ËUITËjMLAJNDSCHË BERtGTËiM. De Heer van Twist dringt aan op het bekomen van inlichtingen, waarom het voorstel tot verkoop van gronden in Oost-Indië, hetgeen tot uitdelging van nat. schuld zou kunnen strekken, voor geene verdere overweging vatbaar zou zijn. Z. Exc. de Minister voor Koloniën heeft hierna in bet brecde de bedenkin gen beantwoord. Hij doet opmerken, dat de laatstelijk aan de Kamer mede gedeelde opgaven omtrent de Oost-Indische geldmiddelen veel vollediger zijn dan de vroegere. Hij streeft er steeds naar, om door openbaarheid vertrouwen te weeg te brengen. Z. Exc. ontwikkelt breedvoerig waarom verkoop van gronden niet in aanmerking kan komen. Wat aangaat de kolonisatie aan de Saiamaccamen verlangde van alle zijden eene kolonisatie, en de Regering heelt gemeend daarvan eene proel te moeten nemen. De kolonisten ten getale van 389zijn aangekomen op een oogenblik dat de voorbereidende maatregelen niet genomen waren. Ten ge volge van eene hevige ziekte, die onder ben ontstaan was, zijn 194 gestor ven. Op 1° Januarij 1847 waren van ben nog 172 overgebleven, edert zijn alle berigten gunstig. Zoodra de kolonisten in hunne eigene behoeften kun nen voorzien, zal men op het ontwerp, op grootere schaal, terugkomen; doch de kolonisatie zal moeten geschieden uit eigene middelen en niet ten hezware van de schatkist. De door den Gouverneur van West-Indie, op eigen gezag, ondernomene ka nalisatie zou zeer aanzienlijke kosten na zich gesleept hebben, welke den tot herstel van het circulerend medium genomen maatregel geheel zouden heb ben kunnen verijdelen. De Heer v. Rosenthal dankt den Minister voor de gegevene inlichtingen maar betreurt het, dat Z. Exc. zich zoo stellig verklaard beeft tegen het denk beeld om gronden op Java te verkoopen. Nadat Z. Exc. de Minister den laalsten spreker had geantwoord is de be raadslaging gesloten, en het hoofdstuk aangenomen, met 34 tegen 23 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren v. Goltsteinv. RijckevorselHoffman, v. Twist, Storm, v. Panhuys, Nap, RoreelSchooneveld v. Rosenthal, v. Heioma, Gevers, v. Dam, Verwey-Méjan Uytwerf Sterling, v. Sasse v. Ysselt, de Keinpenaer, Anemaet, v. Heemstra, v. Bceck Vollenhoven, de Monchy, Luzac en de Jong. In de Zitting der Tweede Kamer van heden beeft de Commissie van Rapporteurs algemeen verslag uitgebragt over bet gewijzigde ontwerp van wet, houdende den 4den titel van het lsle boek van het AVetboek van Strafrcgt. Wordt bepaald, dat morgen zal worden beraadslaagd 1°. over de begrooting der landsdrukkerij 2°. over de verhooging der begrooting van Marine over 1847, en, indien daartoe tijd is, 3°. over genoemden titel van het AVetboek van Strafregt. De Commissie voor de verzoekschriften doet verslag omtrent verscheidene stukken. Daarna wordt beraadslaagd over het 12dc hoofdstuk der staats-begrooting (onvoorziene uitgaven.) Het hoofdstuk is na ecnige beraadslaging aangenomenmet 36 tegen 20 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Hoffman, Boreel, Verwey-Mejan, de Kem- penaer v. Rijckevorsel, v. Goltstein, Anemaet, v. Sasse van Ysselt, Jordens, Schooneveld, v. Dam v. Isselt, v. Heemstra, de Man, v. Heioma, Storm, Napv. Twistv. RosenthalLuzac en v. Panhuys. Daarna is beraadslaagd over het ontwerp van wet tot vaststelling der mid delen voor de jaren 1848 en 1849, en is dit ontwerp aangenomen met 37 tegen 20 stemmen. Tegen hebben gestemd de Heeren Hoffman, Romme, de Jong, Uytwerf Sterling, Verwey-Méjan, de Kempenaer, v. Goltstein, Anemaet, v. Sasse van Ysselt, v. Dam v. Isselt, Becrcnhroek v. Heemstra, v. Heioma, Corn el ide AA'eichs de AA'cnne, Storm, Nap, v. Rosenthal, Mutsaers en Luzac. 7 Augustus. In de Zitting van de Tweede Kamer van beden is beraadslaagd over bet ontwerp van wet, lot vaststelling der begrooting van uitgaven voor de Lands drukkerij over 1848 en 49, en is met algemeene stemmen aangenomen. Daarna is beraadslaagd over het gewijzigde ontwerphoudende Titel IV van bet le Boek, Wetb. van Strafregt, en aangenomen met 44 tegen 5 stem men. Tegende Heeren van Goltstein, van Twist, Luzac, de Kempenaer cn van Leeuwen. Eindelijk is, zonder eenige beraadslaging, met algemeene stemmen aange nomen het ontwerp tot verhooging van hoofdstuk VIII (Marine) der Staats- begrooting over 1847. De Huishoudelijke Commissie der Kamer heeftbij monde van den Heer Luzac, verslag gedaan op een in hare banden gesteld Adres van Jhr. Mr. de Bosch Kemper, te Amsterdam, waarbij verzocht wordt dat de stukken van de Kamer, tegen betaling ook verkrijgbaar gesteld worden voor particulieren. Uit dat rapport blijkt, dat aan het verlangen van den adressant zal worden voldaan, zonder dat zulks echter van den kant der Kamer zal geschieden, en wel door dien er, met den aanvang der volgende zitting, eene verbetering in de inrigting van de Nederlatidscbe Staats Courant zal worden gebragt, door in eene reeks afzonderlijke bijvoegsels, tot