gehragtzij waren door iVederlandsclic wervers verleidwelke in liet Hessisch Stadje Roedelheim hun in al de Duilsehe stalen verboden handwerk drijven drie van deze waren reeds in hechtenis genomen. EKGELA1VD. LONDEN, 14 Augustus. De Kalholijke Bisschop van LondenGriffiths is Donderdag overleden hij was in de hoofdstad algemeen geacht. Een ontvanger van de belastingen is met de hem toevertrouwde gelden ten bedrage van bijna 1000 uit Liverpool verdwenen. De Theems meldt dat de toevoer van granen nog zeer aanzienlijk is. Men zegt dat er veel uit de Zwarte Zee is aangekomen, in zulk een slechten staat, dat men zelfs voor den vrachtprijs geene koopers kan vinden. De Grootvorst Conslantijn van Rusland is met zijn smaldeel naar Kroon stad vertrokken. FRANKRIJK. PARIJS, 15 Augustus. Dezer dagen is de lieer Klein alhier teruggekeerddie naar Bogota was af gevaardigd nin met de Regering van Nieuw-Grenada te onderhandelen over de voorwaarde der vergunning van een' spoorweg over de landengte van Pa nama. Hij heeft voor de maatschappij, die hij vertegenwoordigde, de meest voordeclige voorwaarden verkregen en de werkzaamheden zullen weldra begin nen onder beheer van den Ingenieur Coustines. In de voorstad S'. Antoine hebben Donderdagavond groote ongeregeldheden plaats gehad daar het volk de werkplaatsen van de Ileercn Krieger bestormd en vernield heeft, en het slechts van verdere ergerlijke daden is teruggehou den door dat de gewapende magt tusschen beiden kwamden volgenden dag herhaalden zich de zamenscholingcn van het volkdoch het sloeg tot geene baldadigheden over. Er zijn onderscheiden der belhamels gevat. De reden dezer ongeregeldheden schijnt daarin te moeten gezocht worden, dat de Hoeren Krieger aan hunne werklieden een reglement van inwendige adminis tratie hebben willen doen teekenen. Den 4llen dezer heeft een geweldig onweder met zwaren hagel al het gewas verwoest in den omtrek der stad Foix, in het Departement Arièges niet ver van de Spaansehe grenzen. De hagel lag op sommige plaatsen een Ned. el hoog. De wijngaarden, de groenten, de maïs, alles is vernield, de vruehthoomen zijn geheel kaal. Een kweeker heelt meer dan ƒ20,000 schade. BELRIË. BRUSSEL, 15 Augustus. Het in de vorige weck in den Moniteur verschenen programmadoor al de Ministers geteekendis van den volgenden inhoud: «Op het oogenblik, nu eene nieuwe staatkunde bij het bestuur der zaken gaat voorzitten, zijn wij aan het land verschuldigd, de algemeene grondslagen te doen kennen, waarop het Kabinet zich gevormd heeft. Aan het hoofd van zijn staatkundig programma wenscht het ministerie vooralin uitdrukkelijke termen het beginsel te plaatsen van de onafhanke lijkheid der burgerlijke magt in alle hare trappen. De Staat is een leek. Het is van gewigt dit kenmerk slipt en standvastig te bewaren, en in dit opzigt de werking van het bestuur los te maken overal waar zij belemmerd mogt zijn. »Van den anderen kant opregte eerbied voor geloof en leer, bescherming voor de oefeningen der godsdienstige orde, regtvaardigheid en welwillendheid jegens de bedienaars der eerdienst, wanneer zij binnen den kring hunner godsdienstige ambtspligten handelen. »Dit dubbele beginsel, in overeenstemming met den geest onzer grondwet, vormt den wezentlijken grondslag en als het ware het punt, van waar het nieuw bewind zijne loophaan intreedt. Het zal zijne toepassing vinden in al de daden van wetgeving en bestuur, waar het zich zal moeten vertoonen en inzonderheid in de zaken van openbaar onderwijs. »Dc leden van het Kabinet zijn evenzeer eens geworden omtrent de vier volgende vragen welke zij besloten hebbenvoor de Kamers te brengen 1". Jury van universitrits-examen. De werking van het bewind in de benoeming van de leden der Jury ver sterken en dien ten gevolge de tegenwoordige wijs van benoeming veranderen. 