LEYDSCHE COURANT. 1847. N°. VRIJDAG, 10 SEPTEMBER. BINJVEIVLA1VDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 9 September. In langen tijd hebben wij van den voortgang der Gaz-Fabriek hier ter stede niets gemeldniettegenstaande, de werkzaamheden met den meesten spoed cn ijver worden voortgezet. Het terrein waarop de fabriek is geplaatst, levert een tooneel van drukke bedrijvigheid door het behandelen der grond pijpen en andere ijzerwaren, waarvan schier dagelijks aanvoeren plaats hebben. De gebouwen voor de stokerij en zuivering van het gaz bestemd, zijn reeds lang voltooid, en men is in dezelve bezig met het bouwen en aanleggen der stook- en zuiveringsloestellen. Het is een vreemd gezigt het dak van aan merkelijke uitgebreidheid, zoowel als de deuren van dit gebouw, geheel van ijzer te zien zamengesteld. De arbeid aan de gazometers trcki mede ieders be langstelling de putten zijn reeds gereed en de stolpen voor de gaz-houders bereids aanmerkelijk gevorderd. Op de straten geeft het in den grond graven en leggen der pijpenliet stellen der lantaarnpalen en het aanbrengen der pijpen onder het water door (hetgeen op 7 verschillende plaatsen moet geschieden) eene buitengewone leven digheid; reeds 15,000 ellen lengte van die pijpen zijn onder den grond ge plaatst, terwijl de zorg cn spoed waarmede men dien arbeid verrigthoop geeft dat wij in den aanstaanden winter het genot van deze onderneming zullen hebbenin eene gunstiger verlichting der publieke straten. En wat nog de meeste belangstelling in deze bedrijvigheid trektis het groot aantal ingezetenen die daaraan arbeiden terwijl men in andere steden, alwaar deze toestellen aangelegd wordenvoor een groot deel buitenlandsche werklieden ziet geplaatst, kunnen wij onder deze talrijke schare niet éénen vreemdeling tellenhet zijn alle ingezetenen dezer staddie hoe vreemd hun die soort van werkzaamheden moge wezen, thans reeds daarin voor geen uitlanders behoeven achter te staan en een bewijs opleverendat zoo men met beleid cn goeden wil handeltde eigene landgenooten meer kunnen uit voeren dan de openbare meening wil gelooven. Eergisteren had op den Burg alhier het feest van Koning- en Ridder- schieten plaats, van de Handboogschutterij Willem Tell; ten 4 ure namiddag verzamelden zich de leden en begaven zich in optogt naar het strijdperk, waar de Koning met eene hartelijke toespraak, zijne waardigheid neder legde, waarna de strijd een aanvang nam en om half zeven de overwinning beslist was. Een uur daarna had in de daartoe opzettelijk versierde troonzaal de uitreiking dei eereteekeiien plaats, waarmede door den President met ge paste toesprakenafgewisseld door muzijk en zangde overwinnaren werden omhangenen door Koning en Ridders beantwoordterwijl de eerewijn den Koning werd aangebodendaarna onder de leden rondgaande den Schutters band bevestigde; na eene pauze werd dit feest door eenen eenvoudigen maal tijd, maar door eensgezindheid en genoegen gekruid, besloten. Wie immer ooggetuige was, hoe zoodanig feest in andere plaatsen van ons Vaderland werd ten uitvoer gebragtmoet bekennen dat Leydens grijze Burg in gelegenheid alle overtreft, waarom wij die vereeniging alle aanmoediging en uitbreiding toewenschen. Ingezonden Uit het laatste nommer van de Boekzaal der geleerde Wereld blijkt dat erin 1847, ten behoeve van noodlijdende kerken en personen, hier te lande ontvangen is eene som van 17.978.37^. In dat Tijdschrift treft men een berigt aan van den Quaestor-Generaal der Algemeene Hervormde Synode, waarin wordt aangekondigd, dat hij door den Weleerw. Heer H. J. Veldwijk, Predikant te Arnhem, ontvangen heeft, voor de algemeene weduwen-beurs, van den Heer G. W. van der Wiel, uitgever der maandelijksche Leerredenen ter bevordering van Evangelische kennis en Christelijk levende som van 300. Daarbij wordt de wensch te kennen gegevendat deze uitgave zoo aangemoedigd moge worden dat deze gift nog vele jaren vervolgd worde, en alzoo het edel doel der uitgave bereikt, en tot blijvend nut verstrekke van vele lezers. Naar men verneemt is, ten gevolge van getroffen schikkingen tusschen den Staat en de belanghebbenden, en uit hoofde van de bereidverklaring door den Staat, om aan zijne verpligtingen te dezen aanzien te voldoen, de voort zetting van alle regtsgedingendie het gevolg geweest zijn van de niet uit voering der wet van 29 Nivösc, XIIIde jaar, omtrent het onderhoud van een zoon van huisgezinnen uit zeven kinderen bestaande, geschorst en zullen alle verdere procedures waarschijnlijk worden voorgekomen. Tot Leden van het kiescollegie te Haarlem zijn door de stemgeregtigden benoemd de Heeren Mr. F. W. Baron van Styrnm en Jhr. H. G. Barnaart. 