's GRAVENHAGE30 Augustas. Den 22ste" dezer heeft de teruggeroepen ambassadeur van Spanje bij ons Hof, de Ridder Ramon Maria de Bazo, in eene plegtige gehoor zijne af scheidsbrieven aan Z. M. onzen Koning overhandigd. Z. M. heeft dien Heer door middel van den Minister van Buitenlandsche Zaken, de groote Ster der Ridderorde van de Eikenkroon doen ter hand stellenvan welke orde de Heer de Bazo reeds Commandeur was. Men betreurt hier in de Residentie algemeen het vertrek van dezen beminden Diplomaat. Z. M. heeft benoemd tot President van de Arrond.-Regtbank te Dord recht, Jhr. Mr. P. H. van de Wall, thans Regter in gemelde Regtbank, ter vervanging van wijlen Mr. P. Beelaerts van Emrnickhoven. De Keizer van Rusland heeft den Heer van der Goes van Dirksland Kamerheer van Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandende Ridderorde van St. Stanislas, 2lIe klasse, geschonken. Naar men verneemt zijn de noodige bevelen gegevenom op den 26slC11 September aanst. oenen algemecnen dankdag in het Vaderland te houden voor den gezegenden oogst. HH. KK. HH. de Prins en Prinses van Oranje, hebben zich giste ren middag ten een ure met den Spoortrein begeven naar Amsterdamom vervolgens van daar naar Soestdijk te vertrekken, alwaar zij een afscheidsbe zoek bij II. M. de Koningin zijn gaan afleggen, zij zullen van daar heden avond ten half zeven ure in de Residentie terug gekeerd zijn. Ook verneemt men, dat de Prinses van Oranje na de terugkomst van Z. M. den Koning van Zijne buitenlandsche reis een bezoek zal gaan afleg gen te Stuttgard, Naar men verneemt zal Z. K. II. Prins Alexander zes a zeven maan den te Madeira verblijven en zal Z. K. II. vergezeld worden door den Heer Med. Dr. Everard. De Minister van Finantiën zal den 2den September geen gehoor verleenen. Zaturdag den ll<ien September zal voor het Provinciaal Hof in Zuid- Holland, worden behandeld het hooger beroep van den Heer Officier van Justitie bij de Arrondissements-Regtbank alhier, tegen het vonnis van 28 Juriij jl.waarbij de Heer A. van Bevervoorde niet schuldig verklaard is aan het feit van het boosaardig en openbaar smaden van den persoon des Konings, in N°. 31 van het weekblad Asmodée. De pleidooijen in de bekende zaak van de kaden en schoeijingen dezer stadzullen op Woensdag den 8sten Septembervoor het Prov. Ilof in Zuid- Holland voortgang hebben. AMSTERDAM, 30 Augustus. Met genoegen verneemt men dat de schoone II. Franciscus-Kerk te Bols- wardwelke naar de teekening en plannen van den kundigen Leydschen bouwmeester T. Molkenboer is vervaardigd, op den 9den September aanstaande, door Z. Hoogw. den Bisschop van Curium plegtig zal worden ingewijd. [<le Tijd.) ZAND VOORT, 30 Augustus. De uilslag van den wedren is Zaturdag geweest als volgt: N°. 1. Wedren, tweemaal de baan; de prijs van ƒ1,200, gegeven door Z. M. den Koning, is behaald door Yonng-Captain, toebehoorende aan den Baron Verschuer, en bereden door een Jockey, boven twee mededingers. N°. 2. Keuring: De vier premienelk van /"100, aangeboden door de Sociëteit, voor de schoonste Inlandsche paarden, zijn behaald door: a. Bruin Merrie, toebehoorende aan den Heer E. D. Maas; b. Pipeiet, toebehoorende aan den Heer J. T. Prévinairec. Coningsby, toebehoorende aan den Heer Baron Verschuer, en d. Schamiltoebehoorende aan den Heer van der Vlies, van de zestien mededingers. N°. 