2°. De nadeelige uitwerkselen der wet omtrent de gemeente-verdeeling doen ophouden, door tot de wijs van verkiezing, bij de wet van 183G bepaald, terug te keeren. 3°. De magt, om zonder tusschenkomst van den raad Burgemeesters te benoemen zal niet mogen geoefend wordendan volgens het daarmede over eenstemmend advies der permanente deputatie. Het gebruik maken van deze magt daarenboven tot gevallen van uitzondering bepaald blijvende en slechts een administratief, geenszins een politiek belang ten doel hebbende, wordt het overeenstemmend advies der deputatie in deze zaak een regel van goed bestuur. 4°. Het bijvoegen der bekwaamheden bij de kieslijsten is mede een der inzigten van het nieuwe Kabinet. Men verstaat, dat ten deze slechts vraag kan zijn van officieel erkende of gehreveteerde bekwaamheden. Men zou daarin de Jury-lijsten tot rigtsnoer nemen. Bij de zamenstelling der Kamerszoo ais zij door de verkiezingen van den 8sten Junij gevormd zijn, bij de vaste beginselen en eerlijke bedoelingen, ■welke het nieuwe bestuur met zich brengt, bij den opregten en hechten steun, welken de Kroon aan hetzelve beloofd heeft, is een ernstige en duur zame strijd tusschen het Ministerie en de eene of andere der Kamers niet te vreezen en zal de eensgezindheid tusschen de groote magten van den Staat niet gestoord worden. «Zoo nu, van den eenen kant, de Regering aan de ontwikkeling van den staatkundigen en nationalen geest een groot gewigt hecht, zoo zij aan de in tellectuele en morele belangen hunnen verheven rang wil doen behouden, is zij niet minder doordrongen van de groote rolwelke de materiele helangen in de Belgische staatkunde moeten spelen. Om te bloeijen vereischen die helangen veiligheid en vastheid. Het kabinet zal zich onafgebroken bezig hou den met de middelen, die geschikt zijn om de onderscheidene hestanddeelen der algemeene welvaart te verzekeren, overeen te brengen en te ontwikkelen. »De finantiele toestand van het land zal reeds terstond de oplettendheid van het ministerie tot zich trekken. Het heeft vast beslotenhet evenwigt in de begrootingen te vestigen en te handhaven. «Het kabinet zal geene verwarring in ons huishoudelijk stelsel brengen, door in de wetgeving der inkomende en uitgaande regten ten onlijde verande ringen te maken. Het zalals algemeene regelzich tegen nieuwe verhoo gingen der tarieven verzetten, en er zijn werk van maken om, wat de tot voeding dienende stollen betreft, een vrijzinnig stelsel te doen heerschen. De wetgeving van 1834 omtrent de granen zal niet weder ingevoerd worden. Wij zullen het heil van den akkerbouw niet zoeken in de bewegelijke schaal of in de verhooging der regten hij heelt krachtdadiger bescherming noodig. Die bescherming zal hij ontvangen. De landelijke nijverheid staat aan het hoofd van al de andere door de groote verscheidenheid barer werkzaamheden en het onberekenbare nut barer voortbrengselen. Zij heeft regt, op de ijve rige en volhardende zorg der Regering Ie rekenen. «Bezield met een gevoel van distributieve regtvaardigheid jegens al de klas sen der maatschappij acht het kabinet, dal de aandacht en de werking van het gouvernement inzonderheid gerigt moeten zijn op het stoffelijk en zedelijk belang der behoeftige en der werkende klassen. In dit opzigt moet