's GRAVENHAGE9 September. Z. M. de Koning is den lstcn dezer te Heinrichan aangekomenalwaar zich ook zijne zuster Prinses Albert van Pruissen bevond. De Gouverneur dezer provincie heeft den 24sten Augustus jl. eene cir culaire gerigt aan de besturen ten platten lande, waarin te kennen gegeven wordt dat de verhooging, welke de hoofdelijke omslagen in onderscheidene gemeenten hebben ondergaan, hier en daar de behoefte hebben doen gevoelen, om een gedeelte door opcenten op de Rijks accijnsen te vinden, waartoe in sommige gemeenten ten platten lande dezer provincie is overgegaan; terwijl men in andere tot dusver is teruggehouden door de bedenking, dat, zoo lang soortgelijke belasting niet ook in de aangrenzende gemeenten bestaat, deze, door het smokkelengeene noemenswaardige opbrengst zou hebben. De Gou verneur meent echter die bedenking te kunnen wegnemenindien de heffing van opcenten op sommige Rijks accijnsen in al de gemeenten naar een gelijk tarief plaats had. De Gouverneur acht het buiten zeer dringende behoeften ongeraden tot het belasten der eerste levensbehoeften boven Rijks belastingen over te gaanen daarom de heffing van opcenten op het gemaal en op de brandstoffen ten platten lande minder raadzaammaar wel eene plaatselijke belasting op het gedisteleerdde wijn en zelfs van het geslagt, mits deze in al de gemeenten tot een gelijk bedrag werd ingevoerd, en wel tot de helft van het bedrag van den Rijks accijns of 50 opcenten. De Gouverneur heeft de besturen verzocht in overweging te nemen, of, bijaldien in de nabu- rige gemeenten eene gelijke heffing plaats had er geene termen bestaan om tot vermindering van den hoofdelijken omslag over te gaandoor het doen heffen eener belasting van 6 per vat van het gedisteleerd gelijk staande met 50 opcenten van het binnen- en 30 voor het buitenlandsch gedisteleerd en 20 voor de liqueuren en syroop van punch, van 6 per vat wijn, van 2 centen per pond spek van elders ingevoerd, en 50 opcenten op het geslagt, in de gemeente veraccjjnsd. Aangenaam zou het den Gouverneur zijn, indien al de gemeenten, of althans die binnen eenen bepaalden kring gelegen zijn, daarin toetradenwanneer hij een algemeen concept-reglement ter nadere overweging zou nemen. Ten slotte heeft de Gouverneur opgemerktdat hij dc onzekerheid der aanneming, het plan voors'hands bij de behandeling der begrootingen van 1848 geheel buiten aanmerking zal moeten blijven, ten ware de gemeenteraad dadelijk en onvoorwaardelijk eene voordragt tot zooda nige heffing mogt willen doen. Gisteren zijn voor het Prov. Hof in Zuid-Holland, Burg. Kamer, de pleidooijen aangevangen in de zaak van Burgemeester en Wethouders der stad 's Gravenhagetegen den Heer Nieuwkerkeals eigenaar van een huis, in deze stad gelegen. Het geldt daarbij de gewigtige vraag, of eigenaren van huizen enz. verpligt zijnde kaden en schoeijingendie zich voor hunne wo ningen of panden bevinden, ten hunnen koste te onderhouden? Heeren Bur gemeester en Wethouders zijn, gelijk bekend is, in hooger beroep gekomen van het vonnis der Arr.-Regtb. van 's Gravenhage, van 19 Junij 1846, waarbij zij niet ontvankelijk zijn verklaard in hunnen eisch en veroordeeld in de kosten. De Heer Mr. Jochems heeft heden voor de appellanten het woord gevoerd en den inhoud van het bedoelde vonnis wederlegd. De Heer Mr. van Gigch zal heden over acht dagen voor den geintimcerde optreden. De Heer Mr. Faber van Riemsdijk zal vervolgens den termijn van repliek waarnemen. Den 5den dezer is alhier overleden J. F. C. Pröner, ten gevolge van den noodlottigen val, bij de Manége, op den 2dcn Augustus jl. Den volgenden dag is alhier overleden J. G. F. Prönerin den leeftijd van 38 jarenen wel ten gevolge van den schrik, welke hem het verlies van zijnen broeder veroorzaakte. De behandeling der zaak van den Markies de Thouars, voor dc Arrond.- Regtbank alhier is bepaald op Maandag 18 October aanstaande. Den ll'tca dezer, des namiddags ten één ure, zal in het Locaal Dili- gentia, het 25-jarig bestaan van dc Holl. Maatschappij van Fraaije Kunsten en Wetenschappen, afdeeling 'sGravenhagegenootschap: Kunstliefde spaart geen vlijtgevierd worden. De Heer A. Bceloo, van Medemblik, zal bij die J gelegenheid als spreker optreden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1