BUITEJJLAJNDSCHE BEBIGTEJN. dat zij waarschijnlijk in België te huis behoortwant zij kent slechts Bel gisch geld en ook hare kleederdragt duidt haar als vreemdelinge aan. Toen zij gearresteerd werd, was zij bezig met het breijen van kinder-kousjes; op helt gezigt van kinderen weent zij, en geeft te kennen dat ook zij er drie heeft. Aanvankelijk hield men baar voor krankzinnig, doch dit vermoeden bleek weldra onjuist te zijn. Van wege het provinciaal bestuur en de justitie zijn reeds advertentien in de dagbladen geplaatst, om de aandacht harer betrek kingen op haar te vestigenhetwelk evenwel tot nog toe niet heeft mogen gelukken, zoodat zij thans reeds verscheidene weken gevangen zit. Men vreest dat krankzinnigheid of smartelijke wegkwij'ning hiervan het gevolg zal wezenwanneer zij niet spoedig naar hare plaats van herkomst wordt terug- gebragt. MAASTRICHT, 16 September. De Sociëteit Momus had ter gelegenheid der kermis een zilveren penning uitgeloofd aan den Koek- of Banketbakker die de grootste Vlaai, eene soort van taart, zou bakken. Zekere banketbakker Joosten heeft den prijs behaald met een reuzenvlaai van 9 voetbreed en 28 voeten in den omtrek. De Sociëteit heeft de armen op al de ingekomene vlaaijen vergast. De Heer Regout, Glasfabriekant alhier, heeft aan de Sociëteit een Cham pagne-glas geschonken van 2 el, 15 duim hoog. Uit Waalwijk wordt het berigt tegengesproken, dat er in de Langstraat zoo vele zieken zijn en zoo vele sterfgevallen plaats hebben. Er waren wel meer zieken dan anders, doch de sterfte was niet buitengewoon groot. Sedert eenige dagen was uit de gemeente Rosmalen eene 80-jarige vrouw verdwenen en bleef tot gisteren alle nazoek vruchteloostoen zekere Trui Krol, bij wie de vermiste met haren man woonde, voorgaf te hebben ge droomd, dat zij, zich opgehangen hebbende, zou gevonden worden in een bosch van den Heer Meeuwen. Op dien droom toog men derwaarts aan het zoeken en vond men aldaar wezentlijk de ongelukkige oude met cenen strop om den hals en de handen op den rug aan een berkentak dood hangenop eene verklaring echter van een landlooperdie gehouden werd met genoemde Trui Krol in gemeenschap te leven en meer andere haar bezwarende omstan digheden is zij en ook hij door de justitie in verzekerde bewaring genomen. VEREEariClDE STATEST. NEW-YORK, 1 September. De voormalige President Paredes is onverwacht te Vera Cruz aangekomen, werwaarts hij zich verkleed en onder een valschen naam, aan boord cener stoomboot, van Havannah begeven had, zonder dat iemand aan boord hem kende. Terstond bij zijne aankomst heeft hij zich naar de woning eens vriends begevenaldaar van kleederen verwisseld envan geld en paarden voorzien, zijnen togt naar Mexico voortgezet. Daar hij het algemeen ver trouwen meer bezit dan Santa Anna, en nog ruim zoo oorlogzuchtig is, houdt men hem hier voor een gevaarlijken vijand, die, na Santa Anna ver dreven te hebben, zich welligt aan de spits des legers stellen en tegen den Generaal Scott oprukken zou. Deze laatste, wiens leger nu 15,000 man sterk was, stond gereed den togt tegen de stad Mexico aan te vangen. De Generaal Taylor stond nog altijd te Monterey. Het schip Iduna met 206 landverhuizers van Hambnrg naar deze haven bestemd, is den 9(len dier maand door aanzeiling gezonken, waarbij 172 passagiers en de Kapitein A. G. Moberg bet leven verloren hebben. Ook is een ander schip de Mamluck, dat voor het eerst in de vaart was