fOSCAIE, FLORENCE, 12 September. De groote optogt om den Groot-Hertog op nieuw voor de oprigtirig der na tionale garde te bedanken, is goed afgeloopen. Onderscheidene deputatiën uit andere Toscaansche plaatsen hebben daaraan deel genomen en de optogt bestond uit bijna 50,000 personen. De trein voorafgegaan door muziek en banieren, waarop geschreven stond: Leve Leopold! Leve Pius IX! werd op het plein van bet paleis Pittidoor den Groot Hertog en zijne cchtgenoote, die zich op een balkon bevonden, ontvangen. Des avonds was de stad verlicht. LUCC A. De wijfelingen van den Hertog hebben zich de laatste week herhaald, en hem een vrij gewigtig besluit doen nemen. Onder voorwendsel van ziekte en na een regentschap te hebben aangesteld, heeft hij zijne Staten verlaten, zonder den tijd zijner afwezigheid te bepalen. Hij heeft zijnen wil in een besluit, gegeven te de Massa-Ducale den 12llen dezer, aan het volk bekend gemaakt. Het regentschap is opgedragen aan den Staatsraad. Deze han delwijs heeft de bevolking zeer verbitterd. PRVISIEX. AKEN, 19 September. De vergaderingen van Artsen en Natuuronderzoekers alhier hebben gisteren avond met het benoemen van Presidenten en Secretarissen voor de verschillende afdeelingen Chemie, PbvsicaPharmacie, Geologie enz., een aanvang geno men. De tegenwoordigheid van Alexander von Humboldt zal over deze Ver gadering een nieuwen glans verspreiden. Op de algemeene vergadering van bet Guslaaf-Adolf-Genootsehap waren tot den 21sten, 762 Afgevaardigden aangekomen. De Hofprediker Zirnntermann is tot Voorzitter benoemd. Afgevaardigden van ecne onwettig gevormde af zonderlijke afdeeling worden niet erkend. ENICJE1LAN11. LONDEN, 22 September. Het Parlement moest gisteren geopend worden, doch is verdaagd tot 19 October. De Bevelhebber van het oorlogschip Bramble heeft Nieuw-Guinea in naam van H. Majesteit in bezit genomen, hetgeen genoegzaam aanduidt, dat bet voornemen der Regering verwezentlijk zal worden oin op dit uitgestrekt eiland eene strafkolonie te vestigen. De nieuw benoemde Gouverneur-Generaal voor de Kaap de Goede Hoop, Sir Harry Smith, benevens zijne echtgenoot en staf, heeft zich gisteren na middag aan boord van de stoomboot Myrtle te Spithead ingescheept. Wederom is een handelhuis gefailleerd, dat van de lleeren Hurts, Wat son en Comp te Manchester, met eene schuld van 200,000 Het bedrag der schulden van den Hertog van Buckingham isnaar men zegt 2,000,000 De waarde der in beslag te nemen goederen, welke in meubelen, schilderijen enz. bestaan, is nog geen 100,000 en dit zullen 8 de schuldeischers nog niet eens, dan na het voeren van vele processenin beslag kunnen nemen, daar de Markies van Chandos, de zoon van den Her tog, eene schuldbekentenis in banden heeft, welke vóór alle andere gaat. Niet minder dan 6 vonnissen waren afgegeven ter in beslagneming van hel hotel van den Hertog van Buckingham in de hoofdstad allen ten verzoeke van verschillende schuldeischers voor sommen van 30,000 en hooger. De Observer berigt dat bet huwelijk van den Hertog van Wellington met Miss Coutls Burdett eindelijk tot stand gekomen is. Eene moeijelijkheid omtrent het verkrijgen van het verbazende kapitaalhetgeen de dame aan de erfgenamen des titels van Wellington, in welke linie ookwilde nalaten, terwijl de oude Ilerlog zulks alleenlijk in regte lijn verlangde te zien over gaan, had het huwelijk vertraagd. Thans zoude echter alles geregeld zijn. F K A IV Si 15 !J Si. PARIJS, 23 September. De