BUITEJNLAiNDSCHE BElllGTËJ*. voyrzirri van derzclver prachtige vanen, schilden, banieren en verdere insig- niën, benevens de muzijk der Tilburgsche nieuwe Harmonie, waren uit eigen beweging en alzoo zonder speciale uitnoodigingdaarbij tegenwoordig. Voor al het volkdat aan het Vorstelijk paleis werkzaam isvolgde daarop een vrolijke avond. MEUW-ÜEELMÖ 20 Maart. De twist tussehen den Gouverneur en de inboorlingen is bijgelegd; er heeft eene bijeenkomst met de Opperhoofden plaats gehad. De inboorlingen zouden 5000 als schadevergoeding bekomendoch de Engelsche Regering al de landen van Wairau af, tot de pachthoeven der Nieuw-Zeelamlschc Maalschappij daarvoor in de plaats krijgen. BRAZILIË. RIO JANEIRO, 16 Junij. De cenige zoon van Don Pedro, Keizer van Brasilie, is den 12llen dezer, in den ouderdom van ruim twee jaren overleden. Dit verlies heeft bij de be volking eene algemeene droefenis tcweeggebragt. De Keizer heeft nu nog eene dochter in leven, en eerstdaags werd weder de bevalling van de Keizerin te gemoet gezien. De Engelsche en Fransche gevolinagtigden zijn nog niet ge slaagd om eene vereffening der geschillen tussehen de besturen van Monte video en Buenos-Ayres tot stand brengen. VEREEIVIGDE STATEST. Hel overzigt van den handel te New-York sedert den lslen December 1846, toen het nieuwe tarief is ingevoerd, levert belangrijke uitkomsten. Daaruit blijkt, dat tot Junij II. de ontvangen regten voor New-York alleen eene ver meerdering van 438,325 rE hebben opgeleverd. De uitvoer was met 11,822,239 en de invoer met 14,726,017 vermeerderd. SPAST JTE. MADRID, 8 Augustus. De Generaal Concha, welke in Portugal getrokken was, heelt dat land wederom verlaten; bet expeditie leger komt ook achtereenvolgens terug. Den 6den bad de Koning op bet Pardo een paket ontvangeninhou dende eert naamloozen brief met eene oproerige proclamatie tegen de Koningin, de gematigde partij en de bestaande orde van zaken. Onder deze proclamatie stond de handteekening des Konings. Z. M. heeft zich gehaast die stukken aan den Minister van Binnenlandscbe Zaken te doen toekomen, en deze mede- deeling beeft de bekendmaking van bet volgende officiële sink in het rege ringsblad van heden ten gevolge gehad: aExcellentie, Z. M. de Koning beeft mij beden bij een cigenhandigen brief bet nevensgaande gedrukte stuk doen toekomen, hetwelk hein even te voren meteen naamloozen brief was ter band gesteld. De Koning heeft dat gedrukte stuk voor valsch verklaarden wijst met verontwaardiging het denkbeeld eener deelneming daaraan van zich af, als zijnde hetzelve geheel in strijd met zijne edele en verhevene bedoelingen. De Koningin van een en ander onderrigt, heeft gelast dat Uwe Excellentie onverwijld zal overgaan tot bet gestrengste onderzoek naar de aanleggeis en medepligtigen van dit schandelijk feit, en wil dat Uwe Excellentie degenen die aan bet drukken en verspreiden van bet bedoelde stuk schuldig zijnaan de regtbanken ovcrlevere om naar de volle gestrengheid der wet te worden gcstralt. Madrid, 6 Augustus. Antonio Benavides. Aan den burgerlijken gezagvoerder van Madrid." Dien avond zijn alle drukkerijen der hoofdstad op last der Overheid onder zocht, ten einde de openhaaruiaking van het valsche stuk te beletten. Bij dit onderzoek heeft men niets ontdektdoch men verzekert dat de Overheid reeds op hel spoor der schuldigen is. Volgens sommige der Madridsche bladen, zou er inderdaad eenige vrees be staan voor het uitbarsten van eene beweging, waarvan de leiders zich van den naam des Konings wilden bedienen, ten einde hunne oogmerken te beter te bereiken. Men sprak voortdurend van oncenigbeden tussehen de Minis ters en van eene verandering van Kabinet, die vermoedelijk daarvan het ge volg zou wezen, PORTUGAL. LISSABON, 4 Augustus. De bank-operatiën alhier geven blijken van eene herleving van vertrouwen; bet disconto der biljetten is 1,800 reis per 4,800. De hitte is bier in de laatste dagen buitengewoon drukkend geweest de thermomether van Fahrenheit wees 100° in de schaduw. De veldgewassen en vruchten beloven in bet geheele land zeer veel. Het eiland Madera is na de aankomst der scheepsmagt van deEngelschen en Franschen den 26sten Julij onderworpen aan het gezag der Koningin de Junta is ontbonden en bet bestuur der zaken weder in banden gesteld van den afgezetten burgerlijken gezagvoerder. Ook liet eiland St. Michael, een der Azoriscbe, zou zich weldra onderwerpen. ITALIË. ROME, 5 Augustus. Er zou weder eene zamenzwering ontdekt zijnwaarvan bij den Vice-Gou- verneur Morandi aangifte was gedaan; zij moest den lstl'n uitgebarsten zijn, bij gelegenheid van eene processie. Op bet feest van Ignatius Loijola, den 31,ten Julij, heeft de Paus de godsdienst niet bijgewoond, waarschijnlijk dewijl de Jesuiten als aanhangers van bet oude systeem bij het volk niet bemind, maar eer gebaat worden, en de Paus geen aanstoot wil geven. In