COURANT. -- LEYDSCHE N\ 1847. BlNNENLAiN DSCliE BEBIGTEN. BUITENLAjNDSCHE BERIGTEJN. .4 De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt YRTJDAG, 17 SEPTEMBER. uit Zatvrdag avond. LEYDKN16 September. Uit het proces-verbaal van de plaats geliad hebbende stemming ter verval ling van kiezers te Haarlem, blijkt, dat uitgezonden zijn 927 stembilletten waarvan 401 behoorlijk ingevuld waren terug ontvangende grootste meer derheid van stemmen voor de 2 benoemde kiezers was 34 en 29. Te Rotterdam waren 2,646 billetten rondgezonden, en 1,397 behoorlijk inge vuld; de grootste meerderheid voor de benoemde kiezers was 443, 381, 330, 301 en 217 stemmen. Te Arnhem waren 917 stembilletten uitgereikt en 437 behoorlijk ingevuld de grootste meerderheid was 52 stemmen. Men berekent de geheele Joodsche bevolking op den aardbodem op 6 millioen. Van deze hebben slechts 200,000 alle burgerregtenals: 50,000 in Nederland, 30,000 in de Vereenigde Staten, 20,000 in Engeland, hoe wel nog niet geheel vrij, 10,000 in België en 90,000 in Frankrijk. Alle anderen zijn meer of minder onderdrukt of aan uitzonderings-wellen onder- Worpen, •sGRAVENHAGE, 16 September. De reis van de Prinses van Oranje naar Stutlgardt is op Dingsdag be paald zij zal 3 of 4 weken aldaar verblijven en op hare terugreis Weenen Praag en Berlijn bezoeken. De komst van de Gravin Deinoulin, eerste Staatsdame aan bet Hof van Frankrijk, zou ten doel hebben den Prins en Prinses van Oranje uit te noo- digen een bezoek bij het Hof van Frankrijk al'te leggen. Ten gevolge eener missive van den Minister van Justitie, van den 16llcB Aug. 11., houdende dat, volgens ingekomen berigt, door de boek- en steen drukkers F. en E. Gyselynck, te Gent, aan de boekhandelaren hier te lande is rondgezonden eene lijst van inteekening op eene uitgave der volledige wer ken van Mr. IV. en Vrouwe K. W. Bilderdijkwelke zij voornemens zijn bij maandelijksche afleveringen uit te gevenen waarvan zij de bestelling buiten 's lands waarborgenheeft Z. Exc. de Minister van Financiënbij resolutie van den 25slcn Augustus laatstledende Hecrcn Arrondissements- Directours der directe belastingen, in- en uitgaande regtcn en accijnsen uit- genoodigd, om de aandacht van de daarbij betrokkene ambtenaren te vestigen op den mogelijk aanstaanden ongeoorloofden invoer van de bovenbedoelde werken, waarvan verschillende uitgevers hier te lande bet copijregt hebben verkregen, en zulks met herinnering aan de gegevene inlichting bij het 2<le lid der resolutie van den 16den Junij 1846, waarbij de bedoelde Arrondissc- «lents-Directours zijn uitgenoodigd om de daarbij betrokken ambtenaren in te lichten, dat wanneer onder de ten invoer aangegeven wordende boeken wederom zoodanige worden aangetroffen die als nadruk door hen worden be schouwd, zij ze niet moeten aanhalen noch proces-verbaal opmaken, maar .zicli vergenoegen die boeken voorloopig aan te houdenen onverwijld aan de ambtenaren van de plaatselijke policie daarvan kennis te geven, ten einde deze kunnen handelen volgens hunne instructiën, zoo als bij de resolutie van den Minister, van 14 Febr. 1844 N°. 64, is voorgeschreven. De Hooge Raad, Kamer van Strafzaken, heeft, bij arrest van heden, met vernietiging van bet beklaagde arrest van het Hof in Utrecht, voor zoo veel de schuldig verklaring en vcroordeeling van H. E. Diephuis betreft, wegens schending van art. 56 5strafregtten principale regt gedaan op de als bewezen aangenomen daadzaken, en hem schuldig verklaard aan het misdadig in omloop brengen van nagemaakte zilveren nationale gang bare muntspecie en zulks na reeds te voren wegens misdaad te zijn veroor deeld geweest, en hem te dier zake veroordeeld tot de straffe des doods, uit te voeren binnen de stad Amersfoort. Gisteren avond heeft een zwaar onweder met hagelslag over deze resi dentie en omstreken gewoed. Gelukkig heeft men daarbij, zoo veel bekend is, gccne onheilen te betreuren gehad; de bliksem heeft eenen boom nabij de tuinmanswoning op de Buitenplaats Hoekenburg van Jhr. Gaan getroffen. De boom is geheel van boven naar beneden van een gespleten, en de bliksem langs den wortel in den grond nedergekomen. Er