LEYDSCHE COURANT. 1847. Nü, 116. MAANDAG, 27 SEPTEMBER. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEY DEN, 25 September. Z. M. heeft benoemd tot Ridder der Orde van den Nederlandschen LeeuwI den Hoog Eerw. Heer Ferrieri, laatstelijk Vice-Superior der Hollandsche zending. I Hij is den 23sten uit 'sGravenhage naar zijne nieuwe bestemming vertrokken. I Het Genootschap voor Tuin- en Landbouw te Dordrecht had HH. KK. HH. I Prins Erederik en Prins Alexander tot Eereleden benoemdthans verneemt I men dat zij het lidmaatschap hebben aangenomen. De Commissie voor de kustvisscherij te Ter Heyde aan Zee heeft, bij I nader inzienom voortdurend in de behoeften der gemeente te kunnen voor- I zienbesloteneene grootere vischpink te laten aanbouwendie in de Rijks I premie van ƒ250 kan dcelen. Zij noodigt derhalve hare landgenooten uit I tot het bijeenbrengen eener som van ƒ3,200, tegen 4 pCt. rente, verdeeld I in 32 aandeelen, elk van ƒ100, welke premie wordt gesteld tot waarborg I van de uitgeloofde rente. I 'sGRAVENHAGE, 25 September. Bij Koninklijke besluiten van den 17den September jl. is de Heer E. I Kiessler, dusver gediend hebbende als Ingenienr bij de goudwinning ter kuste I van Guineabenoemd tot Hoofd-Ingenieur bij die ondernemingen tot 0111- I cicr van Gezondheid 2lIc klasse bij het garnizoen en Hospitaal in Suriname, de aldaar dienende Officier van Gezondheid 3dc klasse F. W. Z. Tydeman. Bij Koninklijke besluiten van den 21slta September zijn benoemd tot President van het Provinciaal Geregtshof in Vriesland Jhr. Mr. H. M. Speelman AVobma, thans Vice-President, en tot Vice-President van gemeld Geregtshof Mr. J. Cats Ez.thans Raadsheertot plaatsvervanger van den Kanton-Regter te Woubrugge A. E. van Dam Burgemeester van ter Aar tot Lid der Commissie van Geneeskundig Onderzoek en Toevoorzigt in Zuid- Holland, te 'sGravenhage, de Heer C. V. van Valkenburg. Eergisteren morgen heeft 7.. M. de werken bezocht aan den Sehcvening- schen weg, en werd door de werklieden hij het eerste wederzien na zijne buitenlandsche reis, met een luid hoezee ontvangen, terwijl een der meester knechten een met goud gedrukte welkomstgroet voorlas en overreikte. De Koning heeft dit gedicht met veel welgevallen aangenomen en zijne tevreden heid betuigd. 11. K. H. Prinses Albert van Prnissen wordt binnen kort hier ver wacht, en zal baren intrek nemen in het Paleis in het Noordeinde. ROTTERDAM, 24 September. Het barkschip Elise SusanneKapt. N. A. Dykematocbehoorende aan den Heer H. van RijckevorselRceder te dezer stede, en welke sedert eenigen tijd den handel op de westkust van Afrika heeft begonnen, zal met dat doel dezer dagen de reis naar Sl. George d'Elmina aannemen. Met dezen bodem zullen daarheen vertrekken de verdienstelijke Hoofd-In genieur Kiessler, reeds vroeger in dezelfde betrekking te dier kuste geweest, benevens een tweede Ingenieur en Mijnwerkers, welke hunne opleiding geno ten hebbende in de beroemde berg-akademie van Freiburg in Saxenzich naar de goudkust begeventen einde de goudgraverij en goudwasscherij in de rijke mijnen van het district Dabokromop eene ruime schaal te be proeven. Wij wenschen de Regering te meer het welgelukken barer plannen toe, daar zich aan deze oude Nedcrlandsche kolonie de streelende herinnering hecht, dat zij in de eerste plaats het tooneel was van een der heldendaden van den beroemden Admiraal de Ruyter en vervolgens dat, dank zij de ge hechtheid der negerbevolking aan den Nederlandschen naam, zelfs gedurende de Fransche overheersching en de vernietiging van ons volksbestaan, de vader- landsche vlag daar even als te Decima in Japanniet is gestreken. Als eene bijzonderheid kunnen wij tevens nog vermelden, dat met diezelfde gelegenheid een der Asshantijnsche Prinsen Quamina Pocoo genaamdwelke hunne opvoeding in Nederland hebben genoten, naar zijn Vaderland terug keert. (ZV. Roti. Cour.) AMSTERDAM, 24 September. Met genoegen deelt men mede, dat onze stadgenoot de Heer C. J. Becht, 