door de stoom verloren ging. Na anderhalf uur wachtens kwam er een an dere locomotief aandie den trein overnam. De laatste spoortrein is eergisteren nacht eerst ten 1 ure te Amsterdam aangekomen, daar de trein van Rotterdam, digt bij Schiedam twee koeijen overreden heeftwelke daar een hek door den hevigen wind was opengesla gen, op den spoorweg liepen. De schok was zeer zwaar, doch ongelukken zijn niet voorgevallen. Op Spaarn-Berg aan de Zandpoort, gemeente Velzen, is thans bloeijende de Cyas Circinalis met mannelijke bloemen, waarvan tot dusver in Nederland geen voorbeeld is. De bezigtiging op de plaats van den Heer A. v. d. Hoop wordt aan hendie zich bij den tuinbaas aanmeldentoegestaan. Uit eenen staat der koloniën van weldadigheid blijkt, dat er op 1°. Au- gustus aanwezig waren 12,103 en op 1°. September 12,206 personen. 's GRAVENHAGE18 September. H. M. de Koningin is den 7den te Mannheim aangekomen en heeft den volgenden dag hare reis naar Zwitserland en Italiëover den spoorweg voort gezet. Het Prov. Hof in Zuid-IIollandheeft heden uitspraak gedaan in de zaak van het Openbaar Ministerie tegen een vonnis der Regtbank ter dezer stede, van 28 Junij jl.waarbij de Heer A. van Bevervoorde, schrijver van de Asmodée, was vrijgesproken. Het Hof heeft zich vereenigd met de niet- strafbaar-vcrklaring; doch het vonnis vernietigd, wat den vorm aangaat, na melijk voor zoo verre de beklaagde daarbij is vrijgesprokenen verklaard dat het den schrijver ten laste gelegde noch misdaadnoch wanbedrijf1, noch overtreding oplevert en hem dienvolgens ontslagen van alle regtsvervolging ter dezer zakeen voorts den Staat veroordeeld in de kosten in eersten aanleg en in hoogcr beroep gevallen. ROTTERDAM, 16 September. Alhier is een valsch tienguldenstuk ontdekt, met het jaartal 1840, dat verschillende duidelijke kenmerken zijner onechtheid draagt. Het is iets grooler in omvang en aanmerkelijk dikker dan de echte. Het hoofd van het borstbeeld is grover en breeder dan op deze, hetwelk ook van het wapen en de letters gezegd kan worden. Onder de verdere kenteekenen van onecht heid behoort, dat de kroon scheef staat, en dat de letters van het kantschrift uiterst onduidelijk zijn. Het verschil in gewigt met de echte is 1 wigtje 7 korrels. Dit valsche muntstuk is blijkbaar uit koper vervaardigd. AMSTERDAM, 17 September. Het Handelsblad bevatBij het ter perse leggen dezes vernemen wij met genoegen, dat de elf door ons aangeprezene kandidaten tot vervulling der opengevallene Kiezersplaatscn in deze hoofdstad door de meerderheid der Stem- geregtigden zijn benoemd. AMERSFOORT, 14 September. In het naburige Zeldert heeft men met het slootuitgraven op een weiland 1 eenen meikwaardigen eikenboom gevonden, slechts twee voet onder den grond, die welligt eeuwen heeft verborgen gelegen en waarschijnlijk door een der oudste overstroomingen der Zuiderzee aldaar is nedergespoeld. Deze boom is 67 voet langaan den top twee voet en aan den wortel zes voet in doorsnede, en op het midden zoo breed dat een boerenwagen er op staan kan. LEEUWARDEN, 15 September. Sedert eenige weken is de gezondheidstoestand der ingezetenen niet zoo goed als vroeger, door de vele zoowel op het platte land als in de steden heerschende koortsen. Ook van de hier in garnizoen liggende militairen zijn velen ongesteld daar de infirmerie voor alle zieken veel te klein is, zijn er bereids eenigen in het Stads-Ziekcnhuis opgenomen, terwijl