LEYDSCHE COURANT. V 1847. N". M#1"' BÏNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 18 AUGUSTUS. N uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 Augustus. Z. M. heeft tien Hoogleeraar Znccarini te Munchenwegens zijne verdienste bij de vervaardiging van de Flora van Japanwaaraan hij sedert jaren met Jhr. von Siebold arbeidt, benoemd tot Ridder der Orde van den Ned. Leeuw. Z. M. de Koning is gisteren namiddag uit Tilburg in de Residentie teruggekeerd. Gisteren heeft Z. M. ten gehoore ontvangen den Heer de Bussière, nieuw benoemd Fransch Minister aan het Nederl. Hof. De Minister van Hervormde Eeredienst zal den 19de" en 26sleB dezer, den 2lleri en 9den September geen gehoor verleenen. De Ministers van Binnen- en Buitenlandsche Zaken zullen den 18deB en 25sten dezer, en den lsteB September, en die van Finantiën aanstaanden Donderdag geen gehoor verleenen. 'sGRAVENHAGE, 17 Augustus. Zaturdag 11. heeft uien op het midden van het Plein, alhier, aangevan gen met het maken van aanstalten tot het plaatsen van het voetstuk voor het standbeeld van Willem den Eerste, dat aldaar zal worden opgerigt, en door onzen beroemden landgenoot, den Heer Royer, is vervaardigd. Vrijdag 11. zijn aan den ingang van den Seheveningschen weg of Zee straat tot het Park, dat voor rekening des Konings aldaar wordt aangelegd, geplaatst twee ijzeren Herten van natuurlijke groottegegoten in de ijzergie terij van den Heer A. Nolet, te Schiedam. De schoone uitvoering van dit gietwerk wordt algemeen bewonderden heeft onder anderen ook de goed keuring weggedragen van den Heer Royer. Elk dezer Herten weegt, zonder het Pedestal, niet meer dan 100 Nederl. ffi. Sedert eenige dagen is alhier op de Plaats het nieuwe Café Restaurant geopend van den Heer J. van der Pijl. Kosten noch moeite zijn gespaard, om deze inrigting bevallig en gemakkelijk te maken. Beneden wordt het koflijhuis gehouden, dat, bij de afwisseling door een woelig verkeer veroor zaakt, tevens een heerlijk ver gozigl langs den vijver oplevert. Boven zijn drie zalen prachtig en smaakvol gemeubeleerdwaarvan ecne hestemd voor de gewone restauratieeen tot het geven van partijen en eene tot het ont vangen van Heeren en Dames, die eene aangename verpoozing wensehen. In het bnitenland bestaan dergelijke inrigtingen schier overal; de zalen der koffijhuizen zelve leveren hier in het land weinig aanlokkelijks op voor een hezoek met Dames. Hier nu is een fraai versierd en luchtig salon, waar men met Dames kan vertoeven of dineren. Overigens is dit koflijhuis in het midden der stad gelegen en in onmiddelijke nabijheid van de omnibus-dien sten van Jonker en Koens en die naar en van Scheveningen. ROTTERDAM, 16 Augustus. Er zijn hier valsche nieuwe guldens in omloop, goed nagemaakt, behalve het randschrift, God zij met ons, hetgeen onduidelijk gekrabt is. MEDEMBLIK, 12 Augustus. Het is nu 25 jaren, dat de Heer Pilaar, Kapitein-Luitenant ter zee, ver bonden aan liet Koninklijk Instituut voor de Marine, zijne kundigheden en geestvermogens aan de opleiding van aanstaande Zee-Oflicieren gewijden bijzonder aan gemelde kweekschool zeer veel gedaan heeft voor de bevordering der wetenschappelijke zeevaartkunde. Ganseh het corps Officieren en Adelborsten der Nederl. zeemagt bijkans is voor al ook door hem opgeleid. Genoemd corps verlangde den even geleerden als bescheiden man een blijk van hulde en erkentenis te geven. Heden mor gen begaven zich drie Officieren, waarvan de oudste tot een der eerste leer lingen van den Heer PilaSr behoorde, en twee Adelborsten, met een prachtig gewerkt zilveren theeservies, ten huize van den Heer Pilaar, bij de overgifte waarvan een hunner een schoone en hartelijke toespraak hield. Met weinige, maar gevoelvolle woorden aanvaardde de waardige leeraar dit geschenk van opregte erkentelijkheid. Het bestaat uit een prachtig gewerkt zilveren theeservies en schenkblad, waarop het volgende gegraveerd is: Hulde aan den Kapt.