Men verzekert dat ome Gezant aan het Fransche hof, eene nota heeft - ingediend bij het Departement van Binnenlandsche Zaken, waarbij hij namens ons Gouvernement kennis geeft, dat Ferrara door de Oostenrijksche troepen i zal worden ontruimd. Men meent hier, dat die maatregel gebiedend wordt gevorderd voor het behoud der rust in Italië. CLAUSEMBURG, (Zevenbergen) 25 Julij. Men heeft hier onder de nagelaten papieren van den Heer Theophilus Scbastiaan Molnar, ongeveer 650 brieven van Calvijn en andere Hervormers der 16dc eeuw ontdekt, die merkwaardige en tot dusverre geheel onbekende inlichtingen bevatten, omtrent de staatkundige handelingen van dat merk waardig tijdperk. De brieven hebben toebehoord aan een voorvader van den Heer Molnar, Albert Molnar, een der ijverigste aanhangers der Hervorming. woonde lang te Straatsburg en had er vele betrekkingen met personen j <lie een rol hij de Hervorming hebben gespeeld. Hij kwam later in Hongarije terug en arbeidde daar met goed gevolg aan de verspreiding der Hervorming. De brieven zijn in het Latijn, men zal ze doen drukken. [Journ.des Debats.) PREISSE1V. BERLIJN, 3 Augustus. Alhier zijn twee Engelsche zendelingen aangekomen, welke de Oostenrijk- sche Regering geweigerd had te Krakau toe te latenhoewel de Bnlsehe -Gezant te Weenen tusschen beide was gekomenhij had tot antwoord 8e" kregendat het tegen de wet waszendelingen op Oostenrijksch gebied te dulden. Het Polen-proces heeft een aanvang genomen het getal der beschul digden bedraagt 254. In de akte van besehuldiging worden zij van boog verraad aangeklaagd. De Heer R. Cobden is Zaturdag bij den Koning ter maaltijd geweest ook de handelstand heeft een gastmaal ter zijner eer gegeven. Te Weimar is den 28slen Julij in den ouderdom van 68 jaren overle den de beroemde Geneesheer F. v. Froriep. De brand in hel Demmerwald bij Wezel duurde den 2llen dezer reeds sedert 8 dagen voort. EA'CEEAND. LONDEN, 4 Augustus. Tot hiertoe is bekend dat er 224 liberalen, 70 Pcelisten en 93 conscrva- j téven gekozen zijn. De Nederlandsehe Gezant, Graaf Schimmelpenninck beeft ter eer van den Hertog van Nassau een luisterrijk feest gegeven. Met 2 schepen zijn uit Oost-Indië 50,000 ananassen aangehragt, welke voor 80 sh. de 20 verkocht zijn. Het lijk van O'ConnelI is Maandag te Dublin aangekomenen onder geleide van eene groote menigte volks in eene lijkkoets met 6 paarden be spannen naar de kerk gebragt, waar bet 3 dagen in parade zal ]Wn- I FRANKRIJK. PARIJS, 5 Augustus. De Kamer der Pairs heeft de begrooting met 105 tegen 13 stemmen aange nomen ook bare werkzaamheden zijn thans geëindigd. In eene voorgaande zitting heeft de Minister Guizot verklaard, dat Frankrijk de pogingen tot hervorming door het Pauselijk bewind gedaan, met alle magt zou onder- steunen. Voor het Koninklijk gercglshol van Metz is onlangs eene zaak aanhan- j gig geworden, betreffende de zoutgroeven van Saltzbronn, welke veel overeen komst heeft met die van Gouhenans. Ook in dit geval treft men personen aan, die zoodanige sommen als zij noodig inogten oordeelenin het belang der onderneming, uit de maatschappelijke kas mogten putten, zonder daar van eenige rekenschap te moeten geven. Zekere Heer Dorr heeft op sterken aandrang van de regtbank brieven te voorschijn gebragt van den Heer M..., oud Ontvanger-Generaalalhier woonachtigdie de ontvangst van een ge deelte dier sommen berigten. Deze brieven zijn dadelijk in beslag genomen. Er wordt in Algerië eene proef genomen om oliphanten als trekdieren te bezigen, waartoe er reeds 10 uit Senegal daarheen zijn gezonden. Zoo als bekend is trokken de Karthagers oudtijds van den olifant groot nut, en heden ten dage gebruikt het Engelsch leger in Indië er nog 6,000 tot last- en trekdieren. STADS BERIGTEN. KENNISGEVING. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDENgelet heb bende op het 2dc en 3de Hoofdstuk van liet Reglement voor het Bestuur dezer Stadgearresteerd bij Zijner Majcsteits besluit van den 4(lcn Januarij 1824. n°. 