KENNISGEVING. Was verklaard. De Overheid moest toegeven en de wapenen werden opgesla gen. Aan het kanton Lucern werd van het voorgevallene berigt gegeven. Het radicale genootschap te Bern heeft in zijne bijeenkomst van den 27sten besloten, om met al hetzelve ten dienste staande middelen, de uit drijving der Jesniten te verkrijgen en de nakoming van het door den Land dag genomen besluitomtrent de opheffing van het afzonderlijk Verbond der 7 Katholijke kantons. Door den Landdag is den 28sten besloten, om alle kantons, die nog in gebreke gebleven zijn wetten tegen de vrijcorpsen uit te schrijven, uit te noo- digen dit onverwijld te doen. PRUIS SEltf. BERLIJN, 30 Jul ij. Er hebben hier in de omstreken in de laatste dagen menigvuldige branden plaats gehad welke men bijna stellig meent aan opzettelijke brandstichting te moeten toeschrijven doordien op onderscheiden avonden vele op elkander volgende dorpenhet een na het andereene prooi der vlammen geworden zijn. Groote verslagenheid wordt hierdoor te weeg gebragt. De daders is men nog niet op het spoor. Te AA'ezel zijn den 28slen onderscheiden knapen geboeid binnengebragt beschuldigd van brand te hebben veroorzaakt in het Demmerwald die zoo geweldig is toegenomen dat de schade op 80,000 thl. berekend wordtdoor de hitte zijn ook nabij liggende korenvelden verschroeid. £AGKLA\». LONDEN, 1 Augustus. Eergisteren zijn Lord John Russell, de Heer I'attison, de Heer Rothschild en de Heer Masterman tot leden van het parlement verkozen de drie eersten zijn van de liberale, de laatstgemelde is van dc behoudende partij. Daarna heelt Lord John Russell in eene redevoering zijne vreugde aan den dag gelegd over de benoeming van den Baron Rothschild, en tevens een schets gegeven van hetgeen hij in de volgende zitting denkt te verrigten. Ook de Baron von Rothschild zeide, dat het hem verheugde, dat de zaak der gods dienstige en burgerlijke vrijheid zegepraalde. Zoo men verhaalt zou de benoeming van Rothschild hem 25,000 gekost hebben. De beide andere verkozenen hebben insgelijks bet volk aangesproken en hunne bedoelingen te kennen gegeven. Bij naauwkeurig onderzoek echter moet gebleken zijn dat de Sheriffs bij het opmaken der stemmen in eene dwaling vervallen zijn, daar de Heer Mas terman niet benoemd was. Hij zal nu waarschijnlijk door den Candidaat der liberale partij Sir G. Larpent vervangen worden. Er zijn nu reeds 269 verkiezingen bekend, waarvan 157 tot de liberale partij behooren ijna OO tot de aanhangers der staatkunde van Sir R. Peel en de overigen tot de behoudende partij. De Times is heden met zwarte randen in het licht verschenen ten teeken van rouw bij den dood van den Heer Walterde oprigter en een der voornaamste eigenaars van dat blad. FR A MM RIJ K. PARIJS, 1 Augustus. De Julijleeslen zijn rustig afgeloopen; den 29sten zijn zij geëindigd met een vuuiwerk en verlichting op den linkeroever der Seine. Bij de sluiting der Kamers op de Sandwich-eilanden door Koning Ka- nichanicaheeft dezetoen een lid het voorstel deed om het Huis des Ko- nings op de begrooling te brengen verklaard dat zijne bezittingen toereikend waren om hem en zijn gezin te onderhouden. Een schoon voorbeeld voor andere Ko ningen, wier Huis wel op de begrooting staat, meestal voor geen geringe som Prins Jerome Bonaparte heeft eindelijk op zijn verzoek antwoord en ver- lot' van de Regering gekregen, om met zijn gezin Frankrijk te bezoeken. Hij wordt eerdaags alhier verwacht. Den 25slcn Julij is te Nice de Oud-Secretaris van Robespierre, Scrgcnt- Marceau overleden in den ouderdom van 97 jaren. Hij had het doodvonnis van Lodewijk XVI mede onderteekend en steeds verklaard er geen berouw over te gevoelen. Te Miihlhausen liep den 24steD Julij het gerucht, dat men de stad in brand zou sleten