de Tijdalsof do Nederland sche -Regering beloften had gedaan lot tegengaan van de uitbreiding der Chiistelijlie godsdienst op Java, te verklaren voor onwaar. Wie met de zaken van Indië bekend is, zal er geen oogenblik aan getwijfeld hebbenzoo als wij vroeger hebben aangetoond. In den laatsten brief, welken de Tijd uit Oost-Indië zou ontvangen hebben, (N". van 27 July) wordt de Heer Hoogeveen Vice-President van den Raad van Indië ge noemd. De steller van dien brief derhalve, die de openbaring van staats geheimen belooft, weet niet eens dat Jhr. Reynst voor twee jaren Vice-Presi dent ad interim was. HARDERWIJK, 21 Augustus. Den 23sten Augustus zal van hier met scheepsgelegenheid naar Hellevoelsluis vertrekken, een detachement sterk 25 manschappen, om den 27sten daar aanvolgende aan boord van list schip Prins Frederik Hendrik ingescheept en naar Wcst-lndië overgevoerd te woiden. LEEUWARDEN, 21 Augustus. De groote treksprinkhaan locusta migratoriais wederom in sommige kleistreken opgemerkt, even als zulks in liet vorige jaar plaats had bun aantal schijnt echter niet groot te zijn. Op de aardappelenvelden heeft men tevens men tevens ccnige exempla ren gevonden van den doodshoofds rups sphinx atroposwelke bier in Friesland zeldzaam voorkomt. FRANEKER, 21 Augustus. Bij besluit van den 4dcn dezer heeft Z. M. bepaald, dat de eigendommen en inkomsten van de stichting van A. F. Schuurman, van den jare 1/80, ten behoeve van 2 studenten in de regtsgelecrdheid en van 2 studenten in de geneeskunde, aan de toenmalige Hoogeschool van Franeker, ten gevolge van de opheffing van deze Hoogeschool en van het daarvoor in plaats gestelde Athenaeumvoortaan zullen worden aangewend ten voordeele van de stude renden hij liet Gymnasium van Franeker, zoo ten nutte en tot verbetering van bet onderwijs bij die inrigting, als tot ondersteuning en aanmoediging van jongelingen, in Franeker te huis behoorende, welke aldaar onderwijs genie ten; ter beslissing van den Minister van Binnenlandsche Zaken, op voor- dragt der te benoemen bestuurderen der stichting en na de Gedeputeerde Staten van Vriesland te hebben gehoord. GRONINGEN, 20 Augustus. Het beete, drooge weder werkt zeer nadeelig op de gezondheid der men- sclicn bet aantal der zieken in deze provincie mag belangrijk genoemd wor den en bedraagt alleen in de stad, zoo aan koortsen als aan kwaadaardige mazelenonder de kinderenwel 1600waarvan soms vijf of zes in bet zelfde huisgezin. >s HERTOGENBOSCH21 Augnstus. De handel op Engeland in slagtvee en boter met deze provincie neemt da gelijks toe; nog gisteren waren de stoomhoolen op Botterdam en Schiedam niet toereikende om die producten tc vervoeren; vele karren met vee en boter geladen, zijn dien dag met hunne vracht moeten terugkeeren meer en meer raken bij dezen handel de agenten buiten werkingonderscheidene onzer landlieden zijn reeds zoo ver, dat zij zelve met bezendingen vee naar Enge land oversteken, lntusschcn gaat het voor den burgerstand in deze stad niet vooruit; die beide artikelen zijn door dit vertier hier de helft in prijs ge stegen doch de landbouwer beeft bet vooruilzigt van klimmende welvaart inogten echter de zoo hoog noodige maatregelen genomen worden dat de lan derijen welke ieder jaar zijn geïnundeerd, droog konden worden gehouden, dan zou de veestapel van dit gewest aanmerkelijk winnen en bij dc voor ziening in de behoefte van onze gewest jen ootcn nog overvloed voor den groot handel overblijven. BREDA, 21 Augustus. Eergistrren avond werd door de werkende leden van bet Muzijk-Gezelschap de Harmonie alhier, eene serenade gegeven aan den Heer Mr. L. D. Storm, niet-herkozen Lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, op het voor plein van zijne woning. Na de uitvoering van liet bekende air: »Oü pcut-on être micux," werden de Heeren in de woning van den Heer Storm binnenge laten en werd bun eene ververscliing aangeboden, waarbij de Heer van der BurghCommissaris van liet Gezelschap, eene korte aanspraak tot hem hield welke op eene gepaste wijze door hem werd beantwoord en waarop bet Lang zal bij levenin koor werd aangeheven. In den namiddag van gis teren werd eene tweede serenade aan den Heer Storm gebragt op zijn buiten verblijf Wollslaar, door bet in het naburige Ginneken gevestigde Muzijk- Gczclschap. TILBURG, 21 Augustus. Sedert ecnige dagen bestaat alhier wel zoozeer geen gebrek doch groote moeijclijkheid in het bekomen van genoegzaam water, vermits de meeste putten, nadat men eenig water beeft gepompt, ledig zijnmen verneemt dat deze moeijclijkheid zieli op vele plaatsen in de omstreken doet gevoelen en onder anderen te Loon op Zand van dien aard is, dat vele landbouwers voor bun vee, en ook particulieren voor hunne huisgezinnen, in de daad gebrek aan water hebbenen dat deze genoodza kt zijn oin zulks op circa een nur afslands, in hier en daar gelegen diepe