Lucca hebben ernstige onlusten plaats gehad. De proclamatie des Hcrlogs is met die des Grootherlogs van Toskanen in tweestrijd. De burger wacht is ontbonden en de Hertog spreekt van absoluut gezag, zonder acht te slaan op de constitutie van 1805, door het Weener Congres bekrachtigd. De Groothertog van Toscane beeft de Commissie van wetgeving gelast, in het nieuwe wetboek de doodstraf niet op te nemen. Ook de galeistraf en openbare dwangarbeid zullen afgeschaft en door de oprigting van ccl-gevaiigc- nissen vervangen worden. ZWITSER LAAD. BERN, 11 Augustus. De beraadslagingen over bet voorstel der Commissie voor de aangelegenhe den van liet afzonderlijk Katliolijk verbond der 7 kantons, welk voorstel in onze vorige is vermeld en hoofdzakelijk strekte om de oorlogstoerustingen de zer kantons te keer te gaan hebben drie dagen geduurd. De voordragt de zer Commissie is aangenomen. De bedoelde kantons hebben dadelijk den allarmkreet aangeheven; sommige, als Uri, Schwytz en Wallis, bobben zich zelfs bedreigingen veroorloofd maar dit alles heeft niet gebaat. Of de ver bondene kantons zullen van hunne verbindtenis afzienen de Jesuiten ver drijven, of, dus luiden deze herig ten die denkelijk van eene zeer liberale zijde afkomstig zijn, de Landdag zelf zal daarin voorzien. De leden der meer derheid hebben dit bepaaldelijk verklaaid, en bet besluit van den Landdag zclt is een begin van uitvoering. De toerustingen van het Zondervcrbond blijven voortduren. Lucern doet naar den kant van Bern, palisaden oprigten. In dat kanton zijn 18 battaillons op de been gebragt. Schwijts, hetwelk eene bevolking van ter naauwernood 40,000 zielen telt, beeft 6000 man onder de wapenen; l!ri bij 14.000 inwoners, 2400; in Wallizerland zijn 12,000 gcwapenderi bijeen. Daarentegen beeft bet centrale committé der Zwitsersclie volks-associalie alhier een manifest in bet licht gegeven; waarin hoofdzakelijk bet vol gende voorkomt Om de ongerustheden te verdrijven, welke de gemeenschappelijke vijand arglistelijk tracht te verspreiden, door onze bedoelingen in een valsch licht te stellen, en om diens verdere pogingen te verijdelen, verklaren wij hier plegliglijk voor God en het dierbare Vaderland, dat wij nimmer vari den weg des rrgts zullen afwijken en dal wij met kracht al de boosaardige logen- achtige beschuldigingen afweren, waarmede men onze instelling bezwalken wil. Van den anderen kant verklaren wij, dat wij vastelijk besloten hebben alle wettige middelen te bezigen, geschikt om bet Vaderland voor altijd van zijne gevaarlijkste vijanden, de Jesuiten en liet Zonderbond, te verlossen, en het juk van liet bondsverdrag van 1815 af te schuilden. Zie daar wat liet doel der associatie is. Daarenboven geven wij aan onze Katliolijke broeders de uitdrukkelijke ver zekering, dat wij in gecnen dcele bedoelen aan bun geloof te kort te doen: integendeel verzekeren wij, op onze eer en onzen naam van Zwitsers, dat ons eenig oogmerk is den vijand aller belijdenissen en godsdiensten den Je suit, te bestrijden. Zwitsersdie met ons eenparig denkten die met ongeduldig verlangen liet vaderland bevrijd wensclit te zien van de kluisters, welke onze verstan delijke en stoffelijke ontwikkeling belemmerende, ons beletten een vereenigd en magtig Zwitserland te worden in slaat om den buitenlander liet hoofd te bieden vereenigt u met ons, en laat ons gezamentlijk den heiligen eed afleggendat wij ons rust noch verademing gunnen zullen, voor dat de Zwilsersclie grond van al de hestanddeelen, die hem bezoedelen, gezuiverd zij. Alsdan zullen onze voorvaders van Grulli zicli over den vaderlandlievende» geest, die hunne nakomelingen bezielt, verheugen. Komt tot ons, gij burgers van Zwitserland, die door een' vasten en hTach tigen wil tot verdediging onzer regten en vrijheden bezield zijt en laat ons den band cencr onverbrekelijke eendragt sluiten. SICILIË. In de Abruzzen worden de onrustige bewegingen meer en meer bedenkelijk, daar zij onderhouden worden door staatkundige guerillas en niet door roo- verbenden, zoo als eerst gemeld was. Bij de staatkundige ontevredenen hebben zich onderscheiden leden van aanzienlijke familiën aangesloten ver scheiden kasteelen van leden der Koningsgezinde partij zijn bestormd en ge nomen. De Vesuvius is sedert cenigen tijd weder in werking. PRUIS SEA. BERLIJN13 Augustus. Door de Gcmagtigden van den Koning met die van den Koning der Neder landenin zijne betrekking van Groot-Hertog van Luxemburg, is liet verdrag van toetreding van den laatste tot bet Duitsclie Tolverbond, den 8sten Februarij 1842 gesloten, verlengd tot ultimo December 1853. FR AAKFORT. 12 Augustus. De gemiddelde prijs der granen alhier zijn heden geweest: de tarwe 9dc rogge ƒ6, zelfs zijn koopen lot 5 per mud gedaan. Gisteren werden bier 23 deserteurs van ons garnizoen gevankelijk binnen

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2