en werkelijk barstte die des avonds in het nieuwe gedeelte uit, waardoor het groot magazijn bij dc Bank vernield en schade van 400.000 fr. veroorzaakt werd. I5EURIE. BRUSSEL, 1 Augustus. Omtrent het nieuwe ministerie wordt nog niets zekers vernomen, ofschoon de dagbladen onderscheiden lijsten van Ministers mededeelen. Maandag den 26sten schuilden 5 rnenschen bij een opkomend onweder alhier onder een kastanjeboom twee hunner echter verlieten die plaats spoe- diggedachtig aan het gevaar dat hun dreigde; naanwelijks waren zij op eenige schreden afstands toen de bliksem in den boom sloeg en de 3 over geblevenen doodde. Te Veurne, in AVest-Vlaanderenis in de afgeloopen week eene pro cessie gehouden, waarbij het Lijden is vertoond. Er hebben vrij belangrijke ongeregeldheden plaats gehad zoodat de policie met moeite dc orde en rust heeft kannen herstellen. STARS JSERÏCJT. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS der Stad LEYDENgelet heb bende op het 2dc en 3de Hoofdstuk van het Reglement voor het Bestuur dezer Stadgearresteerd bij Zijner Majesteits besluit van den 4den Januarij 1824, n°. 103, alsmede op de dispositie van H. II. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland van den 8sU'D Januarij 1830, waarbij is medegedeeld 'sKonings besluit, van den 24sten December 1829, n°. 123, houdende bepalingen om trent de j aarlij ksche vervulling der buitengewone vacatures in de Kies-Kolle- giën brengen bij dezen ter kennis van derzelver ingezetenen, dat, ten einde het Kies-Kollegie op den 30stcn September aanslaandevoor de daarin veroorzaakte buitengewone vacatures, weder aan te vullen, op den 31sten Au gustus aanstaande, aan de stemgeregtigden, biljetten ter invulling zullen worden rondgezonden, benevens eene naamlijst der personen, die de vereischte bezitten om tot kiezers te kunnen worden benoemd; welke stembiljetten, na behoorlijk te zijn ingevuld, eigenhandig geteekend en gesloten, op den vierden dag na de rondzending, van wege dit Kollegie, door dc Stads-boden, aan de huizen zullen worden opgehaald in eene geslolene kist: terwijl degeen, welke zijn biljet niet gereed ter afgifte zal hebben gehouden wordt ditmaal te heb ben afgezien van de uitoefening van zijn stemregt. Dat gemelde naamlijstzoowel als die der stemgeregtigdenvan heden tot den 14den Augustus aanstaande, de Zondagen uitgezonderd, 's morgens van 10 tot 1 uur, ter visie van het publiek zal liggen ter Secretarie dezer Stadten einde aan een' ieder, welke vermeenen mogt ten onregte daarvan te zijn afgelaten, gelegenheid tot doleantie te geven, en alzoo zijn naam nog op dezelve, of op eene van beide zoude kunnen worden geplaatst; doch welke lijsten op den gemelden 14den Augustus zullen worden gesloten. En opdat niemand onwetend zoude zijn, zoo van hetgeen vereischt wordt, om stemgeregtigd te zijnals om tot kiezer benoemd te kunnen worden wordt bij deze herinnerd aan de navolgende artikelen van het meergenoemd Reglement Art. 2. Voor stemgeregtigden worden gehouden zijdie ten minste gedu rende het laatst verloopene jaar ingezenen der stad of van derzelver grondge bied geweest, en nog werkelijk op het oogonblik zélve ingezetenen daarvan zijnde, den ouderdom van 23 jaren hebben vervuld, jaarlijks in de verpon ding en verdere beschrevene Rijksmiddelen, buiten het patent-regtbetalen niet beneden de zeven en twintig guldenaan de wettelijke verpligtingen aangaande de nationale militie, naar aanleiding der grondwet, op hen gelegd, tot op het oogenblik toehebben voldaanen niet vallen in de termen van uitsluiting, bij het volgende artikel bepaald. Art. 3. Van de uitoefening van het stemregt zijn uitgesloten, zij, die in dienst zijn, of pensioen genieten van eenige vreemde Mogendheid, buiten autorisatie des Konings; die zich in