, onderling om gang te hebbenbij haalde het voorbeeld aan van eene gevangenis te Char leston, in welke de gevangenen een genootschap gevormd hebben om zede- kundige en godsdienslige vragen met elkander te behandelen. Daarop werd de vraag behandeld of het stelsel van afscheiding met oi zon Ier wijzigingen, ook op jonge misdadigers moet worden toegepast?" De Ileeren Vingtrinier, Muller cn Wolowski waren er tegen, de Heer Moreau Christophe er voor (echter slechts in sommige gevallen.) Kwartier over vier ure werd de zitting opgeheven en tot den volgenden morgen verdaagd. Gisteren is de zitting voortgezet, waarbij de Heer Dechamps, Oud-Minis ter, en de Heer Rogier, Minister van Binnenl. Zaken, tegenwoordig waren. De Heer Ducpeliaux meldt, dat sedert den vorigen dag 17 nieuwe leden bij het congres waren gekomen. Doctor Julius gaf kennis, dat aanstaanden Maandag een penitentiair con gres te New-York zal bijeenkomen, waarin dezelfde vraagstukken behandeld zullen worden, als geschied is op het congres te Frankfort en die ook het on derwerp van de tegenwoordige bijeenkomst zullen uitmaken. Aan de orde van den dag was de beraadslaging over de wijze van opslui ting van jeugdige misdadigersin landbouw koloniën enz. De lieer Suringar haalde verschillende voorbeelden aan, ten bewijze, hoe groot dikwijls de verdorvenheid bij zeer jonge menschenbij kinderen is, cn hoe die verdorvenheid voortvloeit uil slecht gezelschap en daardoor ook ver meerdert. Hij wil ze evenmin afzonderlijk als gezamenlijk doen opsluiten, maar hij verlangt de zamensmelting dier beide stelsels. In twee jaren is het getal der gevangene knapen in Nederland dubbeldat der gevangene meisjes vier dubbel geworden. De redenaar spoort de Belgische leden van het con gres aan tot de stichting eener maatschappij ter bescherming en verbetering van jeugdige gevangenen ook dringt hij aan op de oprigling van landbouw koloniën enz. Dr. N. Chassinat, Genees- en Heelmeester te Parijs, verklaarde een aanhan ger te zijn van het cellulaire stelsel voor alle soorten van veroordeelden uit gezonderd kinderen. Spreker deelde het resultaat van zijn onderzoek mede, namelijk dat de jonge gevangenen niet zoo goed aan de gevangenis gewennen als de volwassenen, en dat voornamelijk het tijdstip der huwbaarheid, nood lottig voor hen is. Uit de gedane waarnemingen blijkt, dat de sterfte onder de kinderen afneemtnaarmate het leven in de gevangenis meer overeen komst heeft met de vrijheid. In de bagno's is de sterfte het geringstom dat de galeislaven er licht, lucht, warmte en beweging hebben die schatten zijn in vergelijking tot het leven in de gevangenis. Daardoor is ook de sterfte in de landbouw kolonie te Mettray slechts 25 van de duizend, daarentegen in de gevangenis la Roquette te Parijs 125 van de duizend. Spreker is van oordeel dat men de gevangenen moet verdeelen in drie klassen: crimineel, correctioneel beschuldigden en veroordeelden. Men moet noch op crimineel noch op correctioneel beschuldigden de cellulaire gevan genis toepassenmaar zij zal misschien kunnen aangewend worden bij de incest verdorvene kinderendoch dan slechts voor zes maanden of ten hoog stens een jaar; want de ondervinding heeft geleerd, dat eene langere opslui ting gevaarlijk kan wezen. De President van het congres stelde voor, iederen Spreker niet meer dan 15 minuten tot het uitspreken zijner redevoering toe te staan. Dr. Varrentrap wees op het voordeel dat er in het cellulaire stelsel gelegen is bij besmettelijke ziekten. De Heer Cerlbcer, Inspecteur der gevangenissen in Frankrijk, merkte aan, dat men de jeugdige veroordeelden bij welke nog eenige kiemen van deugd waren overgeblevenmoet afgezonderd houden van de meer verdorvcncnen dat door het cellulaire stelsel dit doel uitmuntend bereikt wordt. De President las het volgende voorstel «Bijzondere huizen van correctionnele opvoeding zullen voor de jonge mis dadigers worden ingerigt. De voet, waarop die huizen zullen worden inge- rigt, zal de vereeniging zijn van het zachtste stelsel van individuele opslui ting met den stelregel van de landbouwkundige koloniën en van het stelsel van patronage." De beraadslagingen hierover worden begonnen. De Burggraaf de Melun, de Graaf Arrivabenc en Dr. Chassinat spraken over het maximum der cellulaire straf voor kinderen. De