108, alsmede op de dispositie van H. H. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van den 8ste" Januarij 1830, waarbij is medegedeeld 's Konings besluit, van den 24stcn December 1829, n°. 123, houdende bepalingen om trent de jaarlijksclie vervulling der buitengewone vacatures in de Kies-Kolle- giënbrengen bij dezen ter kennis van derzelver ingezetenen, dat, ten «inde het Kies-Kollegie op den 30sten September aanstaandevoor de daarin veroorzaakte buitengewone vacatures, weder aan te vullen, op den 31slen Au gustus aanstaande, aan de stemgeregtigden, biljetten ter invulling zullen worden rondgezonden, benevens eene naamlijst der personen, die de vereischte bezitten om tot kiezers te kunnen worden benoemd; welke stembiljetten, na behoorlijk te zijn ingevuld, eigenhandig gcteckend en gesloten, op den vierden dag na de rondzending van wege dit Kollegie, door de Stads-boden, aan de huizen zullen worden opgehaald in eene geslotene kist: terwijl degcen, welke zijn biljet niet gereed ter afgifte zal hebben gehouden wordt ditmaal te heb ben afgezien van de uitoefening van zijn stemregt. Dat gemelde naamlijstzoowel als die der stemgeregtigdenvan heden tot den 14<l<n Augustus aanstaande, de Zondagen uitgezonderd, 's morgens van 10 tot 1 uur, ter visie van het publiek zal liggen ter Secretarie dezer Stadten einde aan een' ieder, welke vermeenon mogt teri onregte daarvan te zijri. afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven, en alzoo zijn naam nog op dezelve, of op eene van beide zoude kunnen worden geplaatst; doch u-elke lijsten op den gernelden 14(Jen Augustus zullen worden gesloten. En opdat niemand onwelend zoude zijn, zoo van hetgeen vereischt wordt, om stemgeregtigd te zijnals om tot kiezer benoemd te kunnen worden wordt bij deze herinnerd aan de navolgende artikelen van het meergenoemd Reglement: Art. 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zij, die ten minste gedu rende het laatst verloopene jaar ingezenen der stad of van derzelver grondge bied geweest, en nog werkelijk op het oogenhlik zelve ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verpon ding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten het patent-regtbetalen niet beneden de zeven en twintig guldenaan de wettelijke verpligtingen aangaande de nationale militie, naar aanleiding der grondwet, op hen gelegd, tot op het oogenhlik toe, hebben voldaan, en niet vallen in de termen van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3. Van de uitoefening van het stemregt zijn uitgesloten, zij, die in dienst zijn, of pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheid, buiten autorisatie des Konings; die zich in staat van gereglelijke interdictie bevin den, alsmede die, aan welke gereglelijk een raadsman is toegevoegd; die in staat van faillissement zijn; die cessie van hunne goederen gedaan hebben; die een crimineel vonnis hebben ondergaan, door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaakt die ten tijde van de stemopneming nog in slaat van criminele beschuldiging zijn. Art. 4. In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van het stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksclie som in de boven gemelde belastingen, zal alleen in aanmerking worden genomen het montant, waarop men in die belastingen is aangeslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen het Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te belalene belasting al, of niet, in eene andere gemeente wordt voldaan zullende echter diegenen, welke derzelver belasting-betaling in eene andere gemeente ten deze zullen willen doen gelden, verpligl zijn, om daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven, en des gevorderd, aan dat BcAuur de bewijzen van die betaling te vertonnen. Art. 5. De belasting wegens pandenin compagnieschap bezetenopgc- bragt wordende zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toegerekend, inits