IU5TEJMLAJNDSCE BERI<2TibiN waehting, welke men er van had opgeval. Er is hier zeker in geen 10 jaren «oo veel zaad verbouwd, cn liet is daarenboven uitmuntend. Garst en haver, ofschoon de laatste van de droogte nog al geleden heeft, staan over het ge heel vrij wel. De boekweit staat mede zeer goed doch verlangtop den zandgrond althans, naar regen, ten minste naar betrokken lucht. Het loot der vroege aardappels lijdt hier en daar (doch tot nog toe in eene mindere mate) aan de bekende ziekte; de aardappelen zelve zijn intussehen nog geheel gaaf en veel beter dan in de twee laatste jaren. Van de 12 jongelieden die Vrijdag 11. tot bet afleggen van bun examen ter toelating aan de floogeschool gewacht werden, zijn 2 niet opgekomen, van de overige 10 zijn er 3 afgewezen. De uitslag van de eerste weck van het staats-examen is alzoo deze, dat er van de 58 geëxamineerden 50 tot de lessen van bet hooger onderwijs zijn toegelaten. GRONINGEN, 7 Augustus. Ter vervulling van de betrekking van Hoogleeraar aan onze Akademie, opengevallen door het overlijden van den fleer Limburg Urouwer, is door Curatoren aan Z. M een tweetal aangebodenwaarop geplaatst zijn de Heeren van fleusde en Riedel, Rectoren te Amersfoort en alhier. LEEUWARDEN, 4 Augustus. De veldmuizen hebben zich sedert ons laatste berigt ontzettend vermenigvul digd cn trekken meer noordwaarts op naar onze bouwstreken men vindt zo bereids in sommige aardappellanden en korenvelden, alwaar zij zeer veel schade aanrigten door bet afvreten van de nog niet geheel rijpe halmen van Rogge, Garst en Tarwe, cn van bet aardappelloof. De landlieden beginnen echter al meer cn meer zich er op toe te leggen, de muizen te doen vangen, door water in hunne holen te gieten, betgeen men hier met den naam van drensen bestempelt. Het is te hopen dat er eene algemeene jagt op deze schadelijke dieren worde gemaakt, want bijaldien ze nog vermeerderen, wordt de schade voorzeker onberekenbaar. GOES 5 Augustus. Aangaande de veldvruchten en den oogst in deze streken kunnen wij medc- deelen, dat hooi, vlas, logge, gerst en erwten, bij bet gunstige weder in de jong-te dagen, goed zijn binnengehaald; dat me Ie bet zaaddorschen na genoeg g hiel is afgeloopen, en dat men reeds hier en daar een begin met het snibden der larwe gemaakt beeft. De droogte is vooral gunstig geweest voor de erwten, en men houdt het er voor, dat ze insgelijks weldadig was voor de aaidappelen, waarin het kwaad niet is toegenomen en weinig schade gedaan heeft. De meeste akkers zijn vrij gebleven. Hoe zich de win- ter-aarJappelen houden zullen, als er regen komt, (waarnaar voor de weilan den drinkwaterenz. verlangd wordt) is nog niet te bepalen. BREDA, 7 Augustus. Gisteren avond is de bliksen geslagen door den schoorsteen van de woning van de weduwe Woldringh, tusschen Rozendaal en Etten bewoond door den bouwman Scpphet huis is in brand geraakt cn met al hetgeen er zich in bevond eene prooi der vlammen geworden. MAASTRICHT, 5 Augustus. De Slaats-Coura/it van den 4de™ dezer behelst 's Ronings besluit, waarbij de onteigening der eigendommen, ten behoeve van den Aken-Maastrichtschen Spoorweg wordt bevolen. MEXICO. 29 Julij. De Amerikanen zijn tot nog toe niet op de hoofdstad aangerukten hun dralen beeft aan onze krijgsoversten gelegenheid gegeven eene legerinagt van ongeveer 16.000 man rondom de hoofdstad te verzamelen; bovendien door trekken onderscheiden guerillabcnden het land en doen den vijand veel afbreuk, ook vooral door het opliglen van convooijen. Er is eene gedwongen heffing van 1,000,000 dollars (2 en een half millioen gulden) uitgeschreven, om de kosten van bet verder voortzetten van den oorlog te vinden van die heffing zijn de vreemdelingen zelfs niet vrij. Onze Regering heeft van de Ameri- kaanscheaanschrijving bekomen dat de Heer Trist het aanrukkende leger onder den Generaal Scott zou vergezellen, en volmagt beeft om over den vrede te onderbandelen. SYRIË. JERUSALEM, 20 December. Drze stad zal binnenkort van een' Artesischen put voorzien zijn. Is voor elk andere plaats zulk eene bron een zegen, bier is zij geschikt om eene ge- heele verandering ten voordeele van bet gansche land daar te stellen. Men bedenke slechts, dat in vele zomers het gebrek aan water zoo drukkend is, dat eene middelmatig buisgezin voor de dagelijksche behoefte hieraan 2 moest besteden. Ja menigmaal, zoo als nog in het laatste jaar bet geval was, ƒ5! Reeds zijn de boorwerktuigen uit Engeland aangekomen, cn een En- gelsche Ingenieur is met de leiding der onderneming belast. En deze wel daad, met hare onberekenbare gevolgen voor de landstreek, is eene nieuwe welwillende gift, van de London Society foi promoting Christianity amongst tbc Jews. De put zal in de nabijheid van de voormalige Schaapspoort, aan den berg Moria geboord