LEYDSCHE COURANT VRIJDAG, 27 AUGUSTUS. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. B5JN'EjNL.iADSCÜE BER1GTE1N. 1847. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. N°. 103 De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 26 Augustus. Gisteren namiddag overleed hier op 62-jarigen leeftijd de Heer J. van Heu- kelom. Vele jaren was hij in verschillende openbare betrekkingen ten nutte onzer stad werkzaamen behartigde bare belangen met ijver en getrouwheid. Met leedwezen zal men zoo in den Stedelijken Raadals in de Kamer van Koophandel en Fabrieken en in het Collegie van Curatoren van het Gymna sium de plaats zien ledig staan van den man die de achting der ingezetenen met zich ten grave neemt. Z. M. heeft aan Dr. L. H. Verwey, als 2den Luitenant bij de dienstdoende Schutterij alhier, wegens verandering van woonplaats, op verzoek eervol ont- slag gegeven. Er is gelegenheid voor het verzenden van brieven naar de Kaap de Goede Hoopover het Postkantoor van den Helderper schip Clara Anna Maria Kapitein Bakema. 'sGRAVENH.AGE, 25 Augustus. Bij een dezer dagen door Z. M. genomen besluit is bepaald de afschaffing der slopkousen bij het leger. Naar men verneemt zal Z. K. H. Prins Frederik der Nederlanden zich in het laatst dezer week of in de volgende naar Berlijn begeven, om wederom naar Petersburg te gaan. DELFT, 23 Augustus. Zaturdag 11. kwam de knecht van H. van Baaien, bouwman, wonende alhier, in eene bij deze stad gelegene weide, om van daar een paard te ha len, dat met nog twee paarden en een stier aldaar graasde; naauwelijks is hij het hek binnen, of hel paard, dat zich op dat oogenblik in de nabijheid van den stier bevond (die met een ketting aan de hoornen en verder met een lijn vast stond), werd door dezen woedend aangegrepen, met de hoornen in zijnen buik gestooten en in de hoogte getild, zoodat toen het weder neerkwam de buik opengereten was, en de ingewanden er uit kwamen, hetgeen kort daarna den dood van het paard ten gevolge had. De stier was eerst Donder dag jl., voor vertrouwd en mak, door genoemden van Baaien gekocht. TIEL21 Augustus. Het Bestuur en toegevoegde Commissie tot daarstelling van een stoomge maal in den molen-polder van WamelDreumel en Alphen, kan thans met de aangenaamste zelfvoldoening wereldkundig makendat het stoomwerktuig met de dubbel werkende persbaisdoor den Heer Ingenieur II. F. Fijnje uitgevonden, in bet voorjaar van 1847 geheel voltooid, met het beste gevolg is in werking gebragt cn den polder, groot 3300 bunders, in het laatst van Maart heeft droog gemaakt en voortdurend droog gehouden niettegenstaande het gedurende de maanden April en een groot gedeelte van Mei te kampen hadmet den in dit saizoen bijna voorbeeldeloozen aanhoudenden hoogen waterstand op de Maas van circa 5 elen het polderwater 6 weken lang 2 a 2,50 el heeft moeten opbrengenwaardoor dan ook van gemeld hunderlal dat anders, als naar gewoonte, door het kwel-of regenwater bedorvenon vruchtbaar zoude zijn gebleven den eigenaren eencn rijken oogst belooft en reeds gedeeltelijk heeft opgebragt: 900 bunders zijn met haver en boonen be zaaid, die doorgaande goed staan en waarvan de oogst reeds begonnen is een gelijk getal heeft goed en veel hooi afgeleverd en tiert thans met weelderig nagras, waarvan een gedeelte voor de tweede reis gehooid wordt, terwijl het overige goede weide voor het vee heeft opgeleverd, en de hoogere bouwlanden, die gewoonlijk van water vrij zijnzich in eenen bijna voorbeeldeloos rijken oogst mogen verbeugen waartoe ook de verlaagde waterspiegel door de dróóg- maling zeer veel heeft bijgedragen. ZEIST, 23 Augustus. Den 20stcn en 21sten dezer heeft alhier de jaarlijksche Algemeene Vergade ring der Vereeniging voor de Nederl. Flora plaats gehad, welke zich kenmerkte