tweede lavastroom van 15 voelen breedtegelijktijdig vormden zich Hvee kleine kraters, welke vele gloeijende steenen, onder een verschrikkelijk ge- druischin de lucht slingerden, en de bewoners dezer streken met angst vervulden. Heden schijnt de sterke lavastroom den binnensten gloed te heb ben bekoeld. Het gezigt van Napels op den vuurspuwenden berg is aller prachtigst. De Hertog van Lueca is weder naar zijn landgoed bij Lucca terugge keerd nadat de onlusten in die stad opgehouden hebben. Te Livorno heeft men plakkaten gevonden, waarin de Tóskaners ver maand werden, alle hoop op toegefelijkheid der Regering op te gevenzoo lang er nog cene schaduw van het tegenwoordige ministerie bestaat; de volks partij moet trachten alle wettige middelen aan te wenden, welke kunnen strekken, om de oogen van den Vorst te openen. SWITHESLA1VD. BERN, 18 Augustus. De Landdag heelt den 16l,en met eene meerderheid van 12 j kantons beslo ten het hondsverdrag te herzien. Er is eene Commissie benoemd om een voorstel te doen, op welke wijze die herziening zal plaats hebben. De 7 Ka tholickc kantons hadden zich tegen het voorstel verklaard, omdat zij meenden dat het tegenwoordig oogenblik voor de herziening niet gunstig was. IB E I E E IV MUNCIIEN 19 Augustus. Ingevolge Koninklijk besluit, zal ook aan de universiteit van Wurtzburg een I'hilologiseh Seminarium even gelijk Munchen en Erlangen er reeds bezitten, worden opgerigt; aan het hoofd van hel nieuwe Wurtzhurger zal professor Reuter worden gesteld. FSAKKFDRT. 19 Augustus. De Bisschop van Limburg, die zich sedert Zondag hier bevond, ten einde hel vormsel toe te dienen, heeft ons gisteren verlaten, om naar zijn Bisdom terug te koeren. Op den avond van zijne komst, zoowel als op dien van zijn vertrek, werd hem door de leden van zijn kerkgenootschap eene serenade gebragt. KACELAA». LONDEN, 22 Augustus. Onze marine heeft thans de Admiralen Douglas en George Martin ver loren; de eerste was Admiraal van de roode, de tweede van de blaauwe vlag. De een was 89, de ander 88 jaren oud. Sedert de in werking koming der parlementsacte, waarbij de suiker in de distilleerderijen van het vcreenigde Koningrijk is toegelaten, is er 3,477,453 ffi suiker verbruikt. In de George-street, St. Giles alhier, is onlangs cene inrigting ge opend bestemd om te dienen lot woonplaats voor arme lieden. Zij beslaat uit 6 verdiepingen, te zamen 104 kamers bevattende, die alle eene zinde lijke gemakkelijke en luchtige woonplaats aanbieden voor tie geringe con tributie van 2 shillings per week, dat is te zeggen eene som kleiner dan die, welke meestal in de gemeenste stegen wordt betaald, voor legersteden in ellendige hokken opgehoopt waar gebrek aan lucht en reinheid de vree- selijkste ziekten doen ontstaan. Ten einde het gevaar en de noodzakelijk heid, waarin de ongelukkigen zijn, om op de plaats, die zij bewonen, hunne keuken in te rigten, te eten en hun goed te wasschen, heeft het comité, hetwelk aan het hoofd van de onderneming staat, aan de door hare zorgen daargestclde inrigting ecnen uitgestrektcn keuken, waar alle noodza kelijke gereedschappen vooihanden zijn, eene eetzaal, eene wasscherij, en eene badz aal gevoegd tot algemeen gebruik ingerigt. Maar hierbij beeft men de zorgen voor de belangen der armen nog niet la ten berusten na in hare physiekc behoeften voorzien te hebben heeft men ook hun moreel zoeken te veredelen en ten dien einde aan de inrigting toege voegden ter beschikking van de huurders gesteld eene uitgezochte biblio theek en lees-kabinet. De bibliotheek bevat 400 boekdeelendie gesehiede- denis, aardrijkskunde, reisbeschrijvingenlevensschetsen, enz. bevatten. Z:j zijn voor het grootste gedeelte geleverd door de maatschappij van nuttige kundigheden of door den Bisschop van Norwich. Het lees-kabinet bevat dagbladen, maandwerken en alle andere soorten van periodieke werken. Bovendien heeft zich cene Commissie, uit 16 leden bestaande, gevormd, om beurtelings voor de huurders van het huis voorlezingen te houden over de belangrijkste en meest populaire onderwerpen. Als eene merkwaardigheid hoedanig men wenschen zou er meerdere te vermelden, mag aangevoerd worden, dat het criminele hof, in het graaf schap Radnotgedurende deszelfs laatste kwartaals-zitting, niet cene enkele zaak te behandelen heeft gehadaan de voorzitter den Heer Creowellis tot een herdenken aan deze zoo zeldzame zaak als verblijdende gebeurteniseen paar witte met goud geborduurde handschoenen vereerd. Gisteren heeft weder een aanzienlijk handelhuis wegens verliezen in granen, zijne betalingen moeten staken; andere huizen zullen hierdoor in groote ongelegenheid geraken. De berigten nopens den oogst luiden over hot algemeen zeer gunstig. Een Dublinsch dagblad zegt, volgens een brief uit New-York dat van de 2,235 Iersche landverhuizers, op 5 schepen in hel begin van dit jaar veitrokkcn, ruim aan ziekten of aan gebrek gestorven zijn, zoodat er ter naanwernood een 500-tal van over zijn gebleven. Eerstdaags zal de stoomboot op Noord-Amcrika eene som van 100,000 naar Boston overbrengen. Uit Canton is hier eene hoeveelheid van 50 ton Chincesch kopererts aangebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 