Koning heeft gelast om een standbeeld voor den overledenen Maarschalk OudinotHertog van Reggiote doen vervaardigenen tot plaats aangewe zen het Museum te Versailles. Van de laatste ligting voor de krijgsdienst te land zijn 53,600 man schappen opgeroepen en 6,400 voor de troepen hij de zcemagt. De sedert lang door de Parijssche bladen als op handen zijnde aange kondigde wijziging in het Fransche Ministerie, heeft thans inderdaad plaats gehad. Bij Koninklijk bevelschrift van den 19(,en is de Minister van Buiten- landsche Zaken, de Heer Guizot, tot Voorzitter van den Raad van Ministers benoemd, ter vervanging van den Maarschalk Soult, wiens verzoek om ont slag is toegestaan. De MonUeur dit bevelschrift mededeelende behelst tevens het volgende artikel: De Koning die steeds het diepste gevoel van erkentelijkheid zal bewa ren voor de groole diensten die de Hertog van Dalmatie hem bewezen heeft en voor de trouwe gehechtheid waarvan hij zooveel blijken heeft gegeven heeft slechts met leedwezen in zijn verzoek om ontslag uit de betrekking van President des Ministerraads bewilligd, hetwelk de Maarschalk aan den Ko- ning gerigt heeft, in cenen brief vol waardigheid en vaderlandsliefde, dien wij hier laten volgen: »SOULTBERG, 15 September. Sire Ik was reeds voor 63 jaren in dienst van mijn land, toen de oude mo narchie nog stond, voordat de eerste dageraad onzer nationale omwenteling aanbrak. Als soldaat onder de republiek, als Bevelhebber onder Napoleon, heb ik onafgebroken deel genomen aan den grooten strijd voor de onafhanke lijkheid de vrijheid en den roem van Frankrijk, en ik heb behoord tot de genen die hem tot den laatsten dag volhielden. Uwe Majesteit heeft wel willen gelooven, dat mijne diensten van nut zouden kunnen zijn in den nieu wen niet minder edelen strijd welken God en Frankrijk u geroepen heb ben te strijden voor de bevestiging onzer conslitutionnele instellingen. Ik dank Uwe Majesteit daarvoor. Het is de roem mijns levens dat mijn naam alzoo vermeld wordt bij al wat de zegepraal onzer grootc zaak verzekerd heeft. Het vertrouwen van Uwe Majesteit steunde mij bij de laatste diensten die ik trachtte te bewijzen; maar ik gevoel dat mijne krachten voor die laak niet meer berekend zijn. Uwe Majesteit gelieve mij dus te vergunnen om aan het einde mijner moeijelijkc loopbaan gekomen mijne overdenkingen bij mij zeiven te bepalen. Ik heb aan u, Sire, de laatste jaren mijner werkzaam heid toegewijd schenk mij thans rust en vergun mij het verzoek om ont slag uit de betrekking van President van den Ministerraad, welke Uwe Ma jesteit mij had toevertrouwd aan de voeten van den troon neder te leggen. Ik zal die rust genieten te middelen der algemeene veiligheiddie de wijs heid van Uwe Majesteit aan Frankrijk geschonken heeft; mijne dankbaarheid voor de goedheden van Uwe Majesteit, mijne wenschen voor haren voorspoed en voor dien van het Koninklijk gezin zullen mij in die rust lot mijn jong- sten snik bijblijven, en steeds evenaren de onveranderlijke gehechtheid en den diepen eerbied, waarmede ik de eer heb te zijn," enz. Mejufvrouvv Deluzy is niet meer in zoo strenge afzondering als vroeger, en wandelt thans op het pilein der Conciergerie op dezelfde uren als de ove rige gevangenen sommigen willen weten dat zij weldra in vrijheid zal wor den gesteld. Allerlei vreemde en bijna ongeloofelijke geruchten zijn omtrent deze gevangene in omloop zoo zegt men dat eenige speculanten haar hebben aangeboden, hare