heeft zich hier eene Commissie gevormd tot het beramen der beste middelenom het plan van den Heer Noordziek tot het oprigten van een -standbeeld voor Laurens Koster te ondersteunen. AMSTERDAM, 15 September. Van goederhand verneemt men, dat de Heer C. J. Matthes, Iloogleeraar in de wis- en natuurkunde te Deventer, de hem aangebodene betrekking van Hoogleeraar in de wis- en natuurkunde aan het Athenaeum Illustrc dezer stad heeft aangenomen. AMERSFOORT, 14 September. In den nacht van den 13den op den li'16" dezer zijn alhier twee in et huis van arrest gedetineerde gevangenen door middel van aan reepen gesneden beddolakens uit een toren van ruim zeventig voet hoog ontvlugt; doch toen een dezer misdadigers, twee en een halven vadem afgedaald was, is hij van eene hoogte van vijftig voet naar beneden gevallen en wel met zulk eene zwaartedat de bovenste lat van een onder den toren staand staketsel ge heel gebroken en eene tweede daaronder, geheel gespleten is. Desniettegen staande zijn heide op de vlugt gegaan, maar in den loop van den avond van heden weder gearresteerd, de een half gekleed in een naburig hosch, de ander op het stads plantsoen, uitgeput, en door zijnen val gewond. MIDDELBURG, 14 September. Door het toenemen van het aantal zieke militairen, in de provincie Zeeland gestationeerd, zijn de zieken-inrigtingen in de verschillende garnizoens plaat sen niet meer genoegzaam, om al de lijders behoorlijk te verplegen. Het is mede uit dien hoofde, dat de miliciens der ligting van 1845, die dezer dagen tot hel bijwonen der najaars oefeningen bij het in gem. provincie in bezetting zijnde gedeelte van het 3de regement artillerie onder de wapenen zijn opge komen onverwijld met groot verlof naar hunne haardsteden zullen worde» teruggezonden. VEREEMICfDE STATK.V. Terwijl oud Europa sedert een jaar ten prooi slaat aan eene Hnantiële krisis, welke in Engeland en Frankrijk nog zoo levendig gevoeld wordt, stellen bijzondere brieven van New-York den staat der linantiën en des han dels der Vereenigde Statenals ailerhloeijendst voor. Die voorspoed van Noord-Amerika laat zich overigens zeer natuurlijk ver klaren uit de ontzaggelijke sommen, welke zij uit bare uitvoeren van granen getrokken beeft. Dank zij de winsten van bet jaar 1847, hebben de Amerikanen uitge strekte gronden kunnen ontginnen; zij hebben de werkzaamheden aan kanalen en spoorwegen, die bij gebrek aan geld gestaakt waren, weder kunnen op vatten. De handel op reeds lang geopende spoorliniën, beeft eene aanmer kelijke ontwikkeling verkregen. De staten waaraan zij beboorenzien hunne inkomsten snel toenemen en toonen zich bereid om hunne schulden te be talen. Pennsyhaniëdat zich genoodzaakt bad gezien 200,000 dollars te leenen, om bet halfjaar rente, dat 1°. Februarij verschenen was, te voldoen, heeft die terug betaald, en het geld voor liet halfjaar met 1°. Augustus ligt gereed. De linantiën van Michigan zijn zoo zeer verteerd, dat de schuld die slechts 2 millioen dollars bedraagt, in weinig jaren zal afgelost zijn. De publieke werken van dien staat, die 3.343,284 dollars gekost hebben, zijn voor 2j millioen dollars afgestaan. De staat Ohio neemt insgelijks maatregelen om zijne schuld te voldoen welke 19.246,260 dollars bedraagt, met een rente van 1,624,260 dollars. Eindelijk zijn er nog slechts drie Staten (Missisippi, Arkansas en Florida), die weigeren hunne schuld te voldoen, en die niet schroomcn het beginsel van publieke bankbreuk openlijk te huldigen. Te Montreal is den 22slen Augustus de Vicaris-Generaal van dat Kerspel, de Heer Iludon overleden; bij bragt met zijnen Bisschop beurtelings den nacht door in de barakken, waar men de door den typhus aangetaste landverhuizers nederlegde, oin aan de stervenden den troost der godsdienst te geven. Ook de Bisschop is ernstig ongesteld en men vreest voor zijn leven, lleeds nu zijn er 10 priesters en 11 geestelijke zusters door de besmetting weggerukt. De Heer Dowiat, een der voorstanders van bet Duitsch-Katholicismns, bevindt zich thans in deze Staten, om genoemde leer onder de menigvuldige Duitschcrs alhier te verbreiden. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1