-Luitenant ter ZeeJ. C. Pit aar, Ridder der orde van den Nederlandschen LeeuwLid van het Koninklijk Nederlandsch Instituut en andere geleerde genootschappenals een blijk van hoog achting en erkentelijkheid voor zijne veelvuldige verdiensten en zijnen onvermoeiden ijverals beoefenaar der zeevaartkundige wetenschappen Hem, door zijne voormalige leerlingenthans officieren en adelborsten van Zijner Majesteits Zeemagtaangeboden. 18221847. Nevens dit geschenk zal nog een boekwerk van hooge wetenschappelijke waarde gevoegd worden, wanneer al de bijdragen uit de Koloniën zullen ingekomen zijn. ARNHEM, 14 Augustus. Het getal Liedertafels, welke aan het Zangersfeest alhier deel nemen, be staat uit 22, als uit Amsterdam 48, Arnhem 45, Utrecht 44, Nijmegen 43, Rotterdam 36, Dordrecht 27, Tiel 21, Delft 19, Zwolle 17, 's Hage 13; uit Wesel 60, Creveld 49, Elberfeld en Emmerik elk 25, Kleef 24 Barmen 19, Dusseldorp 15, Keulen, Rees en Xanten, elk 14, Bochholt 12, te zamen 598 zangers. Tegen half negen trokken de gezamenllijke zanggezelsehappen naar de con certzaal, om aldaar de eerste repetitie te houden; daarna verzamelde men zich in den tuin van het Hötel de Zon. Heden morgen had de tweede repetitie plaats; heiden werden reeds door een vrij talrijk publiek bijgewoond. Tegen een uur deden de Zangers eene wandeling naar Klarenbeek, waar zij door den Burgemeester Baron van Palland, werden onthaald, terwijl op het plein bij de Sl. Jansbarrière de volksmenigte werd bezig gehouden met het loopen in zakken en klimmen in de cocagnemast. Omstreeks half zes ure had de groote optogt der Zangers plaatsvan het raadhuis naar het concertgebouwalwaar om zes ure een begin met de uitvoering werd gemaakt. Het geheel was schoon, de uitvoering van het zoo heerlijk koor van Fischer Meeresstille und Glück- liche Fahrt, en van dat van Mendelssohn, Feestgezang an die Kunstlef, beiden met orchestwas uitmuntend. Voorts gaf men Kreutzer's Die Ka- pelleLachner's An den Sonnensclieinde Normanns-Sang van Knoken, der Herr isl mein Hirt van Klein, het Jagerkoor van Smits, het Lied der Hoog- en Hederduitschers aan den Rhijn van Bartelsmanen het Avondlied van Van Bree. Alles werd even keurig uitgevoerd. De Ilollandsche en Duit- sche volksliederen, waarmede dit eerste concert eindigde, vermeerderden nog de algemeene geestdrift. Ten 10 ure verzamelden zich de Liedertafels aan een souper in het Zwijnshoofd waar een zoogenaamd vauxhal duizende toe schouwers hijeenbragtdie allen echter even onvoldaan huiswaarts keerden. Dat de Concertzaal nog geene ruimte genoeg aanbood, alhoewel een 3000-tal menschen in hetzelve kunnen geplaatst worden dat de stad overvol is van vreemdelingen waarvan velen niet weten waar hun hoofd ter ruste neder te leggen, is een blijk, dat het feest niet alleen onze stedelingen aangaat, maar eene meer nationale, strekking heelt. HARDERWIJK, 13 Augustus. Op den 17den dezer zal van hier met scheepsgelegenheid naar Hellevoetsluis vertrekken een detachement, sterk 160 Onderofficieren en manschappen onder bevel van den van verlof terugkeerenden lsteB Luit. der Artillerie van het O. I. leger C. N. Klemm vergezeld van den 2deB Luit. der lof. I. W. König, den 2den Luit. der Inf. J. D. F. Baron van Eek en den Officier van Gez. 3e hl. P. A. Bol, om den 21sten daaraanvolgende, aan boord van het schip Europa te gaan en naar Oost-Indië te vertrekken. ZWOLLE, 13 Augustus. Gisteren zijn bij het staats-examen alhier 12 jonge lieden geëxamineerd en toegelaten 4zoodat thans in het geheel 105 zijn geëxamineerdwaarvan 82 toegelaten. Den 14den: Gisteren zijn van de 12 opgeroepene jongelieden 9 aangeno men en 2 afgewezen. Heden was geene zitting. KAMPEN, 13 Augustus. Heden is hier de nieuw gebouwde Synagoge voor de Joodsche gemeente plegtig ingewijd, op eene wijs welke tot eer strekte der bestuurders en tot algemeen genoegen der in groot getal aanwezige genoodigden en andere feest vierenden. TILBURG, 13 Augustus. De Koning heeft heden namiddag den eersten steen aan het in aanbouw 1 zijnde paleis gelegd de gilden van St. Joris, St. Dionysius en St. Sebastiaan,

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1