3. Wedrentelkens tweemaal de baan; de prijs van ƒ600, benevens de inleggclden gegeven door Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, werd behaald door Torytoebehoorende aan Z. K. H. Prins Alexander. N°. 4. Heeren Harddraverij, telkens eenmaal de baan; de prijs, bestaande in de inleggeldenwerd behaald door Diana, toebehoorende aan den Heer Dicmont, en bereden door den Heer H. van Wickevoort Crommelin. N°. 5. Wedren tweemaal de baan de prijs eene Zilveren Vaasgegeven door Z. K. II. den Prins van Oranje, die twee jaren achter elkander door dcnzelfden persoon moet gewonnen worden om zijn eigendom te worden en die in het voorgaande jaar door the Drummer, toebehoorende aan den Heer J. B. I.oisset gewonnen werd is thans behaald door Urbano, toebehoorende aan de Koninkl. Stoeterij te Borcnlo. N°. 6. Harddraverij, eene baan van 360 Ned. ellen; de prijs van ƒ500, aangeboden door de Sociëteit, waarvoor zes paarden hebben geloopenten 4| ure waren nog twee er aannamelijk de Kuiper, behoorende aan den Heer C. de Goede, pikeur J. P. Oepkes, en de Wolfrides, behoorende aan den Heer H. P. Kranenburg, pikeur A. Houtman, welke eindelijk door laatstge noemden gewonnen werd. N°. 7. Boerenwedrenwas niet tot stand gekomen. Maandag zijn de wedrennen voortgezet met den navolgenden uitslag: N°. 1. Wedren, prijs ƒ600; gegeven door Z. K. H. Prins Frederikvoor inlandsche merriën, eenmaal de baan, tweemaal te winnen (partie liée). Van de vier ingeschrevene paarden drie geloopen. De prijs is behaald door het paard Uranietoebehoorend aan de Velser-Societeit. N°. 2. Kenring. Vijf premiën, elk van 100, aangeboden door de pro vincie Noord-Holland, voor de schoonste inlandsche veulen merriën, gevolgd door hare veulens. Van de elf mededingende paarden zijn bekroond die van Velser-Societeit en van de Heeren W. P. van Lennep, Jhr. Gevers van Ende geest, Jan van Brussel en Baron van Verschuer. Certificaten van aanmoedi ging zijn uitgereikt voor de paarden toebehoorende aan de Heeren Th. Prévi naire, A. L. Braskamp en W. A. Wagenaar. Nos. 3, 4, 5 en 6 vervallen. N°. 7. Harddraverij voor inlandsche paardengespannen voor de beugel- chais. Van de drie paren ingeschrevene paarden hebben twee paren naar den prijs gedongenbestaande in een stuk zilverwerk't welk is gewonnen door de paarden Morra en Wolllridus, van den Heer H. T. Kranenburg. Daarna hebben de bijkomende wedloopen plaats gehaden in de eerste plaats de onderlinge weddingschappen. Eindelijk hebben weddingschappen plaats gehad bij wedrennen met hin dernissen. Z. K. II. Prins Alexander vereerde het feest met zijne tegenwoordigheid. ZWOLLE, 28 Augustus. Het staats-examen is laatstl. Vrijdag, nadat in den tijd van 4 weken twin tig zittingen zijn gehouden, afgeloopen. Van de 234 jongelingen die zich tot aflegging van hetzelve hadden aangegevenwaren er 9 niet opgekomen waaronder twee wegens ziekte, aan wien waarschijnlijk later gelegenheid zal gegeven worden om het onderzoek voor twee of meer leden der commissie te ondergaan. Bij het opgeven van den uitslag, voegen wij ter vergelijking die van de heide vorige jaren: Geëxamineerd. Toegelaten. Afgewezen. 