staat van gercgtelijke interdictie bevin den, alsmede die, aan welke geregtelijk een raadsman is toegevoegd die in staat van faillissemept zijn; die cessie van hunne goederen gedaan hebben; die een crimineel vonnis hebben ondergaan door geene nadere uitspraak of beslissing krachteloos gemaaktdie ten tijde van de stemopneming nog in staat van criminele beschuldiging zijn. Art. 4. In de beoordeeling der al of niet bevoegdheid tot uitoefening van het stemregt, naar gelang der betaald wordende jaarlijksche som in de boven gemelde belastingen, zal alleen in aanmerking worden genomen het montant, waarop men in die belastingen is aangeslagen, onverschillig, of de goederen in de Stad zelve, of elders binnen het Rijk gelegen zijn, en of de daarvoor te betalene belasting alof niet, in eene andere gemeente wordt voldaan zullende echter diegenen, welke derzelver belasting-betaling in eene andere gemeente ten deze zullen willen doen geldenverpligt zijnom daarvan vooraf aan het Stedelijk Bestuur kennis te geven, en des gevorderd, aan dat Bestuur de bewijzen van die betaling te vertoonen. Art. 5. De belasting wegens pandenin compagnieschap bezetenopgc- bragt wordende, zal aan ieder eigenaar voor zijn aandeel worden toegerekend, mits de personen, welke daaruit hunne stemgeregtigdheid of bevoegdheid tot het kiezerschap zouden willen ontleenenwerkelijk als mede-eigenaars van zoodanige panden op de registers der Ontvangers van de directe belastingen bekend staan. Art. 6. AVat aangaat het bedrag van belastingen wegens verhuurd wor dende huizenof andere eigendommenwaarvoor de eigenaars zijn aangesla gen, doch door de huurders aan hen restitutie geschiedt, zal dit bedrag onder de opbrengst der eigenaren blijvenals alleen daarvoor bij de Ontvan gers bekend staande. Art. 7. Zij, welke gehuwd zijn, het zij in gemeenschap van goederen, of daar buiten, met vrouwen, die de bepaalde soumie in de bovengemelde be lastingen opbrengen zullen, ofschoon ter zake van hunnen eigen aanslag niet bevoegd, niet te min ter uitoefening van het steinregt worden toegelaten, wanneer zij de overige vereischtrn in zich vereenigenzoo als ook de vader van een minderjarig kindhetwelk de bepaalde soinine in de belastingen op brengt, wanneer hij uit eigen aanslag niet reeds tot het stemregt mogt be voegd zijntot de uitoefening' van hetzelve zal toegelaten wordenindien hij de overige vcreischten bezitbetgeen even zeer het geval zal zijn ten op- zigte van een' meerderjarigen zoon, of eenen der meerderjarige zoons van eene moeder-weduwe, welke zich in gelijk geval bevinden mogt. Art. 8. Zoodanige moeders-weduwen, welke verlangen zouden, dat die uitoefening geschiede, zullen verpligt zijn dengenen van derzelver zoons, door wien zij, bij voorkomende gelegenheden, de uitoefening tot weder opzeggings toe zouden hegeeren verrigt te hebben, aan het Stedelijk Bestuur kenbaar te maken, om daarvan de noodige aanteekening te kunnen houden tot narigt terwijl het voorschreven Bestuur de moeders-weduwen, voor zoo verre die aan hetzelve mogten hekend zijnof door hetzelve ondersteld worden in de ter men te dezen te verkeeren met de vorenstaande bepaling zal bekend maken. Art. 9. Het zal onverschillig zijn, of de opgegevene zoon gehuwd of on gehuwd is, en al, of niet, hij de moeder-weduwe inwone, mits hij den ouderdom van 23 jaren vervuld liebhe, en alle verdere vcreischten (dat om trent de belastings-betalirig alleen uitgezonderd) in de stemgeregtigden ge vorderd wordende, bezitte, voor zoo verre hij namelijk niet reeds uit eigen hoofde het stemregt uitoefentdaar er door eenen persoon niet meer dan eene stem kan worden uitgebragt. Art. 10. De zes voorgaande artikelen zijn ook tot de bevoegdheid, om tot

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3