vennen of putten te gaan zoeken of afhalen. BUETE]\LAi\DS€HE BERiETEft. WEST-IIV9IE. SURINAME, 5 Julij, Den 2den dezer is 's Lands transportschip Dordrecht, onder bevel van den Luitenant ter Zee lste kl. J. Modera, van Vlissingen, laatst van Cadix (alwaar bet met schade binnengeloopen en van waar bet den lsten Junij vertrokken is), alhier aangekomen medebrengende ƒ600,000 in specie, bestemd voor de eerste inwisseling van bet Surinaamscbe bankpapier. EGYPTE. ALEXANDRIE, 4 Augustus. De Baron A. von Rothschild is bier van Marseille aangekomen en den 30sten ju|ij j„ gezelschap van den Franschen Generaal de Ferneck, naar Op- per-Egypte, tot aan den tweeden waterval van den Nijl vertrokken de Paclia beeft eene stoomboot ter zijner beschikking gesteld. Ook is bier aangekomen de Baron J. von Muller, van Stuttgardtwelke eene wetenschappelijke reis naar DongolaCarthoun en Abyssinië zou ondernemen. De Onderkoning heeft bij gelegenheid van bet leggen van den eersten steen voor den Nijldaineenen penning laten slaan, waarvan een exemplaar in goud is vereerd aan al de Europeselie Consuls alhier. SPANJE. MADRID, 14 Augustus. De Koningin is lieden morgen ten 2 ure op haar paleis aangekomen. In den loop van den dag heeft II. M. eene wandelihg in het Prado gedaan. De Generaal Concha is alhier aangekomen, vergezeld van twee uitste kende Generaals van liet Portugesehe leger. Men schat het leger, dat zich thans in Catalonië bevindt, de 9,000 man nieuw gezonden versterking daarbij gerekend, op 30,000 man, hetwelk in eens zal trachten aan de bedrijvigheid der insurgenten een bepaald einde te inaken. ITALIË. ROME, 13 Augustus. Den 10'len dezer bevatte liet Diario liet protest van den Apostoliscben Legaat te Ferrara, tegen de handelwijs van den Oostcnrijkschen bevelhebber Auersperg, wegens bet bezetten van genoemde stad. Men beweert thansdat liet doel der ontdekte zamenzwering te Rome geweest was, Paus Pius IX. op te ligten, hein naar Subiaco aan de Napuli- taanscbe grenzen te voeren en hein door de Kardinalen in gijzeling tc doen houden. Men zou vervolgens eene nieuwe regering ingesteld hebbendie door Oostenrijkscbe en Napolitaansclie troepen ondersteund geworden zou zijn. Alhier zijn twee handwerkslieden in hechtenis genomen, die bekend hebben uit hunne geboorteplaats Fabriano gekomen te zijnom eenige staatsmannen te vermoorden, en dat zij in een klooster aldaar vóór hun vertrek gebiecht en absolutie voor hunne misdaad gekregen hadden. Men beeft duiken en groote geldsommen bij hen gevonden. Alleen de kleine republiek San Merino schijnt zich, te midden van dc woelingen in Italië, in de volinaakste rust te verheugen. Aldaar is men thans bezig een wetboek zaain te stellen, waarin de doodstraf wordt afge schaft. De Heer Gcraud is in allerijl naar Camerino afgereisd, waar onlusten tegen de Jesuiten waren ontstaan. Het groote werk van Gioberti, over het hedendaagse!) Jesuitisinus, is in veler banden, zonder dat de censuur of de staatssecretaris de verspreiding van dit aan beschuldigingen rijke boek ergens beeft tegengegaan. Daar liet godsdienstig is opgesteld en met erkentenis van den voi'igen Paus en den Kardinaal Lambruchini spreekt, cn ook aan wijs- geerige uitdrukkingen geen gebrek beeft, maakt bet des te dieper indruk. Men is zeer benieuwd welke kampvechter der orde men dien schrijver zal tegen stellen. Onder de jongere order-leden zou men wel over eeue omwer king der orde naar dc behoeften des lijds denken. Uitlatingen van oude Je suiten over personen van dc vrijzinnige partij in schampere cn verachtende uitdrukkingen gedaanzouden de gemoederen wel nog meer legen dc orde kunnen innemen. SICILIË. NAPELS, 7 Augustus. In de hoofdstad begon meer en meer zich ccne gisting te openbaren onder dc hoogere standen bij welke de begeerte naar burgerlijke en staatkundige hervorming steeds grooter werd, cn door de gebeurtenissen in den Kerkdijken Staal meer en meer werd aangewakkerd. Onlangs ontving de Koning een verzoekschriftwaarin onderscheiden inwoners van Palermo de sedert 1815 beloofde constitutie verlangden; de bewoordingen van dat verzoekschrift moeten den Koning zoo zeer vertoornd hebben, dat bij het dadelijk verscheurde. Toen de Koning eenigen lijd daarna uitging, werd bij door bet volk uitgefloten. De benden in Calabrie bestaan grootendeels uit staatkundige uitgewe kenen van Malta en de Ionische eilanden. Den lstcn dezer droogden al dc bronnen op in de omstreken van Resina Portici, enz., en op den avond van den 2den had eene geweldige dreuuing van den Vesuvius plaats. De bovenste krater beefde gedurende verscheidene uren, en eindelijk stortte een lavastroom met een ontzettend geweld naar be neden. Op verscheidene punten van den onderkraler opende zich de grond en vertoonde gloeijende massa's. Den 5deD, om middernacht, zag men een

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2