20 Augustus. Bij gelegenheid van den 17de" verjaardag van zijne troonsbeklimming, heeft de Koning aan meer dan 600 veroordeelden door het hof van Assises, geheel of gedeeltelijke kwijtschelding van straf verleend. Het vermoeden tegen den Hertog de Choiseul-Praslin als moordenaar zijner echtgenoote, moeder van 9 kinderen, heeft zich sedert de eerste ont dekking bevestigd en de volgende bijzonderheden aan den dag gebragt. Reeds lang leefde bij met haar in onmin en in misdadigen omgang met de gouvernante zijner kinderen. Hij is nog geen 40 jaren oud. Toen hij binnentrad, wierp hij zich op het lijk en drukte het met vervoering in zijne armen. Uit die omhelzing stond hij natuurlijk geheel bebloed weder op. De bedienden waren over die schijnbare vlaag van wanhopige liefde niet weinig verbaasd en hebben hunne aanmerkingen aan de instruerende regters medegedeeld. Deze dachten dat de Hertog misschien geen ander doe] gehad had, dan onder nieuwe bloedvlekken de oude te doen verdwijnen. De Procureur-Generaal üelangle bestuurde de instructie. Hij merkte op, dat de Hertog eene winter japon aan had, en maakte hem de aanmerking, hoe vreemd het was, dat hij die bij het heele weder droeg, en verzocht hem zijn zoiner japon te vertonnen. De Hertog kon dit niet, en eene nasporing deed van die japon op den haard eenige overgebleven lappen ontdekkenhet overige was verbrand. Er is een pistool gevonden aan welks kolf nog haren van de Hertogin gekleefd zaten. Daar waar die ontbraken, heeft men eene neerdrukking der hersenpan ontdekt, en de kolf van dat pistool in de holte geplaatst, paste er naauw keurig in. Aan de linkerzijde der keel gaapte eene wond van drie vingers breed twee andere waren lot diep in de borst doorgegaan, eene vierde had de pink der regterhand bijna doorsneden. Voorts droeg het koord der schel, en het be hangsel den indruk eener bebloede band, en in den zaamgeknepen vinger der linkerhand hield de ongelukkige eenige haren van haren moordenaar nog veel meer haar lag in de kamer verstrooid en was door het geronnen bloed aan den houten vloer gekleefd. Bij een naauw keurig onderzoek bevond men ook, dat niemand van buiten was binnengekomen. Op den vloer bemerkte men een bloedig spoor, van het slaapvertrek der Hertogin naar dat van den Hertog. De huisknecht verklaarde dat hij op het gegil der kamenier was toegesneldte vergeefs gepoogd had de slaapkamer der Hertogin te openen en daarop het liótel was omgcloopennaar de ven sters die in den tuin uitkwamen dat hij in den tuin komende, een man van het uiterlijk van den Hertog had bespeurd, die hem hoorende, zich snel binnen in de slaapkamer begaf en plotseling het venster verliet dat hij open gezet badzeker om te doen geloovendat de moordenaar daardoor was bin nengekomen. Zijne houding gedurende die nasporingen van het geregt, was geheel in strijd met zijn gewoon gedrag klein van persoon gespierd vastberaden en fier, en ongemeen ligt geraakt, duldde hij nimmer de minste tegenspraak, doch nu was hij ter neergeslagen, zonder een enkel woord te kunnen vinden, om de schrikkelijke verdenking af te weren. Bij het onderzoek wat den vermoedelijken dader tot dien gruwel had kun nen bewegen, vernam men zijne misdadige betrekkingen met de onderwijzeres zijner kinderendie sedert eene maand was weggezonden ten gevolge van hevige huiselijke oneenigheden hetwelk nogtans de Hertogin niet belet had om haar een levenslang jaargeld toe te kennen. Deze vrouw welke ruim 30 jaar oud is, was sedert dien tijd in eene jonge juffrouwen school geplaatst. Men had uit den mond van den Hertog zeiven vernomen dat hij met de Hertogin in dezelfde waggon van zijn landgoed geko men zich, alvorens naar zijn lid tel te gaan, naar juffrouw de Lucy begeven had. Het werd alzoo van belang haar te verhooren. Na een lang verhoor is zij buiten toegang geplaatst. De Hertog wordt in zijne slaapkamer streng bewaakt. Hij is zeer uitgeput en verslagen. Volgens art. 28 van het charter, mag geen pair in hechtenis genomen worden, dan op magliging der Kameren slechts door deze in criminecle zaken gevonnisd worden. Het lijk is geplaatst in eene zaalwelke veranderd is in cene verlichte ka pel. Zij zal eerst begraven wordennadat de Maarschalk Scbastiani deswege beslist zal hebben. De Hertogin was geboren te Constantinopeltijdens het gezantschap van den Maarschalk Scbastiani. Hij verloor zijne vrouw in het kraambed en zond het kind over land naar Frankrijk, terwijl hij de overblijfselen zijner gade te Olmeta op het eiland Corsika liet bijzetten, alwaar ook waarschijnlijk die der Hertogin zullen worden begraven. Reeds gisteren is er een courier den Maarschalk achterna gezonden, om hem op de ontzettende tijding voor te bereiden. De Maarschalk was nog niet op Corsica, want in de nabijheid van Lyon is hij te zwak bevonden, om ver der te gaan en heeft zich toen naar Genève begeven. Dezen morgen is de oudste dochter der Hertogin met eenevriendin der tamilie naar den Maarschalk op reis gegaan; ook verhaalt men, dat zijn broeder, de Generaal Tiburce, zich naar Genève begeeft, om hemin deze bittere beproeving te troosten.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3