1845 131 78 53 1846 220 144 75 1847 225 157 68 Terwijl alzoo in liet eerste jaar 40.5 van de honderd werden algewezen, is deze verhouding in het tweede jaar verminderd tot 34en in het derde tot 30.2 van de honderd. HARLINGEN, 28 Augustus. Dezer dagen heeft men alhier opgemerktdat het zeewater des avonds bijzonder lichtende is. Door het opborrelen van eene luchtbel en het bre ken a'erzelve verschijnt er telkens eene sterk lichtende oppervlakte, ter grootte van een tafelbord. Beroering van het water met eenig voorwerp, b. v. een handvol zand brengt eene zoo verwonderlijk fraaije werking voortdat men als opgetogen den oever bijna niet kan verlaten. Op den avond van den 19'lcn t ioen hiet verschijnsel zich fraai voordeedzag onze berigtgever onder anderen eenige zeegewassen in de zee drijven ter grootte van ongeveer zes vierkante Ned. ellen, die door de geringe kabbeling des waters bestendig lichtten, en dit gaf eene vertooning als een vel marmer papier, door phos- phorescerende zelfstandigheid helder verlicht. Ook is de groote trek-sprinkhaan Locusta Migratoria) in grooten getale gevonden aan den zeedijk bij deze stad terwijl men hem ook op het eiland Ameland heeft gevonden. GRONINGEN, 27 Augustus. Onder voorzitting van Prof. P. Hofstede de Grootwerd heden morgen ten tien ure de jaarlijksche algemeene vergadering van het Nederl. Onderw. Ge nootschap geopend met eene redevoering van den Schoolopziener Dr. W. Gleuns Jr., welke tot onderwerp had »het onderzoek naar hetgeen er thans nog in betrekking tot de stoffelijke, wetenschappelijke en zedelijke belangen van het onderwijs ter verbetering is overgeblevenen hetgeen het Nederl. Onderw. Genootschap kan doen om die wcnschen te vervullen." Na afloop van deze redewelke door zangkoren voorafgegaanafgewisseld en besloten werdging men tot de werkzaamheden van de vergadering over, waarbij onder anderen bepaald werd, dat in 1848 de algemeene vergadering te Utrecht zal gehouden worden. 's HERTOGENBOSCH26 Augustus. Te Oss, GeffenNuland en Rosmalen zijn proeven genomen tot verbou wing van Milanesche rijstwelke proeven vooreerst met een goeden uitslag zijn bekroond gewordenen waardoor het gebleken is dat de landerijen in deze provincie tot den rijstbouw geschikt zijn. Het is althans bij waarne ming bevonden dat eene gelijke bezaaijing rijst en gerst nagenoeg dezelfde hoeveelheid oplevert, terwijl de hoedanigheid zeer goed kan genoemd worden. Men twijfelt niet of dit gewas zal bij eene meer volledige kennis van bewer king meer voordcelen opleveren. BREDA28 Augustus. Gisteren had te dezer stede een treurig voorval plaats. Drie kinderen speelden op het plein nabij den walwaar men de stads-vuilnis nederwerpt. Zij schijnen daar vergiftige kruiden gevonden en het zaad gegeten te hebben tengevolge waarvan zij zeer ongesteld werden. Een der kinderen stierf kort daarop en bij het onderzoek van wege de plaatselijke geneeskundige commissie, werden in de maag eenige zaadkorrels gevonden hoogst waarschijnlijk van den gewonen doornappel datura stramonium). De beide andere kinderen welke door spoedig aangewende hulp behouden werden hadden de bessen ge geten van de zwarte nachtschade solatium nigrum). BUITEJNGAINDSCHE BEBIGTEfN. 1ERIE1VIGDE STATEJV. NEW-YORK, 18 Augustus. Volgens de laatste berigten uit Mexico zou de Generaal Scott, na eenige schermutselingen en een verlies van 300 man, de hoofdstad van Mexico zijn

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2