LEYDSCHE COURANT. Nü. 104.1 MAAiNDAG, 30 AUGUSTUS. 1847. BINNEIVLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 28 Augustas. Op Maandag den 13den September e. k.des voormiddags ten half 11 ure, zal in de Herberg de Roode Leeuw te Oegstgeest, onder nadere goed keuring, worden aanbesteed, het doorzinken en opwerken van den Ringdijk door de nog bestaande openingen aan de Kaag, de Oude Wetering en den Mond van het Zuider Spaarne. De voorwaarden zullen op de gewone plaat sen ter lezing liggen, en nadere inlichtingen zijn te bekomen bij den Hoofd ingenieur M. G. Reijerinck, lid der Commissie, te 'sGravenhageen bij de Ingenieurs P. Koek te Haarlem en J. A. Reijerinck alhier. Naar men verneemt, zou de droog te maken oppervlakte in de eerste helft van 1848 kunnen worden afgesloten. Door inspanning van kracht, en het aanwenden van doeltreffende middelen, heeft men het bezwaar, 'twelk den arbeid aan de grondvesten van het werktuig de Cruquius aan den mond van het Sparen zoo zeer heeft belemmerd, kunnen overwinnen; zoodat men met het metselwerk reeds aanmerkelijk is gevorderd, en de verdere bouw van dit werktuig, evenmin als die van de Lijnden, niet verder zal behoeven vertraagd te worden. De polder eenmaal afgesloten zijndekan men een begin maken met de ontlasting van het water. Wij vernemen dat dezer dagen te Stuttgard cene Hoogduitsche vertaling in het licht is verschenen van het Huis Lauernessehet bekende werk onzer verdienstelijke landgenoote, Alej. Toussaint. 'sGRAVENHAGE, 27 Augustus. Het heeft Z. M. den Koning behaagdaan den StaatsraadGouverneur van Zeeland, Jhr. Mr. E. van Vredenburch, bij gelegenheid dat door dezen de functiën van Gouverneur in de provincie Noord-Brahand en Zeelandop den 28sten dezer gedurende een tijdvak van 25 jaren zullen zijn vervuld, te verleenen den titel van Baron, overgaande op zijne mannelijke afstammelingen bij regt van eerstgeboorte. Z. M. de Koning is in den avond van den 24stc" dezer te Dusseldorp aangekomenen heeft van daar zijne reis naar Weimar voortgezet. Eergisteren middag is er ten hove van Z. K. H. den Prins van Oranje een luisterrijk diner gegevenhetwelk werd bijgewoond door Z. K. H. Prins Frederik verschillende Ministers en andere aanzienlijke personen. Naar men verneemt bestaat bij 11. M. de Koningin het voornemen, om, alvorens van Soestdijk in de residentie terug te keeren, eene buitenlandsche reis te ondernemen. Ook verneemt men, dat Z. K. H. Prins Alexander zich naar Madera of Malta zal hegeven, tot verdere herstelling zijner gezondheid en aldaar eenigen tijd denkt te verblijven. In de residentie is aangekomen en aan het Hotel de l'Europe afgestapt, de Heer Luis Fermandez de Corboda, Secretaris van Legatie bij het Spaansche Gezantschap. Uit het verslag van de Commissie benoemd ingevolge art. 24 van het reglement van Orde, tot het onderzoeken van de rekeningen wegens de ont vangsten en uitgaven voor en ten behoeve van het fonds tot kolonisatie van behoeftigen over 1844 en 1845, in de zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 7 Augustus jl., bij monde van den Heer Nap uitgebragt, ontleent men het volgende: De slotsom van het onderzoek uwer commissie is, dat de ingezonden rekeningen geacht moeten worden aan de letter der wet te voldoen dat U. E. M. voor het oogenblik dus ook wel niets meer zullen kunnen vorderendoch dat het allezins wenschelijk geacht moet worden wanneer cenige middelen hetzij voor dit bijzonder fonds, hetzij direct voor de Maatschappij van Weldadigheidmogten worden verlangdmeerdere in lichtingen omtrent den toestand dier Maatschappij te vragenen wel speciaal de overlegging van de balansmet de beredeneerde toelichtingwelke jaar lijks vóór den lsten Junij aan de Regering moeten worden overgelegd, alsmede de overeenkomstentusschcn het Departement van Oorlog en de Maatschappij gesloten. Daardoor zal dan de toestand der Maatschappij alsmede hare betrekking tot den Staat volkomen aan U. E. M. hekeud worden, en dit zal alsdan voldoende zijn, ten einde in tijds, zoo noodig, acht te kunnen slaan op het onverhoopt geval van geldelijke!) achteruitgang van dit ligchaam, hetwelk reeds tot zoo vele misrekeningen aanleiding heeft gegeven, waarvan de Staat nu reeds eene som van ƒ3,604,474.85 heeft te vorderen (volgens art. 2 van het contract), en welks lot zoo veel invloed kan