Heer Ducpeliaux deelde eenige statistieke bijzonderheden mede, nopens landbouw-kolonien, waarna de zitting ten kwart voor een ure geschorst wordt. Pen half twee ure werden de verhandelingen hervat. De Heer Pearson, Lid van het Engelsche Parlement, kan zich met het cellulaire stelsel niet geheel vereenigen hij ziet daarin eene verzwaring van de wetten, cn deelt mede dat ook de beroemde Elisabelh Frey er zich niet dan in eenige gevallen mede kon vereenigen. De Heer MolletSecretaris van het Nederl. genootschap voor de zedelijke verbetering der gevangenen te Amsterdam, merkte aan, ter verbetering van het door den vorigen Spreker gezegde, dat Elisabeth Frey hem, zes dagen voor haren dood, verklaard had, dat zij het cellulaire stelsel niet vijandig was, maar dat zij het niet gaarne zonder uitzondering zou zien toegepast, ter wille van het zedelijk onderrigt dat aan de gevangenen dient gegeven te worden. Eindelijk werden de debatten geopend over de beste wijze van bouwen, mrigten, besturen, enz. van cellulaire gevangenissenen nadat eenige Ilee ren hier over gedachten gewisseld hadden werd de zitting ten half vijf ure opgeheven en tot den volgenden morgen verdaagd. De derde bijeenkomst werd heden des middags ten 1 ure geopend. Het congres zette de beraadslagingen voort over de onderwerpen, die aan de orde van den dag waren. De beraadslaging liep over art. 3 van het voorstel no pens de bij de gevangenissen te volgen bouworde en inrigling. De Heer Harou-RomainArchitect te Caengaf ophelderingen over een plan dat hij opgemaakt had en bij de vergadering overlegde. In dat plan zijn de cellen geopend, van verschillende grootte, naar mate van den tak van nijverheid, die er in wordt uitgeoefend, in een halven cirkel in het midden waarvan een predikstoel of altaar kan worden geplaatst, alsmede de plaats van loczigt voor den Directeur. De redenaar ontwikkelde het denkbeeliT, oin de gevangenen dagelijks negen uren met landbouwkundige werkzaamheden bezig te houden, en het overige van den dag met eenig ander bedrijf. Moreau Chrislophe vroeg ophelderingen, hoe men den landbouw met het cellulaire stelsel in verband kon brengen. De lieer Harou beantwoordde deze aanmerkingen ten genoege van den vrager. De lieer Suringar deelde echter geenszins in de rnecning van dien Heer, en merkte aan, dat men dikwijls kwaad doet, door te veel goeds tot stand te willen brengen. Zelfs was een ander lid van gevoelen dat het plan van den lieer Harou tot de landbouwkundige Utopia's behoort. Art. 3 werd na eenige wijzigingen aangenomen. Het congres ging vervolgens over tot de beraadslaging der vier volgende artikelen, de cellen, de straffen, de ziekenzaal, de verwarming, do aanvoer van vrije lucht, enz. De vergadering werd ten 4) ure opgeheven en tot den volgenden morgen verdaagd. STA19S SSEJföSCJir. NOTIFICATIE. Oproeping der Verlofgangers voor de Nationale Militie tot het hij wonen der Inspectie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, roepen, bij deze opingevolge eene aanschrijving van den Heer Staatsraad Gouverneur der Provincie Zuid-Holland, alle Verlofgangers van de Nationale Militie, welke van hunne korpsen zijn teruggekomen en mitsdien ook de zoodanigen die bereids met het korps hebben afgerekend, en zij die in het Voorjaar van 1848 staan gepasporteerd te worden, oin te compareren op de plaats van liet Gasthuis aan de Aalmarktten einde, ingevolge art. 181 der Wet op de Nationale Militie van den 8sten Januari] 1817, in verband gebragt met art. 10 der Wet van den 28sten November 1818, door den Heer Kolonel Militie-Commissaris te worden geïnspecteerd behoorlijk in tenue gekleed en voorzien van alle medegenomen equipementstukkenbenevens hunne zak boekjes en re^us der verlofpassenen zulks op Dingsday den 5'lcn October aanstaandedes morgens ten 10 ure. En geven Burgemeester en Wethouders voornoemd wijders bij deze kennis, dat, bijaldien zich binnen deze Stad ook Verlofgangers mogten bevinden, tot andere Gemeenten of Districten behoorende, deze almede gehouden zijn ter voorschreven plaatse en tijd te compareren; met vermaning aan alle Ver lofgangers van de Nationale Militie, om naauwkeurig aan deze oproeping te voldoencn te zorgen dat hunne klecding en equipementstukken in goeden

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3