ongeveer 30 zieke manschappen in de vorige weck naar het hospitaal te Groningen zijn vervoerd. GRONINGEN, 14 September. Heden morgen had alhier een ongeluk plaats, dat ligtelijk onderscheidene menschenlevens zouden hebben kunnen kosten. Het huis namelijk op den Ouden Weg alhier, welks verbranding wij onlangs hebben vermeld was bijna geheel weder opgetrokken, doch, naar het schijnt, alles behalve stevig; want heden morgen stortte een der muren en daarmede het geheele dak plot seling in en werd een der metselaarsHaverkamp genaamdonder die massa bedolven. Hij heeft eene ernstige hoofdwonde ontvangen en kan van een bij zonder geluk spreken, dat hij niet dadelijk verpletterd is. Het ongeluk moet alleen aan de zwakte van het metselwerk worden toegeschreven. VLISSINGEN, 14 September. Sedert eenigen tijd is het getal zieke militairen hier ter stede, zoowel als in de provincie Zeeland, zoo beduidend toegenomen, dat er reeds verscheidene malen aanzienlijke transporten zieken naar Bergen-op-Zoom zijn gezonden. Daar het getal zieken zoowel alhier als in de garnizoenen Breskens en Ter- neuzen, nog dagelijks blijft vermeerderen, en de twee laatstgenoemde garni zoenen hunne zieken naar Vlissingen zenden, zoo wordt, even als ten voorle den jarehier ter stede nog een tijdelijk hulp-hospitaal opgerigt. 's HERTOGENBOSCH14 September. Tegenwoordig bevindt, zich in de gevangenis alhier eene zeer beklagens waardige vrouw die ter zake van landlooperij aangehouden is onder de ge meenten Uden öf Zeeland. Daar zij doofstom is, zijn alle pogingen om iets bepaalds nopens haren naam, de plaats van hare herkomst, enz. te vernemen, vruchteloos gebleven. Het eenige wat men uit hare gebaren kan opmaken is, tusschen New-York en Liverpool den 15(le" Augustus vergaan. Van de aan boord zijnde 64 personen zijn er 42 in de golven omgekomen. HAAF BE GOEDE HOOP. 20 Julij. Van de grenzen had men in de Kaapstad geene nadere belangrijke berig- ten; alleen liep het gerucht dat dc boeien, in de omstreken van Port Natal, zich tot een opstand tegen het Koloniaal Gouvernement wapenden. De Gou verneur, Sir 11. Pottinger, was nog steeds op de grenzen. ALGERIE, De berigten omtrent den voortgang, dien Abd-el-Kader in Marokko maakte, schijnen zeer overdreven te zijn geweest. De Echo d'Oran van den 4dcn zegt, dat het wel waarschijnlijk is dat hij voor Taza was verschenen, maar dat het nog niet blijkt dat hij die stad heeft ingenomen. Sedert Abd-el- Kader naar Marokko de wijk genomen heeftzoekt hij zijnen steun in een bergachtig landschapdat door sedert eeuwen onafhankelijke Kabylische volksstammen bewoond wordt. Als toevlugtsoord heschoawd heeft hij daar eene sterke stelling; maar hij vindt er de noodige middelen niet om aanval- lenderwijs te werk te gaan. Het binnenste des rijks, van Fez tot aan den Oceaanheeft eene talrijke bevolking die zeer aan hare opperhoofden gehecht is. De Kabylen zouden den Emir niet ligt derwaarts volgen, en al lieten zij zich daartoe bewegen dan zou hij toch nog niet met zijn kleine leger tegen het opperhoofd der godsdienst in het open veld durven verschijnen. DENEMARKEN. KOPENHAGEN, 11 September. Ook hier is bij Koninklijk besluit een dankdag voor den gezegenden oogst op den 26sten dezer bepaald. In de aanschrijving daartoe wordt de rustigheid en zucht tot orde geroemdwelke de bevolking heeft betoondgedurende de duurte der levensmiddelen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2