de personen- welke daaruit hunne stemgeregtigdheid of bevoegdheid tot het kiezerschap zouden willen ontleenenwerkelijk als mede-eigenaars van zoodanige panden op de registers der Ontvangers van de directe belastingen bekend staan. Art. 6.' Wat aangaat het bedrag van belastingen wegens verhuurd wor dende huizen, of andere eigendommen, waarvoor de eigenaars zijn aangesla gendoch door de huurders aan hen restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder de opbrengst der eigenaren blijvenals alleen daarvoor bij de Ontvan gers bekend slaande. Art. 7. 7.ijwelke gehuwd zijn, het zij in gemeenschap van goederen, of daar buiten, met vrouwen, die de bepaalde soumie in de bovengemelde be lastingen opbrengen, zullen, ofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet bevoegd, niet te min ter uitoefening vari het stemregt vforden toegelaten, wanneer zij de overige vereischten in zich vereenigen; zoo als ook de vader van een minderjarig kind hetwelk de bepaalde somme in de belastingen op brengt wanneer bij uit eigen aanslag niet reeds tot het stemregt mogt be voegd zijntot de uitoefening van hetzelve zal toegelaten worden indien hij de overige vereischten bezitbetgeen even zeer bet geval zal zijn ten op- zigte van een' meerderjarigen zoon, of eenen der meerderjarige zoons van eene moeder weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt. Art. 8. Zoodanige moeders-weduwenwelke verlangen zouden, dat die uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoons, door wien zijbij voorkomende gelegenheden, de uitoefening tot weder öpzeggings toe zouden begeeren verrigt te hebben, aan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken, om daarvan de noodige aanteekening te kunnen houden tot narigt terwijl het voorschreven Bestuur de moeders-weduwen voor zoo verre die aan hetzelve mogten bekend zijn of door hetzelve ondersteld worden in de ter men te dezen te verkeerenmet de vorenstaande bepaling zal bekend maken. Art. 9. Het zal onverschillig zijn, of de opgegevene zoon gehuwd of on gehuwd is, en al, of niet, bij de moeder weduwe inworie, mits hij den ouderdom van 23 jaren vervuld hrbhe, en alle verdere vereischten (dat om trent de belastings-betaling alleen uitgezonderd) in de stemgeregtigden ge vorderd wordende, bezitte, voor zoo verre hij namelijk niet reeds uit eigen hootde het stemregt uitoefent, daar er door eenen persoon niet meer dan eene stem kan worden uitgehragt. Art. 10. De zes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot het kiczerschap te worden benoemd, toepasselijk, behoudens de verdere ver eischten der kiezers volgens de bepalingen van art. 23 van dit Reglement. Art. 20. Indien er, ter gelegenheid der stemming voor kiezers, ter ver vanging van het gewone aftredende een derde, ook tevens voor de vervul ling van buitengewone vacatures in het Kiezers-Kollegie worde gestemd en er dus wordt gestemd voor een getal kiezers plaatsen dat der gewone aftre ding te bovengaande, zullen de personen, ten getale als de gewone vacatures bedragen, welke de meeste stemmen zullen hebben bekomen, beschouwd wor den als ter vervulling der gewone vacatures te zijn benoemd, en diegenen welke op dezelve personen in betrekkelijke meerderheid van slemmen zullen volgen, ten getale als de buitengewone vacatures bedragen, worden be schouwd ter vervulling dier buitengewone vacatures te zijn benoemd, met dien verstande, dat, wanneer de nog overgeblevene termijn van zitting van de gewe/.ene kiezers door wier gemis de buitengewone vacatures zijn ontstaan, verschillend mogt zijn alsdan diegeen der benoemden voor deze buitengewone vacatures, welke het eerst invoege vorengemeld de betrekkelijke meerderheid zal hebben bekomen, geacht zal worden verkozen te zijn ter vervulling van de buitengewone vacature, waaraan nog de langste termijn is verknocht, en zoo vervolgens bij afdaling.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3