worden, waar de gesteldheid van den grond gunstig is. ZWEDEN, Te Malmoë beeft de plaatselijke Regering eene verouderde ordonnantie van 1741 weder in bet leven terug geroepen, waarbij bepaald werd, dat aan ieder vóór hij meerderjarig was, verboden werd tabak te rook en en wel op straf van boete en gevangenis. Al de jongelieden aldaar ten getale van 2320 heb ben zich met een verzoekschrift tol den Koning gewend om die wet in te trekken. SPANJE. MADRID, 1 Augustus. De Koningin die vele zaken ter hand neemt, welke alleen mantien voe gen, heelt eergisteren bij eene jagtpartij te Riofrio 2 reeën gedood. Donder dag zal zij in de bosehen van del Paular eene wilde zwijnenjagt bijwonen. In den nacht van den 28sten Julij zijn in deze hoofdstad schokken van aardbeving gevoeld, die omstreeks 25 seconden geduurd hebben. Den 30s,en op den middag had er wederom een schok plaats, die echter kort duurde, doch allcrwege gevoeld werd. ITALIË. ROME, 30 Julij. De Paus heeft plegtige gebeden gedurende 9 dagen bevolenotn den hemel te danken dat het land voor de rampen van een' burgeroorlog is bewaard gebleven. De nieuwe Secretaris van staat, Ferret li, heeft zijn ambt daarmede begonnen, dat hij onderscheiden ambtenaren ontzet en hen vervangen heeft door mannen, die hel algemeen vertrouwen genieten. De Ghetto of het Jodenkwartier is thans opengezet en onderscheiden fa- milicn hebben het reeds verlaten om woningen in andere gedeelten der stad te gaan betrekken. Aan ieder die hen bcleedigt, zal galeistraf van 10 tot 20 jaren worden opgelegd. De Afgevaardigden uit de provinciën zullen den 5dcl> November bier bijeenkomen. De Paus beeft het besluit genomen, dat de aanteleggen spoorwegliniën in den kerkdijken staat niet aan ééne Maatschappijmaar elk bijzonder gedeelte aan eene bijzondere Maatschappij zal worden aanbesteed. De burgerwacht alhier wordt ijverig geoefend. Eenige Franschc zendelingen en Poolsche uitgewekenen moeten het hunne bijbrengenom de ontevredenheid bier levendig te houden. Daarentegen worden er zoowel bier als in andere steden van den Kerkdijken Staat, op- ruijende proelamatien tegen den Teutonische barbaren, waarmede de Duitschers en Franschen bedoeld worden verspreid. Naar men uit Ferrara verneemt, zouden de Oostennjksche troepen thans onder de muren der stad gelegerd zijn. Aan de Napelsche grenzen trokken verscheidene observatie-corpsen bijeen. PRUIS SEY. BERLIJN, 6 Augustus. Z. M. heeft de burgerlijke betrekkingen der Joden geregeld. Zij zullen alle ambten kunnen bekleedenbehoudens eenige uitzonderingen, maar gcene politieke regten kunnen uitoefenen. Het bestaande verbod voor de Joden, om sommige neringen uit te oefenenis opgeheven. Zij zijn verpligterfelijke familie-namen aan te nemen. Hun getuigenis heeft in regten dezelfde kracht, als dat der Christenen. Voor de Israëliten in de provincie Posenzijn afzonderlijke bepalingen gemaakt. Z. M. heeft ter kennis doen brengen zijne inwilliging of afkeuring van de veranderingen, door den Landdag in verschillende regerings-ontwerpen ge- bragt. Prinses Albert van Pruissen beeft sedert Mei de bakkerij voor de arinen te Kamentz met koren tot den billijksten prijs doen voorzien, en aan die in- rigting bovendien 1000 till, geschonken; bij de wekelijksche bedeeling van 25 brooden beeft zij er door de Commissie 19 laten bijvoegen. ENGELAND. LONDEN, 8 Augustus. Van de gedane verkiezingen zijn er 417 bekend; van welke 234 tot de liberale, 110 tot de behoudende en 73 tot de Peel-partij behooren. Te YVoolwick heeft iemand een middel ontdekt, om te verhinderen dat schelpdieren en zeewier zich aan de kiel van ijzeren schepen vasthechten, waartegen de menie geen genoegzaam middel opleverde. De reeds genomen proef moet goede uil komst gegeven hebben. liet Bestuur der O. Indische Maatschappij heeft den Graaf Dalhouse tot Gouverneur-Generaal van Indie en Sir Ilenry Pottinger tot Gouverneur van Madras benoemd. Eenige graanhandelaars zijn heden falliet geraakt cn men gelooft dat dit nog met anderen bet geval zal worden. Er is een bankroet bekend ge maakt van 2 a 300,000 De volgende statistiek wordt omtrent de schipbreuken van Engelscbc schepen medegedeeld In de jaren 1833, 1834 en 1835, in welke Engeland 24,500 schepen bezat, gingen er gemiddeld jaarlijks 610 van dezelve, door elkander 210 tonnen melende, verloren, en kwamen daarbij jaarlijks 1,550 inenschen om. In de jaren 1841 en 1842 was het getal schepen tot bijna 29,000 gestegen; hel gemiddelde verlies echter bedroeg slechts 611 vaartuigen en 1,050 menschen levens. Sedert is het getal koopvaardijschepen steeds aangegroeiden de ver houding der ongelukken steeds afgenomen, zoodat in bet jaar 1846 van de 32,000 schepen, welke Groot-Britannië bezat, slechts 537 te gronde gingen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3