nog niet bekende correspondentie met den Hertog de Praslin uit te geven; Mejufvrouw Deluzy moet zulks niet geheel afgeslagen hebben. Nog wil men weten dat twee lleeren naar de hand der gevangene dingen en eindelijk voegt men bij al deze geruchtendat ecne onderwijzeres te Lon den veelvuldige pogingen heeft aangewend, om Mejufvrouw Deluzy tol zich te doen komen. BELGIEi. BRUSSEL, 22 September. Eergisteren is de eerste zitting der bijeenkomst voor bet gevangenisst Isel aangevangen, in de gothischc zaal van liet stadhuis; de vergadering bestond uit ongeveer 150 leden. De Heer van Meenen, Voorzitter bij bet Hof van cassatie, sprak eene openingsrede uit, waarin hij eenige algemeene beschouwingen mededeelde over het doel van het Congres; hij wees op het gewigt dat in den tegen- woordigen maatschappelijken toestand, de straf van opsluiting en de boe tedoening van den veroordeelde in het strafstelsel bekleedenals het ge volg van den vooruitgang der denkbeelden en van de verzachting der zeden die de maatschappij onderscheidend kenmerkt. De redenaar herinnerde aan alle strafoefeningen en verfijnde wreedheden, waarvan hij nog in zijne jeugd getuige was, en stelde de vraag voor, van welks oplossing die van een aantal andere, even belangrijke vragen, afhangt, namelijk: «Bestaat de straf van opsluiting in de berooving van de bevoegd heid om zich van de eene plaats naar de andere te begeven, of van die om zich met zijns gelijken te onderhouden, of in beide te gelijk." Eindelijk herinnert de spreker dat deze zaïnenkomst eene voortzetting is van die te Frankfort, en de daar onafgedane vragen zal behandelen. De verschillende landen van Europa zijn in de volgende verhouding in hot Congres vertegenwoordigd: België 104 leden; Frankrijk 31; Duitschland 19; Engeland 13; Nederland 12; Zweden 2; Denemarken 1; Spanje 1; Portu gal 1 Rusland 1 en de Vereenigde Staten 1. Uit Nederland waren (volgens opgave in de Amst. Cour.) tegenwoordig de lleeren Boer, Baumhauer, den Tex, Koenen, I.urasco, Mollct, Suringar, Uytwerf Sterling, v. Beek Vollenhoven, v. Gendt, W. II. AVarnsinck en L. Warnsinck Op voorstel van den Heer Suringar, President van het Nederlandsch Ge nootschap tot Zedelijke verbetering der gevangenen, wordt de Heer van Meenen tot Voorzitter benoemd. Tot Onder-Voorzitters benoemde men den Luitenant-Colonel Jebb (die het toezigt heeft gehad over bet bouwen der gevangenissen in Engeland volgens het nieuwe stelsel), de Heer Wilcher, lid der Kamer van Afgevaardigden van Badenden lieer Gustave de Beaumontlid der Kamer van Afgevaar digden in Frankrijk en den Ilooglceraar Mr. C. A. den Tex, in Amsterdam. Tot Secretarissen werden benoemd de lleeren Ducpetiaux, Roche van Midd lesex; Chevalier van Parijs en Emilc van IloorebekeAdvokaat te Brussel. Vervolgens bragt de Heer Horace Say het verslag ter tafel van den Prefect van Policie te Parijsover de gunstige resultaten welke door de toepassing van bet cellulair stelsel in de gevangenis la Roquette te Parijs verkregen zijn. Dr. Julius van Eerlijn doet mededeelingen betreffende den voortgang van het cellulair stelsel in Pruissen; 5 cellulaire gevangenissen zijn reeds gebouwd en bewoondeene zesde is te Bieslau in aanbouw. Hij berigt tevens dat de regeringen van Hessen-Darmstadt en Ilessen-Cassel eene Commissie benoemd hebben, ter inspectie van de gevangenissen, die volgens het nieuwe stelsel in Duitschland gebouwd worden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2