AMSTERDAM8 September. Op Maandag den 20stCD dezer zal in liet Logement bet Rondeel al li Ier worden aanbesteed: het afbreken en opruimen van liet Laboratorium en van het Busk raidmagazijn op de zoogenaamde Selians, en bet bouwen van een nieuw Laboratorium aldaar en van een Buskruid magazijnin de redoute aan den gedigten mond van het Nieuwe Meer, met bijlevering van de meeste daartoe benoodigde bouwstoffen. liet dagblad de Tijd berigt, dat de Zaakgelastigde van den tl. Stoel bij ons Hof, en Vice-Superior der Nederlandsche Zending, Mgr. Ferrièri door den Paus is teruggeroepen, om met gewigtiger zending belast te worden. ARNHEM, 6 Seplembee, Twee Visiteurs bebben den 31slen Augustus, bij het overgaan der Pruissi- schc grenzen, op den lieer W. S. Expediteur alhier, aangehouden 256 brieven voor verschillende plaatsen in I'ruissen en andere Staten. ZWOLLE, 6 September. Door de Arrondissemcnts-Regtbank te dezer stede is opgemaakt het vol gende viertal van Candidaten tot den opengevallen post van Kantonregler te Vollenbove: Mr. D. G. Kortenbout van der SluysJhr. Mr. J. W. Fr. J. du Peyron van BrcugelMr. L. Pb. Ch. van den BerghMr. J. van Delden. De werkzaamheden aan de gazfabriek alhier worden met kracht door gezet en bet voornemen van de tleeren de Bruyn isom reeds in den aanstaanden winter de gazverlicbling hier in te voeren. Met genoegen ver neemt men dat onderscheidene aanzienlijke winkeliers besloten hebben om zich daarvan te bedienen. j De oude ruiterstal alhier aan het Asjesplein zal weldra op nieuw voor eene kaseme van cavallerie worden ingerigt de plannen daartoe moeten reeds door den Stedelijken Raad zijn goedgekeurd en de aanbesteding daar van zal eerstdaags plaats grijpen. ASSEN, 6 September. Door den Raad dezer stad is tot Conrector aan het Stedelijk Gymnasium aangesteld de Heer A. Daenius, Doctorandus in de Wijsbegeerte en Letteren alhier; deze zal ook bepaald belast zijn met het onderwijs in de Wiskunde. 's HERTOGENBOSCH G September. Heden morgen heeft alhier plaats gehad de aanbesteding van het opwer pen der Lunet N°. 6, in het verschanst legerkamp Koning Willem II, nabij Vughten is dat werk aangenomen door den Heer Boerkamp te Gravevoor ƒ10,250. De straatweg van het fort Isabella lot Vught zal aanmerkelijk worden verhoogd en bevestigd ten einde van die zijde te dienen om gemeld kamp voor overstroomingen te beveiligen die maar al te dikwijls al de landerijen in dit gedeelte der provincie teisteren en dus ook dat kamp steeds innemen. B I TEK LAM)SC U E BER IG TEN~ OOiT'lNBlE. SINGAPORE, 6 Augustus. Den 12den Julij heeft hier een felle brand gewoed en een groot gedeelte van Kampong Java vernield. De aangerigtc schade wordt begroot op 100,000 k 120,000 dollars. De vlammen verspreidden zich zoo spoedig, dat er wei nig te redden viel: 1,500 personen hebben bijna al hunne bezittingen ver loren, en 300 huizen zijn in de asch gelegd. TUNIS. 14 Augustus. Bij bet uitgraven van een heuvelwaar de binnenhaven van het onde Car thago gevonden wordt, heeft men een marineren borstbeeld, van kolossale grootte, gevonden, dat hoogst waarschijnlijk de godin Juno voorstelt, en zoo gaaf bewaard is als ware het den vorigen dag gebeiteld. De bewerking is allervoortreffelijkst, en van de diadeem af tot waar de borst eindigtheeft het eene hoogte van 1 el 60 duim, terwijl de oogen van den écnen hoek tot den anderen, 22 duim groot zijn. De Bey heeft het geschonken aan den Heer Delaportc, een jeugdig ambte naar bij liet Consul laat Generaal van Frankrijk te Tunis, die reeds meerma len den Consul-Generaal heeft vervangen. Bij dit geschenk is de afstand ge voegd van al de oudheden welke verder op diezelfde plaats gevonden mog- ten worden. RVSLAN Hit het zuidelijk gedeelte des Rijks schrijft men, dat hoewel zulke groote verzendingen van granen hebben plaats gehad, er nog eene aanzienlijke hoe veelheid voorhanden is. Men zag dus eene daling in den prijs te gemocl ofschoon de oogst van dit jaar, wegens de zware regens, niet hijzonder voor- deelig was uitgevallen. SPANJE. MADRID, 1 September. Er is buiten medewerking van den Generaal Narvaez, een nieuw Ministerie gevormd. Van het oude blijven aan Salamanca als Minister van Finanliën en Sotelo voor Marine; de nieuwe Ministers zijnvoor Binnenl. Zaken, Patricio de la Escosura (de politieke chef van Madrid en gedep. hij de Cortes); Koop handel Onderwijs en Publieke Werken de Generaal-Majoor Ros de Olano Oorlog, Generaal Cordova; den lieer Antonio Caballero, Onder-Staats-Secreta- ris bij hel Dep. van Buitenl. Zaken, is de portefeuille ad interim opgedragen. Om het kabinet voltallig te maken heeft men derhalve nog een' Minister van Buitenl. Zaken, tevens President van den Raad en een Minister van Jus titie noodig. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken is aan den Hertog de Frias aangeboden, die zich te Santa Agueda bevindt, en dat van Justitie aan den fleer Goijena, een magistraat, die heden te Madrid verwacht wordt. Men zegt dat, ingeval de Hertog de Frias mogt weigeren, de portefeuille van Buitenl. Zaken alsdan aan den lieerde la Torre Ayllon, Afgezant te Lissabon, zal aangeboden worden. Indien deze combinatie plaats vindt, zou de lieer Salamanca het presidium van het kabinet op zich nemen. Indien de Heer Goyena weigeren mogt, zal het Ministerie van Justitie den Heer Vahey wor den aangeboden die het zeker zoude aannemen. Generaal Alaix moet tot Kapitein-Generaal van Madrid benoemd worden. Nog verzekert men dat Gene raal Pavia in het commandement van Catalonië door een ander zal vervangen worden. Te gelijker tijd met deze ordonnantie, zoude ook de orde geteekend zijnwaarbij Generaal Narvaez naar Parijs wordt teruggezonden. Volgens een ander gerucht zou deze Generaal zijn ontslag gevraagd hebben als Gezant in Frankrijk. ITALIË. ROME, 26 Augustus. Er is op bevel van den Paus eene strenge afkondiging uitgevaardigd tegen het drukken en verspreiden van niet erkende dagbladen en tegen pamfletten. Dit is voor het eerst dat de Paus tot dien maatregel overgaat. Onder den titel van zamenzweriny van Julij 1646, of Baron Justus is hier eene dramatische voorstelling in den schouwburg Corea vertoond die niet anders is dan eene toespeling op de jongste Julij-zamenzwering de han delende personen zijn alle duidelijk te herkennen. De krijgsmagt der Romeinsche Staten bedraagt 14,594 man en 43 stukken; hierbij komen nog 150,000 man nationale gardeen 13,000 man reserve. Piëmont heelt eene krijgsmagt van 57,900 man en 238 stukken. De marine der Romeinsche Staten is van weinig belang, maar die van Pië mont is des te aanzienlijker. De zaken schijnen in Ferrara eenen gunsligen keer te nemen, daar het Oostenrijksclie leger vermindert en 10 bataillons, die den Po naderden, hevel hebben bekomen, om hunnen marsch te staken. De Zwitsers die naar de Legation werden opgezonden, zijn weder naar Bologna teruggekeerd. In laatstgenoemde stad was de burgerwacht georganiseerd. In de omstreken van Faenza was een zeker Pastoor, Don Bertoniin hechtenis genomen, te gelijk met twee andere hoofden van de Oostenrijkschc part ijdie pogingen aanwendden om eene rooverbende te verzamelen. Thans is het zeker, dat de Koning van Saidinie alleen aan den Paus heeft aangeboden het gebruik van een oorlogschip tot het doen van eene zen ding in de Stille Zuidzeeen hem voor het vorige zijne zedelijke ondersteu ning heeft toegezegd. aWITSERLAN®, De beraadslagingen zijn den 2den September door den Landdag geopend over het verdrijven der Jcsuitenden volgenden dag zouden zij voortgezet worden. In genoemde zitting heeft het kanton Lucern een protest ingediend, tegen de besluiten van den Landdag, tot opheffing van het Katholijk verbond. Lucern verklaart daarin, dat het zich aan dat besluit niet stoort, en doen zal wat het goed vindt. In den Grooten Raad van Lucern was door den Raadsheer Arnold het voorstel gedaan dat Lucern zich van gezegd verbond zou verwijderen, in het belang van het gemeene vaderland. Ofschoon het te voorzien is dat dit voorstel zal verworpen wordenis het echter een merk waardig verschijnsel bij de tegenwoordige spanning die in het kanton hccrscht. SOITENBIÜfK. WEENEN, 2 September. IIII. MM. de Keizer en Keizerin zijn den lslcn dezer van hunne reis naar Stiermarken op Schönbrunn teruggekeerd. Vorst von Mctlernich had tot dien dag deze stad niet verlaten. Z. K. II. de Aartshertog Stephanus is den 29sten Augustus met eene extra stoomboot van hier te Pesth incognito aangekomen en aan het Kei zerlijk slot te Ofen afgestapt. De aanbouw der nieuwe Proteslanlschc kerk in de voorstad Gumper- dorp, alhier, vordert zoo snel, dat het gcheele gebouw reeds in zijne muren staat, en men reeds aan de versiering van het inwendige is kunnen beginnen. De voorgevel zal met een basreliëf prijken de vier Evangelisten voorstellende. Tot dusver beloopen de onkosten van dit kerkgebouw 100,000 florijnen; men verwacht, dat het op het Pinksterfeest van 1848 plegtig zal kunnen ingewijd worden. ÏPIAUI<§§EW. BERLIJN, 4 September. Het voor eenige maanden alhier opgerigt genootschap ter bevordering van den vrijen handel, bekomt langzamerhand meer voorstanders. Den 27stcn Augustus heeft het eene vergadering gehouden en is bijzonder de aandacht gevestigd op een in Hamburg uitgekomen geschriftwaarin het nadeel wordt aangetoond, dat het differentiaal stelsel heeft op handel en nijverheid. Volgens een Duitsch bladzou eene Zuid-Duitsche Regering aan de Bondsvergadering hebben voorgesteld dat de Regeringen mogten overeenko men, om voortaan den uitvoer van de noodigste levensmiddelen onderling niet meer te belemmeren.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2