de Courant behoorende, het verslag van de handelingen der Tweede Kamer, benevens al de stukken van de Regering en van de Kamer op te nemen, hetgeen algemeen verkrijgbaar zal worden gesteld. De Heer Nap doet namens de Commissie verslag van de rekening der Maat schappij van AVeldadigheid over 1844. De Zitting wordt opgeheven tot Maandag ochtend ten 10 ure, als wanneer zal worden beraadslaagd over de ontwerpen van wet nopens het stem- en kiesregt. AA1STERDAM, 6 Augustus. «AA'ij meenen bij de naderende Kermis, nog eenmaal de aandacht te moe ten vestigen op het Nieuw Nederlandsch Verzen- en Liedeboekuitgegeven door J. P. Hcye, bij de Boekbandelaars van Heteren alhier. Ieder, die ge- wenscht beeft het walgelijk cn onzedelijk Straatgezang verbeterd te zien vindt hier dien wenscb voldaan. Zal intusschen die poging gelukken, dan behooren die Liederen in grooten getale onder het A'olk verspreid te worden. AA'ij noodigen dus ieder uit, om daarvan eenigen aan te koopen en die aan zijne dienstboden en verdere ondergeschikten uit te deelen; en durven ons verzekerd houden, dat reeds de aanstaande Kermis eene goede rente van die kleine uitgave zal afwerpen. Maar niet alleen voor de aanstaande, niet alleen voor onze Kermis achten wij dit wenschelijk, wij doen zulks voor elke gele genheid, bij welke het volk gewoon is zich met zingen te vermaken, en wij verzoeken dus de overige Dagbladen, hunne lezeren op deze welgeslaagde poging van den ijverigen A'olksdichter in gelijken zin opmerkzaam te maken." Volgaarne nemen wij bovenstaand stuk uit de Amst. Cour. overwien toch zou het niet verblijden als er zulke pogingen worden aangewend om ons afschuwelijk straatgezang door geschikte liedjes te doen vervangen. Mogt ieder in zijnen kring daartoe medewerken waartoe echter vooral de uilgever zou kunnen bijdragen als de liedjeszangers en uitventers zulke liedjes ieder afzonderlijk op gering papier tot dezelfde lage prijzen konden bekomen als de onverdragelijke straatpoëzijwaarmede nu alle goede smaak cn zedelijk gevoel bij het opkomend geslacht moet worden uitgedoofd. NIJA1EGEN5 Augustus. Gisteren avond had hier wederom een oploop plaats van het gemeenom een Amsterdammer beurtschipper te beletten aardappelen te ladenaan de gewapende magtdie met geveld geweer de straten der benedenstad ontruiiQ- de, is het kunnen gelukken de rust te herstellen. LEEUAVARDEN4 Augustus. Sedert eenige dagen bemerkt men aan de zwarte populier (Populus nigra L.) eene zonderlinge misvorming der bladsteel. Een insekt, Aphis bursoriae, is biervan de oorzaak. Dit diertje steekt met zijne legangel in de bladsteel, en legt zijne eijeren in dezelve; deze veranderen in maskers, poppen en einde lijk in zeer kleine gaas-vliegjes. De bladsteel zwelt dadelijk op, verdikt zich op een of meerdere plaatsen en vormt een beursjehetwelk bij opening eene menigte gaas-vliegjes bevat. Dikwijls treft men deze beurjes op de bladsteel aanzeer zelden op de bladnerf en op de bladeren. Het gevolg dezer misvor mingen is gewoonlijk dat de bladeren vroegtijdig afvallen, TIIRHYE. CONSTANTINOPEL20 Julij. De opstand in Albanië schijnt van ernstigen aard te zijn. Niet alleen is er I veel krijgsvolk heen gezonden, maar Emir Pacha, A'oorzitter van den lloogen Krijgsraad, is zelf derwaarts been gegaan om het opperbevel op zich te ne men, en voert 15 stukken berggeschut met zich. De zoogenaamde Turksche hervormingspartij wordt door afzetting van ecu paar hooge ambtenaren zeer bedreigd men schrijft zulks toe aan den in- I vloed van het bekende hoofd der behoudende partij, Riza Pacha. POIITUGAL. LISSABON, 29 Julij. De Gezanten van Engeland, Frankrijk en Spanje ontwaard hebbende dat de Regering niet de stipte opvolging der voorwaarden van bevrediging wilde nakomen, hebben besloten, aan de Koningin de stellige vordering le rigtcn, dat zij hare Ministers, volgens genoemde voorwaarden, moest ontslaan en een Ministerie benoemen, die tot geen der beide partijen behoorde. De volsla gen uitputting der schatkist vermeerderde de verlegenheid der Regering; de troepen konden niet betaald worden cn toch waren deze onmisbaar, daar cr nog verscheiden benden opstandelingen rondzwierven. ITALIË. De Groothertog van Toskane heeft een edict uitgegevenwaarin het volk tot rust aangemaand wordt cn bij tijd en wijle de noodige verbeteringen in 's lands instellingen beloofd worden. ZWITSERLAND. De Commissie door den Landdag, benoemd om onderzoek te doen naar de wapening in de 7 Katholieke kantons, beeft besloten voor te stellen, dwang maatregelen tegen dezelve te nemen. De Afgevaardigden var. Bern hadden, namens hunne Regeringvoorgesteld om de vestingwerken te slechten welke in die kantons zonder vergunning van den Landdag aangelegd waren. OOSTENRIJK. AA'EENEN30 Julij. Men meldt dat er aan de troepen, bestemd oin naar Italië op te rukken, tegenbevel is gezonden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2