door belangstelling der leden en belangrijkheid der inededeelingen, zoodat de wetenschappelijke kruidkunde daarvan de beste gevolgen mag verwachten. De volgende vergadering zal gehouden worden te Vclzen, in Noord-Holland. NIJMEGEN, 21 Augustus. Z. M. is heden avond te 11 ure te Lent, aan de overzijde der rivier, aan gekomen en opgewacht door de burgerlijke en militaire Autoriteiten cn een groot aantal nieuwsgierigen. Z. M. vertoefde slechts eenige oogcnblikken en vervolgde toen met bet stoomjagt de reis naar Duitschland. ZWOLLE, 25 Augustus. Maandag 11. zijn ei 12 jongelieden geëxamineerd en 8 toegelaten; gisteren 12 geëxamineerd en 10 toegelaten. ALMELO23 Augustus. Zaturdag nacht is door den muur ingebroken in bet Kantoor van den Rijks Ontvanger, Loeff Schuphoven, waar echter zich geene gelden bevonden, daar de Ontvanger, bij gebrek van een geschikt locaal aan zijn huis, zijn kantoor aan de overzijde daarvan houdende, de voorzorg neemt om telken avond de kas naar zijne woning mede te nemen. De inbrekers hebben zich dus alleen kunnen bepalen bij het doorschommelen van brieven en papieren. LEEUWARDEN, 22 Augustus. De Regenten van het Ned. Israëlitisch Seminarium te Amsterdamhebben bij Ged. Staten dezer provincie pogingen aangewend, om in het bezit gesteld te worden van de Hebreeuwsche letterkundige-, godgeleerde- en Talmndische werkenwelke nog zijn op de bibliotheek van het voormalig Athenaeum te Franeker. MIDDELBURG, 23 Augustus. Het Provinciaal Hof in Zeeland heeftbij arrest van 21 dezer bevestigd het vonnis van de Arrondissements-Regtbank te Zierikzee van 19 Maart jl., waarbij de Markies de Thouars is veroordeeld tot correctionnele gevangenisstraf van 2 jaren, geldboete van 100 en in de kosten, met ontzetting der bur- gerregten voor den tijd van vijf jaren, ter zake van laster jegens den Kan- tonregter J. Bruins, te Ommen, door middel van een gedrukt en verspreid geschrift. •sHERTOGENBOSCH, 22 Augustus. Het getal kweekelingcn in het Instituut voor Doofstommen te Herlaar, onder S'. Michiels-Gestelbeliep in 1846, 72; 5 kweekelingen hadden het gesticht verlaten; het getal der contribuerende leden was 848. Het gesticht geniet eene toelage uit de Provinciale kas en staat onder het toezigt van de Bisschoppen den Dubbelden en van llooydonk. WEST-INDIE. In Mei 11. beeft de Fransche reiziger, de Graaf Castelnau, die vóór 5 jaren in gezelschap van 5 geleerden van Brazilië, langs de boorden der Amazone, over de Andes en Cordillera's naar Chili en Peru was gereisdop last van de Fransche Regering, den toestand der kolonisatie aan de Saramacca onder zocht. Met de meeste naauwkeurigheid liet zich de Graaf omtrent alle bij zonderheden door den bestuurder der kolonie, Ds. van den Brandhoil. onder- rigtenen betuigde zijne verwondering over de echt Hollandsche volharding en vlijtwaarmede in zoo kort een' tijdzoo veel goeds was tot stand ge bragt. Men had aan de Saramacca en in Suriname met belangstelling het plan vernomen tot oprigting in het Moederland van eene maatschappij tot landver huizing algemeen oordeelde mendat als eenmaal gegoede landbouwers zich in Nederlandsch Guyana kwamen vestigenzij spoedig eene genoegzame wel vaart zouden bereiken, en voor hunne rekening arme daglooners uit het moe derland ontbieden. EGYPTE. ALEXANDR1E7 Augustus. Heden morgen ten 8 ure 20 minuten, is hier eene hevige aardbeving ge voeld, welke evenwel geene ongelukken ten gevolge bad. Maar te Cairo heeft deze schok 110 huizen en 2 moskeen doen invallen. Slechts weinige personen zijn daarbij omgekomen, maar des te meer gewond; de schok duurde eene minuut. GRIEKEKLAIVD. ATHENE, 9 Augustus. Heden zijn onze wetgevende Kamers geopend geworden met de navolgende aanspraak van Koning Otto.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1