1ste Klarinettist, vroeger leerling der Koninklijke muzijkschool alhier, thans te Versailles aan het groote Théatre aldaar, als lste Klarinettistis geënga geerd, en er, uit hoofde van de meesterlijke uitvoering van vele muzijk- stukken, met de grootste toejuiching is ontvangen, en dat de Heer Caron, insgelijks leerling van de Koninklijke muzijkschool, aldaar mede bij voortdu ring de schoonste lauweren verwerft. MAASTRICHT, 23 September. Eenigen tijd geleden is door den Ed. Achtb. Raad van Bestuur van het Koninklijk Athenaeum alhier, ter vervulling der betrekking van Hoogleeraar in het Griekschopengevallen door het vertrek van Dr. Hulleman naar Am sterdam aan het Ministerie een tweetal aangebodenwaarop geplaatst zijn de HH. Dr. J. B. Loman en Dp. T. J. Uylenbroek. RITSL. A.1ÏD. PETERSBURG, 11 September. De beroemde Oostersche Taalgeleerde Isaac Jacob SchmidtStaatsraad Tolk bij het Ministerie van Buitenlandsche Zaken en sedert 1829 Lid var. de Keizerlijke Akademie van wetenschappen alhier, is in 78-jarigen ouderdom overleden. Hij was vooral bekend door zijne studiën in de Mongoolsche en Tibetsche talen. Hij heeft van die talen woordenboeken en spraakkunsten uitgegeven, eene Duitsche vertaling van den Mongoolschen geschiedschrijver Ssanang-Ssetsen-Chungtaïdschi, en Tibetsche vertaling van den Bijbel, die naar men zegt, veel heeft,bijgedragen tot de verspreiding van het Christendom in Tibet. ITALIË. VENETIE, 13 September. Het 9de Italiaansche wetenschappelijke Congres heeft heden zijne eerste zitting gehouden. De Onderkoning, zijne zonen, de Aartshertog Frederik en de civiele, militaire en geestelijke autoriteiten, benevens eene talrijke menigte woonden deze zitting bij. De Graaf Gioranellialgemeen Voorzitter, heeft de openingsrede uitgesproken en het nut van wetenschappelijke Congressen betoogd. Des anderen daags beeft men zich bezig gehouden met de benoe ming van Presidenten en Secretarissen voor de onderscheidene sectiën. De Prins van Caninodie van Rome en Florence kwam is tot Voorzitter van de afdeeling der dierkunde en der ontleedkunde benoemd. NAPELS. In de zuidelijke plaatsen des Rijks blijft de onderdrukte opstand nog steeds voortsmeuleuop Sicilië is die wel ten koste van het leven van velen voor een oogenblik bedwongen, maar geenzins uitgedoofd. Zulks is ook on mogelijk. Door krijgsgeweld toch vergoedt eene Regering niet, wat ze door zorgeloosheid omtrent haren eersten pligtde behartiging van de zedelijke en stoffelijke belangen des volks, beeft bedorven. Het volk zonder onderwijs, en dus zonder eenige kennis en beschaving, zonder nijverheid, gedachteloos en lui, en daardoor armoedig voortlevende, is nu slechts een gevaarlijke brand stof, waarin volksleiders en gewetenlooze oproermakers, ter bereiking hunner zelfzuchtige oogmerkenbrandende lonten werpen. Onder de zeer weinige verlichte en welmeenende lieden zijn er welligt, die uit wanhoop, om de Regering ooit langs een behoorlijken weg uit hare zorgeloosheid en ouden slenter te doen ontwaken, zich uit die bewegingen wat goeds voorspellen; doch de bewegingen worden soms onder stroomen bloeds gedempt en de meer verlichten komen bedrogen uit. Zoo lang de staatshuishoudkundige verlichting, die, gelijk zij thans meer algemeen alom in Europa begint door te breken, en opentlijk in bijeenkom sten van bekwame voorstanders wordt ontwikkeld en verspreid, ook reeds in vele Italiaansche geschriften doorstraaltzich nog geenen weg heeft gebaand tot de hoofden en harten van de aanzienlijken des volks, zoo lang deze noch zelfs geen flaauw denkbeeld hebben van de waarheid, dat het algemeen wel zijn hun waar eigenbelang is, kunnen nog vele schokken dit nu ongelukkige land beroeren, en blijft Napcis en Sicilië nog steeds wat het tot zijn ver derf al zoo vele jaren was: rijk in kloosters, monniken, bijgeloof, bede laars en roovers; arm in zedelijkheid, welvaart en maatschappelijken vooruit gang des volks.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1