hebben op de rust van den Staat.» ROTTERDAM, 27 Augustus. Aanstaanden Maandag avond ten 10 ure zal er, na den afloop der koffij- veiling der Nederlandsche Handelmaatschappij alhier, een extra spoortrein naar Amsterdam afrijden. AMSTERDAM26 Augustus. Eergisteren overleed op zijn buitengoed Hilverbeek te 'sGraveland, in den ouderdom van bijna 57 jaren de Heer Jhr. Mr. Hendrik Six van Uillegom Lid van de Ridderschap dezer Provincie, van den Raad dezer Stad, Lid van de 4de kl. van het Koninkl. Nedcrl. Instituut van Wetenschappen, Letteren en Schoone Kunsten, en van den Raad van Bestuur der Koninklijke Akademie van Beeldende Kunsten alhierenz. Het rijke Kabinet van Schilderijen grootendeels afkomstig van de familie van Winter, gaf hem aanleiding tot bevordering en waardering vooral der oude Nederlandsche Schilderschool. In zijne verschillende betrekkingen was hij voor deze Stad een verdienstelijk en weldadig medeburger, ook met kennis en ijver aan den Landbouw bevorderlijk. In de op gisteren gehoudene vergadering van houders van obligatiën ten laste der Bank van Tavoglière te Napels, en waarop gezamentlijk 1812 zulke obligatiën werden vertegenwoordigdis door de in der tijd benoemde commissie verslag harer verrigtingen en wegens den tegenwoordigen staat van zaken gedaan. De pogingenzoo door de commissie als door de Nederlandsche en Belgische Regeringen aangewend om van de Napelsche cene schadevergoeding voor de obligatiehouders te verkrijgenzijn tot hiertoe vruchteloos geweest. De Commissie heeft den raad van den Heer Mr. S. P. Lipman ingeroepen, die van gevoelen isdat men met eene enkele obligatie een proces tegen die Regering, hetzij in Parijs, in België of hier zoude kunnen ondernemen. De vergadering heeft, tot aanvulling der door het overlijden van de Heeren van Raalte en Roothaan en het bedanken van den Heer de Haan, opene plaat sen in de commissie, verkozen, de Heeren: J. W. Kerkhoven, G. A. van der Voort en J. II. Roelofsz, terwijl verder de Heeren L. lluisinga Jr., T. J. B. Westerwoudt en J. D. Waller zijn benoemdom de tot hiertoe gehouden handeling der commissie te onderzoeken omtrent de të doene stappen in overleg te treden, en te bepalen of, en zoo ja, hoeveel er van de voorhan den penningen kan worden uitgedeeld. AVij hebben met groote belangstelling gezien eene circulaire aan de Heeren Boekhandelaren in ons vaderland, onderteekend door dn Heeren Ke- mink en Zoonte Utrechten bevattende het plan eener associatie tot het uitgeven van Bilderdijks werken. Niemand zal ontkennen dat er reeds sedert lang behoefte bestond aan het volvoeren eener dusdanige onderneming, daar behalve de moeijelijkheidom zich de werken van den onsterfelijken dichter, welke alom verspreid en bij verschillende uitgevers in het licht verschenen zijn, aan te schaffen, ook nog het groote bezwaar bestaat, dat men dit doel niet dan met zeer groote kosten bereiken kan. Tot dusverre heeft de zoo het scheen onoverkomelijke zwarigheid om alle kopijregten van de verschil lende werken van Bilderdijk aan te koopenelke poging verhinderd om eene zoo gewenschte ondernemingals eene gezamenlijke en goedkoopere uitgave van onzen grooten dichter iste volbrengen. Des te meer verheugen wij ons, dat er thans meerder uitzigt bestaat ter verwezenlijking van den lang gekoesterden wenschdoor de levendig geworden begeerte onder Heeren boek handelaars, om de voor onmogelijk gehouden onderneming tot stand te bren gen. AVelke de aanleiding geweest zij tot de opvatting van dit planlaten wij hier met de eigene woorden der circulaire volgen »Een prospectus van de Heeren Gijselynck uit Genddezer dagen hier te lande verspreid, brengt ons de tijding, dat onze naburen, de Belgen, eene onderneming trachten tot stand te brengen welke men niet dan met smart aan ons Nederlanders kan zien ontrukken. Er is namelijk door gemelde Heeren eene inteekening geopend op Bilderdijks volledige werkenuit te geven in roijaal 8°, in twee kolommen, zullende zes dcelen beslaan, ieder van 600 a 800 bladzijden en 45 kosten. AVij zullen hier geene klaag- toonen over zulken nadruk aanheffen; want, behalve dat deze ijdel zijn omdat geen onzer de Belgen daarin kan te keer gaan en zelfs den gesmok- j keldcn invoer in ons eigen land met vrucht beletten, gelijk de uitgevers

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1