de toestand der Vlaamsche bevolkingen den eersten rang in zijne zorgen en handelingen bekleedcn. »Het is niet mogelijk met koele onverschilligheid de ellende te beschou wen waartoe verscheiden districten dier eertijds zoo bloeijende provinciën vervallen zijn. Zij moeten uit dien staat van verval weder opgebeurd wor den. De eer der beide Vlaanderen de eer des Lands en der Regering is er hij betrokken. «Het land wil en met en om hetzelve willen wij orde en kalmte, met vrij genot en verstandige ontwikkeling onzer instellingen. «Verre is van ons het denkbeeld van een reaclionnair, van een bekrompen, partijdig bestuur. Wij begeeren dat het welwillend jegens allen zij, zon der onderscheid van staatkundige denkwijs. «Terwijl wij van de ambtenaren de strenge vervulling hunner ambtsplig ten verlangen, zullen wij evenzeer waken dat hunne regten gewaarborgd en geëerbiedigd worden. Bekwaamheid eerlijkheidpligtijver zullen voor hen steeds de beste aanbevelingen zijn, welke zij bij de Regering kunnen doen gelden. «Een zwak en slap bestuur zou voor het land noodlottig zijn. Alle goede burgers verlangen, dat dit bewind sterk en hecht zij. «De sterkte en hechtheid moet de Regering, gelijk op eenen anderen tijd gezegd is gewordenvinden in eene volkomene eenheid van bedoelingen en van gedrag, in hare gematigdheid, in eenen vasten en eerlijken gang, in ha ren opregten eerbied voor al de edelaardige beginselen onzer grondwetin hare innige verknochtheid aan den Koning en aan de nationaliteit. «Eene Regering, aan welke de trouwe medewerking barer agenten ont breken zouzou de hoop moeten opgeven om hel goede te doen en het kwade te keeren, in die gcheele volheid, welke hare pligten en verantwoordelijkheid van haar vorderen. «Zoodanig zijn de beginselen, zoodanig de bedoelingen van het nieuwe bewind. Bezield met het levendige verlangen om het land op den weg aller wijze en ware vorderingen te zien vooruitgaan, is het niet laatdunkend genoeg om alles te willen herstellenalles verbeterenalles veranderen, liet weet dal hervormingen slechts dan kans van leven en duurzaamheid hebben, wanneer zij door studie voorgelicht en door ondervinding tot rijpte gebragt zijn. Er moet tijd, er moet maat zijn. «De taak die wij op ons nemen is reeds nu van moeijelijkheden omringd; anderen kunnen in de toekomst voorzien worden. Die moeijelijkheden hebben ons niet afgeschrikt. Zullen wij ze te hoven komen Laatdunkend zou het zijn, dit vooruit te heioven. Sleehls voor een eenig ding durven wij instaan te welen, opregte en onvermoeide toewijding aan de algemeene belangen des lands. Mogen ons, bij de vervulling van deze onze taak, alle mannen van moed, ondervinding en goeden wil ter zijde staan!" Hier volgen de onder toekeningen. RERRAIÊUWS. Z. M. heeft goedgekeurd hel door den Kerkeraad der Hervormde gemeente te Eelde in Drenthe uitgebragt beroep op II. Iilaauw, Candidaat. ZUTPHEN, 12 Augustus. Eergisteren heeft de Kerkeraad der Herv. ge meente alhier, ten gevolge van het bedanken van Ds. D. J. Douwes, te Leens, het vroegere twaalftal met Ds. Muntinghe, te Menaldoin aangevuld, en daar uit het volgende zestal geformeerd DD. Sonius Zwaaginante Stads-Kanaal v. Hasselt, te Sncek; Witteveen, te Huisen; Witkop, te Stiens; Bruinier, te Oude-Wetering; Huijzers, te Pictersburen. Heden is het volgende drietal ge formeerd: Ds. Witteveente Huisen; Sonius Zwaaginan te Stads-Kanaal Witkop, te Stiens. En hieruit beroepen de Wel Eerw. Z.'Gel. Heer Jacob Witkop, Pred. te Stiens. l

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3